Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:26 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема ЗА асаните  
Автор WhiteCloud (на небето)
Публикувано02.01.07 20:59



Смятам да започна да се позанимавам по-редовно с йога следвайки книгата на Евтимов. Забелязвам обаче,че не мога да направя всички асани от комплекса наведнъж. Какво ще ме посъветвате? Да започна ли да ги разучавам една по една? Примерно по една на ден, докато ги усвоя и не трябва да прекарвам времето си в четене?
Какво мислите?Как ги научихте вие?



Тема Re: ЗА асанитенови [re: WhiteCloud]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine coming)
Публикувано02.01.07 21:37



повечето са лесни, от главния комплекс, по трудни са халасана и салабхасана. Прави ги доколкото ти е възможно но ги прави всичките, те бяха около седем осем

evolve if you can



Тема Re: ЗА асанитенови [re: Wasserbundlei*Ustenh]  
Автор WhiteCloud (на небето)
Публикувано02.01.07 21:59



В моята книга ако се прави всичко са 15.
Кои точно визираш ти? Имам предвид тези 7.
Благодаря.



Тема Re: ЗА асанитенови [re: Wasserbundlei*Ustenh]  
Автор WhiteCloud (на небето)
Публикувано02.01.07 22:00



ЗА мен скакалеца и полускакалеца са много трудни.



Тема Re: ЗА асанитенови [re: WhiteCloud]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine coming)
Публикувано02.01.07 23:54



ами, тези които аз лично правя ежедневно са:
Полусвещ
Свещ
Матсиасана
Халасана
Буянгасана
Данурасана
Салабхасана в двата варянта, но разбира се доколкото мога да си вдигна краката
и Пашимонтанасана
понякога и Триконасана
след това разбира се Савасана, за около три до пет минути и това е.
съзнавам, че програмата ми е простичка и може би не достатъчно продължителна, но за мен лично това са най-силните, важни, а и лесни също така асани. Лесни за някакво ниво на изпълнение, за съвършенството си трябва време и усет.
на свещите задържам до 60 отброявания заради някои проблеми със синузит и очи, а е казано че са противопоказни при такива проблеми, но от малко нито боли нито вреди.
при Халасана задържам до 120 отброявания
при Салабхасана само до десет, защото и на мен ми е трудно, но полека качвам, всъщност от скоро започнах да я правя нея - не я бях включил защото чаках да ми позаякне гръбначния стълб.
При Пашимонтанасана задържам до 180 отброявания.

Общо взето полезният ефект се чуства доста силно въпреки че правя един сравнително минимален сет на отброявания.
Все пак това е много по-добре от нищо.

Когато не мога да стигна в Халасана до крайното положение, я прескачам и чак след Пашимонтанасана се връщам към нея, обикновено при връщането става много лесно, но като я правиш две три седмици, ще можеш винаги да я правиш от раз докрай.
Внимавай с Матсиасана да не си нараниш врата, трябва да внимаваш с нея според мен. Аз лично си придържам тялото като лактите ми поемат част от тежеста на трупа, така че да не си тежа само на главата. Не знам дали това е правилно, тоест знам че не е, но съм сигурен че с дископатия на врата, всички предпазни мерки са полезни и правилни.
В другите не би трябвало да имаш особени проблеми, като цяло целият комплекс е лесен и с търпение се постигат резултатите.
Сурия намаскар не правя, защото не искам за сега, правя си само обща разгрявка на гърба и краката, за разтягане.
СЛедователно, Хата Йога е лесна, просто практикувай с наслада и приятно предвкусващо търпение и ще стигнеш далече, дори там където се смята, че е трудно.



evolve if you can


Тема Re: ЗА асанитенови [re: Wasserbundlei*Ustenh]  
Автор WhiteCloud (на небето)
Публикувано03.01.07 12:34



Здрасти. Благодаря ти за подробния отговор! Аз също имам проблем с врата, но това, което съм чела е че при рибата тежестта трябва да се поеме от лактите, а не изцяло от врата.
В това отношение какво ще кажеш за ралото и свещта? При Евтимов се казва да се опънат като брадичката се стреми да се опре в гърдите.
Това не е ло зле за врата?
В други книги гледам слагат разни подпорки под гърба за да не се травмира врата.
АЗ се изненадвам, че въобще можеш да докоснеш земята при ралото. При мен то е почти като полусвещ.


Главоколянната също е голяма мъка, ама ще правя колкото мога.

Колко време ти отнема този комплекс и кога го правиш, сутрин или вечер?



Тема Re: ЗА асанитенови [re: WhiteCloud]  
Автор Ян (непознат )
Публикувано03.01.07 13:39



Според Евтимов обаче асаните трябва да започват да се правят пролетта и есента,а зимата не е подходящ сезон за започване!Това го има в книгата му!



Тема Re: ЗА асанитенови [re: WhiteCloud]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine coming)
Публикувано03.01.07 13:46



Според мен извиващите врата упражнения са полезни, само натоварването е нежелателно, така че в халасана и свещ няма проблеми, при тях натоварването не е косо върху прешлените, а пряко тях.

Мисля че в оригиналната йога подпорките нямат място.... освен разбира се някое одеало под тялото за да не настинеш от студения под, инак йога си е сурова дисциплина и подпорите са като чели някак не много йогически ;-) разбира се ако с тях си добре и те улесняват, ползвай си ги.
Главоколянната се снижава постепенно, не бързай, просто си я прави и неусетно ще можеш все повече.
Аз лично ги правя сутрин понякога и вечер, но всъщност няма значение точно кога ги правиш, важното е да ги направиш.



evolve if you can


Тема Re: ЗА асанитенови [re: WhiteCloud]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано03.01.07 22:20



Добре, дай да започнем отначало. Познавам се с Венци, той ме е учил на комплекса и един негов много добър приятел. Каквото знам, ще ти кажа.

Полусвещ. Как я правиш? Нещо за нея.

Самото разхлабване идва от ума. Не случайно комплекса се предхожда от релаксация. Савасана е лесна на пръв поглед, но е от най- трудните за овладяване. Добре е да посетиш някой курс и да присъстваш на релаксация, но някой да води. Или пък да ползваш касетка. Когато тялото се отпусне добре, се преминава и към умственото напрежение.



Тема Re: ЗА асанитенови [re: huanji]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine coming)
Публикувано03.01.07 22:49



колкото повече правя йога, толкова повече имам чуството, че всичко от което наистина имам нужда съм само аз и никой друг, ще рече и йога.


Хуанджи, приятелю. СПоред мен трябва да убедим начинаещите, че йога е най-лесното нещо на света за да не си създават изкуствени умствени пречки за нейната трудност, както аз в началото успях, та едвам се отървах от тях с години практика и лутане по разумните друмове на предразсъдъците.
НО пък всяко нещо с времето си.....

Черпя те виртуално една чаша шери от вишна



evolve if you can


Тема Re: ЗА асанитенови [re: Wasserbundlei*Ustenh]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано03.01.07 22:56



Последното нещо, което си мисля, че искащите съвет са начинаещи. Асаните са механика и нагласа, което по никакъв начин не е показател за осъзнаване примерно. Човека може да си е о'к и доста над нас, докато му обясним някоя подробност.



Прав си, Ювиги. Йога трябва да бъде изкючително лесно нещо. Но лесните неща са доста трудни за усвояване, точно поради способността на ума да усложнява.

Шери е добре. От мен здраве и успехи през Новата Година.



Тема Re: ЗА асанитенови [re: huanji]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine coming)
Публикувано03.01.07 23:40



Тарикатин си си ти, скъпи ми брат Хуан Хъ, не можах да те фана на тесно


с нетърпение гледам напред (както викат хАнгличаните) да завъртим главата на света на по мастичка. Макар и това нащо напиване да стана пословично де... заради моята свръх сериозност


evolve if you can


Тема Златните правила за Асаните:нови [re: WhiteCloud]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано04.01.07 10:58



Отнасяйте се внимателно към „препоръките” за това как точно да се изпълняват дадени азани. Различните школи дават доста противоречиви напътствия понякога. Не винаги трябва да се приема с доверие подобни напътствия. Понякога те са погрешни и неправилни. В самите оригинални книги по Хата Йога, описанието на това как трябва да се изпълни дадена азана е съвсем бегло и схематично. Подробностите са оставени така да се каже до личното предпочитание. Най-важно е да се следи как се чувства самият изпълнител, е не толкова да се следва точно предписанията на тази или онази школа която е модерна в момента. Когато човек практикува внимателно азаните, спазва основните принципи, достатъчно дълго време той успява да изгради правила за себе си, които са най добрите.

При изпълнение на асаната трябва да се получи едно чувство което е подобно на чувството когато човек се протяга сутрин след събуждане. Всяка асана е едно хубаво протягане. Така трябва да започва асаната.

Има два начина за изпълнение на асаните. Динамичен и Статичен. Динамичният начин за изпълнение на асаните е с продължителност около 20 секунди или по малко. Статичният начин е с продължителност около 15 минути и повече. Асаните които се изпълняват с продължителност между 20 секунди и 15 минути се смятат от смесен тип.

Динамичният начин е подходящ за начинаещи, или за хора които нямат достатъчно време да отделят за упражнения.

Динамичния начин за изпълнение на асаните е този при който не се задържа дълго време в дадена поза. Понякога дори само секунди. Средната продължителност е около 20 секунди при динамично изпълнение. Това в същност не са истински асани, а по скоро физически упражнения, които са подготовка за асаните.

При динамичното изпълнение е добре да се повтаря една и съща поза неколкократно – два и дори три пъти по 10 секунди задържане например е по добре от колкото еднократно за 30 секунди Така усвояването става по бърже. Причината за по бързото усвояване е защото при повторението на азаните и краткото задържане в поза, се засилва кръвообращението и по този начин се позволява на организма по бързо да се приспособи към новите изисквания.

Статичното изпълнение на азаните е истинското изпълнение. То се прави за да се въздейства директно върху ума. При това изпълнение е важно да има чувството на удоволствие, и тялото да е стабилно. Статичното изпълнение позволява на ума да се успокои и да влезе в медитация, тоест изпразване на съзнанието, или създаване на условия за размишление в дадена посока.

При статичното изпълнение на азани, йогинът може да задържи в една поза с часове дори и с дни ако е достатъчно напреднал. Човек не трябва да пристъпва към статично изпълнение на дадена асана освен ако не е сигурен че може да задържи в позата поне 15 минути без това да му причинява неудобство, неразположение и т.н. Само когато човек може да стои поне 15 минути в една асана без да мисли за неудобство, или за това кога ще свърши асаната, само тогава той може да постигне медитативно състояние на ума.

Всяка асана предизвиква определено състояние на ума когато се изпълнява медитативно. Различните хора дават различни описания за това какво точно състояние на ума се предизвиква от една и съща асана.

Не всички асани са подходящи за статично изпълнение. Някой от тях могат да се изпълняват само динамично, тоест в тях не може да се медитира.

Увеличаването престоя в дадена поза трябва да бъде постепенно и да не се гони времето, а по скоро чувството за приятност и състоянието на ума за медитативност. Това е строго индивидуално и зависи от възраст, пол, общо здравословно състояние, психическа настройка и т.н.

Добре е азаните да се изпълняват бавно особено ако се изпълняват статично. Колкото по дълго се стои в една поза, толкова по бавно и внимателно трябва да се влиза в позата, и толкова по бавно трябва да се излиза от нея.

Изпълнението на азаните трябва да бъде придружено с безпристрастно наблюдение и осъзнаване за това какво е положението на тялото. Човек не трябва да мисли от позициите на: „Аз трябва на всяка цена да направя тази трудна азана. Аз трябва да задържа повече и по дълго време. Другите са по добри от мен. Аз съм по добър от другите.” и т.н. и т.н. Човек трябва само да СЪЗНАВА как се чувства, какво става с тялото му когато изпълнява азаните. Хата Йога не е за състезание с другите, кой колко и повече може да си върже тялото на възел. Чрез хата йога асаните, човек може да намали силата на желанията, силата на васаните и по този начин да постигне медитативно състояние на ума.

Всяка азана е свързана с изопване на някой група мускули. Изопването на мускулите води до намаляване на напрежението в тях. Например през деня човек често се „стяга”, раменете се свиват и вдигат нагоре леко. Това стягане на мускулите е резултат от умствено напрежение. Когато се правят азаните, мускулите се разпъват и по този начин напрежението, което се е натрупало в тях бива разтоварвано. Това оказва въздействие и върху самият ум. Щом като напрежението в тялото е намаляло, автоматично и напрежението в ума спада. Затова всяка асана трябва да започва като едно хубаво приятно протягане. Така както човек се протяга и изпитва удоволствие сутрин след събуждане.

След завършване на комплекса азани, човек трябва да се чувства зареден с енергия, по бодър и по оптимистичен, а не изтощен и депресиран.

Добре е да се включат по голям брой асани, които обхващат мускулите на цялото тяло. Един добър комплекс от асани има продължителност около два и половина три часа. Това на практика не е възможно за повечето хора. Затова се препоръчва да се направят няколко по къси комплекса от асани, които имат трайност около половин до един час. Тези комплекси трябва да се сменят всеки ден, като по този начин се включват по голям брой различни асани. Установено е че използването на различни асани води до по добри резултати, въпреки че те не се правят всеки ден.

Когато има трудност с дадена асана, може да се практикува отделно и със специално внимание. За нея се отделя повече време от колкото за другите асани. Но в никакъв случай не трябва да се прави само една единствена асана в продължение на седмици и да се пренебрегнат останалите асани напълно.

Добре е асаните да се правят в место което е достатъчно топло, чисто, приятно, тихо, без да има безпокойство или притеснения. Трябва да се изпълняват сутрин на гладно или поне 3-4 часа след храна.



Тема Re: ЗА асанитенови [re: huanji]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано04.01.07 11:12



Хуанджи писа:
Познавам се с Венци, той ме е учил на комплекса и един негов много добър приятел. Каквото знам, ще ти кажа.


Ами Венци в съчитание със Лазарев и на лице е Хуанджи. Малко превъплащение на Нирмала Деви на българска почва





Тема Re: Златните правила за Асаните:нови [re: Brahman_]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine coming)
Публикувано04.01.07 11:25



много изчерпателно и полезно.
и все пак, най-важното е просто да се практикува, после абсолютно всичко става лесно и нищо не е необходимо.


evolve if you can



Тема Re: Златните правила за Асаните:нови [re: Wasserbundlei*Ustenh]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано04.01.07 11:35



Wasserbundlei*Ustenheim писа:
много изчерпателно и полезно.
и все пак, най-важното е просто да се практикува, после абсолютно всичко става лесно и нищо не е необходимо.


Теория и практика са двете страни на една и съща монета

Теория и практика са като двете крила на птица. За да лети е нужно да има и двете крила.

Само теория не става. Няма полза. Човек може да чете до утре сутринта някой книга която обяснява как се плува. Но накрая човек като падне в басейна и да се удави.

Само практика не става, какво да се практикува? Нали трябва някой да ти каже, или да прочетеш някъде? Човек който не знае да плува и никога не е чувал за плуване, никога не е чувал дори че може да се удави във водата, и ако го пуснат само на 500 метра от брега на морето за да "практикува" ще се удави и няма да има възможност да научи нищо.



Тема Re: Златните правила за Асаните:нови [re: Brahman_]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine coming)
Публикувано04.01.07 11:46



абсолютно всички могат да плуват. плуването е най-естественото нещо за човека, точно както и дишането.



evolve if you can


Тема Re: Златните правила за Асаните:нови [re: Wasserbundlei*Ustenh]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано04.01.07 11:52



Аз съм леководолаз спасител и специализирах в областа да се извадят телата на някой "плувци" като теб

Мога да ти разправям доста истории. Гледката е доста неприятна особено за хора които за първи път виждат удавник. Хммм... поне за тези хора плуването не е естествено.



Тема Re: Златните правила за Асаните:нови [re: Brahman_]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine coming)
Публикувано04.01.07 12:21



нормално е да има същества, които категорично казват "НЕ!" на най-лесното в живота. Не мож ме уплаши брамине, приятелю



evolve if you can


Тема Re: Златните правила за Асаните:нови [re: Wasserbundlei*Ustenh]  
Автор vitaminko ()
Публикувано04.01.07 13:25



Предполагам искате да кажете, че: "Повечето хора могат да се научат да плуват." В този смисъл

наистина е естествено за човека, но не чак толкова колкото дишането.

П.П. Написах "повечето хора" защото има хора с двигателни увреждания, за които плуването е доста трудно за усвояване или невъзможно.

Позата "риба" във варианта когато краката са в лотос е много подходяща за "дрямка" във вода. Разбира се може и със "звезда" да се направи, но не знам това дали се брои за асана.

********************************************************************************

Редактирано от vitaminko на 04.01.07 13:40.



Тема Таласъмски истории :)нови [re: vitaminko]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано04.01.07 13:50



По принцип всеки може да се научи да плува, аз това не го оборвам.

Таласъма не ми е много ясен! Но ми се струва че той говори за друго нещо. Струва ми се че той казва че всеки може да плува естенствено, просто го пускаш във водата и той си плува без да има нужда от това да се учи например. Както животните. Едно куче ако го пусеш във водата то си плува, няма нужда да се учи.

Дали това е така или не, дали човек естествено знае как да плува това е въпрос на който науката трябва да отговори. Може би наистина е така, всеки който се е родил може да плува без проблеми, така както всеки може да диша без да е нужно да се учи човек. Защо не!?! Може би??

Но факта си остава факт, повечето от хората които не могат да плуват ако ги пуснеш във водата само на 5 метра от брега и ще се удавят, остави 500 метра

Сега дали са "забравили" да плуват или нещо друго не е важно. Важното е че не може да ги пуснеш на дълбокото да се учат да плуват сами. Трябва им постепено. Нещо повече, ако искаш да направиш от един човек световен шампион по плуване, трябва да го дадеш на добър треньор. Който да го учи!! Не може така да му кажеш хайде учи се сам, тренирай се сам. Невъзможно е. Дори ако човек е с възможно най добра генетична разположеност към плуването, ако той не бъде "учен" от "теоритици" той никога няма да се научи да плува сам дори под 1 минута и 30 сто метра.

Но таласъмчето си вярва в глупости от хиляда и една нощ, някой като Хуанджи му е разправял глупости че може да се научи без да се ползва предишният опит.

Същото е и с йога. Трябва да се ползва предишният опит, не може човек да си фантазира сам. Не може току така да го оставиш едно дете без нищо и то след 15-20 години да напише Бхагават Гита или да напише Упанишадите. Ако го оставиш едно дете без да го учиш на нищо, в най добрият случай след 15-20 години ще се научи че може да строши кокосов орех с камък По далеч от там няма да отиде. Човек трябда да ползва това което са открили хората преди него, да го ползва, и след това да продължи напред ако му стиска дупето, ако мисли че може да отиде по далеч от другите които са били преди него



Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: Brahman_]  
Автор vsn (непознат )
Публикувано04.01.07 14:33



Здравейте,

искам да ви кажа своето мнение от личен опит за това ка да се "прхожда" в йога.

Традицията повелява йога да се учи при учител.

В България това е достъпно. Аз знам в София няколко йога клубове/студиа, които имат подготвени в Индия учители.



Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: vsn]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано04.01.07 15:41



Традицията повелява йога да се учи при учител.


Точно така е, по традиция знанието се предава по учител. На времето книгите са били изключително скъпи, далеч по евтино е било да се учи директно при учителя. Нито е имало интернет, нито видео, нито нищо. Днес знанието по йога може да се предава далеч по успешно не само чрез учител но и по други начини.

Знам че в България вече има учители които са завършили реномирани школи с богат опит. Колкото по бързо се излезе от Евтимовщината толкова по добре

Венци е един от втората вълна ентусиасти в България по йога, които нямаха достатъчно знание и опит. Това което те направиха е да подхранват глада за мистично и чудотворно в потребностите на хората и те не успяха да надхвърлят тази граница



Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: Brahman_]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано04.01.07 17:31



...някой като Хуанджи му е разправял глупости че може да се научи без да се ползва предишният опит.

Не е така, аз съм имал учител и не твърдя, че е по- добре без. Началото е важно.



Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: Brahman_]  
Автор Xaйдe (новак)
Публикувано04.01.07 17:47



Книгите на времето,в което живеем са винаги скъпи.Най-скъпите.Без тях парите са просто хартийки.За някои хора са начин на живот,а за други са просто история.Много кофти е човек да остане в историята.

Евтимов от много отдавна,е един от малкото истински Учители по Йога в България.Той е единствения от втората вълна ентусиасти намерили щастието да ги избере учител.т.н.Дхирендра Брахмачари го е учил.Той пък е ученик на т.н.Картакея.
Мистика вероятно е някаква английска думичка за мъгливост(училите английски може би го разбират),а чудотворно вероятно е нещо невероятно неразбираемо и за това на български можем да го оприличим на чутовно.
Глада човешки в същност е за истина.И тази граница ти е непонятна.
Симбиозата не е истина.Симбиозата е, като онази новата реклама за двете калинки в пежото,дето я дават по телевизията.Един вика,каква кола,друг вика,какво ебане.Трети вика и аз искам така.Само че,това са само реклами.Нещо,което се случва истински на едни хора, а другите,като сърбите например се опитват да копират(Някак си ,не мога да се изразя много добре.Сигурно ми е нещо вградено.Някакъв чип да виждам истинските неща във в живота,Сакс-Кобурготкси не ги вижда). Така пробутват нечии успехи за чужди.И си въобразяват,че печелят или губят. Много кофти е, човек да се роди сърбин.Все ги сърби и все не им стига.То е като,да ядеш маргарин вместо краве масло.



Тема Re: Златните правила за Асаните:нови [re: Wasserbundlei*Ustenh]  
Автор Xaйдe (новак)
Публикувано04.01.07 18:13



като някои риби.Онова около таза трябва да е нещо,като предпазител срещу нараняване в областта на слабините при състезания или не е.Не е ли?



Тема Re: ЗА асанитенови [re: Brahman_]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано04.01.07 18:20



Тази тема е за Класическата система, понеже Венци е направил вариант, базиран на нея. Просто Класическата система, не е страшно, успокой се.





Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: Xaйдe]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано04.01.07 18:26



Евтимов от много отдавна,е един от малкото истински Учители по Йога в България.Той е единствения от втората вълна ентусиасти намерили щастието да ги избере учител.т.н.Дхирендра Брахмачари го е учил.Той пък е ученик на т.н.Картакея.


Когато Евтимов в началото говореше по този въпрос, неговите "лекции" бяха изпълнени с измишльотини и глупости които самият той не си вярваше на тях. Дали още ги разправя или се е усетил вече не знам

За всеки случай от тогава ми падна в очите и едва ли някога ще стане отново



Тема Re: ЗА асанитенови [re: Wasserbundlei*Ustenh]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано04.01.07 18:28



Ами да, ще трябва да си вземеш поука и да се поправиш. В неделя имаш шанс, стига да имаш желание.





Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: Brahman_]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано04.01.07 18:30



Добре, какво пречи това на практиката.





Тема Re: ЗА асанитенови [re: huanji]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано04.01.07 18:31



Хайде не ме разбирай накриво. Не съм казал че всичко писано и направено и препоръчано от Евтимов е грешно. Напротив мисля че повечето неща са правилни. Ако има грешки то те са в някой детайли, или в някой основни принципи които той не разбираше на времето. Това е документирано в първата му книга по йога. Но де да го знам, сега може да се е поправил. Преди толкова време и аз не бях цвете за мирисане и също имах много неправилни разбирания

Та де да знам, днес Евтимов може да е вече сред "знаещите"?



Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: huanji]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано04.01.07 18:37



Хуанджи си изобрети:
Добре, какво пречи това на практиката.

Кога съм казал че ми пречи на практиката? Няма такова нещо, това ми помага на практиката. Част от моята практика е да споделям знанията с другите хора и да показвам ако мисля че те грешат в нещо. Дали съм прав или не ще се разбере в последствие. Ако се окаже че аз съм сгрешил, това ще бъде добър урок за мен да се поправя. Ако се окаже че другите грешат, това ще ми достави удоволствие че съм споделил с тях "знание". При всички положения печеля.

При всички положения това ми помага на практиката, не ми пречи.





Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: Brahman_]  
Автор Xaйдe (новак)
Публикувано04.01.07 19:46



Всяко,копие е просто копие.
То за да си готов да ти говори учител трябва да си готов за това.Пък,ако бъркаш стадо пекари с мечка проблема с бриникетата и дърветата си е твой.Цитатите и харабийстването са все тъпотия(Не ме цитирай).
Между другото има една добра книга от Брахмачари за асаните.Само че, е на руски.
Просто не е говорил на теб.Нъли за да ти говорят и да разбирш,трябва да си нещо по-значително от цитатьор.Както казват в армията,кой да ти обърне вниманието,ако не си го тупнал със сапьорска лопатка по каската.
Има едно упражнение за очите,произнася се траатака.Много е полезно и здравословно.И със сигурност не е овчедушно предизвикване на сълзи.Тия неща са просто маркери.Нещо,като да се погледне от различни ъгли на картинките.Да се научиш да не се възгордяваш излишно.



Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: Brahman_]  
Автор Xaйдe (новак)
Публикувано04.01.07 19:49



Това ми прлича на реклама на филма "Две победи" от 1965г.



Тема Re: ЗА асанитенови [re: Brahman_]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано04.01.07 20:17



Във всекидневният комплекс, грешка няма. Ако намериш такава, сподели.

Иначе, всеки има грешки в разни неща, пък ти и сега не си цвете за мирисане. Но какво от това, човек не си избира роднините...както и съклубарите. Каквито му се паднат...





Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: Brahman_]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано04.01.07 20:24



Ех и ти, все да се сложиш в центъра.


Ако някой иска да си прави асаните, какво му пречи какво е говорил Евтимов на лекциите по други въпроси?
Нали системата е вярва, това е важно. :)



Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: Brahman_]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine coming)
Публикувано04.01.07 23:21



всеки знае, че бебетата могат да плуват от рождение. Сър Брахман, не се излагайте!

Хората, включително и аз, са толкова невежи, че лесно и бързо забравят всичко когато се заиграят с псевдопознанието на този свят. Ето защо и удавниците и престъпниците и болните са много и постоянно се множат.


evolve if you can!



Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: Wasserbundlei*Ustenh]  
Автор vitaminko ()
Публикувано04.01.07 23:42



"всеки знае, че бебетата могат да плуват от рождение"

И аз така си мислех, понеже съм го чувал, обаче според

излиза, че преди 4 годишна възраст децата не могат да плуват самостоятелно.

"Хората, включително и аз, са толкова невежи, че лесно и бързо забравят всичко когато се заиграят с псевдопознанието на този свят."

Кое е това всичко, което забравяме? Какво е псевдопознание?

********************************************************************************

Редактирано от vitaminko на 04.01.07 23:43.



Тема Малко повече инфо :)нови [re: Wasserbundlei*Ustenh]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано04.01.07 23:43



всеки знае, че бебетата могат да плуват от рождение. Сър Брахман, не се излагайте!

Бебетата могат да плуват, вярно е, или почти могат да плуват. До 3 тия месец те автоматично си затварят устата и спират дишането когато са под вода. Затова в днешно време се използва този трик, децата започват да се тренират от най ранна възраст за да не изгубят този рефлекс да спират автоматично дишането. Но ако не го тренират рефлекса спира. Интересното е че ако имате бебе в къщи можете да го тренирате да си спира дишането без да го потапяте под вода, и да му поддържате рефлекса!!! Как?? Ако духнете в лицето на бебето, то автоматично спира да диша все едно че е под вода!!! Аз съм бил в този бизнес, плуването и знам доста неща



Както и да е. Едно бебе плува защото относителното му тегло е по малко, то е по леко във водата от колкото възрастен.

Сега дали има рефлекс който помага на възрастните да плуват, или няма не знам. Но факта си остава факт, огромно число хора се удавят защото не знаят да плуват. И просто защото са попаднали във водата ей така, не могат да "практикуват" нали? Трябва да ги учи човек.

Сега при йога е още по очевидно. Човек по природа е просветлен. Но е забравил това. Точно така както той може би е забравил да плува. И не може без да се учи. Нещо повече, човек като просветлен е нищо, бездеен, ненужен, безполезен и за себе си и за обществото. Човек като обусловено съзнание само може да действа, да работи, да осъзнава, да действа, да бъде полезен (или вреден!). Колкото повече човек знае за света, колкото повече е учен, колкото повече полезни знания има, толкова по далеч е той от просветлението. Получава се парадокс разбираш ли? От една страна е хубаво да имаме знание за света, от друга страна това знание ни отдалечава от себепознанието. (Затова е добре човек да получи себепознание в началото на живота си, и след това да използва това "знание за АЗа" за да управлява ума си и да познава по добре света. ) Какво да се направи тогава? Трябва да се учи, да си припомняме това което сме забравили.

Колкото и да се опитваш да ме убедиш че може да се постигне себепознанието без учение, толкова повече се заблуждаваш. Тук си спомням няколко подобни изказвания като твоето от големи учители, дори от Ошо, към който имам голямо уважение. Но... въпреки всичко той самият говори в продължение на хиляди лекции нали? Обяснява, два теория.



Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: vitaminko]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано04.01.07 23:45



По правилно е да се каже че бебетата могат да плАват, а не да плУват

Рибата плува, тапата плава



Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: Brahman_]  
Автор vitaminko ()
Публикувано04.01.07 23:52



Обърках се малко.

А корабите плуват или плават?!

********************************************************************************

Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: vitaminko]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано05.01.07 00:00



Извинявай това е стара шега която биха разбрали само бивши плувци на покойният треньор по плуване от Пловдив - Гришата. Той едно време разправяше така, плуване е за рибите, тапите плАват.

За корабите оставам на теб ти сам да решиш



Извинявам се отново че използвам стари шеги които разбира се не са известни на повечето хора



Тема Re: Таласъмски истории :)нови [re: Brahman_]  
Автор vitaminko ()
Публикувано05.01.07 00:08



Объркването ми беше забавно.



********************************************************************************

Тема Re: Малко повече инфо :)нови [re: Brahman_]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine coming)
Публикувано06.01.07 16:17



знам, сега се опитвам да се отуча от знанието си.

evolve if you can!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.