Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:34 20.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Щастие? Хаха...нови  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано07.12.06 17:25



Попитали един учител:

"Вие щастлив ли сте?"

Учителят отговорил:

"Аз не знам какво е щастие и затова не съм нещастен."





Тема Re: Щастие? Хаха...нови [re: бeзпътeн]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано07.12.06 17:33



Един от най-известните ученици на Буда, Сарипута, също постигнал Нирвана, веднъж отбелязал: “О, приятелю, Нирвана е щастие (Сукха), Нирвана е щастие (Сукха)!” Тогава Удяй попитал: “Но приятелю Сарипута, какво е щастие, ако няма осезание?” Отговорът на Сарипута е дълбоко философски и изключително труден, за да се схване от ум, привикнал на ежедневното мислене и логика: “Това, че там няма осезание, е щастие.”



Тема Странно...нови [re: бeзпътeн]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано08.12.06 12:12



Що тъй на таз хубава тема толкоз малко внимание обръщате (или по-скоро толкова малко писахте). Вижте как е казано - максимално мъдро в минимално количество думи!

Вчера пак продължиха разправиите за "правилата" и т.н., продължиха интригите, развиха се разни самоцелни интелектуални разработки на тема "ум, чувства" и т.н., а таз хубава (и твърде важна) тема подминахте като малка гара.





Тема Re: Щастие? Хаха... [re: Brahman_]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано08.12.06 12:15



Добър пример. С "риск" да предизвикам поредната многословна теоретизация, ще спомена само, че под "осезание" в случая се има предвид чувственост, привързаност към усещанията за приятно... Всъщност под "щастие" в масовия случай се разбира точно това.



Тема Re: Странно...нови [re: бeзпътeн]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано08.12.06 12:23



Заека се хванал на бас с американеца, французина и българина, че ако му покажат какво е това кеф той ще им плати голяма сума пари.

Американеца го возил със свръхбързи коли и т.н. - Зайо не останал доволен;

Французина го зпознал с най-прекрасните и .... жени - Зайо пак не останал доволен;

българина го завел да пият бира; зайп се възмотул - "абе ти знаеш ли мен америкацена ме вози със совалката в космоса; французина ме запозна с най-прекрасната и дашна жена ... ти бира ще ме караш да пия!!!"

- Зайо, ние бира ще пием при едно условие, че няма да ставаш от масата докато не ти разреша - рекъл нашият човек.

И така пили, пили, по едно време Зайо решил да мине през WC-to; българинът - не, не може; пий; и така няколко пъти.... На Зайо му се доревало от зор ...... пуснал го българина ...

Излиза Зайо щастлив - "Ето това е кеф" .....

Та предполагам, когато се освободиш от някакъв "зор" - е пълното щастие.



всеки миг всичко започва и свършва

Тема Не удоволствие, а блаженство...нови [re: Drona]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано08.12.06 12:29



Е описаното. Конкретно ако говорим за изхождането - това е най-висше блаженство. Човек може да се пристрасти към яденето, може към секса (защото там волята, т.е. егото, участва много по-силно), но към срането - не! Там вече настъпва пълно смирение в измерението на егото и след това в тялото се разстила едно такова релаксиращо блаженство...

За много хора процесът на изхождане се асоциира с нещо мръсно, но това се дължи на факта, че те го свързват с продукта на процеса, а не със самия процес. Което означава, че те не разбират величието на процеса...



Тема Re: Щастие? Хаха...нови [re: бeзпътeн]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано08.12.06 12:34



“Това, че там няма осезание, е щастие.”
Мдаа мн ми харесва.


Тука каквото и да се има предвид под осезание върши работа(или чувственост, привързаност към усещанията за приятно или просто осезание наличие на сетивност- усещанията от 5 -сетива и/или отношението към тези и усещания).
Само ми е трудно да реша дали в това състояние може да се говори за щастие респективно за нещастие. Дали когато се реализира такова състояние на бездиханно и безсетивно осъзнаване водещо до реализация на същинската природа( на Йогина) =чисто Съзнание, все още може да става въпрос за щастие и нещастие?

ОМ НАМО НАРАЯНАЯ - Мантрата на Двапара Юга ;)

Редактирано от titiksha_ на 08.12.06 12:37.



Тема Re: Щастие? Хаха...нови [re: titiksha_]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано08.12.06 12:42



Основният принцип е същият който загатна по долу Дрона със заека



Истинската същност на човека, Атман, чистото съзнание има природата на сат, чит и АНАНДА - ЩАСТИЕ или БЛАЖЕНСТВО! Това означава че ние сме родени щастливци. Но не може да го осъзнаем. Само когато изгубим щастието разбираме че сме в състояние на нещастие. Ние губим "щастието" когато си създадем желания. Желанието на заека да се изпикае го прави нещастен. След като се е изпикал един път, той се връща обратно в своето първоначално състояние на щастие, което той не е разбирал. Но той по погрешка си мисли че пикаенето му е донесло щастие Истината е че той се е върнал само към своето първоначално състояние на блаженство което не е осъзнавал до този момент.



Тема Re: Щастие? Хаха...нови [re: titiksha_]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано08.12.06 13:35



Добре, че се връщаме отново до първия постинг в темата.



Знанието за това "какво е щастие" създава очаквания, желания, чувственост. Създава представата за щастие, оттам следват стремежите за постигане на тази представа. Самият стремеж обаче е отричане на щастието - защото всяко разминаване с представата би означавало, че индивидът не е щастлив.

Всяко дефинирано от ума "щастие", "добро" и т.н. винаги създава (съдържа) своята противоположност. Радостта на съществуването на човек не може да се определя и да зависи от дефинициите на ума.

Затова и мъдрецът е казал: "Аз не знам какво е щастие и затова не съм нещастен." Т.е. той не робува на представите за щастие, формулирани и изградени от малкия, претенциозен и ограничен ум.



Тема Re: Щастие? Хаха...нови [re: бeзпътeн]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано08.12.06 16:27



Безпъпен писа:
Добре, че се връщаме отново до първия постинг в темата.

Ами първият постинг казва цялата истина, няма какво да се добави, или поправи. Единственото което може е да го обясним само, за да може да се разбере правилно.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.