Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:59 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема С ума или със сърцето – голямото заблуждение  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано07.12.06 12:06



Това е едно добре разпространено заблуждение. Когато човек действа, когато върши нещо как трябва да го върши? С помощта на МАНАС – чувственият ум, или с помощта на Будхи – тоест здравият разум.

Една плеяда то лъжегуровци разпространяват мнението че всичко трябва да се върши със сърцето, с чувствата, с моментното настроение. Това е дребен трик който е разпространен особено много през времето на 60 те години, когато хипитата наводниха Индия в търсене на „истината” и „наркотиците”. Деветдесет и девет процента от тях бяха разглезени пичлимета от богатият запад които не обичаха да им се казва какво да правят. Дори и „великите” Битълс си опитаха късмета в Индия за да постигнат „просветление”.

Индийските „гурувци” (свами Вишнудевананда, Ошо, Махараши Махеш Йоги и Прем Рават – да спомена само някой по известни от тях в България.) като гладни вълци попаднали в стадо овце, само това чакаха. Започнаха да разправят на хипитата вечните „мантри”:

- аз те обичам
- прави каквото ти се прави
- прави любов вместо война

Аз съм слушал подобни проповеди и сред будисти, и сред какви ли не!!!
За хипитата нямаше нищо по хубаво от това! Казваха им неща които те ИСКАХА ДА ЧУЯТ!! Казваха им да практикуват това което на тях им се искаше. И това им го казваха „индийски гурувци” с дълги бради, значи не може да грешат, трябва да е истина. Да сте видели някъде някое хипи да седне да учи, да чете сериозна литература? Няма такова нещо. Никой от тях не си задаваше въпроса истина ли е това което брадатите гурувци учат.

Та точно от там е и това заблуждение
Нямало нужда да се слуша разума, трябвало да се слуша сърцето

Тоест няма нужда да се прави това което трябва да се прави, което показва логиката, а човек просто трябва да се води от желанията си от чувствата си, да прави това което му се иска да прави. Прави това което ти казва „шестото чувство”

Много лесна „йогическа практика”. Много лесен път, няма нужда от усилие, няма нищо от нищо. Гурувците разправяха на хипитата:


Ето вижте ме мен, аз правя това което ми се прави и съм щастлив, успял съм в живота, всичко ми върви по мед и масло. Затова слушайте какво аз ви говоря, правете това което ви казвам и със сигурност ще успеете като мен в живота.


Каква е истината? Кое трябва да бъде водещо? Чувственият ум – МАНАС, или здравият разум – БУДХИ?

Нека да погледнем какво е казано в шастрите. В Катха Упанишада (гл. 3 стих. 3 и 4) се дава следното сравнение:

“...Познай Атман като пътник (господар) на колесницата, тялото е колесницата, знай Будхи като колесничар и Манас като юздите. Казва се, че Индриите са конете, а обектите на познание са пътищата по пасищата...”

Това е сравнение, как човек е устроен, как трябва да действа. Човек е сравнен с една колесница:

Чистото съзнание Атман е господарят на колесницата, царят който се вози в нея. Него трябва да го заведат от едно место на друго. Той използва колесницата само за това.

Будхи или здравият разум, интелекта, различаващият принцип е колесничарят. Той е този който управлява колесницата.

Юздите и камшика това е Манас, чувственият ум, настроенията, шестото чувство, интуицията, сърцето.

Конете това са индриите, тоест петте органи за действие и петте органи за осезание.

Пътищата и пасищата това са чувствените обекти, обектите на възприятие, онова което индриите търсят или избягват. Това е света около нас.



Чистото Съзнание в нас, Атман, е бездейно. То е господарят на колесницата. То е най важното. С него не се извършва нищо! То е само потенциалност за осъзнаване. То е онова което трябва да се опознае, да се разбере, да се САМООСЪЗНАЕ. Чистото съзнание е на път към СЕБЕПОЗНАНИЕ. Там отива.

След него по важност е Будхи. Здравият РАЗУМ! Той е този който казва от къде да мине колесницата за да стигне до целта, по кои пътища да върви и по кои пътища да не върви. Човек трябва да използва здравият си разум когато избира пътя, когато се движи по света, когато избира какво да прави в живота, с какво да се занимава, кака да се занимава и т.н.

Юздите са МАНАС – чувственият ум е третата по важност съставка. Със чувственият ум се командват сетивата – конете които движат колесницата. Изисква се голямо майсторство да стане човек добър колесничар. Не е лесно да се научи човек да командва правилно конете. Командата на конете трябва да става с помощта на юздите и камшика. По същият начин не е лесно да се научи човек да командва сетивата. Това е изкуство. Трябва много труд. Тук има една тънкост! Сетивата не се командват директно от Будхи – от здравият разум.

Сетивата се командват от будхи но посредством манас.
Сетивата се командват посредством здравият разум, но посредством чувствата, посредством сърцето.

Това е изкуството. Да се научи човек да насочва чувствата си в желаната за него посока.

Ако се водим от чувствата, от сърцето само, ще станем наркомани. Ако се водим от разума само, никога няма да може да постигнем нищо защото конете, тоест сетивата ще ходят където им скимне. Ако разумът казва едно, а чувствата друго има противоречие. Там където има противоречие, където има вътрешен конфликт, там е невъзможно да се твори. Например един студент който трябва да учи за изпит. Ако на него му се иска да отиде на парти, а разумът му казва че трябва да седне да учи тогава каквото и да направи ще е грешно. Нито ще може да учи правилно, нито ще може да се кефи на партито. Има противоречие.

Изкуството да се живее се състои в това да се насочат чувствата в посока където ние искаме. Само тогава няма противоречия между БУДХИ И МАНАС, и само тогава може да се твори истински, да се постигне нещо в живота.

Редактирано от Brahman_ на 07.12.06 13:35.



Тема Re: С ума или със сърцето – голямото заблуждениенови [re: Brahman_]  
Автор dharmabum (непознат )
Публикувано07.12.06 13:48



Ако човек се замисли много от нещата в живота ни са просто клишета. Наложени от другите и приети от нас, защото не сме се замислили. Фразите, които споменаваш, са от този род кухи и милозливи твърдения. Някои се опитват да ги оживят, други просто ги повтарят механично.

Една от аналогиите, която ми е помагала за разбиране функциите на Манас и Будхи е следната. Ти си в банката и пред тебе се броят пачки пари. Умът реагира и веднага казва- вземай парите. Разумът обаче ти напомня за всички предстоящи проблеми и трудности, свързани с едно такова дело- как да избягаш, къде да се скриеш и проч.

Не всички хипита са от един дол дренки. Поне Алън Гинзбърг, Алън Уотс, Джек Керуак и още дузина са хора, доста попрочели. Някои от тях превеждат директно от китайски, японски.

Свами Вишнудевананда е оставил мисия и ученици, които са доста стриктни в Йога-принципите. Посещавал съм някои от неговите Ашрами, ако кажа, че е било без да ми искат пари, ще попадна в една друга, популярна вече група. Затова не го казвам.



Тема Будхи и Манаснови [re: dharmabum]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано07.12.06 14:24




Дхармабум писа:
Една от аналогиите, която ми е помагала за разбиране функциите на Манас и Будхи е следната. Ти си в банката и пред тебе се броят пачки пари. Умът реагира и веднага казва- вземай парите. Разумът обаче ти напомня за всички предстоящи проблеми и трудности, свързани с едно такова дело- как да избягаш, къде да се скриеш и проч.

От примера ти не съм сигурен дали разбираш правилно за разликата между Будхи – интелект, различаването, и Манас – чувствата.
Манас е този който те кара да се чудиш какво да направиш. От една страна е хубаво да откраднеш парите, от друга страна има неприятности. Манас се чуди, лута се между двете чувства. От едната страна е чувството на удоволствие, кеф, толкова много пари. От друга страна е чувството на страх, ако ме хване полицията, затвор и т.н. Манас се лута между тези двете, не може да вземе решението.

Решението се вземе от БУДХИ. Дали ще е правилно решение, или неправилно зависи от това дали Будхи служи на манас, или Будхи контролира манас.

Когато Будхи служи на Манас, тоест когато ние си действаме със „сърцето” ние ще откраднем парите, без да мислим какво е добро и кое е лошо, кое е правилно и кое не.

Когато Будхи е водещ, когато будхи е колесничар, тогава манас чувствата ще бъдат насочени в някой друга посока. Е може да не вземем парите от банката, но в живота има толкова много други възможности. Ще се опита нещо друго.





Редактирано от Brahman_ на 07.12.06 14:29.



Тема Като Будхи е заспал :)нови [re: Brahman_]  
Автор Aelan ()
Публикувано07.12.06 15:28



Не е ли трудно да знаеш със сигурност кое в дадена ситуация е манас и кое будхи???

Също какво се получава ако действаш според будхи но пък си емоционално нещастен--заслужава ли си наистина

Егати живота



Тема Re: Като Будхи е заспал :)нови [re: Aelan]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано07.12.06 15:42



Не е ли трудно да знаеш със сигурност кое в дадена ситуация е манас и кое будхи???

Също какво се получава ако действаш според будхи но пък си емоционално нещастен--заслужава ли си наистина Егати живота

Абсолютно вярно, много пъти е трудно да се каже кое преобладава, дали е будхи или манас. Често пъти манас се скрива зад будхи. Например някой му се пуши и в същото време иска да се откаже от цигарите. Някой път може да се случи човек да запали една цигари и да се "оправдава" че уж било само за последен път, защото бил в компания и т.н. В същност това е вид използване на Будхи за самооправдание да се угоди на Манас.

Дали си емоционално щастлив или нещастен НЕ ЗАВИСИ ОТ ТОВА С КОЕ ДЕЙСТВАШ. Може да си нещастен с Будхи, може да си нещастен и с Манас. Щастието се постига по друг начин





Тема Re: Будхи и Манаснови [re: Brahman_]  
Автор dharmabum (непознат )
Публикувано07.12.06 15:42



Долу-горе това имах впредвид.
Препратката, която даваш, показва каква е ползата от това човек да чете повечко. За мене тази материя е трудна, но си заслужава усилията.



Тема Вишнудевананда и хихитатанови [re: dharmabum]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано07.12.06 16:06



Дхармабум писа:
. Не всички хипита са от един дол дренки. Поне Алън Гинзбърг, Алън Уотс, Джек Керуак и още дузина са хора, доста попрочели. Някои от тях превеждат директно от китайски, японски.

Свами Вишнудевананда е оставил мисия и ученици, които са доста стриктни в Йога-принципите. Посещавал съм някои от неговите Ашрами, ако кажа, че е било без да ми искат пари, ще попадна в една друга, популярна вече група. Затова не го казвам.


Разбира се нещата не са винаги само бели или само черни. Всичко е в цвят. Сред хипитата има доста свестни хора, сигурен съм че не са десетки а хиляди.

Свами Вишнудевананда е също цветен, тоест има си добри и лоши неща. Той основа едни от добрите центрове по хата йога в света. Това е факт. Но в същото време страдаше и от доста предразсъдъци. Беше си купил един самолет, който го боядиса по хипарски целият с цветя и т.н. После летя с него над Ирландия и Германия и пускаше бюлетини за „мир”. След това неговите ученици, под негово влияние разбира се, започнаха да разпространяват по света, че мира който настъпил в Северна Ирландия, падането на Берлинската стена, и края на студената война се дължали на Свами Вишнудевананда.

Има и още една любопитна подробност. Той е имал специална кристална топка с която можел да „говори” със своя учител свами Шивананда. Когато имал проблеми, отивал питал кристала и от там получавал потвърждение. Добре ама след време опозицията във центъра, се научили също да разговарят със кристала, и свами Шивананда казвал точно обратното на другите хора. Станало голям гювеч! Накрая Свами Вишнудевананда се видял принуден са счупи кристалната топка. Това са любопитни подробности.

Във центровете на Вишнудевананда са много боси когато се отнася до ТЕОРИЯТА!! И не трябва да им се има доверие!!



Тема Re: Като Будхи е заспал :)нови [re: Brahman_]  
Автор Aelan ()
Публикувано07.12.06 16:19



Я кажи сега как се постига щастието пък после ще видим за будхи и манас





Тема Re: Като Будхи е заспал :)нови [re: Aelan]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано07.12.06 16:26



Я кажи сега как се постига щастието пък после ще видим за будхи и манас

Ами много просто. Бъркаш си в носа с малкият пръст и си казваш една специална мантра, и хоп ... готово. Мантрата ще ти я кажа на ухото, ама ми дай пет лева



Иначе това е целта на йога, нали? Да се постигне щастие. Как става? С две думи като се махне идентификацията с желанията - тоест с ВАСАНИТЕ.










Редактирано от Brahman_ на 07.12.06 16:31.



Тема Re: Като Будхи е заспал :) [re: Brahman_]  
Автор Aelan ()
Публикувано07.12.06 22:56



OK мерси. Сега ме мързи но утре ще си ги изпечатам в офиса и ще ги прочета.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.