Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:28 25.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: С ума или със сърцето – голямото заблуждениенови [re: Drona]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано08.12.06 13:49



По принцип насърчаването на развитието на творческото мислене е един много важен и (трябва да стане) задължителен елемент от образователната система. Един от преподавателите, които ми направи доста силно впечатление, беше проф. Съйкова - водеше (на пръв поглед нямащи нищо общо помежду си) дисциплини като Статистика, Методика на изследователската дейност и др. Тя има една книга, много добра и синтезираща нещата по тематиката - "Технология на творческото мислене". От нея научих (и съответно си купих) други две книги на един известен психолог, може би си го чувала - Едуард Де Боно - "Шест мислещи шапки" и "Научете детето си как да мисли"... Препоръчвам ги на всеки.

Та аз подкрепям насърчаването на творческото мислене не само в университетите (а дори и там това е рядкост за съжаление), но и в средните училища, а защо не и по-рано.

В по-горен постинг бе писала - дали занимаването с научна дейност не означава вид медитация? Да! Интелектът работи, но в такъв случай той работи максимално безпристрастно, без да е замърсяван от ума (чувствеността) и егото (стремежът към задържане на чувствеността). Установил съм, че занимавайки се с научна дейност, съзнанието става максимално безпристрастно и близко до медитативното. Самото изчистване на чувствеността ни "приближава" към медитацията. Всъщност то е медитация.



Тема Re: Манас и будхинови [re: Aelan]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано08.12.06 13:52



От разбирането на мотивите...

Малко надуто може да прозвучи, но не е трудно да установиш същото, ако имаш безпристрастен поглед върху дискусиите в клуба от известно време насам.



Тема Re: С ума или със сърцето – голямото заблуждениенови [re: бeзпътeн]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано08.12.06 13:56



Къде може да се закупят книгите, които споменаваш?

всеки миг всичко започва и свършва


Тема Re: С ума или със сърцето – голямото заблуждениенови [re: бeзпътeн]  
Автор Aelan ()
Публикувано08.12.06 13:56



Не съм чела научете детето си но съм чела 6 thinking hats. На мен особено не ми помогна но може би не съм отделила нужното внимание навремето като я четох.

В общи линии основната техника беше нещо като брейнсторминг (зелената шапка (

Протестантската етика и духа на капитализма на Вебер е много яка книга.



Тема Re: С ума или със сърцето – голямото заблуждениенови [re: Aelan]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано08.12.06 13:59



О, да ...сетих се за шапките ..... пробвахме го на едно обучение по екипен ретийминг



всеки миг всичко започва и свършва

Тема Re: Манас и будхинови [re: бeзпътeн]  
Автор Aelan ()
Публикувано08.12.06 14:00



Е засега нямам време да изчета дискусиите в клуба така че ще си остана без безпристрастен поглед





Тема Re: С ума или със сърцето – голямото заблуждениенови [re: Drona]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано08.12.06 14:02



Ами не знам дали са останали по книжарниците. Изд. "Кибея" беше на едната ("Научете детето си как да мисли", но сега видях, че имам още една на де Боно, която съм купил, но още не съм прочел - "Практическото мислене", пак от същото издателство), другата ("Шест мислещи шапки", много интересна, е на издателство Princeps). Издадени са 2000 г. и 2001 г. - не съвсем скоро, но бройки сигурно могат да се намерят.



Тема Re: С ума или със сърцето – голямото заблуждениенови [re: бeзпътeн]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано08.12.06 14:07



ок, благодаря. А тази книга на Съйкова?

всеки миг всичко започва и свършва


Тема Re: С ума или със сърцето – голямото заблуждениенови [re: Drona]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано08.12.06 14:24



Ами тя за съжаление още тогава (като я купувах) не можеше да се намери по книжарниците, явно е издадена в доста ограничен тираж. Иначе я имам, в мене е, много е интересна. Мога да ти я дам да прочетеш/преснимаш, както ти е удобно, стига да искаш, няма проблеми. Ако решиш, че ти трябва де.



Тема Re: Манас и будхинови [re: Aelan]  
Автор dharmabum (непознат )
Публикувано08.12.06 14:34



Така че цялото нещо с Манас и Будхи за обикновените хора се свежда до прости ситуации....

Едва ли обикновените хора са седнали да четат нещо от клуб Йога. Достатъчно им е да знаят, че това е Секта. Че хората там са с дълги коси и бради. Не ядат месо и правят разни чупки с кокалите си.

Ако все пак някой го е еня, то той поне може да попита.
Чудно ми е къде е модератора, не за да упражнява власт, а за да сподели мнението си по темата.
Поне в моята професия модераторите са хората, които са най-компетентни по въпросите, и в дискусиите много пъти тяхното мнение е референция.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.