Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:13 21.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Що е йога?нови  
Автор lmago (самадхин)
Публикувано17.11.06 15:06



Йога е потискане на операционните модуси на съзнанието.

- Патанджали, Йога-сутра І.1

* * *

д.ф.н. Пламен Градинаров

::

Тема Re: Що е йога?нови [re: lmago]  
Автор lmago (самадхин)
Публикувано18.11.06 09:45



Пуснах тази тема, за да видя дали някой ще реагира на погрешния номер на сутрата - за 12 часа никой не реагира. Освен това, предвид на дискусиите за тематиката на клуба, - за да е ясно, че Йога няма нищо общо със забавленията и приятното прекарване на време. Тя е дисциплина на ума, обуздаване на съзнанието. Йога е наука (шасана), която трябва да бъде овладявана като всяка друга наука (анушасана).

* * *

д.ф.н. Пламен Градинаров

::

Тема Re: Що е йога?нови [re: lmago]  
Автор ha! (член)
Публикувано18.11.06 09:48





прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ

Тема Re: Що е йога?нови [re: ha!]  
Автор lmago (самадхин)
Публикувано18.11.06 09:55



Резултатът от йога е махасамадхи - смъртта, от която няма връщане. Вярно, че е малко съсипващо като умонастроение и практическа нагласа.

д.ф.н. Пламен Градинаров

::

Тема Re: Що е йога?нови [re: lmago]  
Автор ha! (член)
Публикувано18.11.06 11:20



йога е начин на придвижване
пътят е дело самотно
аз съм прекрано съсипваща, а това е цвят

прекрасна - ужасна ... все тая ... резултатът е съсипващ


Тема Re: Що е йога?нови [re: lmago]  
Автор Awaken (всепознат)
Публикувано18.11.06 11:59



"Резултатът от йога е махасамадхи - смъртта, от която няма връщане. Вярно, че е малко съсипващо като умонастроение и практическа нагласа."



Абсолютна Глупост и Лъжа !!!!
Алооу професоре, ти съвсем си изперкал !


Маха - главен, най-висш, върховен .....
Самадхи - Блаженство!

или

МахаСамадхи - Върховно Блаженство! Това е крайната цел на йога !!!


Когато отвратените напуснат, кои ще останат? Отвратителните!

Тема Re: Що е йога?нови [re: lmago]  
Автор бeзпътeн (член)
Публикувано18.11.06 15:07



Веднага забелязах (а сигурно и не само аз) погрешния номер на сутрата. Но не в това е проблемът.



Проблемът е в дефиницията ти за йога. "Потискане на операционните модуси на съзнанието". Струва ми се доста шантаво определение на йога и ако това се преподава в някои университети, мога само да съжалявам студентите, които биват принудени да зазубрят подобни засукани и объркващи определения.

Дефинирай, ако обичаш, какво значи това "Потискане на операционните модуси на съзнанието" - как се извършва, от кого и т.н. На мен ми звучи доста изкривено интелектуално схващане. Не смятам да влизам в дълги спорове обаче точно в тази тема. Остани си с твоите "университетски" изводи, щом така искрено вярваш в тях.



Тема Re: Що е йога?нови [re: бeзпътeн]  
Автор lmago (самадхин)
Публикувано18.11.06 16:55



Читта е съзнание, вритти (вРтти) е операционен модус, начин на функциониране на съзнанието, ниродха е потискане (будистите предпочитат прекъсване), а йога е Йога. И така, втората сутра на Патанджали гласи:

Йогаш читта-вРтти-ниродхаХ
Йога е потискане на операционните модуси на съзнанието.

За по-подробно и класическо тълкуване на тази сутра се обърни към Йога-даршана, стр. 51-77.

* * *

д.ф.н. Пламен Градинаров

::

Тема Re: Що е йога?нови [re: бeзпътeн]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано18.11.06 17:22



Човекът иска да каже научно, че умът има специфични шумове, коитосъздават определени нагласи за възприятие. И с течение на времето са станали определящи. А йога е начин за завръщане при спокойния ум. Т.е. друг вид възприятие за света.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: Що е йога?нови [re: lmago]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано18.11.06 17:25



Йога е наука (шасана), която трябва да бъде овладявана като всяка друга наука (анушасана).

Това наистина е отлично определение на ЙОГА и ми се струва подходящо като визитна картичка на клуба!


Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.