Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:47 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Тъпо Менте реченови [re: ***AГAPTA***]  
Автор Brahman_ (:-))
Публикувано14.09.06 23:25



Извинявай, нищо лично, говоря за Дънов и дори по точно не лично срещу него, но за дъновизма и идеите които проповядва, като явление в България. Смятам, че е доста наивно учение, което е било остаряло, още по времето на възникването му.

Щом си дъновистка и следваш това учение, имаш право да го защитаваш разбира се, и ще се радвам ако ми дадеш някой по добри доводи, които показват че в това учение има смисъл, има разум, има какво още да даде на света.



Тема Re: Доводите:)нови [re: shiva lingam]  
Автор vitaminko ()
Публикувано15.09.06 09:33



Ще си позволя да цитирам Имаго:

"Отвъд ума няма познание. Интелектуалната интуиция (йогаджа-пратякша) е върхът на познанието, а истините, в които тя се излива, се отбелязват като самадхи-праджня (мъдростта на самадхи). Нещо повече, умът прелива от тях, поради което умът в това състояние се нарича ритамбхара (преливащ от истини).

Кои са формите на интелектуално-познавателната Йога? Това са тези степени на медитация (самадхи), които следват формите на анализа, на разсъжденията, на щастието и на съмността (асмита) и които съответно се наричат савитарка и нирвитарка-самапатти, савичара и нирвичара-самапатти, сананда и нирананда-самапатти, сасмита и нирасмита-самапатти. Всички те са форми на мъдро-познавателната йога (сампраджнята-самадхи), които се разгръщат в еднонасочения и пречистен ум (манас).

В резултат на този вид висше умствено съзерцание се развива особена нагласа на ума, която се нарича "мъдра нагласа". Когато бъде унищожена и тази нагласа и умът престане да зипълнява функциите си на инструмент на познанието, тогава медитацията става безобектна и безсеменна. Това е нирбиджа-самадхи, състоянието на абсолютна самотъждественост отвъд всяко познание и самопознание. Самопознанието си е свършило работата с различаването на пуруша от пракрити, и по-нататък вече не е нужно. Азът се завръща в себе си, след множество калпи пътешествие в световете на сансара.

Познавателно ли е това завръщане в себе си? Не е познавателно, дори не е и мъдропознавателно. Там няма мъдрост (праджня), защото мъдростта е сансарична категория, а това състояние на самотъждественост е отвъд сансара.

Дори будистите разбират това по-добре от много последователи на индуистката Йога, когато определят праджня като санскрита-дхарма (фабрикувана дхарма), част от групата, наречена санскара-скандха.

Това е, което са видяли великите йоги Капила, Буда, Патанджали и Вяса в своите медитации и достоверно са го предали на учениците, които пък са го предавали от поколение на поколение, за да можем и ние да отпием от бокала на самадхи-праджня."


С други думи интелигентността, мъдростта е свойство на пракрити, не на пуруша. Нещо повече самото осъзнаване е обусловен акт, т.е. част от пракрити.

Пракрити включва в себе си материята(в т.ч. и енергията) и обусловеното съзнание - чита. Тя е непрестанно променяща се.

Пуруша е необусловеното съзнание. Той е потенциала за осъзнаването, но не и самото осъзнаване. Пуруша е неизменен.

********************************************************************************


Тема Re: Вицнови [re: mian]  
Автор vitaminko ()
Публикувано15.09.06 10:03



Ха, ха. Не повече от 50 000 индийци говорят санскрит като роден език. Нали се сещаш 50 000 каква част от 1 000 000 000 е? 1 на 20 000. Шибендо би трябвало да е бенгалец, така, че родния му език сигурно е бенгалски.



********************************************************************************

Тема Re: Гурувците и преувеличениятанови [re: Brahman_]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано15.09.06 11:14



Евалла, златна ти уста!

Изкефи ме максимално!

Още повече, че всичко туй си е баш така - разбрал си им душичката!

Особено ми е смешен дедо Дънов, но последователете му не са смешни. Те са направо отчайващи.
Обаче явно някак си привлича хората - прим. Филип Кар Гом е един интересен човек. Може да е нюейджар, може да е всякакъв, но е интересен човек, пише интелегинтно, не се изхвърля и стилът му ми допада. А и той, преди да се отдаде изцяло на друидизма, доста години се е увличал по Дънов и е идвал няколко пъти в България... А човека определено не е прост! Чудна работа...

Явно дедо Дънов е владеел един от основните "майсторлъци" на всеки гуру - за хвърля умело мрежите си и да "омотова" хората. Поне за дедо Дънов не съм чувал, да го е правел заради паричките им (както правят повечето гуру). Само е плещел глупости - явно просто се е кефел да бъде тартор.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 15.09.06 11:27.



Тема Re: Гурувците и преувеличениятанови [re: Brahman_]  
Автор Jade* (unpolished)
Публикувано15.09.06 12:09



поздравления за темата


и аз я изчетох с удоволствие:)))
wow, 63 постинга за един ден - впечатляващо - явно нацелваш болните места




Тема Re: Гурувците и преувеличениятанови [re: BlackWolf]  
Автор Brahman_ (:-))
Публикувано15.09.06 12:17



Поне за дедо Дънов не съм чувал, да го е правел заради паричките им (както правят повечето гуру). Само е плещел глупости - явно просто се е кефел да бъде тартор

Абсолютно съм съгласен. В същност това правило ми се струва, че е в сила при повечето от гурувците. Те по скоро биха се отказали от парите, но много им харесва някой да им прави евала, да им целува краката, да им се кланя и ляга в краката

Това е по голям кеф от колкото парите.



Тема Re: Санскритнови [re: vitaminko]  
Автор lmago (самадхин)
Публикувано15.09.06 14:56



50000 бяха през 90-та година, а семействата, в които санскрит е основен език, тогава бяха 14000 - по правило брахмани. Сега са още по-малко. Лексемите в санскрита и хинди са много близки, но значенията на думите в хинди, санскрит и пали е коренно различно. Като чуят ниродха, будистите си мислят за нирвана, за Патанджали това е думата, с която се дефинира йога, а говорещите хинди си представят презерватив. Може би затова Шибенду е определил Йога като нещо от рода на прекъснат коитус.

С публикувания "превод" на Йога-сутра Шибенду е тиражирал незнанието си на санскрит, така че едва ли има нужда някой да доказва очевидното. Такива книжлета могат да импонират само на хора, които си нямат представа от санскрит и оригиналната Йога-даршана.

* * *

д.ф.н. Пламен Градинаров

::

Тема Re: Санскритнови [re: lmago]  
Автор Brahman_ (:-))
Публикувано15.09.06 16:09



Само познаването и говоренето на Санскрит също не означава нищо друго освен едно голямо улеснение да се разберат основните идеи.

Във Ашрама имахме няколко пандита санскритолози, които трябваше да учат заедно с останалите, каква е интерпретацията на писанията. Така че дори Шибенду да знае няколко санскритски думи, той трябва да изучи и интерпретацията.

Моето впечатление от него си остава пак същото, това което беше преди дискусията вчера с Шива Линга. За мен Шибенду си остава дребна рибка, която има съвсем повърхностни знания, нещо което човек може да научи ако почете две три книги на Ошо. От йога сутрите, това което видях е направо трагедия. На много места не знам какво общо има това което той казва с оригиналният текст.

Все пак не съм се срещал лично с него, и оставам една малка вратичка съмнение, че може би пък знае





Тема Re: Интелигентностнови [re: shiva lingam]  
Автор lmago (самадхин)
Публикувано15.09.06 17:01



За да Ви бъде по-лесно, представете си едно абсолютно безобектно съзнание, в което няма никакви причини (карма-биджа) за възникването на каквото и да било. Пуруша е монолитна светлина (забележете, че не казвам вълново-корпускулярна, защото всички вълни на съзнателността са характеристика на висшия продукт в еволюцията на пракрити, а именно - читта), в която липсват както обектни, така и субектни различия.

Интелигентността е характеристика на интелекта (буддхи), който е еволют на праматерията. Няма умен мъж и тъпа, но красива жена. Този свят е жена - умна, красива и действена, а въпросният Пуруша е импотентен воайор. Най-многото, на което е способен Пуруша, е да накара Пракрити да се възбуди до такава степен от факта, че е гледана, че да изпадне в космогенетичен цикъл (сришти).

Ясно е, че между тях не може да има никакъв реален контакт освен факта на наблюдение. Ако пракрити има нужда от мъж, тя си го създава - и това нейно създание започва да си въобразява, че е Истински Мъж. Ама не е... Нито пък Пуруша е истински мъж - поради обстоятелството, отбелязвано с многозначителния термин Кутастха.

Така че изводът от Йога е: Истински мъже няма.

* * *

д.ф.н. Пламен Градинаров

::

Тема Брахмане......нови [re: Brahman_]  
Автор ***AГAPTA*** (оммммммммм.....)
Публикувано15.09.06 17:30



Аз съм прекалено свободолюбив човек, за да вляза в някакви рамки.Не съм нито "дъновистка", нито "йога", нито каквото и да е.Аз съм един най-обикновен човек.Но когато срещна нещо, което РЕАЛНО може да ми помогне в живота - го взимам впредвид.Така реално ми е помогнал Учителя Дънов, Йогананда, Венцислав Евтимов и още някои други.С методи, с начин на живот.
Измислените и хфърчащи фантасмагории не ми допадат.
А учението на Дънов, е НОВОТО Христово учение.



.............................



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.