Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:45 16.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: Теория и практиканови [re: Brahman_]  
Автор lmago (самадхин)
Публикувано07.09.06 20:49



В Патанджала-Йога теорията (самадхи) започва там, където свършва практиката (абхяса).

д.ф.н. Пламен Градинаров

::

Тема ???????????????нови [re: lmago]  
Автор Brahman_ (:-))
Публикувано07.09.06 21:20



В Патанджала-Йога теорията (самадхи) започва там, където свършва практиката (абхяса).

Не разбирам.

1. Да не би да превеждата думата "Самадхи" с "Теория"??? И ако превеждате самадхи с думата теория, какво означава тогава думата теория??

2. Хммм... коя сутра, или кои сутри казват това?

Иначе във Хата Йога Придипика излишно се подчертава, че ТЯ цялата е само за една подготовка за Раджа Йога!

(Що се отнася до думата Абхяса - практика, трябва да се прави разлика между практиката в Хата Йога и практиката във Раджа Йога. В Хата Йога практиката се отнася по скоро до тялото. Заздравяването на тялото, и неговото пълно отпускане, водят до отпускане на напрежението в ума. Това е един вид да се намали общият брой и силата на васаните. Може да се каже че Хата Йога това е нещо което е равносилно на Крия Йога.

Както и да е. Напрежението в ума е онова което пречи на ума да постигне по висшите степени на медитация, на умствено отпускане, на спирането на лудият бяг на ума. След като ума се изпразни от мисли, остава чистата будност в него, потенциалноста за осъзнаване, което е самият Брахман. Целта на йога е да се отъждестви човек с тази Потенциалност за Осъзнаване.

Докато практиката в Раджа Йога "Абхяса" има по скоро смисъл на каквото и да е помощно средство с което директно да се преустанови формирането на Врити. Това е най вече една умствена пактика, при която има преустановяване на вритите поради осъзнаване на тривиалноста на каквато и да е дейност в материалният свят.

Това е между другото само)




Въпросите са:

1. Да не би да превеждата думата "Самадхи" с "Теория"??? И ако превеждате самадхи с думата теория, какво означава тогава думата теория??

2. Хммм... коя сутра, или кои сутри казват това?


Редактирано от Brahman_ на 07.09.06 21:34.



Тема За БОГ и стремежа към негонови [re: Tъpcaч_]  
Автор Yogin ()
Публикувано07.09.06 21:32



Всичко е в нас.Но дали го забелязваме?
Твоето изказване е поредното доказателство затова.
1.Започнал си да повтаряш нещо което не е твое,нещо чуждо/написаното с червено/остави го.
2.Следват празни приказки.Те освен че не са вярни звучат и доста песимистично./написаното с черно/.
3.И там някъде долу в твоето изказване написана със зелено стои спотаена мъдростта,истината,която е и в самите нас.Чака да бъде осъзната,проявена и изживяна.
Ако си истински търсач/както е никът ти/ просто няма начин да не ти се даде,да не намериш и да не ти се отвори.
От сърце желая успех на теб и на всички търсещи.



Редактирано от Yogin на 07.09.06 21:33.



Тема Re: Теориянови [re: Brahman_]  
Автор lmago (самадхин)
Публикувано07.09.06 21:40



Теория идва от гръцкото теорейн, което означава съзерцавам. Функционално, самадхи е самапатти, а следователно и чисто съзерцание на обектите за медитация. Това, което пречистеният ум съзерцава, се нарича дришя, а продуктът на съзерцанието е теория, т.е. даршана.

Това е подробно разяснено в Самадхи-пада на Йога-сутра и коментарите към нея.

Теоретичното мислене за разлика от практичното мислене е съзерцателно, отвлечено, абстрактно, универсално и търсещо единствено истината. Практичното мислене е действено, конкретно, индивидуализиращо и търсещо на първо място ползата.

д.ф.н. Пламен Градинаров

::

Тема Re: БОГ и връзката ни с НЕГОнови [re: vitaminko]  
Автор Yogin ()
Публикувано07.09.06 21:43



и ти си прав.Много будиски учители са на същото мнение.Това е само поредното доказателство,че ТОЙ е над всичко.Разбира се в това число и над думите.



Тема Re: БОГ и връзката ни с НЕГОнови [re: vitaminko]  
Автор Yogin ()
Публикувано07.09.06 22:00



За бог може да има спор.Все пак той е нещо всеобхватно,нещо въздесъщо и по тази причина е непонятно за ума/той разбира се е и над него/.И така всеки който се опитва не да го усети със сърце а да го измисли изпада в безкраен спор.Като в лабиринт.
Смърт наистина няма.Ние сме нещо много повече от грубото материално тяло което можем да видим и пипнем.Материята е само едно от провленията на духа,който преминава от една форма в друга,но не загива и не губи свойта цялост и качества.
Това е част от божествената лила/божествената игра/,направена от самия Него за забавление.



Тема Re: Теориянови [re: lmago]  
Автор Brahman_ (:-))
Публикувано07.09.06 22:05



Разбрах че всичко идва от различното съдържание което се влага в думата "ТЕОРИЯ". Вие използвате понятието така както то може би се е използвало преди, или може би така както би трябвало да се използва сега.

Под теория в днешно време се разбира нещо което не се прилага на практика. Например ако някой чете само за азани и хата йога, но не използва това на практика, не се извива, протяга, диша, прозява и т.н. то за него се казва че е само теоритик. Само чете теоритически. Ако човек не може да седне в лотос, не може да направи рало, или свещ, или която и да е поза, но само е чел за тези пози, само знае за тях, тогава той е теоритик.

Подобно е положението с френският треньор по плуване на олимпиадата в Мюнхен. Той е бил теоритик, знаел е отлично как се плува, какво трябва да се прави. Но самият той не е знаел да плува и когато златните медалисти са го хвърлили в басейна той почти щял да се удави



Когато говоря за практика в Раджа Йога, аз имам предвид това което вие наричате "Теория" - тоест съзерцание. Съзерцанието е вид практика, умствена практика, която е далеч по висша от тази която се прави с физическото тяло.




Тема Re: БОГ и връзката ни с НЕГОнови [re: Yogin]  
Автор vitaminko ()
Публикувано08.09.06 14:10



Оказва се, че на мен ми е по-лесно да си представям, че няма бог, няма дух, няма душа (съществуването-несъществуването на всички тези понятия не подлежи на доказване според мен) и така пък ми става още по-лесно да се отърсвам от насложени в мен суеверия от типа, че ако направя еди какво си някаква невидима сила ще направи с мен еди що си.

За какво ми е да си доизмислям света и себе си? По-добре да се опитвам да разбера света и себе си. Доколкото мога. Без суеверия.

"За бог може да има спор.Все пак той е нещо всеобхватно,нещо въздесъщо и по тази причина е непонятно за ума/той разбира се е и над него/.И така всеки който се опитва не да го усети със сърце а да го измисли изпада в безкраен спор." Ами значи аз още повече съм си улеснил живота.

Нито си пренатоварвам мозъка (не се опитвам да си измисля какво е Бог), нито си пренатоварвам сърцето (не се опитвам да го усетя, не че знам какво общо има сърцето с усещането, освен, че си променя пулса).

"Смърт наистина няма." Значи няма отърване.

Що не опиташ един ден ей така да си кажеш: "Аз имам ли нужда от бог? Ако нямам, от какво най-много имам нужда?"

Отговорът на втория въпрос е невероятно прост.

********************************************************************************

Тема БОГ има три ГЛАВНИ аспектанови [re: Tъpcaч_]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано08.09.06 16:22



Брахман рече: Това е да се разбере че човек е БОГ! Бог това е Вселената

Човек не е БОГ, както и отделния атом СОЛ не е океана. Въпреки , че океана е солен.
Човек също не е творец. Той не може да създаде нищо живо.

БОГ има три ГЛАВНИ аспекта: Творчески, Еволюционен и Разрушителен



Тема Re: БОГ има три ГЛАВНИ аспектанови [re: Tъpcaч_]  
Автор vitaminko ()
Публикувано08.09.06 16:37



"Човек също не е творец. Той не може да създаде нищо живо."

Що бе? Тебе не те ли направиха мама и тате?

"БОГ има три ГЛАВНИ аспекта: Творчески, Еволюционен и Разрушителен"

Еми и човека си ги има тези три аспекта. Има ги навсякъде. Това с какво доказва наличието на бог?

********************************************************************************



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.