Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:26 25.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Тема Йога превзема света?  
Автор бeзпътeн (новак)
Публикувано23.08.06 04:33



Здравейте отново.

Реших да се позаинтересувам колко хора в момента практикуват йога по света. Защото за мен това е едно универсално учение отвъд всякакви разделения между хората - религиозни, етнически, национални, расови и т.н.

И се изненадах наистина от първите данни, на които попаднах. Според Wikipedia (виж ) в момента в целия свят йога практикуват повече от 100 милиона човека. Само в САЩ практикуващите йога са близо 20 милиона (а това наистина ми направи голямо впечатление).

Тези впечатляващи за мен данни ме навеждат на следните изводи:

Йога за мен не е религия, не е дори философия, а преди всичко начин на живот. За разлика от повечето най-популярни религии по света в момента (като християнство, ислям, хиндуизъм, будизъм, сикхизъм, юдаизъм, джайнизъм, шинтоизъм и др.), изборът на които в преобладаващия случай е обусловен от момента на самото раждане, йога се явява един напълно съзнателен и свободен избор на индивида.

За мен това е симптом на пробуждане и осъзнаване, а тези повече от 100 милиона (ако се вярва на тази шокираща поне за мен статистика), които са избрали сами да практикуват това древно учение, дават повод да си зададем един наистина интересен въпрос:

Не се ли явява учението йога все повече един по-мъдър избор в сравнение с традиционните религии, чиито системи от вярвания, суеверия и т.н. са вече твърде остарели и неприложими към съвременния развиващ се свят?

Съзнателният и свободен избор на тези повече от 100 милиона хора доказва жизнеността и практичността на това древно учение. И не само, дава повод да си зададем въпроса:

Дали йога не превзема света?



Тема Re: Йога превзема света?нови [re: бeзпътeн]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано23.08.06 09:56



Е-е, да не абсолютизираме.





Тема Re: Йога превзема света?нови [re: бeзпътeн]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано23.08.06 10:42



Леле-е! Значи света го чакат големи неприятности!



Не се ли явява учението йога все повече един по-мъдър избор в сравнение с традиционните религии, чиито системи от вярвания, суеверия и т.н. са вече твърде остарели и неприложими към съвременния развиващ се свят?

Относно "мъдроста" на този избор имам значителни съмнения... Освен това зависи кои са тези "традиционни" религии. Да не забравяме, че има езотерично християнство, езотеричен ислям... които са доста по-различни от "общоизвестните" варианти на тези учения.

Освен това йога може би е узнала това-онова за човека (далеч не всичко), но за останалите "наши роднини", за останалите същества не знае практически нищо. Просто са смешни представите им за животните примерно...

Според мен причината, поради която йога (пък и повечето източни учения) са толкова едностранчиви, е в това, че те целят "освобождаване", "себереализация", "разширяване на съзнанието", "единение" и пр., но забравят, че тези неща са готови в човека, когато постигне единство със света.

С две думи - не се бойте, йога НЕМА да завладее света. Не е достатъчно "изпипана", за да го направи...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Йога превзема света?нови [re: BlackWolf]  
Автор aвтoмoбил (непознат )
Публикувано23.08.06 11:41



А дано,ама не ми се вярва-много здравословни станаха хората.Много финни едни такива

.Разлигавили са се нещо



Тема Re: Йога превзема света?нови [re: aвтoмoбил]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано23.08.06 12:10



Да, човечеството преживява тежки времена. Но аз не съм загубил надеждата, че хората ще се опомнят. Най-малкото земята и самият живот ще ги заставят. Акойто не може, просто няма да оцелее.
Е, вече сте запознати с мнението ми за йога като начин за отсяване на "мършата" (т.е. на лабилните психически

), няма защо да се повтарям...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Йога превзема света?нови [re: BlackWolf]  
Автор бeзпътeн (новак)
Публикувано23.08.06 14:18



Единството със света е нещо, което се постига с йога. Йога не е бягство от света, а интеграция с него. Това е разбирането ми по въпроса.



За животните поне аз не страдам от каквито и да било представи, не твърдя, че ги познавам много добре, но смятам, че може много да се научи от животинския свят. Освен това животните в много отношение са по-мъдри от хората (както бях писал в темата за "ненасилието"), защото са съвсем различни като биологичен вид, а и оттам например аналогията между живота на хората и на животните може да доведе до грешни изводи относно кое е "правилно" и кое е "грешно". Просто хората са съвсем различни, но могат и много да научат.

Йога не е "изпипана" (или може да изглежда така на пръв поглед ), да, но това, което ми направи впечатление от статистиката е, че тези (над 100 милиона до този момент, ако са верни данните) хора са направили осъзнат избор да се занимават в случая с йога, а не е унаследено обуславяне да бъдат просто последователи на някоя популярна религия, защото такива уж са "корените" им. И това е забележително все пак, това е симптом на пробуждане и началото на осъзнаването.

А това, че съществуват най-различни интерпретации на йога, така е, но това е и хубаво - дава най-малкото твърде богат избор на търсещия. Поне скромните ми наблюдения досега показват, че има коренно различни "видове" йога, та прибързаните обобщения могат да бъдат доста повърхностни и далеч от действителността.



Тема Re: Йога превзема света?нови [re: бeзпътeн]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано23.08.06 15:41



Глупави, наивни и заблудени хора по света - дал господ!

Затова не 100, 200 млн. могат да се хванат с нещо също толкова бизмислено като йога...

Да, йога претендира да бъде начин за постигане на единство, ама и аз мога да претендирам, че съм космонавт. Ама не съм...
За мен йога е именно път към дистанциране, изолиране от света... Както и да я практикува човек, накрая все това излиза - като в оня стар виц за човека, дето сглобявал частите за велосипеда по най-различни начини, ама все картечница излизало...

А за това, че животните могат да помогнат (или да бъдат Учители, според вашата терминология, спор няма...

Абстрактните разсъждения за "насилие" и "ненасилие", без конкретния контекст, са безмислено занимание. Насилието и ненасилието в подобен "чист" вид са неестествени и просто... не са съществували, не съществуват и никога няма да съществуват. Тези неща са в естествен баланс и всеки избира как да ги оценява. До голяма степен съществуването на Света се крепи върху баланса на тези фактори и ако единия надделее, и света фръква...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 23.08.06 15:45.



Тема Бау Баунови [re: BlackWolf]  
Автор бeзпътeн (новак)
Публикувано23.08.06 16:35



Това за претенциите да го оставим

, защото ми се струва, че при теб има доста претенции - "индианец", "вълк" и т.н. Претенции на егото. Както и да е.

Ще ми се да те бъзикна с едни други цифри, проверих в нета колко са т.нар. Native Ameircans (в т.ч. и любимите ти индианци) - на територията на САЩ са 4.3 милиона. Виж (ако са неточни цифрите, ме поправи). А йогите в САЩ според данните от Wikipedia са близо 20 милиона.

Ауууу, какво ще правим, брееее, йогите превзеха и изконната индианска територия. Кошмар. Сега са няколко пъти повече и от коренното население на САЩ.



Тема Re: Бау Баунови [re: бeзпътeн]  
Автор vitaminko ()
Публикувано24.08.06 09:12



Бреей голям бройкаджия се извъде бе! Са и аз да те затапя! Хората практикуващи ядене и спане са около 6 милиарда. Кво ша праим ся а? Йога изостава нещо с бройката. Кошмар!

П.П. Много поздрави на егото ти!



********************************************************************************

Тема Re: Бау Баунови [re: бeзпътeн]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано24.08.06 12:23



Е, важно е не количеството, а качеството...


Увеличаващия се брой йоги наистина може да се окаже проблем - представяш ли си КОЛКО психиатрични заведения ще са необходими в близко бъдеще?

Витаминко впрочем ти е отговорил много добре...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.