Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:25 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Учението  
Автор Paм Дзъ ()
Публикувано14.07.06 20:11



Когато се случи Разбирането,
В теб започва рак.
Той ще расте…
Неумолимо замествайки теб със себе си,
Докато накрая от теб не остане нищо.

Рам Дзъ



Тема Re: Учениетонови [re: Paм Дзъ]  
Автор Paм Дзъ ()
Публикувано15.07.06 14:44



Преди да стана учител по адвйта, аз бях бизнесмен. Моят гуру Рамеш Балсекаре бил банкер. Работил е през цялото време в Националната Индийска Банка и се пенсионирал като президент на тази банка. Струва ми се удивително иронично, че той не ми даде нищо, което да ви предложа: нито техники, нито инструкции, нито обещания, че ако правите всичко, което ви казвам, ще получите това, което искате. Той ми даде само 3 прости указатели на “Това, което Е”. И аз ви ги предлагам като дар.

Осбено значение се дава на изследването и откриването на това, което действително функционира в този свят. Повечето хора смятат, че те са автори на своя живот, на съществуването си. Почти всички вярват, че те сами създават своите мисли, чувства и действия. Честното изследване на това допускане, често води до дълбоко прозрение.

Помнете, че тук няма никаква доктрина. Това е процес на изследване, търсене и намиране на своето Аз.
Прозрението, което може да се случи в резултат на това изследване е невазможно да се опише. Ако можеше да се опише по някакъв начин, аз просто щях да ви кажа какво е, за да можете да вземете “описаното” знание и да го изучавате. За съжаление, това е невъзможно.

Процесът на изследване се състои в това: да погледнеш дълбоко в това, което действа на практика; да си изясните каква е движещата сила на всичко, включително на човешкия комплекс тяло-ум, който смятате за “себе си”. Това учение ви кара да си зададете въпроса: “От какво се сътои това нещо? Какво е това в действителност?? Красотата на това учени е, че не дава отговор на този въпрос. Няма доктрина, която гласи: “Истината е, че вие сте…(попълнете празните места)” Но в това учение има указатели. Те са подобни на пътни знаци, например като” “Ти си Съзнание. Ти си Бог. Ти си Източника.” И тези твърдения ви насочват към търсене на себе си. Но дори такива фундаментални твърдения не представляват истина, не могат да се приемат на вяра, а трябва задълбочено да се изследват.



Тема Re: Учениетонови [re: Paм Дзъ]  
Автор Paм Дзъ ()
Публикувано15.07.06 15:12



Имаше един забележителен учител на име Вей Ву Вей, който е починал преди около 20г. Това е китайски псевдоним, но той беше ирландски аристократ. Той използва термина “аперцепция”. Което подразбира възприятие без възприемащия, познание без познаващия.
Аперцепцията, за която той говори е знание ИЗВЪН организма, Тотално знание. Това не е относително възприятие. Християнските писания говорят за него като “покой, превъзхождащ всяко разбиране”. Но в мига, когато го разбирате, то повече не е покой, превъзхождащ всяко разбиране; това вече е покой, понятен, разбран от ума.

Ние говорим за покой, надхвърлящ цялото относително знание, затова този покой може да съществува едновременно с всичко, което съществува в проявения, обективния свят. Вие както и преди можете да реагирате на нещата. Както преди, можете да имате симпатии и антипатии; предпочитеания как всичко да промените, ако имахте тази възможност.

Но лежащия в основата на всичко това ПОКОЙ - това е съзнанието, че в действителност вие нямате такава възможност. Всичко, съществуващо в настоящия момент – това е съвършенното функциониране на Вселената и вие нямате никаква заслуга или вина за това.



Тема Re: Учениетонови [re: Paм Дзъ]  
Автор Paм Дзъ ()
Публикувано16.07.06 12:06



От всички странни идеи в съвременната духовност тази, която никак не харесвам е идеята, че ние самите си създаваме болестите и проблемите. Тази идея подразбира, че когато нашето разбиране се разширява и задълбочава, тогава не би трябвало да имаме проблеми и болести, а ако такива неща се случват, това се разглежда като лош признак. Казват, че ако осъзнаеш това, което се случва, то изчезва, всичко се изправя. И ако продължаваш да си болен или да имаш проблеми, значи си идиот. Ти не само си се разболял, примерно, но и още си духовно неразвит, а това наистина е отвратително предположение.

Учението на Адвайта указва на това, че животът и смъртта СЕ СЛУЧВАТ, здравето и болестта се случват. Те идват и си отиват като част от това чудно движение на вселената; те са част от начина, по който се проявява съществуванието. Създават се тела, чрез които се случва това, което наричаме здраве или болест.
Когато приемете лежащата в основата на всичко Реалност, че това, което се случва е част от Едно съвършенно съществувание, тогава вашето съпротивление на това, което се случва и не ви е приятно, ОТСЛАБВА, и съпроваждащото го СТРАДАНИЕ НАМАЛЯВА.

Вие както и по-рано ще се налага са имате проблеми в живота – те продължават да възникват, но без усещането, че това е дефект, нещо нередно във Вселената. Вие ще имате повече сила, енергия, повече вътрешни ресурси, за да взаимодействате със всичко, което ви поднася живота. Понякога това няма да е много приятно. Понякога дори ужасно, но това, което наричаме “страдание” възниква от убеждението, че случващото се НЕ ТРЯБВА да се случва.



Тема Re: тотално приеманенови [re: Paм Дзъ]  
Автор Paм Дзъ ()
Публикувано16.07.06 13:16



Това тотално приемане, за което говоря, НЕ Е ОДОБРЕНИЕ. То не означава, че случващото се трябва да ви харесва или че вие трябва да се въздържате от опити да го измените. Това е пълно приемане на това, което Е, такова, каквото е – като част от едно по-голямо функциониране. И връщането към здравето, ако се случи, също ще бъде част от това по-общо съществувание. Измененията се случват. Такава е структурата на Проявеното: здравето се сменя с болест, болестта със здраве; това е постоянно движение, приливи и отливи във Вселената. Ние можем да предпочитаме едно състояние пред друго, но когато смятате, че САМО ЕДНО ОТ ТЯХ ТРЯБВА ДА СЪЩЕСТВУВА, страданието е неизбежно.

Когато аз срещнах своя гуру Рамеш Балсекар, той говореше за това, че Съзнанеето е всичко. Той каза, че ние сме аспекти на Това; и затова, всичко, което ние правим, в действителност е ДЕЙСТВИЕ НА СЪЗНАНИЕТО. И това е всичко!
Това имаше за мен огромно значение. Аз видях, почувствах, че всичко става точно по този начин и това обясняваше всичко. То беше много убедително. ВСИЧКО, КОЕТО ПРАВИ ВСЕКИ, ВИНАГИ Е ДЕЙСТВИЕ НА СЪЗНАНИЕТО. Толкова е просто!



Тема Re: тотално приеманенови [re: Paм Дзъ]  
Автор Paм Дзъ ()
Публикувано16.07.06 18:49



След беседата на Рамеш аз се прибрах вкъщи и заварих петгодишния си син да прави нещо, за което съм му казвал поне 15 пъти да не го прави. И аз му се скарах “Какво става с теб? Поне 15 пъти съм ти казвал да на правиш това! И дявол да те вземе, ти въобще не ме слушаш! Отивай си в стаята!” Той се измъкна без да отговори. Той ме познаваше достатъчно добре, за да не се разстройва от тирадите ми.
Но мен не ме напусна ужасното чувство: “Аз прекарах толкова много време с Майстор, който ми откре тайните на съществуванието. Аз го разбирах, вярвам в това и знам, че е истина. Дълбоко в себе си аз знаех, че това, което правеше моя син, беше действие на Източника точно там, пред мен и моята реакция беше да го накажа и с това да засиля вярата му, че ТОЙ правеше това, че той е отговорен за това.” Аз бях противен на себе си.

На следващия ден аз се върнах на беседите, които даваше Рамеш и се изповядах за моя адвайтически провал. “Рамеш, аз се чувствам ужасно. Като се прибрах вкъщи, съвсем забравих за вашето учение. Всичко се изпари в момента, когато видах сина си да прави нещо, което не одобрявах. Аз му се развиках и съвсем забравих, че неговите действия бяха функциониране на Тоталността, а не негови лични егоистични действия."

Рамеш ме погледна с удивително изражение на състрадание (а не жалост) и каза: “Уейн, твоето поведение, викове са били част от функционирането на същата Тоталност. Твоята реакция е била част от тази същата матрица на съществуванието, разбираш ли? Ти си забравил да включиш себе си!”

Ние всички забравяме това, такава е божествената хипноза. Дори когато сме съгласни с целия “комплект”, когато казваме: “Да, разбирам, аз вярвам в това. Това е истина. Това Е.” – в следващия момент, когато егото започне да претендира за авторство, ние отнова започваме да считаме себе си отговорни и да чувстваме вина или гордост.



Тема Re: тотално приеманенови [re: Paм Дзъ]  
Автор h. ()
Публикувано16.07.06 18:56



Тази тоталност не е личност която да преценява и няма чувства. Децата действат според вътрешното състояние на родителите. По- скоро нещата опират до математически закони...



Тема Re: тотално приеманенови [re: h.]  
АвторCвeтлa (Нерегистриран)
Публикувано16.07.06 20:19



Тоталността се проявява чрез обектите и сетивните им органи - чрез "твоите" чувства, мисли, оценки, действия, и това всичко е обусловено от миналото, гените, запрограмирано от цялото това минало и опита.



Тема Re: Учениетонови [re: Paм Дзъ]  
АвторДao (Нерегистриран)
Публикувано16.07.06 20:22



много практично и реалистично учение





Тема Re: тотално приеманенови [re: Paм Дзъ]  
Автор (дъжд) (слънчев)
Публикувано17.07.06 05:03



чудя се, ако всичко, което се случва е функция на Тоталността, значи процесът на разбиране и осъзнаването на Тоталността от даден индивид са също нейни функции. Тогава какъв е смисълът на еволюцията?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.