Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:30 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Приказка за Илюзията.....нови  
Автор Бaтko ви/чичo/дядo (Oro)
Публикувано13.05.06 14:04



Това е една много древна приказка......

Един човек си имал духовен учител-гуру и често му задавал разни въпроси и веднаж като се разхождали сами всред природата ученика го попитал:
- Учителю, чувам често да се споменава тази дума "Илюзия" но все не мога да разбера смисъла и. Би ли ми я обяснил?
- Вземи този съд и ми донеси в него малко вода за пиене и тогава ще ти обясня - казал гуруто.
И ученика тръгнал да търси вода. Дълго вървял и накрая видял едно селце и си казал - "Тук ще намеря вода за учителя ми!" и се запътил към него. Още преди да влезне в селото той видял един кладенец и като се приближил видял.....най-красивата девойка, която някога бил виждал. Просто неземно красива. Тя също си вадела вода от кладенеца и щом очите им се срещнали момъка просто онемял и стоял дълго вцепенен от тази красота..... Тя го заговорила и ето, че двамата се запътили към нейното село и той и носел менците с вода и тя го отвела в своя дом и го поканила. Там се запознал с родителите и и те го поканили да погостува няколко дни. Той бил вече безумно влюбен в нея. Не след дълго вдигнали сватба и ги оженили и двамата били безкрайно щастливи. Работили много и си вдигнали собствена къща и деца им се народили и било голямо плодородие и пълно щастие. Всички ги обичали и им се радвали.

Но ето, че един ден се появила от някъде страшна буря и дъждове. И настъпил неочаквано невиждан потоп. Водни маси заляли селото и почнали да отнасят и къщи и добитък и всичко. И момъка с жена си се отзовали в потока. Къщата им била отнесена и той се опитвал да спаси някое от децата си, но едно по едно те бивали отвличани от пороя и пред очите му загивали. Също и жена му, която потънала от водната стихия и той едва се задържал на повърността и потъвал и изплувал и гълтал вода и губел сили..... И в този миг той изведнаж си спомнил за своя гуру и извикал със сетни сили:
- Господи спаси ме!

И като по едно чудо една Ръка го хванала и извлякла и той се отзовал там откъдето бил тръгнал - до своя гуру. На една полянка, на сухо и сигурно място..... И гуруто се усмихвал:
- Разбра ли сега какво е Илюзията?





Нека първосигналните баламбурници в клуба да не почнат да дрънкат глупости и изопачават мъдростта на приказката...... Тя не е за тях.
Тя е ЗА ТЕЗИ КОИТО ЩЕ Я РАЗБЕРАТ!




Тема Re: Приказка за Илюзията.....нови [re: Бaтko ви/чичo/дядo]  
Авторtozi (Нерегистриран)
Публикувано13.05.06 19:01



Благодаря за приказката.Духовното се обяснява с аналогии а не с логика,теории,концепции и идеи.За жалост всички се опитват да стигнат до тази духовност именно по този начин,не приемат нещо извьн ума.Жалко.



Тема Re: Приказка за Илюзията.....нови [re: Бaтko ви/чичo/дядo]  
Авторlvo (Нерегистриран)
Публикувано13.05.06 20:02



Вселената е като калейдоскоп от безброй образи, всеки от които се отразява във всички останали, в едно безкрайно преплитане, взаимозависимост и хармония.

Затова се казва, че е Мая, илюзия, защото е само образи в Съзнанието, което е това, което наричат с различни имена Бог.
Но в същото време е много реален този свят, в смисъл, че е осезаем, можеш да го пипнеш, видиш, усетиш със сетивата си.

Нереален е само в смисъл, че не е независим, няма собствено самостоятерно съществуване, а е породен от нещо друго, което е истинската Реалност (Съзнането, което наричаме Бог с различни имена) - както сянката, която хвърля тялото, тя не е независима и в този смисъл е илюзия, образ.

По същия начин, когато сънуваме, по време на съня той е много реален за нас, изпитваме чувства и т.н. Но когато се събудим, разбираме, че сме в друго съзнание, а онова е било само сън, образи, творение на ума.



Тема Re: Приказка за Илюзията.....нови [re: Бaтko ви/чичo/дядo]  
Авторlvo (Нерегистриран)
Публикувано13.05.06 20:06



Между другото това е много известна източна притча. Но аз я знам малко по-различно:
Като тръгнал за вода, той се уморил и седнал под едно дърво на една полянка и заспал и сънувал всичко това, което разказваш. Там го намерил учителя му и го събудил.



Тема Re: Приказка за Илюзията.....нови [re: lvo]  
Автор h. ()
Публикувано13.05.06 20:31



Да, Ошо е много прав по този въпрос.



Тема Re: Приказка за Илюзията.....нови [re: h.]  
Авторlvo (Нерегистриран)
Публикувано13.05.06 20:47



защо Ошо?
какво общо има тук Ошо?
освен, че и той може да е разказвал тая притча



Тема Re: Приказка за Илюзията..... [re: Бaтko ви/чичo/дядo]  
Автор Brahman_ (:-))
Публикувано13.05.06 21:28



Подобни приказки има много, имам предвид, приказка в която някой отива някъде, започва да прави нещо, въвлича се в действието, и забравя за това какво е било в началото. Особено богата на подобни приказки е Йога Васища! Срещат се и в Зен, и при Суфите!!

Подобни приказки имат за цел да направят хората по внимателни с това което става с тях, да осъзнават, да имат по добра памет. Действително ако човек погледне назад в живота си, ще види че точно така е станало с него, и то много кратно!! Били сме деца, и след това се хващаме със семейство, образование, работа, къща и т.н. Създаваме отношения с различни хора, връзки, взаимозависимости. Вярваме че това трябва да бъде така или иначе, създаваме си една "илюзия" и забравяме че е имало време когато сме били "НИЕ" но без тези допълнителни неща.

Именно това "АЗ" което е било в миналото, сега и в бъдещето, без тези допълнителни идентификации, е нашето истинско АЗ АТМАН!!

Онова което е лошото е че разни Прем Креватовци, Нирмала Дембелска, Махараши хвръчи Гащи, Сай Баба и т.н. злоупотребяват, и "поправят" приказката, слага в нея "БОГ", от който няма абсолютно никаква нужда!!! Но това им върши работа, нали те са БОГ, те са Гуру, на тях им целуват задните части, на тях им строят дворци, на тях им се кланят, и т.н. Изобщо живеят си хората като лъжат наивниците, а наивниците са много, и лесно се лъжат. Казваш им само Бог, и те вярват. Ако стане значи има Бог, ако не стане, значи грешката е твоя!!

Ето сега този мушморок с промита глава, казва че Джон Ленън бил убит, а Махараджито хвърчи Гащи все още дишал с нещастната си душичка на този свят. Това било доказателство според мушморока. Но ако на същият този мушморок му покажеш някой който живее по дълго от Махарашито, тогава той ще извърти нещата и тогава няма да придава толгова голямо значение на дълголетният живот!! Мушмороческа Логика!!



Тема Re: Приказка за Илюзията.....нови [re: lvo]  
Автор h. ()
Публикувано13.05.06 21:43



Ошо много хубаво го е обяснил това за реалността.



Тема Re: Приказка за Илюзията.....нови [re: h.]  
Авторlvo (Нерегистриран)
Публикувано13.05.06 22:10



къде?
дай линк или цитат

то не само Ошо може да е говорил за реалността, но ако си мислиш, че моите думи са думи на Ошо, много се лъжеш
не съм фен на Ошо



Тема Re: Приказка за Илюзията.....нови [re: Бaтko ви/чичo/дядo]  
Автор world_friend (непознат)
Публикувано13.05.06 22:10



Приказката е много хубава, много ми хареса. Ако можеш разкажи още такива.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.