Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:52 28.09.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Махавакияс (Татвамасияди Лакшиямнови  
Автормиaн (Нерегистриран)
Публикувано30.03.06 22:45



Четирите Махавакияс са:

Праджнанам Брахма: Осъзнаването е Брахма.
Ахам Брахмасми: Истинският “аз” е Осъзнатост.
Татвамаси: Истинският “ти” е Осъзнатост.
Аияматма Брахма: Осъзнаването е същността на всичко.



Тема Миан какво стана с Шибендо-дай малко инфо?нови [re: миaн]  
Автор Brahman_ (:-))
Публикувано30.03.06 23:02



Според едно традиционно предание в началото на съзиданието, когато хората били душевно чисти, учението (на Веданта) се е предавало много лесно от Учител на ученик. Начинаещият отивал при Учителя с наръч дърва за огнището и с молба да бъде приет за ученик. Наръчът дърва символизирал готовността на Садхака (практиканта) да служи вярно на своя наставник. След като ученикът прекарвал съответен период на предена служба, Гуруто му предавал цялото учение на Веданта, което се състояло само от четири изречения. Ученикът размишлявал върху тяхното значение и не след дълго постигал просветление. По-късно, когато душевната чистота на хората намаляла заради многобройните им желания, (васани) станало невъзможно само с четири изречения да се предаде цялото учение. Налагало се да се напишат обяснения към тези четири изречения. Така били написани четирите Веди. Още по-късно, когато душевната чистота на хората отново се влошила се наложило да се напишат обяснения към четирите Веди. Така били създадени Упанишадите, философията на Веданта, Брахма Сутра. А когато хората не можели вече да разбират и значението на Упанишадите се наложило да се напишат двата велики епоса на Индия, Махабхарата и Рамаяма, Пураните - сборници от множество предания и митове. От тогава насам се появяват от време на време гиганти на мисълта, като Ади-Шанкара-Ачария, които да обяснят всички тези писания.

Дали това предание е истина не е важно, но е факт, че ядката, сърцевината на Ведите и Веданта са четири велики изречения или изявления - четири Махавяки. Те са:

1. Праджнанам Брахма - БРАХМАН ТОВА Е ВИСШИЯ ПРИНЦИП НА ПОЗНАНИЕ (Айтрея упанишада - 5.3.)

Това изречение или изявление - Вакя - е основата на Риг Веда. Тя се нарича още Лакшана вакя - дефиниционно изявление. Тази Махавакя дава дефиниция на висшата обективна реалност наречена Брахман. Брахман или Бог не може да стане обект на познание, тъй като е познавателния принцип, с който може да се познае всичко. Например, маса или стол са предмети, които могат да станат обект на възприемане от очите; очите могат да станат обект на възприемане от ума; ние можем да бъдем съзнателни, да сме будни по отношението на това какви мисли, възприятия, настроения или чувства има в ума ни. Но ние не можем да сме будни за нашата будност, не можем да сме съзнателни, за нашата съзнателност. Тази Чиста Будност, това чисто съзнание е това, което се нарича Брахман.

2.Тат Твам Аси - ТОВА СИ ТИ (Чхандогия упанишада - 6.8.7.)

Тази Вакя е основата на Сама Веда. Тя се нарича още упадеша вакя - изявление на съвет. Думата “това” се отнася за индивидуалното необусловено съзнание наречено Атман. Това е нашето истинско Аз, това е чистото индивидуално съзнание, това е онази будност в нас, която е незамърсена от каквото и да е желание, стремеж, оценка, сравнение и т.н.

3.Аям Атма Брахма- ТОЗИ АТМАН Е БРАХМАН (Мандукя упанишада - 2.)

Тази Вакя е основната ядка на Атхарва Веда. Тя се нарича още абхяса вакя - изявление за практикуване. На този етап ученикът чрез шравана, манана и нидидхясана открива идентичността между индивидуалното необусловено съзнание Атман и общото космично съзнание Брахман.

4.Ахам Брахма Асми - АЗ СЪМ БРАХМАН (Брхадараняка упанишада - 1.4.10.)

Тази Вакя е сърцевината на Яджур Веда. Това изречение се нарича анубхава вакя - изявление от опитност. Постигайки крайната цел просветлението, откриването на истинското Аз, ученикът заявява с увереност идентичността си с Брахман (Бог). И това не е себична самоувереност, а следствие на задълбочен анализ и практическа опитност, които са довели до разбиране, до преживяване същността на Аз-а, на Атман. Ученикът различава и отхвърля всичко, което е променливо и непостоянно като “не-Аз”. Тялото ума, интелекта, всички желания, всички знания, се категоризират и отхвърлят като “не Аз”. Онова, което остава е познавателния принцип, чистото необусло¬вено съзнание (Чайтаня), Атман, което е идентично с всеобщото космично съзнание Брахман. Ученикът (Шишя) се идентифицира с чистото съзнание (Чайтаня), което не е оцветено от никакви желания, емоции, знания, мнения и т.н., което е чиста будност незамърсена от планове за бъдещето или мисъл за миналото, което е едно и също във всички живи същества. По този начин той се идентифицира с всички живи същества, страданията на другите стават негови страдания, радостите на другите стават негови радости, знанието на другите става негово знание, незнанието на другите става негово незнание. Практикантът (Садхака) разбира, че страданията на другите хора се дължат на тяхното невежество на тяхното непознаване на Атман така, както неговото невежество е било причина за собственото му страдание. Йогинът се е идентифицирал с вятъра, морето, небето, звездите, с тоталността, с цялата вселена, но в крайна сметка, след като е разбрал илюзорността на всичко това отива отвъд всяка идентификация и Единственото, което остава е Атман или Брахман - сърцевината и същността на всички илюзорности.

Редактирано от Brahman_ на 30.03.06 23:12.



Тема инфото е не е директно възприятие, Брахмане!нови [re: Brahman_]  
Автормиaн (Нерегистриран)
Публикувано30.03.06 23:18



Сега ще прочета какво си допълнил!



Тема сатгуру мантратанови [re: миaн]  
Автормиaн (Нерегистриран)
Публикувано30.03.06 23:31



Brahmanandam Paramasukhadam Kevalam Jnana Murtim
Dwandatitam Gaganasadrisham Tatwamasyadi Lakshyam
Ekam Nityam Vimalamachalam Sarvadhi Sakshibhutam
Bhavatitam Trigunarahitam Satgurum Twam Namami

Брахманандам Парамасукхандам Кевалам Джнана Муртим
Двандатитам Гаганасадришам Татвамасияди Лакшияам
Екам Нитиям Вималамачалам Сарвади Саксибхутам
Бхаватитам Тригунарахитам Сатгурум Твам Намами



Тема Брахман, въпроснови [re: Brahman_]  
Авторnew (Нерегистриран)
Публикувано30.03.06 23:40



Брахман, съвсем добронамерен въпрос. Ти споменаваш, че:
...душевната чистота на хората намаляла заради многобройните им желания, (васани)...
Въпросът ми е за този термин васани- те се описват по-скоро като влечения, склонности. В случая не е ли по-правилно тези желания да се определят като кама или рага?
Питам те, защото за мене самия нюансите на тези неща са трудно доловими.

Благодаря на Миан за чудесната тема и на тебе за коректните мисли, които споделяш.



Тема Re: Брахман, въпроснови [re: new]  
Автор69 (Нерегистриран)
Публикувано30.03.06 23:47



Брахмане, още един въпрос:

Кажи ни за тези практики:

шравана, манана и нидидхясана
Какви са всъщност?




Тема Re: 69- жокернови [re: 69]  
Авторnew (Нерегистриран)
Публикувано31.03.06 00:09



Виж две насочващи определения относно шравана, манана и нидидхясана :

The path of jnana begins with hearing scripture (sravana) and reflection (manana). This leads to inquiry (nididhyasana) which corresponds to meditation- Sw. Bhadjananda.


The purification of the mind will not, by itself, bring about Brahma-Jnana. The purified mind is rendered fit to receive the transcendental light and Ananda. You will have to take refuge in Sravana, Manana and Nididhyasana after purifying the mind.
Sravana, Manana and Nididhyasana (hearing of Srutis, reflection and then meditation on Brahman) are the three Vedantic processes for the attainment of Jnana (Jnanadvaita-Nishtha). This is the ladder with three rungs through which the Vedanti ascends to Brahman. If you do Sravana or hearing of the Srutis once, you must do Manana ten times (reflection of what you have heard) and a hundred times or a thousand times Nididhyasana (profound and constant meditation). Then only real fruit is attained.



Тема Re: Брахман, въпроснови [re: new]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано31.03.06 10:52



Тези въпроси са изяснени в сутрите на Патанджали.

Ще ти кажа как аз го виждам, ако бъркам Brahman да ме поправи

Авидя, асмита, рага, двеша и абхинивеша са пете клеши. Основната е авидя, върху нея се разгръщат останалите.

От свързването на пуруша и пракрити, което свързване е причинено от авидя, възниква кармашая /сбора от кармите, склада на кармите/. Т. е. всяка опитност, в която не сме били невъвлечени /сакши/ запечатва в нас отношения, субективни знания, впечатления, преживени емоции и формира тенденции – това са кармични натрупвания. Латентните кармични натрупвания се намират във формата на васани /самскари/, а актуализирането им ги превръща във врити /активни модификации на обусловеното съзнание/.

Можеш да прочетеш подробно за васаните в една от темите на Brahman. Мисля темата се казваше 'Концепцията за васаните'. Има линк към нея в профила му.



Тема Re: Брахман, въпроснови [re: new]  
Автор Brahman_ (:-))
Публикувано31.03.06 11:10



Във писанията, и в упанишадите, думата Васана често се замества с други думи:
Васана
Невежество
Незнание
Покривало на истината
Завеса
Светлина
Болка и страдание
Идентификация

и т.н. Тоест всяка мисъл с която се идентифицираме е нещо върху което нямаме контрол и нещо което контролира нас. Нещо което ни пречи да осъзнаем себе си. Всяка идентификация с васаните е пречка. В шастрите се казва: Една верига може да е направена от злато, но си остава верига!!

Но иначе си прав в едно отношение. Някой Васани са по добри от други. Някой васани дори помагат да се върви напред, поне в началото. Така че човек трябва да пресява. Да избира кои васани да отхвърля в даден момент. Трябва да се движи интелигентно. И да знае че накрая трябва да отхвърли всичко, дори и златните вериги.

Когато се стигне целта, тогава се разбира че всичко е обусловеност, всичко е „спортна игра” – Лила, футболен мач. Кой ще победи и кой ще изгуби няма значение. Защото нищо вечно няма. Истината е винаги относителна, вярна в даден момент и след това край. Днес едно, утре друго. Вчера Нютон, днес Айнщайн, утре кой знае какво. Единственното абсолютно, това е Принципа на познание. Винаги си е един и същ


Редактирано от Brahman_ на 31.03.06 13:40.



Тема Напълно съм съгласен но.... :):):)нови [re: diwa_orhideq]  
Автор Brahman_ (:-))
Публикувано31.03.06 11:31



Всичко е Васана, абсолютно всичко!! Дори и Бог е васана. Това е принцип който трябва са се запомни първо и след това когато се философтва да се има винаги предвид. Мисля че си го разбрала и го прилагаш правилно.

Но от къде на къде изтърси:

Ще ти кажа как аз го виждам, ако бъркам Brahman да ме поправи

Ти си имаш самостоятелно мислене! При това не по лошо от моето, и дори по добро! От къде на къде аз ще те поправям?? Ако трябва да се поправяме сигурно ще се наложи ти да ме поправяш по често от колкото аз теб

И аз не съм "гуру" някой. Гурувците са така. Те са "авторитети" кажат нещо и никой няма право да ги поправя Аз съм против всякакви гуровщини! Всеки има знание, всеки може да мисли и да си казва мнение.

И ти също си казваш своето мнение. Кой съм аз да те поправям? Хей не ме гуросвай

Но най трудното е да слуша и какво казват другите. Мисля че ти си един от най добрите слушатели тук, умееш да слушаш какво казват другите. За което ти правя евала. Но май са ти наблъскали в главата идеята че трябва да си чел поне 15 години йога за да може да изказваш лично мнение. Мисля че ти имаш достатъчно знания за да имаш солидно мнение по йога. Важното е да имаш готовност да го промениш, ако е погрешно. Няма значение кой ще ти покаже че е грешно, важното е да имаш готовност да го промениш. И ти я имаш тази готовност. Така че всичко е в ред.

Единственото само е не ме ГУРОСВАЙ По смело карай напред, голяма работа дали ще сгреши човек или не. Трудното е да не може да се поправиш след като си се хванал че си в грешка




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.