Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:22 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Зодиитенови [re: Mиpo]  
Автор konopar ()
Публикувано20.03.06 11:24



ЧРД Миро!аз нямам пожелания. Напоследък влиянието на планетите ми стана интересно. Ти тези неща с небесните тела сам ли си ги усетил,сигурно си ползавал информация като часа и датата ти нараждане,които са те водили до някаква степен.Аз в един твой постинг бях чел че си бил на някакъв семинар,на който сте правили нещо си с влиянието на небесните тела. А веднъж си спомням как миналото лято луната се беше приближила към земята и цяла нощ с компнията скоято бяхме усещахме като чели някакво превъбуждане и имаше яко скандали за глупости.

Аз примерно усещам доста качества от рибите(и аз съм риби),но 100% има и други примеси. Абе на последък усещам едни качества у хората,сякаш в различните хора са се вселили духове,обикновенно по пове4че от 1 дух на човек и често откривам някой духъ в най разли4ни хора,има някои доста често срещани духове,понякога направо съм получавал усещането че земята всъщност е населена от тези духове. И сега като ти чета постинга си викам че всичко може и да е от планетите.



3нам въпросите на всички отговори


Тема Re: Зодиитенови [re: konopar]  
Автор Mиpo ()
Публикувано20.03.06 15:16



Да разграничим първо нещо. Семинарът, за който бях споделил ("По-голямото сливане на Кан и Ли") беше даоски такъв за усещане на различните енергии/взаимодействия в момента със Земята, Слънцето и Луната и въобще със Заобикалящото ни.

Що се отнася до зодиите, за които споменах тук, това е от астрологическа гледна точка. Зодиите представляват положението на планетите в момента на раждането на човек. Разните съзвездия (Риби, Стрелец, Телец...) са просто ориентири/координати къде са се намирали точно съответните планети тогава. Според Астрологията това положение е важно, защото планетите могат да взаимодействат със своите по-фини енергии на раждащото се (и отворено за тях ) дете и да дадат предразположеност за неговия характер.

Така в този дял на астрологията (и доколкото въобще аз съм запознат с него) не се борави с директни усещания за взаимодействията, а на базата на астрономически данни и на съответни емпирически и други наблюдения за взаимодействието им върху характера се правят изводи за различни предразположеностти у човек. Е, четейки на времето разни такива книжки за обща култура реших да проверя емпирично доколко е вярно всичко това и започнах да правя хороскопи на хората около мен (чийто характери познавам) и гледах доколко това съвпада с астрологическите предписания.

Е, без да съм бил някакъв професионалист, който взима много/всички влияния предвид, оказа се, че в над 80% от случаите нещата бяха доста добре описани от астрологията. Особено фрапиращо беше, когато у един човек всичките (или повечето) му планети са в един знак (т.е. няма много различни наслагващия, които да водят до пертурбации). Имам познати чисти Телци, Скорпиони, Раци и това им личи "от километри".

Но от духовна гледна точка това не ми беше кой знае колко полезно в крайна сметка, защото като ги поопознавах малко хората, аз самият усещах тези качества в тях. Т.е. астрологията казва какъв си (ако имаш малко повече будност и сам може да го видиш), но те казва как точно да го променяш. Обаче астрологическият психологически език е особено богат и удобен понякога за използване.

Даоските практики са базирани на УСЕЩАНЕ на различните енергии. Всъщност, чувал съм, че и в астрологията имало в някаква степен такова директно усещане, но поне аз не съм срещал такива хора. Апропо, следващото ниво на "Сливане на Кан и Ли" разглежда именно взаимодействията на планетите, но по малко по-различен начин.

Та, ако искаш, свали ли си от интернет някоя астрологическа програма (напиши Astrolog в Google) и по датата на раждането може да видиш планетите. Часът пък определя Асцендента. И може да си играеш.



Тема малко спойлеринови [re: Mиpo]  
Автор чepи (йог(о бог!)иня)
Публикувано24.03.06 00:30



Miro, ГОЛЕМ мерсаж за препоръчания филм! изгледах го снощи и още продължава да ми бърка в душата, особено след последната сцена и цитата, които променят усещането за реалността и границата между фантазия и действителност. айде стига толкоз спойлери! ще го изгледам пак като ми остане време, за да обърна внимание на някои детайли и да ги видя в друга светлина след като вече знам за какъв филм става дума. не е точно медитация, особено ако се сравнява с Барака, но има нещо медитивно в него. това е един от малкото филми, които те оставят с въпроси и размисли, от които сякаш не ти се иска да се отървеш, ами да им се отдадеш...



Тема 3-Iron (Наематели) филманови [re: чepи]  
Автор Mиpo ()
Публикувано24.03.06 22:05



Филмът е медитация по друг различен начин от Барака. Просто му се оставаш да те води... Започва съвсем полегато и постепенно те вдига на други нива (подобно на BrainWave Генератора) с кулминация на края...

Забеляза ли как главните въобще не говорят за сметка на останалите, но пък са пълни с присъствие... А влизането в чуждите домове, работата, която правеха в отплата и грижливото напускане е точно като идването, живеенето и напускането на един човешки живот...

Да не говорим за Бойното Изкуство да се слееш с Околното... Целувките докато тялото е в нечии други ръце (приемането), показанията на везната на края и т.н.

Медитация е именно нещо, което като те води и спира мислите ти повишавайки будността ти. Така че не "размисли на които да се отдадеш", а "състояние на което да се отдадеш". (ако искаш мини през размислите докато ти хареса отвъд )

Хм и ти го подарих на теб.



Тема Re: 3-Iron (Наематели) филманови [re: Mиpo]  
Автор чepи (йог(о бог!)иня)
Публикувано27.03.06 06:53



започнах да гледам Пролетта, лятото, есента.... и до тук съм стигнала за последните 2 вечери. нещо много бавно ми се влачи филма и не ми харесва толкова колкото стика номер 3. или може би не разбирам корейската духовна школа?! кажи ми, ако знаеш, какво е значението на затварянето на очите, носа и устата с йероглифите "shut" и последващия бий с пръчка от мастъра + връзването на тавана за наказание?



Тема Re: 3-Iron (Наематели) филманови [re: чepи]  
Авторss (Нерегистриран)
Публикувано27.03.06 08:27



Не търси от Миро да ти разяснява филма
преди време в клуб Ошо го зачекнах малко на тая тема и стана ясно, че не е разбрал въобще дълбочината на филма
Милчо си знае само едно - че всичко било кръговрат - това си ме у житейското верую и по-дълбоко няма потенциала да прозре нещата

Филма показва духовния път - търсенето... и начините и през какво минава човек
Затварянето на сетивата е тази част от йога (ти нали знаеш и се интересуваш от йога - това не са гимнастически упражнения - та има си един термин за обръщането на сетивата навътре...)

А боя ще го отнесеш от съдбата, няма начин...
само така можеш да тръгнеш. Пръчката е голям фактор за подтикване



Тема Пролет, Лято... филманови [re: чepи]  
Автор Mиpo ()
Публикувано27.03.06 18:01



Един филм е медитация, ако като му се оставиш, те отведе в медитативно състояние. Филмът може да е всякакъв, важното е какво се получава накрая при теб. Е, някои филми са по-специфични в това отношение и за мен поне този е именно такъв.

Примерно, оставям се да видя ставащите неща през очите на момчето/ученика, през тези на учител му, през тези на идващото момиче, през тези на жабата/рибата/змията с тежестите, през тези на полицаите, през тези на лодката, през тези на старото дърво на входа, през тези на езерото... Има толкова много ставащи неща през всичките тези очи... И това което ми харесва при Ким Ки-Дюк е, че умее даде живот именно на малките детайли... Когато човек ги види от различни страни и самият той минава отвъд...

Що се отнася до интерпретациите, отвори си сърцето и се остави да бъдеш водена през целия филм. Както и целият живот, това не е учебник по математика с фиксирани правила на интерпретиране. Аз мога да ти кажа как аз съм го усетил, но няма лошо, ако ти го усетиш коренно различно.

Във всички източни традиции (не само в корейско-будиските), сетивата са отворът през който човек се разпилява навън, вместо да влезе вътре в себе си. И символичното им затваряне е начин човек да бъде насочен навътре в себе си. Апропо, в даоските традиции има специални практики за затваряне и "завързване" на определени сетива с определени вътрешни органи.

Налагането на ученика от страна на учителя му в никакъв случай не го усетих като наказание, а просто като терапия. На бабешки език може да го наречеш "вадене на уроки" . Това да убиеш човек е сериозен вътрешен шок и "лекарството" тук беше друг ПРЕМЕРЕН и СПЕЦИАЛНО ПОДБРАН шок-катарзис.

Това "биене" няма нищо общо с налагането със сопа, което предлага примерно нашия колега Оро за всеки друго мислещ. Може да се осъществи само от спокоен (учителят беше повече от спокоен през целия филм), обичащ и знаещ човек.

Що се отнася до корейското кино, може би ми стана "слабост", защото преди година бях в Корея и там заедно с типичната за всички страни "отвореност навън" усетих на много места медитативност у хората... Даже в метрото видях хората да медитират седейки или стоейки. На запад такова отношение трудно ще забележиш.



Тема Re: Пролет, Лято... филманови [re: Mиpo]  
Автор h. ()
Публикувано27.03.06 23:01



Ъ, дето ще се пъна да се правя на възвишен познавач на тънки философски интродукции...айде олан, ще мина и без.



Тема Мироо,нови [re: Mиpo]  
Автор чepи (йог(о бог!)иня)
Публикувано28.03.06 00:10



когато задавам конкретен въпрос, очаквам конкретен отговор, а не лекция за това какъв бил филма и как да го възприемам. все пак мерси за споделянието на впечатленията ти за филма и за това, че ми го препоръча! след като го изгледах целият, мога да кажа, че не е никак лош, ами напротив - дълбоко смислен, въпреки бавното начало.

намерих частичен отговор на въпроса ми в imdb.com. мислех си, че затварянето на сетивата не е толкова тривиално като в йогата, а е свързано по някакъв начин със самоубийството във филма, защото и двата пъти, когато се използва този метод за шътване-даун на света състоянието и на двамата монаси беше предсамоубийствено, или там както му е завъртяното духовно име на този ритуал. разбра ли коя е сутрата дето той изчагъртва на дървения под с ножът, с който уби жената, която обичаше? имаш ли линк на сутрата на английски?

този път може да си спестиш дългите медитативни обяснения, защото очаквам само линк... тенк ю!



Тема Сърдечната сутранови [re: чepи]  
Автор Mиpo ()
Публикувано28.03.06 18:27



Просто те поканих да си shut-неш и ти отворите (както сега ще направя и аз ) и да потърсиш отговора не някъде навън из интернет, а ВЪТРЕ в теб със СЪРЦЕТО си (все пак става въпрос за Сърдечната сутра ). Но щом искаш да използваш умната си главичка, качвам ти въпросната будиска Сърдечна сутра (Prajnaparamita Hridayam Sutra) с коментарите на Ошо:

(3 дена ще е активен линка).

Колегата по-горе навремето се беше объркал, че това било Диамантената сутра (Vajra Chehedika Prajnaparamita Sutra). Двете сутри са толкова различни...

Gate gate paragate parasamgate bodhi svaha.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.