Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:21 29.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема За морала в йоганови  
Автор Brahman_ (:-))
Публикувано24.02.06 14:24



Пускам тази тема тук защото смятам че Културата на Вълка е далеч по добра от културата на Дънов!





…но от къде човек да предположи, че си четящ…
Голяма работа че някой си там знаел един език, много ти се е раздуло егото. Бил „четящ” хехехе я ги зарежи тези глупости, може да ползва човек някой си език и толкова. Защо трябва да го характеризираш като ЧЕТЯЩ? Изглежда защото се поставяш в неговата група и автоматично слагаш себе си по на високо от другите!! Май е его??

Както и да е писал си там следното:

Raids and vengeance were an honorable way of life among the tribes of this region.
Нападение (с цел обир) и отмъщение са били почетен начин на живот сред племената в този район.

Та си мисля, че това обяснява поне от части, защо Индианците не са постигнали напредък в тяхното общество. И защо европейците са бутнали по напред. Моралните закони са тези които са гръбнака на едно общество. Колкото са по съвършени моралните закони, толкова обществото е по развито, по добро, по напреднало. Там където цари обир, лично его да се проявява някой като герой, като бабаит, напредък няма. Има застой и гибел накрая. Нещо повече, дори и бабаитство няма. Защото човек е обществено животно. Ако обществото не е силно, отделните индивиди в това общество също не са силни. Едно здраво общество дава възможност на отделният човек да расте, да се развива, далеч по добре. Само в обществото човек може да постигне наистина много. Като отделна личност, колкото и да е бабаит човек не може да организира експедиция да открие Америка, да отида на луната и т.н. Нито пък може да напише Махабхарата, Илиада, Ромео и Жулиета. Не може да отиде на олимпийските игри и да спечели златен медал. И т.н.

Та в този смисъл искам да кажа че ЙОГА освен всичко друго е и наука за това, как да се изграждат морално етичните закони и в обществото и в отделният индивид. Йогите разбират, че установените в момента морално етични закони – Юга Дхарма, са нещо непостоянно временно и несъвършено. Те ги следват, съобразяват се с тях, но не се придържат сляпо към тях, и когато се наложи не ги следват. Липсата на привързаност към традиции, към обичаи, към вярвания и идеали е онова което позволява да се издигнат над тези закони. Така те могат да видят необходимостта от промяната на тези закони, с цел да се промени обществото, и да има общо движение напред към нещо по съвършено.


Не трябва да се проявяват привързаност към стари „индиански идеали” за колко е хубаво човек да обира другите защото е по силен или по бабаит! Вярно е, че звучи много „героически” и дори сантиментално по доброто старо време на индианците, но това също е привързаност също е егоизъм. Пък и не само при индианците е имало подобен период на бабаитство, и в Европа също го е имало. Привързаността дори и към такива „геройства” си е пак привъзаност!

Редактирано от Brahman_ на 24.02.06 14:29.



Тема Re: За морала в йоганови [re: Brahman_]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.06 14:43



Какво общо има Дънов с индианците?
Ама днес само неадекватни неща чета.
Ти да не си се напил? Или така си ходиш?

Ама то е , щото Дънов ти каза, че не можеш да говориш за нещо, което не знаеш, не си познал и не си опитал!!
И това ти бръкна в здравето и видяхме морала ти!



Тема Re: За морала в йоганови [re: Brahman_]  
Авторdharma (Нерегистриран)
Публикувано24.02.06 15:07



Та си мисля, че това обяснява поне от части, защо Индианците не са постигнали напредък в тяхното общество. И защо европейците са бутнали по напред. Моралните закони са тези които са гръбнака на едно общество. Колкото са по съвършени моралните закони, толкова обществото е по развито, по добро, по напреднало. Там където цари обир, лично его да се проявява някой като герой, като бабаит, напредък няма. Има застой и гибел накрая. Нещо повече, дори и бабаитство няма. Защото човек е обществено животно. Ако обществото не е силно, отделните индивиди в това общество също не са силни. Едно здраво общество дава възможност на отделният човек да расте, да се развива, далеч по добре. Само в обществото човек може да постигне наистина много.


първо, благодаря, че отвори тази интересна тема , но не съм съгласна с повечето неща , които написа:
1. Индианците са си се развивали доста добре преди да им се намесят и да им наложат морал отвън и да решат да ги окултуряват. А при сблъсъка на двете различни ценностни системи, за съжаление се е наложила далеч не по-съвършената.
Колкото до насилието и отмъщението струва ми се, които така осъждаш- не можеш да отречеш, че поставени в подобна ситуация и индииците(или поне по достоините от тях) също не са реагирали миролюбиво - спомни си Черната дупка и бунтовете.
2.Колкото до развитието на човека в обществото - може би аз съм в заблуда , но за мен йога е свързана с това да се отърсиш от всички насадени наложени отвън норми, модели и предразсъдъци. Какъв растеж и развитие в обществото - нима ще оставиш някои друг да взема решения и да прави избори вместо теб ? Никой не е постигнал просветление в група или пък защото е част от някакво общество по пътя си винаги сам и сам носиш отговорност за деиствията си. Обществото може да ти даде само фалшива сигурност. И постиженията по пътя на духовното развитие са именно нещо, което човек постига лично, а не като следва правилата наложени му от общността.
3. За МОРАЛА в йога - МОРАЛА в йога е над човешките категории за добро и зло , правилно и неправилно. Правилата, които различните системи и учения дават не са нищо повече от патерицата за прохождащ. Не можеш да съдиш и да даваш определения, да преценяваш доколко даден идеал е правилен или не, ако не си в състояние да видиш нещата в тяхната цялост.




Тема Re: За морала в йоганови [re: Brahman_]  
Автор konopar ()
Публикувано24.02.06 15:26



За индианците мога да ти кажа 4е са живяли в хармония с природата в продължение на хиляди години,иzполzвали са мъдро благата и добре са усе6тали и са zнаели своето място в нея,не6то което е супер трудно zа на6ето
раzвито и процъвтяло об6тество.
За мен ли4но на zемята до сега не е имало толкова раzвита общност колкото индианците,но по естествено сте4ение на обстоятелствата,те са иz4еzнали като такава,все пак при нали4ието на толкова много неандерталиzъм в световен мащаб не е могло да стане другоя4е.



3нам въпросите на всички отговори


Тема Re: За морала в йоганови [re: Brahman_]  
Автор whitewolf (free)
Публикувано24.02.06 15:29



Да, аз ползвам три чужди езика и съм четящ. И независимо дали от това ми се раздува егото или не, аз стоя по-високо от всеки глупак, който не знае дори родния си език и не чете. И в Индия да живеех и където и да е, пак щеше да е същото. Разбира се, ако някой смята, че единственият начин да не му се раздува егото е да си остане прост, като гъз, това е негов избор. Този избор е погрешен и се дължи на невежество.

Wolf I am,
Under the stars,
and under the blue sky I run.
And my spirits run with me.


Тема Напомняненови [re: Brahman_]  
АвторH. (Нерегистриран)
Публикувано24.02.06 15:36



Лафа тръгна от следната мъдрост на великия червенокож:
Царевицата разваля зъбите на човека и прави сърцето му зло.
Джеронимо

Предположих, че това е Джеронимо от Факултето, но не би.
Не си хабете жлъчката, ще ви трябва за сланината.



Тема Re: Напомняненови [re: H.]  
Автор whitewolf (free)
Публикувано24.02.06 15:56



Да, знам. Джеронимо от Факултета не го познавам. Той е циганин и би трябвало вие да си го знаете. Аз циганската култура не я познавам и не ща да я знам.

Wolf I am,
Under the stars,
and under the blue sky I run.
And my spirits run with me.


Тема Re: За морала в йоганови [re: dharma]  
Автор Brahman_ (:-))
Публикувано24.02.06 15:57



За индианците съм съгласен че са имали далеч по голямо достойнство, далеч по честни и т.н. в някой отношения. Нищо не е само бяло и само черно. Това което писах го писах на основание на това което прочетох за обир и отмъщението. Просто ми мина през ум че е възможно, това да е била една от причините обществото на индианците да не се е развивало, и дори да има упадък при тях още преди белите да отидат там. Но това са само предположения, казвам пак може би!

? писа:
Колкото до развитието на човека в обществото - може би аз съм в заблуда , но за мен йога е свързана с това да се отърсиш от всички насадени наложени отвън норми, модели и предразсъдъци.
Правилно трябва да се отърсим от тях, но това не означава че трябва да спрем да ги спазваме и да ги следваме. Да се отърсим от тях, означава да няма привързаност към тях. Означава също така да има разбиране за тяхната необходимост. Разбиране също така за това как обществото би станало по съвършено ако се променят тези закони! Нали в старият завет е било: „око за око, зъб за зъб”. След това в новият завет идва принципа за ненасилие : „ако те ударят по едната страна, дай си и другата”. Този принцип за ненасилие срещу насилието е открит още по времето на Буда и Махавира. Те са разбрали че ако в обществото действат подобни закони, това е по добре за него. Изглежда че будистките монаси, които цар Ашока е бил изпратил по света, са донесли това учение за морал и на запад, в Гърция и близкият изток и така е било възприето от Християнството.


? писа:
Какъв растеж и развитие в обществото - нима ще оставиш някои друг да взема решения и да прави избори вместо теб ?
Разбира се, дали ти се иска или не, много решения се вземат от другите. Такъв е живота. Дори английската кралица тук трябва да се съобразява и няма свобода. Въпроса е до колко ще позволиш другите да вземат решение вместо теб. В някой случаи си в шах, трябва да слушаш това което другите са решили. В други случаи имаш свобода.


? писа:
Никой не е постигнал просветление в група или пък защото е част от някакво общество по пътя си винаги сам и сам носиш отговорност за деиствията си.
И двете неща са нужни, нужно е индивидуалното усилие, но нужно е и помощ от обществото. Никой не е постигнал просветление извън група!! Всеки е бил в някаква група, в някакво общество. Само с помощта на обществото може да стигнеш там където ти се иска. Човек сам носи отговорност за действията си, но той е получил правото да извършва това или онова действие, защото живее в обществото.


? писа:
Обществото може да ти даде само фалшива сигурност.
Има чувството че говоря със Шибендовец!?! Обществото дава фалшива сигурност??? Хммм може да е фалшива но е далеч по добра от тази сигурност която може да получиш ако си извън обществото. Ако става въпрос за сигурност в йога, там нещата са по различни. Там няма абсолютно никаква сигурност. В момента в който си помислиш че нещо ти е „сигурно” или в кърпа вързано, в същият този момент си в кюпа. Само когато се откажеш от абсолютно всичко, тогава постигаш „сигурност” в йога. Ако се чувстваш несигурна че някой ще ти открадне колата например, ако помолиш полицията, ще е по сигурно да ти я пазят те от колкото ако отидеш някъде където няма никаква полиция и никакво общество. Тогава зависи кой е по силен ти или другите. Сигурността на йога е от съвсем друг характер. Там не ти пука изобщо за колата, дали някой ще ти я вземе или не.

? писа:
И постиженията по пътя на духовното развитие са именно нещо, което човек постига лично, а не като следва правилата наложени му от общността.
Човек постига нещо, когато има избирателност, когато може да прецени кое е добро и кое е лошо, кое е правилно и кое не. Обществото дава много възможности, много варианти, човека трябва да знае как да избира това което е правилно и кое не. Първо трябва да е късметлия да не попадне на някой Сай Баба или Нирмала, защото тогава ще изгуби самостоятелното си мислене. И след това трябва да се съобразява с обществото, с правилата и нормите. Да ги разбере, да види тяхната необходимост. Ако не може да видиш необходимостта от правилата в обществото, хехе за каква йога става дума?



? писа:
Правилата, които различните системи и учения дават не са нищо повече от патерицата за прохождащ.
В началото на пътя, Правилата са като патерица, дори като бреме понякога. Когато стигне накрая на пътя правилата се превръщат в двигател, в парашут, в помощно средство. За просветеният правилата са необходимост


? писа:
Не можеш да съдиш и да даваш определения, да преценяваш доколко даден идеал е правилен или не, ако не си в състояние да видиш нещата в тяхната цялост.
Може да се съди и трябва да се съди. Едно нещо е по добро от друго. Как съдиш обаче е друг въпрос? Дали може да съдиш като запазваш здравия си разум, или отсъждаш на базата на фанатизма.

Иначе от гледна точка на абсолютното няма добро няма лошо, защото няма желания. Само когато има желания, има добро и лошо. Докато човек е жив, той има желания. И Шибендо който е тръгнал да лъже насам натам също има желания. И ако го питаш ще ти каже кое е добро и кое е лошо!! От негова гледна точка!



Тема Джеронимо и Петър Дънов от Хадърча, Варненсконови [re: ..]  
Автор whitewolf (free)
Публикувано24.02.06 16:06



Индианците нямат нищо, ама нищо общо с Пешо Дънов.
Аз за да докажа това си извадих една мисъл на Джеронимо и една на П. Дънов. Мисълта на Джеронимо е от автобиографията му, а на Дънов от неговите беседи / не можах да намеря негова автобиография. /. Подбрах тези мисли по следният критерий: всяка от тях трябваше силно да ме впечатли. Признавам, че мисълта на Дънов произведе върху мен неописуемо по-силен ефект.
И така:

Джеронимо:

I was born on the prairies where the wind blew free and there was nothing to break the light of the sun. I was born where there were no enclosures.


Петър Дънов от Хадърча:

Цяла Европа била застрашена от термитите и за да се избави съвременната култура от термитите, оста се отклонила на двайсет и три градуса и те са отишли на екватора. Избавили се от тях. Знаете какво правят тия термити – като влязат в една къща, изпоядат всичко дървено, всички дървени предмети отвътре ги изядат.




Wolf I am,
Under the stars,
and under the blue sky I run.
And my spirits run with me.


Тема Re: За морала в йоганови [re: whitewolf]  
Автор Brahman_ (:-))
Публикувано24.02.06 16:08



Аз познавам хора които владеят по 30 чужди езика и не се наричта "ЧЕТЯЩИ"!! Въпрос на его, радвам се че поне разбираш това. Сега се опитай да разбереш и още нещо: Егото ти пречи в същност да "ЧЕТЕШ" Това е доста трудна работа, за това вече се изисква човек да има нещо повече от наблъскани в главата книжни знания. Трябва да има интелигентност, за която се говори и работи в йога. Да може да осъзнава себе си по правилно. Когато човек осъзнае себе си тогава той може да мисли по правилно, да бъде по адекватен. Егото е като изкривено огледало, като гледаш в него светът и всичко изглежда обърнато с главата надолу и деформирано Тогава и знанията ти са само допълнително заблуждение, не ти вършат никаква работа




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.