Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:08 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема За медитацията и концентрациятанови  
Автор serina (съм)
Публикувано25.10.05 14:35



Бихте ли дали кратки определения-какво е медитация и какво е концентрация!
И ако ги практикувате,какво ви дават.

Този живот е сън!Време ми е да се събудя!


Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: serina]  
Автор lncognita ()
Публикувано25.10.05 14:43



Най-важно за себепознанието, за постигането на висшата Истина и реализацията на своето истинско Аз - това е самоизследването.
Но повечето смятят, че трябва да се подготвят за това, като поне малко се молят или медитират.
Но истинските Учители казват, че това е задържане, чиста загуба на време.
Може да се пропуснат всички подготвителни практики и да се заемеш непосредствено с вътрешното търсене на истинското. От всички видове йога, това най-приостият и кратък път.

Но ако вярвате в обратното - продължавайте.



Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: lncognita]  
Автор serina (съм)
Публикувано25.10.05 15:09




На това му казват медитация-наблюдаването на себе си,себеосъзнаването.
А ти,ако си и тера...вероятно си дошла с нивото си и ти е лесно-в смисъл,че в предишен живот си стигнала до някъде и можеш да продължиш от там-нагоре,но има,които тръгват от ...по отначало.

Кажи нещо и за концентрацията-така както ти я разбираш и чувстваш,ако ти се е случвало да я правиш-не търси определения в книгите-там са дадени ЧУЖДИ мнения и ако ме интересуват ще ги прочета-ИНТЕРЕСНИ са ми живите хора с мненията им тук и сега.
Благодаря ти!

Този живот е сън!Време ми е да се събудя!


Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: serina]  
Автор lncognita ()
Публикувано25.10.05 15:21



Няма по-горе и по-долу.
"Горе" и "долу" са фантазии.

Кажи ми, ама честно, на какво медитираш, като казваш, че медитацията е наблюдение на себе си- щом като не познаваш себе си?
Какво наблюдаваш?

Все нещо трябва да знаеш за себе си, нали?
Е, какво е това, което наблюдаваш и върху което медитираш?

Освен това, наблюдението медитация ли е? -нали има наблюдател и наблюдавано и акт на наблюдение?



Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: lncognita]  
Автор serina (съм)
Публикувано25.10.05 16:13



Няма да има горе и долу-т.е. 2 -когато станем ЕДНО.
Колко са тези,които могат да го кажат...,че са 1.
До тогава си има.Горе-долу,ти-аз...

И наблюдавам точно това,което разделя живота ми на 2-ума-егото!

Но за да успее човек да го НАБЛЮДАВА е нужно преди това да създаде разстояние между съзнанието-наблюдателя и ума,егото-наблюдаваното!

Иначе са фантазии-съгласна съм и сън ,и игра,но за тези,които са се събудили вече.



Този живот е сън!Време ми е да се събудя!


Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: serina]  
Автор Raja ()
Публикувано25.10.05 16:16



Съгласно Патанджали концентрацията (дхарана) и медитацията (дхяна) са съответно шестата и седмата анга в йога.

III. 1. Деша-бандаш-читтася дхарана

Дхарана е фиксиране на съзнанието върху една област.


деша = място
бандхаш = привързване
читтася = съзнание
дхарана = концентрация

III. 2. Татра-пратяя-екатаната дхянам

Дхяна е продължителна еднонасоченост на съзнанието.


татра = там, в това
пратяя = възприятие, мисъл, намерение
ека = един
таната = удължение, разширение
дхяна = медитация

Това е.

Животът е хубав.



Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: serina]  
Автор lncognita ()
Публикувано25.10.05 16:31



Искаш да кажеш, че медитацията ти се състои в наблюдаване на себе си, т.е. егото си?
Това ли е "себето" ти?

И освен това, какво по-точно наблюдаваш в ума-егото? - там има само мисли (и чувства, ако ги смяташ като нещо различно..)

Това не е истинса медитация; медитация на истинсата ти същност.

Това, което правиш, ако го правиш правилно, т.е. се разграничаваш от това, което виждаш - е търсене или изследване на себе си. Така ще осъзнаеш какво НЕ СИ.

А какво си?



Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: Raja]  
Автор lncognita ()
Публикувано25.10.05 16:36



Извинявам се, че се намесвам в текстовете на Патанджали, но не мислиш ли, че предодът ти ан медитация е неверен?
Пропуснал си думата "ека = един" - при медитация субект и обект стават ЕДНО



Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: Raja]  
Автор serina (съм)
Публикувано25.10.05 16:51



Благодаря,Раджа,но само искам да уточниш колко голяма е "областа" на концентрация.

Може ли да бъде цялата стена...примерно...
И ако си правил концентрация какъв е ефекта?
Същото важи и за медитацията.

Защото звучат доста "еднакво" съгласно Патанджали,но са 6 и 7 анга-значи са РАЗЛИЧНИ неща.

Този живот е сън!Време ми е да се събудя!


Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: lncognita]  
Автор Raja ()
Публикувано25.10.05 16:59



Тук думата ека се използва за да обозначи че медитацията е насоченост на съзнанието именно към един (ека) обект, това в моя превод съм го отразил с понятието "едно-насоченост".
Може да се каже, че субект и обект стават едно при следващата степен на йога самадхи, и то при по-висшия от двата му "варианта" - асампраджната. Сампраджната самадхи което е първият непосредствен резултат от дхарана се характеризира с пълно познаване на обекта, при което обаче все още присъства разделението, присъства и асмита. Патанджали в 17 сутра на 1 пада посочва четири негови характеристики и асмита е една от тях.
Впрочем, при Патанджали субект и обект не стават едно, просто субекта остава обособен в себе си... да не забравяме все пак, че сутрите са базирани на самкхя философията, където Пуруша и Пракрити нямат никакви допирни точки.

Животът е хубав.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.