Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:39 28.09.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: Yogin]  
Автор serina (съм)
Публикувано26.10.05 22:55



Vsyshnost Ti ne si li veche probudena ...

В момента ,в който стана... и посред нощ да е ,ще хукна да събуждам всички останали-не от нормалния им сън-от ДЪЛБОКИЯ!!!

Ееееех мечти....


Този живот е сън!Време ми е да се събудя!


Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: serina]  
Автор rъди rъди ()
Публикувано26.10.05 22:57



Dokolkoto znam az: "Meditaciata e putiat kum prosvetlenieto"

Nikoi ne kazva Koncentraciata e putiat, Syzercanieto e putiat ...

Zamisli se vurhu tova :)

Az shte si meditiram ,
puk koito mu e kef neka si se koncentrira ili puk da blee niakude syzercavaiki ...
Osven tova ima razlichni tehniki za meditacia..

aide , bez pari tolkova



Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: rъди rъди]  
Автор serina (съм)
Публикувано26.10.05 23:16



Съгласна съм с теб и мнението ти!!!

Плащам!
Продължавай!!!

Този живот е сън!Време ми е да се събудя!


Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: rъди rъди]  
Авторmian (Нерегистриран)
Публикувано26.10.05 23:21



Техники за медитация ли? Ах, че ми стана интересно.




Медитацията не се прави, тя се случва!



Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: serina]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано27.10.05 11:03



Само за размисъл - на концентрация учат децата в началното училище..... така че всеки от нас минал през системата на образованието е експерт по концентрация ......

В събота и неделя бях на един семинар за обучители и там се дискутираше между другото особеностите на обучение на възрастни - особено интересен беше факта че възрастните могат да се концентрират върху някоя тема за не повече от 15 минути и колкото времето е по-дълго толкова толкова ефективността за възприемане намалява.

Успенски има едно много леко упражнение, което илюстрира темата - да се съсредоточиш върху часовника си и да мислиш само и единствено за него и да отбележиш времето в което вниманието ти ще се отклони към други неща.






Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: Drona]  
Автор Raja ()
Публикувано27.10.05 11:13



Да, ние се учим на концентрация още от детството, в противен случай просто няма как да се ориентираме в света.
Класическият коментатор на йога Вяса разглежда през призмата на способността за концентрация пет вида съзнание.
Първото е напълно разсеяно и неспособно да се съсредоточи, то скача бързо от обект на обект.
Второто е условно казано тъпо, затормозено и приспано от най-различни фактори.
Третото е донякъде всекидневното съзнание - то е способно на концентрация, но при определени условия и не за особено дълго време.
Четвъртото е еднонасоченото напълно концентрирано съзнание.
И петото е съзнанието при което вътрешния диалог е спрян, вритите са преустановени.
Вяса отбелязва, че само последните две могат да се нарекат йогийски.

Животът е хубав.



Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: Raja]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано27.10.05 11:53



Благодаря!

С този постинг и двамата илюстрираме че практиката има за цел да ни направи ефективни и осъзнати в нашето битие.





Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: Raja]  
АвторNlK (Нерегистриран)
Публикувано27.10.05 14:35



Концентрацията и медитацията не могат да бъдат вземани, или разглеждани отделно. Те са двете страни на един процес. Както вдишването и издишването, както напрягането и отпускането. Само тотална концентрация при която мисълта е насочена към едно-единствено нещо; концентрация, където странични дразнители от какъвто и да било род са премахнати / поради отдръпване на сетивата/ - води до спонтанно и дълбоко медитативно състояние, а впоследствие и до самадхи. Струва ми се, че ти го знаеш , Раджа. Може би от опита, който си натрупал. То и не може по друг начин да се види, освен ако не си напълно съзнателен за това, което се случва вътре в теб.



Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: Drona]  
Автор serina (съм)
Публикувано27.10.05 15:34



Опитах това с часовника-провалих се тотално...
На 15 секунда ума ми беше "отскочил "до работата...,върнах се на стрелката...след още толкова сек. се намирах в Пловдив...,а малко след това мислено ти пишех на теб!!!

Сега да питам за каква 15 минутна концентрация са говорили на семинара!
Ако е да се чете нещо...да речем-това го мога.

Значи и концентрацията е различна-Раджа го е обяснил...

Като гледам вървим към тотално оплитане от думите-това,кой какво влага в тях и какво-кое значение на думата използва...

Този живот е сън!Време ми е да се събудя!


Тема Re: За медитацията и концентрациятанови [re: serina]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано28.10.05 10:30



Думите .... да .....

Ние с Radja взаимно се допулнихме - аз казах нещо с думи прости ; той с думи от класиката и стана добра синхрония на взаимно рабиране .....

Та ..... много е въодушевяващ момента от практиката, когато започне да се проявява разбирането отвъд думите.... даже въпреки думите .... едно разбиране, което не е плод на учене; не е плод на размишление ..... то е едно прозрение, което възприемаш с цялото си тяло; леко трепване което те изпълва с разбиране.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.