Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:12 18.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Предложение към практикуващитенови [re: Лия]  
Автор Raja ()
Публикувано10.10.05 12:02



Поздрави и на софетата.

Животът е хубав.



Тема За личната практиканови [re: Brahman]  
Автор Mиpo ()
Публикувано10.10.05 15:11



Имам предвид точно ЛИЧНИТЕ ти практики. И не защото центърът на интерес в темата е въпросната личност (в случая твоята), а защото всеки тук в клуба може да поема отровност само за себе си и да отговаря на въпроси за своите практики. Не виждам тук нито Веданта, нито Йога, нито техни оторизирани представители, иначе щях с удоволствие да ги попитам тях туй-онуй .

и споделих за моите практики. Говоря за "моите ", защото не мога да поема отговорност за ВСИЧКИТЕ видове практики от дадения раздел. Уточних също "практиките до които съм се ДОКОСНАЛ", защото не мога да твърдя, че това, което аз правя е точно така, както някой друг (може би по-компетентен от мен) прави. Но пък мога да поема отговорност за това, което аз казвам и ако смяташ, примерно, че не съм написал достатъчно или че някой неща са неясни, бих могъл да ги задълбоча.


Ще отворя и една скоба за нещо друго в този контекст. В книгата ти за Будизма ми направи впечатление едно нещо. В Предговора говориш добре в 1 л. ед. ч. (все пак виждам един автор на книгата), но след това на доста места виждам 1 л. мн.ч. (нямам предвид, където това е използвано в смисъл "хората") примерно " С тази кратка история ИСКАМЕ ДА ПОДЧЕРТАЕМ...". Кои сте тези ВИЕ които искате да го подчертаете?

Апропо, виждал съм и други книги в България на духовна тематика, където се използва същата тази форма, опитвайки се да направят съответния текст по-наукообразен (в най-добрия смисъл на израза). Използването на 1 л. мн. ч. (особено когато са няколко автора) е прието в научните среди, но и в тези случи предпочитаната форма на глаголите е СТРАДАТЕЛНАТА ("направено е, показано е, подчертано е"). И това се прави не случайно, а защото в обективната наука не е важно кой прави експеримента и се приема, че и Айнщайн, Иван или Петкан да го правят, трябва да се получи винаги един и същи резултат. Обаче, процесите на духовното познание са предмет на така наречена субективна наука (т.е. субектът е центъра на изследване, а не някакъв външен обект) и там резултатът спокойно може да не е един и същ, ако Буда, Иван или Петкан правят Випасана. И е важно за кой субект точно става дума .





Тема Re: Раджа,нови [re: Raja]  
Автор Mиpo ()
Публикувано10.10.05 15:16



Ами за това човек трябва да е гъвкав и буден според случая. На мен ми дай дългосвирещото (по темата), пък на Алис й дай нещо друго.



Тема Re: Предложение към практикуващитенови [re: Mиpo]  
Автор vitaminko ()
Публикувано10.10.05 15:34



Здрасти Миро!

Ето какво правя аз всеки ден.

Леко загряване
Сурия намаскар
*Стойка на глава(на чело)
Полусвещ
Свещ
Рало
Риба(но краката са изпънати, а не в лотос)
*Главоколянна
*Мост
*Обтегач(по-лесния вариант)
*Странична извивка (Ардха-матсейндрасана - мисля,че така се казваше)
*Дишане през лява ноздра-издишане през дясна и след това обратното от 6 до 12 повторения
*Йогийско дишане от 6 до 12 повторения
*Дишане-Задържане-Издишане в съотношение 1-4-2 от 6 до 12 повторения
*Опит за медитиране в поза сидхасана. От 10 до 15 минути.

Със звездички съм отбелязал нещата, които се стремя да правя абсолютно всеки ден.

Ако усетя умора почивам около минута в савасана между две пози.

Задържането в позите е около минута за всяка.

Дихателните упражнения ги правя в поза лотос.

Обща продължителност от 40 до 60 минути.

Това е от мен.


********************************************************************************


Тема Re: Предложение към практикуващитенови [re: Mиpo]  
Автор BG-AYP ()
Публикувано10.10.05 17:44



Миро,

Изходната позиция на която се базира практиката ми е проста.

Според нея човеците имат уникалното свойство да се осъзнават като нещо
отделно, да правят разлика между аз и не-аз. На всичкото отгоре хората могат
да правят в себе си копие на обектите с които се срещат, да ги моделират, да
изследват качествата и свойствата им и след това да използват наученото, за
да ги променят за собствените си нужди или цели.

Обикновено процесите на учене на хората са насочени към учене във външния свят с цел оцеляване. След като се оправи с тази задача, вниманието на човека естествено се обръща навътре в опит да разбере кое е нещото, което му позволява да прави всичко това.

Тогава изведнъж става ясно, че седалището на тази способност е в един орган, който наричаме нервна система. Нервната ни система има две задачи. Едната е да ни гарантира оцеляването във външния свят и другата да интегрира вътрешната ни среда – буквално на материално - биохимично и физиологично ниво и на мета ниво, тоест това което наричаме психология и духовност, за да се постигне първата задача.

Погледнато от този ъгъл духовните дисциплини/науки са врата към вътрешния ни свят.

Хората, които са преминали през тази „врата” идват и казват вижте какво,
това което на пръв поглед е човешката природа и съдба не е точно така и започват да разказват разни врели-некипели, които за да провериш, дали са верни трябва самия ти да минеш през „вратата”(тоест да практикуваш).

С други думи, стоя на позицията, че материалния свят си е обективен, че е
вън от нас и не седя на идеалистичната позиция за някакъв
свръхразум-създател, управител и разрушител.

Ако има изобщо нещо трансцендентно в нас то това ще да е нещо свързано с
тази уникална само за хората способност за себеосъзнаване за която експериментите с разрушаване показват, че най-вероятно обитава главно в мозъците ни.

С този анализ подмишка тръгнах да изследвам източните философии и стигнах до извода, че използват научния подход при прилагане на психофизиологични (а някои психофармакологични) манипулирания върху нервната система.
И следователно това е нещо, което мога да проверя сам.

Част от практиките ми са ориентирани към постигане на лично преживяване на (посещение, прибиваване в) това, което се нарича трансцендентно съзнание, непоклатима вътрешна тишина, сат-чит-ананда, празнота, шива.

Другата част от практиките ми са ориентирани към достигане на екстаз,
блаженство или лично преживяване на движението на „жизнената сила” във
„индивидуалната ми фина система” или богинята(според някой фината система с нейните чакри и нади са богинята всъщност) „събуждане на кундалини шакти”, преживяване на майя и начина по която тя покрива се покрива с воали или се разкрива пред нейния любим – шива.

Идеята е, че след като съм се научил да пребивавам и в двете мога да премина
към опит за сливането им в едно, което е и - както Лахири Махасая казва -
просветлението - сливането на празнотата с еуфорията.

Техниките за постигане на вътрешната тишина, които практикувам са:

- Медитация с мантра - ежедневно, два пъти на ден поне за 20 минути
- Извеждане на вътрешна тишина навън със самяма - когато усетя, че количеството и качеството на постигнатата тишина е добро.

Техниките, които използвам за събуждане на екстаза (кундалини) са:

- сидхасана - често, но избягвам ежедвено, защото започвам да се нажежавам отвътре
- спинално дишане или сушумна дишане пранаяма - ежедневно два пъти на ден поне за 10 минути
- бастрика - напоследък съм я поизоставил
- набор от мудри и бандхи - ежедневно като част от спиналното дишане
- йони мудра кумбхака - напоследък съм я поизоставил

С техниките за събуждане на екстаза гледам да не прекалявам твърде, щото,
както беше писал някъде из

един практикуващ АЙП, като прекалиш „чувстваш се сякаш имаш слънчево изгаряне отвътре”.

Що се отнася до езотеричната или алхимичната част там се уча от една
джайнистка ъъъ .. монахиня(както тя се самоопределя. monk, priest?), от която получих това което се нарича гуру мантра и настройка за няколко други мантри. Тя е последовател на традицията на кундалини маха йога към която принадлежи починалия и вече гуру Шри Дхянйоги Мадхусудандасяджи Махарадж и настоящия и гуру Дхянйоги Шри Омдасджи Махарадж.

Освен това слушам периодически шри видя мантри самостоятелно или във формата на чакра пуджа изпяни от Амрита (Шри Амритананда Ната - д-р. Н. Прахалада Шастри), който е иницииран пък от Шри Свапракашананда Ната Тирта Авадхута от Анакапали. Не се връзвай много на имената обаче, а ако са те накарали да почувстваш, че става дума за нещо древно, автентично и мощно прав си, така е. Но е и опасно. Считай се за предупреден. Особено внимавай с шри видя мантрите.


И накрая, но не последно, главната ми практика е обичането на една жена.

Като се замисля от това май, май съм научил най-много.



Тема Re: Предложение към практикуващитенови [re: Янa]  
Автор Mиpo ()
Публикувано10.10.05 18:40



Здрасти Яна,

Много "уставно" (т.е. много точно и изчерпателно) ми отговаряш и не ми остава почти нищо освен да ти благодаря . Все пак, питам и другите хора, случва ли ти се да усещаш нужда от определен тип нови практики? Т.е. усещаш тази нужда у съществото ти, но не си намерила още подходящите практики за това.

Понеже виждам едно нещо, което си ми казала "питай смело", наистина ли мога да питам смело за всичко? Знаеш много добре къде ще отида! Но може и да изчакам докато дойде подходящия сезон.





Тема Re: Предложение към практикуващитенови [re: Mиpo]  
Автор iema (ученичка)
Публикувано10.10.05 19:48



Това което правя, изобщо няма да ви направи впечатление - хата йога, пранаяма и медитативни техники. Но искам да ви кажа друго :макар че 2 години посещавам курсове по йога, това което знаех преди да открия този клуб преди няколко месеца, е може би 1/20 от това което знам сега и го дължа на Брахман,Раджа,Миро,сахаджите,ТМ медитацията и всички .Но не се главозамайвайте защото заслугата е моя 80%, тъй като всичко беше непознато и търсех допълнително информация. И е съвсем различно когато в главата си имаш информация, просто има посока.



Тема Re: Предложение към практикуващитенови [re: Mиpo]  
Автор Yogin ()
Публикувано10.10.05 20:06



Духовните практики са много и едва ли е възможно да се изброят всичките.
Питища много,изборът е голям но целта е една.
Лично за мен наи-важни са медитацията и молитвата.Това и практикувам плюс грижа зя тялото,което е храм на нашата душа:пранаяма,асани,закаляване със студена вода и др.Не на последно място за мен практика е карма йога-безкористно служене на другите за благото на всички,които се яваваме част от Едно.С много имена и форми и съшевременно одвъд тях.
Практикувайте.Пътят към Бог за всеки един е строго индивидуален.Вашият е най-добър.Нека не Ви спират временни трудности и неуспехи.Крайната цел е за упоритите и непреклонните.Успех:)



Тема тюх да му се не види - забравих най-важните :-)нови [re: BG-AYP]  
Автор BG-AYP ()
Публикувано10.10.05 20:42



1. Почивам 5-10 минути в легнало положение след практикуване.

2. Проследявам ефектите от практиките си и се старая да регулирам продължителността, интензивността, честотата и реда на практиките така, че да не си "изпържа отвътре" и да си повредя личността така, че да се вижда от далече ;-).

3. И най-накрая, което всъщност е най-главното - старая се постоянно да си припомням, че смисълът изобщо на практикуването на йога и на духовни дисциплини е в себе-трансцендирането, виж постинга на

за - "молитвата и служенето"* - без това практикуването не са различава твърде от мастурбирането

* между другото - въпроса за молитвата и служенето - си заслужава съвсем отделна тема, защото тук е мястото, където стават най-големите злоупотреби и извращения на учителите/инструктурите/гуру с учениците и на учениците помежду си и със себе си!



Тема Re: Предложение към практикуващитенови [re: Mиpo]  
Автор titiksha (ученик)
Публикувано10.10.05 21:34



Крия дхияна Йога включва техники за концентарция и визуализация.
Сурия Намаскар е Един танц в за поздрав на Слънцето някои ги наричат слънчеви упражнения но нещо не ми звучи така.
Зикър е суфи практика която на повърхността е съчетания между дишане и споменаване /пеене имената на Бог. Примерно може да се използва Хуу(Суфи име за Бог=Той).
Ами за сега това ми стига
А и едно птиченце ми каза че ако е писано може в Софето да се създаде група за Зикър.

ОМ КРИЯ БАБАДЖИ НАМА АУМ

Редактирано от titiksha на 10.10.05 21:37.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.