Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:46 04.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Пунджаджи и Ошонови [re: xe]  
АвторБpaxмaн (Нерегистриран)
Публикувано17.08.05 16:48



Не не знам нищо за Пунджаджи, дай нещо тук за него??

А за Ошо защо мислиш така, кажи какво е станало в България?



Тема Re: ШаманиЗЪМнови [re: Бpaxмaн]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано17.08.05 17:16



Думите ти показват, че дълбоко не си в час по отношение на шаманизма.

Традицията - никой не може да се мери с неговата, съществуваща вероятно от 40 хил. години. Мисля, че изследователите, които сочат началото му от палеолита, имат право.

Култура - е, ако си от онези, които смятат, че народите в Америка, Африка, Австралия, Сибир, Индонезия и пр. нямат култура, е излишно да спорим. За мен тези култури са ниобичайно богати, мъдри и дълбоко духовни. Във всеки случай ги поставям по-високо от "източните култури" (Индия, Китай и пр.), а за модерната европ. култура няма каво да говорим. Тъпотата, грубият материализъм и бездуховността не се нуждаят от коментар.

Философия... Знаеш ли, шаманизмът може и да няма философия! Има нещо по-важно. Мъдрост.

Колосалният мошенник Карлос Аранха, по-известен като Кастанеда, няма нищо общо с шаманизма.
Това което имам предвид... Ами примерно Черния Лос.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Пунджаджи и Ошонови [re: Бpaxмaн]  
Авторxe (Нерегистриран)
Публикувано17.08.05 17:20



Papaji 1910-1997 ( Х.В.Л. Пунджа ), ученик на Рамана Махарши

http://mir45.narod.ru/papaji.html
http://www.poonja.com/
http://www.papaji.com/
http://www.papaji.com/homepage.html
http://www.avadhuta.com/
http://www.globalserve.net/~sarlo/TalesSP.htm



а за Ошо си е мое мнение, търси и чети подробно за живото му, както и свидетелства на ученици, били в ашрамите му и разсъждавай...



Тема Re: freedomнови [re: xe]  
Авторxe (Нерегистриран)
Публикувано17.08.05 17:42



http://www.bozzetto.com/freedom.htm



Тема Re: Пунджаджи и Ошонови [re: xe]  
АвторБpaxмaн (Нерегистриран)
Публикувано17.08.05 18:21



Благодаря за линковете ще ги погледна сега!

За Ошо не ми е все още много ясно, не казваш нищо определено, аз специално съм чел доста за него, и от него, та затова пак питам какво точно има което те смущава? Кое е нередното което намираш там?



Тема Re: ШаманиЗЪМнови [re: Black Wolf]  
АвторБpaxмaн (Нерегистриран)
Публикувано17.08.05 18:32



Дааааа, употребата на думите е опасна работа, защото не винаги носят на другите това значение което ни се иска. Да и традиции и култура има във Аборигените. Жива традиция и култура. И действително няма критерий, няма абсолютна гледна точка от която да се каже чия традиция и чия култура е по добра, по съвършена, тази на Омир, Калидас, Лао Дзе, Махабхарата и Рамаяна, на Ведите, на Шекспир, Гьоте, Достоевски, или тази на аборигените. Традициите на Аборигените са си същите каквито са били преди 40 хиляди години. Културата им не е мръднала много напред също за цялото това време. Същото е и с пигмеите в Африка, и туземците от Нова Гвинея.

Даваха тук един документален филм за туземците в Нова Гвинея. Един англичанин отиде и се опита да влезне във връзка със тях. Живеят на малки групи, родове, по 10-15 човека откъснати един от друг. Не се обичат един друг и са в постоянна вражда. Главната причина за враждата беше че всяка група си има някакви граници територия където им е позволено да ловуват. Когато някой от друга група дойде да ловува в тяхната територия, става война. Прието е да се изяде противника, за да се получи силата му! Англичанина успяваше да се сближи с всички с които влезна в контакт. Първо им предлагаше цигари и дребни дрънкулки за подарък. Винаги бяха много предпазливи готови да му пуснат стрелата всеки един момент. Англичанинът беше придружен от двама местни които можеха да приказват с туземците. Те познаваха района също и бяха поне облечени:):) Та с тяхна помощ той влизаше в контакт. След първите един два часа ставаха приятели:):) Стоеше при всяка група по 4-5 дена и отиваше при друга група. Предаването на англичанина от една група на друга беше винаги едно и също, първо посрещат със съмнение и със подозрение. Нали идва от друга група с която враждуват? Една от групите беше виновна за това че убила един от мъжете в другата група. Англичанина се опита да ги помири. Виновниците дадоха едно диво прасе за извинение. Жената на убития го взе но не беше много доволна от това. Дадоха и още две прасета и тя се усмихна щастливо и се сдобриха:) Това е убитият и мъж, бащата на децата и, за нея струваше 3 прасета!

Пак казвам не знам няма абсолютен критерий който да каже коя култура е по добра. Въпрос на индивидуален избор. Ако питаш мен, аз съм на страната на онова което се нарича „съвременна наука” което е може би много близо до това което наричаш „Тъпотата, грубият материализъм и бездуховността”.

За да не остана криворазбран ще обясня малко. Аз вярвам в това което се нарича Еволюция. Мисля че човек като индивид е в процес на еволюция, но също така обществото е в един процес на еволюция. Човек е късопаметен. Не е възможно да постигне кой знае колко ако работи съвсем сам, изолиран от останалите хора. Когато той е в едно общество, той има възможност да се развива по добре. Едни хора се занимават с едно, други с друго, организирано общество има по голяма производителност и дава възможност на индивида де се развива по добре. Колкото е по развито обществото, толкова по големи възможности има. В обществото на древна Индия са имали възможност да създадат Ведите например. Това означава че е имало достатъчно богатства в това общество да създаде едно съсловие от поети, мислители и т.н. които да могат да съчиняват ведите и да ги наизустяват и да предават това на следващото поколение. Нещо което е абсолютно невъзможно при аборигените например.

Това дава възможност да се развиват различните науки. Строежа на Пирамидите във Египет и при Инките никога не е възможно да бъде реализирано от 15 човека племе в Нова Гвинея. Трябва организирано общество. И то доста сложно и голямо, със култура далеч надхвърляща тази на аборигените. По късно се създава и писменост. Човешката памет е къса, но с писмеността е възможно да се запомни това което другите са открили преди. Това е нов тласък според мен напред. Знанието което дава науката на хората, разкрива пред тях нови възможности неподозирани от първобитните племена.

Друг е въпроса ако говориш за това как се използва това знание! Действително знанието е нож с две остриета. Може да носи свобода, но може и да разрушава. Всичко зависи от това как се използва. Така както и огънят. Който не знае как се използва огънят за него е опасно нещо. Но който знае за него е помощ. Това че огънят е опасен обаче не означава че хората трябва да спрат да го използват и да се качат да живеят пак по дърветата. Те трябва да се НАУЧАТ как да го използват разумно. Това е мъдростта!

По същият начин и със знанието което науката дава на хората. Тя е нож с две остриета. От една страна води до разрушение от друга страна води до улеснение. Задачата на мъдростта е да покаже на човек как да използва знанието което дава науката на хората.

За Кастаннеда не знаех това което пишеш, сигурно имаш някакви основания за това, дай повече информация, аз специално съм чел от него Пътуване към Иксланд и съм във възторг от тази книга!




Тема Re: Пунджаджи и Ошонови [re: Бpaxмaн]  
Авторxe (Нерегистриран)
Публикувано17.08.05 19:46



Много неща ме смущават в Ошо. Почти всичко.
И аз бях увлечен по Ошо. Но достегнах до извода, че той няма истинсо просветление. Признаците са много... и прекалено много да се пише тук.
Повтарям, че си е мое мнение, но който иска може много да се порови и да разсъждава и сравнява с други просветлени, а и в самата същност на нещата... Той за мен много е чел и е добър психолог, оратор и не случайно е печелел всички философски и религиозни спорове. Как са казваше за такъв човеккк? не ми идва на ума..



Тема Re: ШаманиЗЪМнови [re: Бpaxмaн]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано17.08.05 20:46



Написаното от тебе ясно показва невежеството ти по отношение на човешката култура (дори тази на туземците, за които разправяш, макар че не съм срещал сведения за племе от 10-15 души).

Отминавам и приказките за еволюцията. Повечето от духовните ценности, които споменаваш, са продукт от този "първобитен" строй, който толкова те плаши. И Ведите са създадени по времето, когато ариите са били достойни хора - народ от пастири, ловци и воини от степите. Имам силни подозрения, че Ведите, които знаем, са силно изкривен вариант на първоначалните. Същото важи и за даосизма - един доста несръчно "маскиран" шаманизъм. И тантризма...
Да, има еволюция в технологията. И инволюция в духовното развитие. Можеш да потърсиш съчиненията на традиционалистите. За насока - този сайт:


Накрая - факта, че те е впечетлило "Пътуването към Икстлан" е показателен...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: ШаманиЗЪМнови [re: Black Wolf]  
АвторБpaxмaн (Нерегистриран)
Публикувано17.08.05 21:35



Не съм казал племе, бяха група или по скоро само семейство от мъж и две три жени с децата. Те живеят съвсем примитивно. Водачите на англичанина, те бяха от едно племе, което живееше доста по цивилизовано имаха одежди по тях, разни украшения там някакви, живееха в нещо като малко селце и бяха около 200 човека. Те имаха връзка с цивилизованият свят. Та двама от тях му станаха водачи и го закараха в джунглата където живееха тези хора. Те живеят съвсем примитивно и тези от племето ги наричаха „диваци”:):)

От това което пишеш ми става ясно, че не те разбирам изобщо, може би за в бъдеще като се обаждаш тук там ще разбера повече. Може би си от Сахаджите и биеш с обувките дявола, не знам:)

Иначе първобитният строй ме плаши, плашат ме и хората които искат да го върнат:) Но съм оптимист и съм сигурен че това няма да стане, вярвам твърде много в силата на разума:):)




Тема Re: Пунджаджи и Ошонови [re: xe]  
АвторБpaxмaн (Нерегистриран)
Публикувано17.08.05 22:19



Мисля че трябва да пиша това тук, за да не станат разни недоразумения, виждам че има доста хора с които съм в съгласие до някъде, но… по отношение на Ошо май ще имаме различия!

ОК за Ошо чух за първи път от един документален филм тук в Англия през 1989. Беше против него, оплюваха го и беше за града който са основали във Орегон. Ошо ми направи неприятно впечатление тогава. Няколко години по късно имах възможност да отида в Индия. В продължение на три години имах възможност да посещавам ашрама му в Пуна средно по 2-3 пъти на месеца. Прочетох доста книги и т.н. Та мисля че също го познавам добре:):)

Едно от най честите обвинения срещу Ошо това е че той бил секс гуру и че позволявал да се вземат наркотици. И в двете твърдения има много неистина. Първо той е против секса, но не го ограничава. Смята че не трябва да има изкуствено ограничение на това желание, а по скоро да бъде надживяно. Действително има много последователи на Ошо които напълно злоупотребяват с това и организират какви ли не школи и центрове в негово име, където има само секс и нищо друго. Особено на запад, в 99 процента от Ошовските центрове се прави свободен секс и се взимат наркотици. И това във името на Ошо. Правят се също и медитациите които той е препоръчвал и т.н. Действително те слагат лошо име на неговото учение за съжаление.

Това което е хубавато е че от Ошо са останали много лекции и книги и това е което е ценното. Може да ви направи впечатление че лекциите му са доста свободни по отношение на езика, употребява много „нецензурни вицове” но в повечето от случаите те са абсолютно на място, напълно в контекста на това което говори. В някой от лекциите само употребява вицове за развеселяване на аудиторията.

Гледал съм много от неговите лекции на видео, и е нещо невероятно. Всяка дума му е насочена към слушателя, и просто поразява, точно на место, точно премерена, невероятна логика, и яснота. От лекциите му наистина може човек да научи много.

Както знаеш той е влизал в много разправии с Пандитите, и това му е създавало доста проблеми. Не си е поплювал да критикува също всички политици, а и доста религиозни водители, например Папата и Майка Тереза. Но в никой от критиките му няма измишльотина. Например като четох за Майка Тереза си промених мнението за нея. Тя е имала голям пансион за деца сираци в Индия. Имало е доста желаещи да осиновят деца от пансиона. Но майка Тереза е давала децата само на тези които са от Католическата Вяра. Дори на тези които са християни но не католици, дори и на тях е било отказвано. Та Ошо дава такива факти които показват истината за всеки, не се е страхувал от нищо и от никой. И това му е създало много врагове и много антиреклама. Но постепенно всичко се утаява. Школите които съществуват в негово име полека лека се изпокарват по между си и хората разбират че това което те препоръчват не е учение на Ошо. В същото време в Индия сред образованите индийци, най популярен е Ошо. Повечето от свамитата днес също го признават, и той е включен във списъка на 100 най велики индийци от всички времена:) Дават негови лекции по телевизията и т.н. Това не го казвам за да доказвам че неговото учение е добро. Това го казвам само за да подчертая че постепенно той започва да си заема своето място. Иначе неговите лекции и книги са тези които сами говорят за себе си. Който иска чете:):) На мен ми доставя огромно удоволствие да го чета, научил съм много от него, и той ми е отворил очите за много неща. Например моя интерес към Зен Будизма и към Суфите се дължи на Ошо:):)

И не ви го препоръчвам, щом не ви се нрави оставете го настрани:):) Ошо няма нужда от реклама като някой други, неговите думи са си реклама сами за себе си!

Що се отнася до Ошовските центрове и клубове моето мнение е много силно, избягвайте ги на всяка цена, те са по опасни от Сахаджите и ТМ взети заедно и повдигнато на квадрат:):) Това са места където много хора са си развалили семейството и са пропаднали с наркотиците!

Сега за Ошо знам много, не само от книгите но от хора които са били с него през цялото време, които са го познавали много добре, и които самите те са наистина знаещи. Та по нататък може да ви разправя някой подробности които не може да намерите никъде, поне за сега:) не са излезли все още.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.