Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:07 31.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Окултизъм, Теософия, Мистицизъм  
АвторИндиaнeц (Нерегистриран)
Публикувано30.06.05 16:52



Имам два въпроса и не съм наясно,
1. Каква е разликата между Окултизъм Теософия и Мистицизъм.
2. Каква е разликата между останалите подобни неща християнство, будизъм, индуизъм и т.н. Знам че са все разни религии ама може ли да се каже че те са също и йога?



Тема Re: Окултизъм, Теософия, Мистицизъмнови [re: Индиaнeц]  
Автор Raja ()
Публикувано30.06.05 17:32



1. Теософията е движение, създадено в края на 19 век от полковник Олкот и Елена Блаватска в Калкута с основна идея изучаване и популяризиране на индийската духовност и паралелите и с другите религии. Става особено популярно, след като е оглавено от англичанката Ани Безант. Много скоро след създаването си се превръща организация, съпричастна на евтиния спиритизъм, нашумял по онова време на запад.
Мистицизма е онова крило от всяка една религия, която набляга на личното преживяване на неизразимата реалност (Бог), а не на концепциите и ритуалите. Примерно в христианството мистици са Майстер Ерхарт, исихастите и т.н., в исляма като мистици могат да бъдат определени суфиите. Будизма и духовните учения в рамките на индуизма попадат почти изцяло в тази категория.
Окултизъм не знам какво е.
По т. 2 утре, че сега не остана време.

Животът е хубав.



Тема Re: Окултизъм, Теософия, Мистицизъмнови [re: Raja]  
Автор Waserbundlai Ushtenheim (MidniteBliss*V*)
Публикувано30.06.05 23:15



Раджа впечатлен съм не че някога съм се съмнявал в теб де .. но все пак все успяваш да ме изумиш с нещо

с уважение Некро

You'll never understand...



Тема Re: Окултизъм, Теософия, Мистицизъмнови [re: Индиaнeц]  
Автор Raja ()
Публикувано01.07.05 13:37



2. Същността на всички религии е постигането на цялостност. Понятието произлиза от латинското religio, което означава свързване. Йога означава същото. В западните религии обаче нещата са стигнали до там, че прякото възприятие на религиозните истини е отстъпило място на едно сляпо придържане към съответната кодификация на догмите и практиките. Когато обаче тези догми и практики бъдат изпълнявани с необходимата будност и осъзнаване на истинската им същност те се превръщат в йога.
Будизма, индуизма и даоизма не са религии в смисъла, който западните хора придаваме на тази дума, но това е друга тема.

Животът е хубав.



Тема Re: Окултизъм, Теософия, Мистицизъмнови [re: Waserbundlai Ushtenh]  
Автор Raja ()
Публикувано01.07.05 13:38



А, некро, ти ли си... кво става, беше ли на Сабат?

Животът е хубав.



Тема Re: Окултизъм, Теософия, Мистицизъмнови [re: Raja]  
Автор Waserbundlai Ushtenheim (Death Death!*V*)
Публикувано01.07.05 15:17



не, занимавам се с дипломната си работа.... тежко тежко е да се занимаваш с Адвайта..... но е купон

This kingdom shall fall



Тема Re: Окултизъм, Теософия, Мистицизъмнови [re: Waserbundlai Ushtenh]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано01.07.05 16:21



, здрасти Некро
то и при мен картинката е същата... Хем дипломна, хем тежко, хем купон . Та да те питам, случайно Кирил Нешев да има някоя разработка върху етиката на йога? Имаш ли идея Всъщност подай ми име на някой от вашите лектори, който е писал върху йога - ако има такъв, разбира се

'Ако мечтаеш грамотно, можеш да станеш и Бог.'


Тема Re: Окултизъм, Теософия, Мистицизъмнови [re: diwa_orhideq]  
Автор Waserbundlai Ushtenheim (Inquisitor *V*)
Публикувано01.07.05 20:39



Хейл, ами аз съм лично при Иван Камбуров по източна философия, който уви не знам дали е писал за йога нещо

Евразия Абагар имат хубави книги за Йога и Самкя на Радхакришнан и Градинаров. но е доста трудно от самта Йога сутра да се вади каквото и да било щото ни е преведена само Самадхи Пада която сеотнася предимно до медитацията и някои епистемологични положения, като етиката е засегната само от гледна точка на плодовете на медитацията..
виж обаче в Самкхя - Йога на Радхакришнан която можеш да намериш в голямата кнжарница на славейков дето е при спирката на трамвая можеш да извадиш някои подробности за етиката на йога.

успех погледни и Увод в Индийската Философия на Чатерджи и Датта

Редактирано от Waserbundlai Ushtenheim на 01.07.05 20:43.



Тема Re: Окултизъм, Теософия, Мистицизъмнови [re: Waserbundlai Ushtenh]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано02.07.05 12:32



Мерси ще потърся Самкхя - Йога на Радхакришнан - нея не я знаех... Иначе с Градинаров и Чатерджи и Датта се опознаваме от известно време . Има ли причина да не препоръчваш работата на Елиаде?

'Ако мечтаеш грамотно, можеш да станеш и Бог.'


Тема Re: Окултизъм, Теософия, Мистицизъмнови [re: diwa_orhideq]  
Автор Waserbundlai Ushtenheim (Inquisitor *V*)
Публикувано02.07.05 14:43



не няма .просто бях забравил

трудът му е просто супер

и е много обширен, твърде

Srafan's Plague




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.