Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:28 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Някой има ли обяснение?нови  
Автор Mariannna (редовно киснещ)
Публикувано22.04.05 19:56



Здравейте,
С йога се занимавам НЕактивно от доста години вече. Има нещо много странно, което наблюдавам при себе си когато правя йогийски упражнения или дори само асани: вечерта след като съм се занимавала с йога сънувам кошмари. Това го забелязах още преди 6-7 години, но тъй като и без това бях доста стресирана тогава, мислех, че може пък само да ми се струва така. Обаче това ми се случва всеки път, когато реша за започна да правя йога упражнения. Под кошмари разбирам някакви сънища, от които се събуждам с голямо напрежение, сърцебиене, и трудност да заспя после.

На някой случвало ли му се е такова нещо? Има ли някой обяснение?



Тема Re: Някой има ли обяснение?нови [re: Mariannna]  
Авторm (Нерегистриран)
Публикувано22.04.05 22:12



Ами незнам това което ще ти кажа дали ще ти помогне.Там където ходя на йога преподавателя(или гурото както искаш го наречи) ни казва когато правим крия йога (това е гледане на свещ) да не го правим повече от 10 мин. на ден защото може да тръгнат повече самскари да излизат от подсазнанието и това води до сануване на кошмари.Незнам дали не правиш нещо в повече и да има някакъв такъв резултат.



Тема Re: Някой има ли обяснение?нови [re: m]  
Авторняkakъв (Нерегистриран)
Публикувано22.04.05 22:19



Гледане на свещ се нарича тратака, а не крия йога, което е много по-широко понятие, но както и да е. Наистина не е добре да се прави тази практика вечер, защото може и да не можеш изобщо да заспиш Иначе при практикуване на йога са възможни подобни явления



Тема Имаме!нови [re: Mariannna]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано22.04.05 22:50



Кошмарите са логично следствие от йогическа практика... то тя си е жив кошмар!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Да ИМА обяснение!нови [re: Mariannna]  
Автор BG-AYP (непознат )
Публикувано23.04.05 06:46



Да Мариана,

има обяснение. Преживяването ти е автентично и е често, при всички
практикуващи се случва, когато се по-пресилят с йога практиките...

Краткото обяснение е, че йога практиките могат да се разглеждат като
"почистване на запушвания". Както вероятно знаеш според йога естественото състояние на човека би трябвало да е сат-чит-ананда (битие-съзнание-блаженство).

Кармата, следователно се състои от навици и нагласи, които ни пречат да
пребиваваме в това састояние.

Йогическите практики и асаните по-специално водят до увеличаване и балансиране(?:-)) на потоците на прана.

Вероятно наборът от асани, които правиш те енергетизира, увеличава потока на праната, но съзнанието ти не е "изчистено" от кармичните наслоявания(навици, самскари) и резултатът е "триене" на праната в запушванията, което води до неприятни емоционални преживявания.

За да се балансираш имаш няколко подхода:

1. След правенето на асани - не отивай веднага да спиш, прави леки разходки, общувай с близки и се нахрани.

2. Добави други йогически практики към асаните, които да "почистват" фините ти нерви и така да позволят на енергетизираната от асаните прана да тече без препятствено. Най-добрата практика за тази цел е дълбоката медитация. Все пак асаните са само 1 от осемте клона на йога.

Ако искаш посети този сайт.

.
Там ще намериш описание от други хора на праживявания подобни на твоето
както и съвети как да се справиш с него.

Пожелавам ти успех по избрания от теб духовен път.

Гуруто е в теб.

Редактирано от BG-AYP на 23.04.05 06:49.



Тема Re: Някой има ли обяснение?нови [re: Mariannna]  
Авторmegera (Нерегистриран)
Публикувано23.04.05 11:35



SYvsem vyzmojno e da imash neiz4isteni neshta ot minaloto v sebe si :) i kogato pravish tezi uprajneniq da zasilvash i otpushvash cirkulaciata na energiq, koqto da neznaesh kak da ovladeesh ...:) koi kazva 4e energiqta biva samo polojitelna... i rozovva :) hihi...Kogato neznaesh kak da se spraviash s energiqta ..mojesh da si navredish ...:)



Тема Благодаря ви!нови [re: Mariannna]  
Автор Mariannna (редовно киснещ)
Публикувано23.04.05 12:50



Благодаря за обясненията! Наистина не знаех, че подобни явления са често срещани в йога практиката. Преди години, когато ходех на йога в университета, се опитах да поставя въпроса пред йога инструктора. Той обаче каза, че нямало начин йога да влияе отрицателно, и аз се отказах да го разпитвам повече.

А тези кошмари при мен са често явление не само като практикувам йога, но и релаксация. Именно за това не смея да се занимавам нито с едното, нито с другото, въпреки че в ежедневието ми има доста стрес и имам нужда от начин да се освободя от него. Според вас трябва ли да се откажа от идеята да практикувам йога, щом ми действа по такъв начин? Някой беше казал да не лягам веднага след упражненията, ами да се разходя и да пообщувам с хора. Пробвала съм го, но не винаги има желания ефект и понякога сънувам кошмари и след това. Освен това, ако правя йога ежедневно, ефектът се натрупва. Ако правя веднъж седмично се справям някакси.



Тема Re: Благодаря ви!нови [re: Mariannna]  
Автор vitaminko (непознат)
Публикувано23.04.05 13:37



Ако целта ти е да постигнеш душевно спокойствие, а както казваш се получава точно обратното, значи нещо не е наред в начина ти на практита. Всяка асана си има и противопоказания. Същото важи и за дихателните упражнения, да не говорим за медитацията. Един опитен инструктор би могъл да ти помогне да си съставиш индивидуален комплекс от упражнения, съобразен с твоите проблеми, възможности и личност. На уеб сайт yogabulgaria.hit.bg в раздел групи има публикувани данни за йога инструктори. Ако и това ни ти помогне да постигнеш равновесие, не се чувствай длъжна да продължаваш с практикуването на йога. Може да има и други начини да го постигнеш. Важното е да не спираш да търсиш.

Чашата е наполовина пълна


Тема Re: Благодаря ви!нови [re: vitaminko]  
Авторm (Нерегистриран)
Публикувано23.04.05 13:59



Viarno che se kazvashe trataka, obarkal sam se!!!!Tozi tvoi instruktor kato gledam kak ti e otgovoril kogato si go popitala za tova si lichi kolko e naiasno.Ako si pochnala pri nego da se zanimavash s ioga i toi te e vavel v neia ima goliama veroiatnost da ne sa pravilno pokazani neshtata ili razbrani ot teb.(ima mnogo xora koito procheli niakoi i druga knijka i sa se samoubochavali i veche tragnali da predavat).Neznam sega pri koi si xodila i kakav e no ima i takav moment che za da se opraviat neshtata parvo se otprishtvat i ima vloshavane(kriza) i posle se podobriavat.Mnogo xora se striaskat kato se vloshat, zashtoto ochakvat vednaga polojitelen efekt.Sega drug e vaprosa che pri teb tova prodaljava tolkova dalgo vreme.Ili imash strashno mnogo za chistene ili ne pravish neshtata kakto tribva.Xubavo e da ne spirash da praktikuvash zashtoto niastina tova vodi do mnogo dobri rezultati, no samo ako neshtata se izpalniavat kakto triabva.Pri teb moje i da ne e taka i v tozi sluchai moje bi shte e po dobre da spresh i da prouchish neshtata,da se pointeresuvash da vidish dali neshto ne e nared v tova koeto pravish!!!( kazah onova che onzi moje i da ne razbira, ne sam iskal da zasegna nikoi, no sam chuval kak na edno miasto edin koito predaval ioga im kreshtial i zabraniaval da iadat meso i piat i t.n., kakto gi e i karal da si kachvat krakata na glavata savsem ne podgotveni.Ta tova e absurdno, no za jalost gi ima i takiva dano ne si popadnala na niakakv takav chovek).



Тема Re: Някой има ли обяснение?нови [re: Mariannna]  
Автор Raja ()
Публикувано23.04.05 16:58



Виж тази тема:



Или и тя е твоя?

Животът е хубав.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.