Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:01 07.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Ветеранинови  
Автор White Raven (grachesht)
Публикувано22.03.05 01:40



Кой от клубарите се занимава с йога от най-дълго време?
Кои асани бихте препоръчали за начинаещи?
Благодаря!



Тема Re: Ветеранинови [re: White Raven]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано22.03.05 10:32



Защо те вълнува продължителността на заниманията? Всичко това е толкова индивидуално! Потърси учител, не започвай по препоръки ей така. Иначе в по-старите теми има последователност, има класически комплекс (хуанджи беше описал оптималното съчетание). Но ако аз и още някой, с когото посещаваме едни и същи практики, обясним дадена асана на трети човек, дори и да използваме същите думи, които ползва нашият учител, този трети човек ще разбере нещо различно - има един такъв особен начин на общуване, почти като чужд език, разбираем само за хората, с които си се настроил да практикуваш. Успех!



Тема Re: Ветеранинови [re: White Raven]  
Автор Янa (aroseisaroseisa)
Публикувано22.03.05 12:45



Рада сигурно е права, че е най-добре да се започне с инструктор/учител/група, но аз нямам възможност за такива в момента и започнах по класическия комплекс:


Имам книга, поогледах се в нета, в последствие намерих и две (старички) книги на български. Едната на небезивестния Евтимов, а на другата за съжаление й липсва предната корица. В книгата на Евтимов е описан този комплекс.
Засега се справям добре, имам напредък :) не чувствам дискомфорт (освен, ако не се наплюскам с шоколад след асаните ).

Ако имаш възможност да се включиш към група, потърси такава.
Успех!

Luminously ignorant.

Тема Re: Ветеранинови [re: Paдa]  
Автор White Raven (grachesht)
Публикувано22.03.05 13:09



Почнах в една група, ама следващото събиране е на 14 април!!!! И то първия урок бе релаксиране и само 2 пози- Планина и Котка. То верно е за абсол\тни начинаещи, обаче много ми хареса. Дори повече от очакваното. Та исках малко да се позанимвам и в къщи- за самото движение, не за нещо друго. Защо ме вълнува.....ами искам да знам. Човек като почва нещо нали се интересува?
После да ви попитам имате ли разни кубчета, ленти, от този тип:



?

Също така къде е темата на Хуанджи?



Тема Re: Ветеранинови [re: Янa]  
Автор White Raven (grachesht)
Публикувано22.03.05 13:11



Яна, благодаря за линка!



Тема Re: Ветеранинови [re: White Raven]  
АвторPaдa (Нерегистриран)
Публикувано22.03.05 13:18



мдааа... по ред, значи:
къде се намираш, за да предложим препратки към групи / места / практики? Пак да кажа - ако е за гимнастиката, може и по фитнес центровете, ако искаш практика, ще се наложи да походиш, докато си откриеш мястото.
Постелки можеш да купиш отвсякъде - в спортните магазини има на различни фирми (марковите са от 40 лв нагоре), в Метро и подобни има от нещо като пресован дунапрен, около 20 лв, мисля. Има, разбира се, и специализирани магазини за йога принадлежности - в София има 2, за които знам, и сигурно повече, където има и възглавнички, и дрехи, и постелки, и свещници за тратака, и чайничета за очистителни практики, и какво ли още не - и усмивки също Но за начало - вкъщи, можеш да ползваш и обикновено одеало. А в студиата, където се практикува, има всичко.
Темата, за съжаление, сигурно вече е в архивите - отдели малко време и прегледай заглавията, показателни са за съдържание



Тема Re: Ветеранинови [re: Paдa]  
Автор White Raven (grachesht)
Публикувано22.03.05 13:27



Рада, благодаря! Вече имам група, не е за това въпроса. Имам и постелка. По интересно ми е дали ползвате кубчетата и коланите и дали са наистина необходими. Книгата, която си взех е на B.K.S. Iyengar , но там има хиляди пози и не е отбелязано кои са за начинаещи и кои не. Или по-точно подредени са в комплекси за различни заболявания, но има примерно много сложни пози - като стоенето на глава, което е за по-напреднали. Та ме интересуваше дали има някакъв елемнтарен комплекс, с който да се започне.
Мерси за отговорите.



Тема Re: Ветеранинови [re: White Raven]  
Автор Raja ()
Публикувано22.03.05 13:50



E, в книгата на Айенгар позите са двеста, не хиляди, но е вярно, че комплексите дадени накрая са малко проблематични. Комплекса от 12 основни асани, който Шивананда дава (известен в България като класическия комплекс) наистина е подходящ за начинаещи, а и не само (дори цял живот само тези асани да прави човек, си е напълно достатъчно).
Можеш да минеш и без кубчета, колани и възглавнички.
Между другото стойката на глава не е от най-сложните пози, при нея просто трябва да осъзнаеш, че не е толкова трудно да балансираш на триъгълника, който ръцете ти образуват. С други думи - да си повярваш.
Ти на каква група си ходила?

Животът е хубав.



Тема Re: Ветеранинови [re: Raja]  
Автор Янa (aroseisaroseisa)
Публикувано22.03.05 13:59



Хей, аз да си кажа, че жерав/паун са ми абсолютно непосилни и не опитвам даже, а на скакалец мога само опростения вариант
Някакви идеи?
Или да си карам, то само ще си дойде с практикта?

Luminously ignorant.


Тема Re: Ветеранинови [re: Янa]  
Автор Raja ()
Публикувано22.03.05 14:02



Да си караш и да опитваш.

Животът е хубав.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.