Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:59 28.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Вегетарианството и кожените обувкинови  
АвторAнoнимeн (Нерегистриран)
Публикувано15.10.04 18:32



Здравейте.

Имам тук една дилема, която се опитвам да разреша, но не ми достигат сили и знания. Ето защо реших да я поставя на обсъждане.
Става въпрос за вегетарианството и кожените изделия - палта, обувки, колани и пр. Ако се предположи, че вегетарианците не ядат месо от уважение към животинския живот, не искайки да причиняват болка и страдание на животните, то тогава допустимо ли е да носят кожени обувки, напр.? Ако не се яде месо поради зачитането на животинския живот, то могат ли да се носят кожени обувки, които са направени от същите тези убити животни, чиито живот е бил отнет заради това?
Някои ще кажат - добре бе, носи обувки от изкуствена кожа или гума, какъв ти е проблема? Имаш избор.
Добре. Но тогава ми е интесесно да науча как вегетарианците преди 100, 1000 или 2000 години са се справяли с проблема. Тогава е нямало нито изкуствени кожи, нито гума. Обувки от кожа (гьонът също е кожа, доколкото знам) ли са носили или от плат?
Може би, ако някой е запознат с будистките или индуистките практики, може да даде идея с какво са ходили обути из Хималаите, платата на Монголия или камънаците. А монасите в Шаолин?
Питам това, защото все не мога да се отърся от усещането за двоен стандарт от типа: ние не ядем месо, защото животинският живот заслужава уважение, но щом е за едни обувки - може.

А може би аз съм разбрал нещо грешно?

Надявам се тази дилема да намери разрешение.



Тема Re: Вегетарианството и кожените обувкинови [re: Aнoнимeн]  
Авторвereтapиaнeц (Нерегистриран)
Публикувано16.10.04 01:57



Някои хора май си нямат работа и се чудят с какви глупости да занимават ума си Откъде знаеш какви са били вегетарианците преди векове? Освен това живеем в 21 в. Дилема няма освен в ума ти



Тема Re: Вегетарианството и кожените обувкинови [re: Aнoнимeн]  
Авторha! (Нерегистриран)
Публикувано16.10.04 11:13



и сега има едно село в тибет, вегетарианци. разреден въздух, студ, отглеждат кайсии и нещо като лами. хранят се с кайсии и млечни продукти. носят кожени дрехи. логично, все някога животното умира, нали. абсолютно природен живот. струва ми се че самоцелното убиване противоречи на ... а не ползването на природните ресурси. препоръчвам ти, като имаш въпрос в главата, да не се шашкаш с измислено проблеми, ами спокойно да си събереш информация.





Тема Re: Вегетарианството и кожените обувкинови [re: ha!]  
Автор xyaнджи ()
Публикувано16.10.04 11:42



Да не говориш за народа Хунза от долината в Пакистан?



Тема Re: Вегетарианството и кожените обувкинови [re: xyaнджи]  
Авторha! (Нерегистриран)
Публикувано16.10.04 12:46



понеже за мен имената нямат такова значение, не знам дали говоря за народа хунжа от долината в пакистан. не ползвам чужд език, иначе бих потърсила.
ама никак ли нямаш нужда от мен??



Тема Re: Вегетарианството и кожените обувкинови [re: ha!]  
Автор xyaнджи ()
Публикувано16.10.04 13:14



Добре, които и да са.

Аз съм само един миг...никой не вярва.



Тема Re: Вегетарианството и кожените обувкинови [re: xyaнджи]  
Автор:-) (Нерегистриран)
Публикувано16.10.04 13:42



глупости :-))))))))))))))))))))))))



Тема Не се заяждам [re: ha!]  
АвторAнoнимeн (Нерегистриран)
Публикувано16.10.04 23:35



Вижте сега, това дето питам не е само за да си чеша езика. Наистина ме интересува - искам да се изясни въпроса принципно, а не да се подмита под чергата на двойните аршини (ах, наистина звучи като заяждане, но все пак аз си знам, че не е).

В отговор на:

носят кожени дрехи. логично, все някога животното умира, нали.



Значи когато животното умре го одират и ползват кожата му за дрехи и обувки? С това, да кажем, мога да се съглася, макар че е малко гадничко.
В отговор на:

струва ми се че самоцелното убиване противоречи на ... а не ползването на природните ресурси.



А за самоцелното убиване... Нещо не ми стана ясно. Имате в предвид, че ако има оправдана цел (например храненето на организма) отнемането на животинския живот е оправдано? Защото едва ли ще се намерят много хора, които убиват животни за удоволствие и после, между другото, си хапват по някоя кълка. Повечето хора ядат месо, за да се хранят.
В отговор на:

препоръчвам ти, като имаш въпрос в главата, да не се шашкаш с измислено проблеми, ами спокойно да си събереш информация.



Добре, да кажем, че това с шашкането е вярно - приемам го, така е. Обаче не смятам, че проблема е измислен - напротив - за мен има голяма важност. Точно затова и питам и "събирам информация".





Тема Ами [re: вereтapиaнeц]  
АвторAнoнимeн (Нерегистриран)
Публикувано16.10.04 23:40



В отговор на:

Откъде знаеш какви са били вегетарианците преди векове?



Ами нали затова питам, бе човек? Не мисля, че са глупости, а просто искам да чуя разумни отговори, които да се придържат към здравия смисъл, а не към някави наложени какнони и догми.
Просто искам да знам защо е прието да не се яде месо от уважение към животинките, а пък може да се носят кожени палта и кожуси.

Това е.



Тема и аз не [re: Aнoнимeн]  
Автор Cornflake girl (разсеян)
Публикувано17.10.04 08:59



струва ми се, че не си особено запознат с принципите на вегетарианството

доколкото ми е известно, никой истински вегетарианец не носи никакви кожени дрехи или обувки, и е готов да се бори за правата на животните
има естествено и вегетарианци, които не се съобразяват с това и те обикновено имат други аргументи да не ядат месо - здравословни, религиозни и други знайни и незнайни причини

но ти защо задаваш този въпрос в клуб Йога, вместо във Вегетарианство? там и без това в момента сме в творческа криза
и малко свежа кръв ще ни дойде добре, в преносен смисъл естествено




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.