Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:54 22.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Гуру Пурнима 02.07.2004  
Автор sidhi (свилен)
Публикувано01.07.04 15:37



“Гуру Пурнима е ден на безпределната взаимна връзка. Това е ден на най-висшето знание. Това е ден на Брахма. Това е денят на Гуру – Гуру Пурнима, пълнотата на Гуру Дев, целостта на елемента на учителя, пълнотата на чистото знание.
Гуру е израз на просветлението,на чистото знание, на полето на всички възможности, на полето на безкрайната взаимна връзка.
В това състояние на най-върховно пробуждане, на най-върховно съзнаване, на най-върховно знание имаме пълнота на живота, абсолютна стойност на съществуването, чиста безкрайност, чиста вечност, чисто безсмъртие.
Денят на Гуру Пурнима е изграден от чисто знание. Той идва година след година за да донесе пробуждането за целостта на живота. Той развива пълния потенциал на знанието и води до осъществяване на връзката учител – ученик.
Тове е връзката учител- ученик, и изразява себе си в своята цялостност:
пълен потенциал на всички възможности.
Това е много специален ден, това е много специален ден за нас.”

Махариши Махеш Йоги

Гуру Пурнима
2 юли 2004



Тема Учителитенови [re: sidhi]  
Автор sidhi (свилен)
Публикувано02.07.04 08:12



Връзката между учителя и ученика не се свежда само до близост на физическо ниво. Близостта на физическо ниво е прекалено повърхностна. Връзката между сърце и сърце, а това е много силна връзка, и възниква без никакъв директен контакт.

Това което е важно е ученикът да настрой ума си в съзвучие с потока на ума на учителя. И веднъж достигнал това ниво, нивото на ума на учителя което е космично, моментално индивидуалният ум на ученика бива издигнат до това космично ниво. Моментално богатствата на ума на учителя стават богатства на ума на ученика, и то съвсем автоматично, без никакво даване, ученикът взима.

Учителят никога не дава; ученикът винаги взима. Водата във водния басеин е пълна и тя няма тенденцията нито да остане там нито да изтече. Всеки който иска вода в своето поле, просто си прави възка с резервоара. И веднъж като тръбата е издигната до нивото на водата, тя се стича. Това е техниката. Просто въпрос на свързване на линията на нивото на водата и – тя се стича. Тя не може да остане. Тя трябва да тече. С намерение или без, тя тече. Това е което се нарича отдаване (предаване) на ученика в краката на учителя.

И ако има учител, който е толкова съвъшен, и ако ученикът е достатъчно щастлив да се предаде, работата е свършена. Не отнема много време. И на механично ниво тя е свършена. А механиката е просто едно искащо “да”, и настройка на ума.
В тази област, когато тръгваме и намираме подходящ учител, ние просто му предаваме цялото си тяло и ум, насочен в една посока, в съзнанието ни остава личността на учителя. Никако гледане насам или натам, просто край неговите крака покорство и поклон. Зная какво е предаване на учителя, защото сам съм преминал през това. Когато веднъж предаването е направено, работата на духовно търсене е приключила. Не е нужно да се прави нищо повече.
Вижте, да медитираш и да трансцендираш, да се връщаш до битието и да излизаш, с тази практика, изваждайки ума от полето на външния груб живот е един друг начин на постигане на космично съзнание. Пътеката на предаването е друга Пътеката на отдаването започва с настройването на ума с ума на Учителя. Да настроиш ума си с ума на Учителя означава: каквото Той харесва, аз започвам да харесвам. Аз започвам да се отказвам от моите склонности. Ако той иска да вървя по този път, аз вървя по този път. И когато съм изминал половината и той ми каже да обърна, аз обръщам. И ако отново поиска от мен да тръгна по този път, аз тръгвам по този път. Ако иска да се върна, аз се връщам. Никаква моя воля, всичко по неговата воля. По този начин забравяйки собствените си харесвания и нехаресвания, настройвайки ума с Учителя, ученикът прихваща, и това е най-важното нещо.
Ако те помоли да направиш нещо, го правиш. Ако наполовината път посика да спрем, спираме. Не мислите “О, толкова много усилие беше хвърлено, а сега той иска да спра”, нищо такова.
Накъдето той се обърне, обръщаме се и ние. Пътят който той харесва, харесваме и ние. Нещото което той не харесва, не харесваме и ние. Неговите харесвания и нехаресвания започват да стават харесвания и нехаресвания на ученика. По този начин той настройва ума си. Когато умът на ученика е напълно настроен с ума на Учителя, тогава мислите на учителя стават мисли на ученика. Чувствата на учителя стават чувства на ученика и когато това настройване е постигнато, понеже умът на Учителя е в космично съзнание, статутът на ума на ученикът автоматично постига този стандарт.
Връзката между ученикът и учителя е две тела и едно съществуване, два ума и един ум. По този начин, тъй като естественото състояние на ума на учителя е космично съзнание, умът на ученика култивира това състояние по спонтанен и автоматичен начин. Тук искам да обърна внимание на блажеността която се преживява в близостта на истнски учител. Трябва да се отбележи, че Гуруто, давайки на своите ученици и дуги духовни търсачи преживяването на различните аспекти на Браман, подсилва прогреса на всеки ученик по пътя на еволюцията и го отнася до върха на перфектността.

Аз съм едно с всичко вас. Моите благословии ще бъдат с вас през цялото време, а по време на медитация ние ще се срещаме. Това е истинско общуване.

Махариши Махеш Йоги



Джей Гуру Дев



Тема Re: Учителитенови [re: sidhi]  
АвторБo (Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 09:47



Тези които не вярват във ролята на Учителите за развитието на индивида , нека да прочетат горния постинг!



Тема Re: Гуру Пурнима 02.07.2004нови [re: sidhi]  
АвторПpakтиkyвaщ (Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 10:27



Честит Гуру Пурнима !
Честването на Деня на Учителя е Пррекрасен Празник.

Щастие и скорошно просветление на всички !

Джей Гуру Дев



Тема Re: Гуру Пурнима 02.07.2004нови [re: sidhi]  
Автор Raja ()
Публикувано02.07.04 11:29



Честит ви празник! Ще споделя, че аз пък на този ден преди 2 години се уволних, което е още един повод за празнуване.
Пожелавам ви успехи в садханата!




Тема Re: Гуру Пурнима 02.07.2004нови [re: sidhi]  
Автор Лия (***)
Публикувано02.07.04 12:28







Тема Re: Гуру Пурнима 02.07.2004нови [re: sidhi]  
Автор Дyx (Син наВетровете)
Публикувано02.07.04 15:46



Poklon pred syrceto na istinata.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.