Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:12 05.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Бихте ли...  
Автор d8a (осанна! :)))
Публикувано25.06.04 18:45



Наскоро четох една статия от Yoga Journal за това кои асани на коя чакра помагат да се балансира. Попаднах на интересна практика при съветите за третото око и реших да я споделя с вас и да ви питам експериментирали ли сте или бихте ли експериментирали?

Ето за какво става дума. Авторката на статията, която е и дългогодишна йога инструкторка, споделя, че понякога кара хората в йога класа й да правят асаните с превръзка на очите. Временното елиминиране на виждането, което ни снабдява с огромна част от всичката сензорна информация, допринася за качествено нов опит и усещане от класа по йога. Хората не се разсейват от стаята, от другите практикуващи, или от критичния поглед върху това което прадят с тялото си в момента. Вместо това, изпитват навлизане навътре в себе си. След такива класове, те споделят с нея дълбоките прозрения за тялото или живота си, които са получили докато виждането им е било насочено навътре.

И така бихте ли споделили опита си, ако имате такъв, или
бихте ли опитали поне една асана практика с превръзка на очите?


Аз мисля да го направя съвсем скоро.



Тема Re: Бихте ли... [re: d8a]  
АвторA (Нерегистриран)
Публикувано25.06.04 18:52



защо просто не си затвориш очите и се опиташ да медитираш?



Тема Re: Бихте ли... [re: A]  
Автор d8a (осанна! :)))
Публикувано25.06.04 18:56



А ти защо реши, че не съм го правила!?

И все пак, не ми отговори на въпроса: би ли опитал/а нещо различно?



Тема Re: Бихте ли... [re: d8a]  
Автор necrossumus (ex mortem)
Публикувано25.06.04 19:11



аз с удоволствие бих опитал и наистина мисля че може да се постигне ново и различно осъзнаване на тялото,но не мисля че от две асани се получават прозрения ,не че не е възможно ,но определено се изисква концентрация кято сама по себе си вече е достижение.
от друга страна това е като да правиш кунгфу формите със завързани очи -това е много добро упражнение за независимо заучаване на самите движения и стимулиране на телесната памет несвързана с коректорските умения на зрението при изпълнението на формата
с други думи -научаваш тялото си да се оправя и осъзнава само без да има наблюдател който да го направлява
и все пак се изисква смелост

смърт и разложение
death makes angels of us all and gives us wings ... - Jimbo


Тема Re: Бихте ли... [re: d8a]  
АвторA (Нерегистриран)
Публикувано25.06.04 19:20



по принцип асаните се правят с вътрешно съсредоточение на ума
а така превръзката дори ще ти пречи. играете си на гимнастика в детката градина?:))



Тема Re: Бихте ли...нови [re: necrossumus]  
Автор d8a (осанна! :)))
Публикувано26.06.04 19:47



И на мен ще ми е много интересно как ще се справя без очите си и не става въпрос за 2-3 асана, а за едночасова практика с превръзка на очите. Честно да си призная, не мисля че ще издържа толкова дълго още от първия път, но ми се иска да опитам и да видя докъде е моят камфъртабъл едж, както казва мойта инструкторка :))

Обаче, днес по време на редовния йога клас, докато правхме балансиращи пози, при които фокусирането на погледа в една точка е съществено за поддържане на баланса, се питах как ли ще ми се отразят затворените очи при балансиращите пози?! Някакви предположения?



Тема Re: Бихте ли...нови [re: A]  
Автор d8a (осанна! :)))
Публикувано26.06.04 19:51



Напротив, логично е да е точно обратното на това, което твърдиш - вътрешното съсредоточаване се разсейва от външните стимули, които получаваме чрез очите, т.е. превръзката помага.



Тема Re: Бихте ли... [re: d8a]  
АвторДoбpин (Нерегистриран)
Публикувано27.06.04 15:35



Не бихме.Съсредоточаването е нещо,обусловено от външни неща и е функция на съзнанието.И тъмни очила да си сложиш успеха ще е същия.



Тема Re: Бихте ли...нови [re: d8a]  
Авторa. (Нерегистриран)
Публикувано27.06.04 17:39



а на "пускам, пускам кърпичка" играете ли си?



Тема Re: Бихте ли...нови [re: d8a]  
Автор xyaнджи ()
Публикувано27.06.04 19:25



Да, имам опит в изпълнението на асаните със затворени очи. Сутрин не се сещам да съм играл на запалена лампа и обикновенно очите са затворени. Наблюдавам, че на курса почти никой не играе с отворени очи, за което ми се налага да казвам имената на асаните за да се знае кога се започва, просто като знак. Ще опитаме със затворени очи през цялото време и ще ти кажа.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.