Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:12 09.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема БУДАнови  
Автор Дyx (Син наВетровете)
Публикувано10.03.04 13:28



Без съмнение отвъд твоята действителност и представи за света, отвъд моята реалност и мисли..далече в необятните полета на Абсолютната истина се раждат Те...Учителите

Исках да ви предложа нещо хубаво и свежо от "Дхаммапада" из словата на Буда.

Може да го коментираме ако имате сили за това:)

У глупеца, който знае, че е глупав, все пак има някаква мъдрост.Но глупецът, който счита себе си за мъдър, трябва да бъде считан за истински глупак



Тема Re: БУДАнови [re: Дyx]  
Автор Anon (приел себе си)
Публикувано10.03.04 22:56



Толкова дълбоко ли ти се видя това изречение :)

Глупецът, който знае че е глупец, знае поне това. А ако се мисли за мъдър, дори това не знае, и следователно е по-голям глупец отколкото в първия случай.

За да полетиш, ти трябва не вяра, а да проумееш какво е летенето


Тема Re: БУДАнови [re: Anon]  
Автор Дyx (Син наВетровете)
Публикувано10.03.04 23:24



Ако трябва да бъда искрен...мислих няколко минути преди да го пусна.Викам си "А бе защо ще пускаш подобно нещо?!Какво искаш да кажеш на хората?Я не пускай нищо.По добре си мълчи и чети мненията на другите.Защо ще си разваляш хатъра?!"
10 секунди след последното убеждение да не го пускам го пуснах.
Какво да се прави...Грешим:))



Тема Ако имаш време за една историянови [re: Anon]  
Автор Дyx (Син наВетровете)
Публикувано10.03.04 23:32



Развържете възлите
(будистка притча)
Веднъж Буда отишъл при своите ученици с кърпа в ръка - красива копринена кърпа. Вероятно е била подарък от някой цар. Обикновено Буда не приемал такива неща, и сега всичко го гледали в недоумение защо държи тази кърпа в ръцете си, сякаш им казвал: "Погледни внимателно, виж!" Всички вперили очи в кърпата, но никой не видял нищо друго, освен красива копринена кърпа. След това Буда започнал да връзва възли с краищата на кърпата. Настъпило пълно мълчание, всички гледали какво прави той. Завързвайки пет възела, Буда попитал:
— Това същата кърпа, която донесох ли е, или друга?
Сарипута казал:
— Вие надсмивате ли ни се? Разбира се, че е същата кърпа.
— Сарипута, помисли още веднъж! Онази кърпа беше без възли, а на тази има завързани пет. Как може да е същата?
Едва сега Сарипута разбрал смисъла и казал:
— Разбрах всичко. Макар че кърпата е същата, сега тя е във възли и прилича на страдащ човек.
— Точно така. Всичко, което искам да ви покажа е, че човек, който се терзае, по принцип не се отличава от Буда. Аз съм всичко на всичко кърпа без възли! Ти - си кърпа с пет възела. Тези възли са - агресивност, алчност, лъжливост, неосъзнатост и егоизъм. — След това Буда казал — Сега аз ще се опитам да развържа тези възли. Кой ще ми помогне да го направя? — Той започнал да дърпа двата края на кърпата и възлите започнали да стават все по-малки и по-стегнати.
Някой възкликнал:
— Но какво правите? Така те никога няма да се развържат! Коприната е толкова тънка, а Вие така силно я дърпате. Възлите ще станат толкова малки, че ще бъде невъзможно да бъдат развързани.
Буда им казал:
— О, вие отлично разбирате всичко, когато става дума за кърпата. А защо не можете да разберете самите себе си? Нима вие не сте в същата ситуация? Вие дърпате своите възли и те стават все по-стегнати и по-стегнати. След това попитал — Кой ще каже как да се развържат възлите?
Един ученик предложил:
— Отначало човек трябва да се приближи и да разгледа внимателно как са били завързани възлите. — Той разгледал кърпата и казал — Възлите са били завързани така, че ще станат по-свободни само ако ги разхлабим и като им позволим да станат по-свободни, ще ги развържем, това не е трудно. Това са прости възли. — Ученикът взел кърпата и внимателно развързал възлите един след друг.
Буда казал:
—Днешната проповед свърши. Вървете да медитирате!




Тема Re: БУДАнови [re: Дyx]  
Автор Изrpeв (с Дъга)
Публикувано11.03.04 01:02



Една сутрин Буда седял сред учениците си, когато към него се приближил един човек. "Съществува ли Бог?" — попитал той. "Да, Бог съществува" — отговорил Буда. След закуска се появил друг човек. "Съществува ли Бог?" — попитал той. — Не, Бог не съществува." — отговорил Буда. В края на деня трети човек задал на Буда същия въпрос, и отговорът на Буда бил следният: "Ти си длъжен да решиш сам за себе си". "Учителю, но това е абсурд" — казал един от учениците. — Как Ти можеш да дадеш три различни отговора на един и същ въпрос?" "Защото те бяха различни хора — отговорил Просветеният. — И всеки човек стига до Бога по свой собствен начин: някой — с увереност, друг — с отрицание, а трети — със съмнение".




Тема Re: БУДАнови [re: Изrpeв]  
Автор Дyx (Син наВетровете)
Публикувано11.03.04 08:32



Има някаква сила зад това име->Буда<-



Тема Re: БУДАнови [re: Дyx]  
Автор Изrpeв (с Дъга)
Публикувано11.03.04 10:58





БЪДА БУДЯ

Като произнеса Буда и те ми изникват в съзнанието.



Тема Re: БУДАнови [re: Изrpeв]  
Автор Дyx (Син наВетровете)
Публикувано11.03.04 18:03



Попитаха ме:
-Ако откъснеш цветето когато е красиво...Греховност ли е?.. или просто жест от лош навик.
-За кой да го откъсна?-ги попитах мислейки, че не е важно колко лошо е зададен въпроса.
-Няма значение за кой!-ми отговориха.
-Тогава мислите ли, че има значение отговора?-аз
-Да съществено!?-те
Товага се сетих за думите на Буда..и ги използвах перефразирано..
-Всичко това, което сме ние, е резултат от нашите помисли.То е създадено от нашите мисли.Дори да ви отговоря с личното си мнение няма да помогна на никой с това.Ако се замислиш посягайки към цветето..."Даго откъсна...или да го оставя" то аз ще ви кажа:
-Няма значение дали ще го скъсате или не.Дълбоко във вас цялата ситуация е вече разиграна.Значимостта на всяко ваше деяние се определя от друг източник....неподвластен на нивото от което в момента общуваме.



Тема Re: БУДАнови [re: Дyx]  
Автор Изrpeв (с Дъга)
Публикувано11.03.04 19:57



Ако имахме непреривна връзка с този източник, дали би имало въпрос "Да откъсна ли това цвете...или да го оставя?"



Тема Re: БУДА [re: Изrpeв]  
Автор Yogin ()
Публикувано11.03.04 21:00



Изгрев,благодаря ти за хубавия цитат
Казан е много добре,точно и намясто
С една дума хареса ми максимално




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.