Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:12 17.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема КАКВО ОЗНАЧАВА ДА СИ ЙОГИН?нови  
Автор KABИ (търсещият)
Публикувано01.11.03 23:50



Задавам си този въпрос,защото от години ми прави впечатление,че родните последователи на ЙОГА имат доста диаметрални и противоречиви,а често и неясни позиции по много от аспектите на това понятие и тази практика.

-Йога религия ли е или само извън религиозна практика техника?Ако е религия-защо?Ако не е-защо оставам често с представата,че и теорията,и практиката на йога са като една пристройка върху традиционните индийски религии,като една струя от потока на големите им традиционни религии?

-За да си йога практикуващ,достатъчно ли е половинчатото вегетарианство с мед и мляко,или трябва да си краен веганец-суровоядец?

-Каква е целта на един йогин в този му живот?Какво е отношението му към материалните неща?Нотариалните актове за собственост не пречат ли на духовните постижения,на успокояването на вибрациите вътре и вън от нас?Не противоречат ли индийските традиции на римското право?

-Какъв трябва да е сексуалния аспект в един йогистки живот?В България има много малко общо тази сфера с индийската традиция...

Дано не съм засегнал някого с тези въпроси,ама мисля,че те,а и още доста други ,са основни в ЙОГА...Какво мислите по тях???




Тема Re: КАКВО ОЗНАЧАВА ДА СИ ЙОГИН?нови [re: KABИ]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.11.03 09:57



Да си йогин означава да си много нещастно, жалко и смотано същаство. Казвам го без злоба, повярвайте. С огромно съжаление към вас...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Според меннови [re: KABИ]  
Автор Alice (желана)
Публикувано02.11.03 10:14



Дали е религия!? Сложен въпрос, аз лично се опитвам да познавам дали едно нещо е религия по следния "краен ефект" - дали има пряк или косвен натиск за редовни сбирки в някаква общност.

Вегетарианство, суровоядство? Тук съм чула за най-различни течения. Вегетарианство буквално значи ядене на растения (само). Мога да ви дам пример за човек-вегетарианец, който си готви така- първо позапържва и после запича една огормна тава с вегетариански гювеч, включващ ситно нарязани всевъзможни зеленчуци, "удавени" в най-мазното и тежко олио, което може да се намери в "Метро". Всичко това той го изяжда сам и накрая хубаво отопява тавата с няколко комата пълнозърнест хляб.

Суровоядец значи да яде храна, не минала през термична обработка - има както вегетарианци-суровоядци, така и суровоядци ядящи месо. Т.е. суровоядец и вегетарианец са две различни неща.
Някои вегетарианци допускат яденето на продукти от животински произход (не месо): яйца, сирене, мед. Има и такива абсолютисти, които дори не ядат сол и захар - сол, защото е добита от не-растителни източници, а захар, защото е продукт на промишлени технологии. (Солта и захарта се набавят естествено от растенията.)

За материалните неща: лично мен на моменти ме дразнят и гледам да се издигна над тях. Например сметките за ток и парно, мивка пълна с мръсни чинии, купчина дрехи за пране... Нотариалния акт ми пречи единствено със съпътстващия го данък сгради/смет.

Сексът: някои школи проповядват пълно въздържание с цел духовно издигане, а други смятат секса за важен елемент от философията. Лично аз твърдо предпочитам вторите.


_______
"Dum spiro spero!"

Редактирано от Alice на 02.11.03 10:17.



Тема Re: КАКВО ОЗНАЧАВА ДА СИ ЙОГИН?нови [re: KABИ]  
АвторShankara (Нерегистриран)
Публикувано02.11.03 12:05



Badi towa, koeto si i se radwaj, 4e o6te di6a6, 4e utre moje i da ne e twoya den!



Тема Re: КАКВО ОЗНАЧАВА ДА СИ ЙОГИН?нови [re: Black Wolf]  
Автор Zemedelec (#)
Публикувано02.11.03 13:35



Мисля, че трябва да пообщуваш с Мулето, мисля че ще се разберате много добре.

The ones who live by the sword get shot by the ones who don't.


Тема Re: КАКВО ОЗНАЧАВА ДА СИ ЙОГИН?нови [re: KABИ]  
Автор huanji ()
Публикувано02.11.03 13:56



Здравей, Кави.
По отношение на това, йога религия ли е, или не, сме говорили доста. Има различни мнения, но от тези на практикуващите, преобладава виждането, че йога не е нито религия, нито пристройка върху традиционните индуски религии. Мога да напиша цяла книга върху този въпрос, влачейки след себе си безброи цитати от прашясали книги, но защо е това? Йога е учение, което те учи да не се уповаваш на твърденията на никой, а да седнеш и да се заемеш сам с това за което ти говорят, и едва след това ще разбереш за себе си. Истината не може да бъде проповядвана, защото още от момента на нейният изказ, тя престава да съществува, превръща се в догма. Йога учи човек да се заеме със себе си и да осъществява хармонията в живота си, ежеминутно. Някъде там по пътя възниква истината, като една красива гледка от прозореца на влака... Йога е инструмент, тя не е цел. Целта е една, пътищата са много, а йога е чисто техническата страна...качваш се на влака и се возиш. Влака е едно чудесно возило, но нищо повече, целта не е да се озовеш в него, а да се придвижиш с него.

За йогина се препоръчва да се храни с мека и сладка храна, която всъщност е храната, която се усвоява най- лесно и съответно е добра за медитацията. Не е казано да не се храни продължително време, даже напротив, да се храни редовно. Млякото горещо се препоръчва, както и меда. Суровата храна не е йогийската храна, но това е в Индия, у нас може да е различно. Може да е различно за всеки. Практикувайки и хранейки се по различен начин, човек сам стига до най- вярната дажба за себе си. Моето тяло най- се радва на меките жълти и оранжеви плодове, млякото и топените във вода ядки. Но ние не сме пенсионери, за да имаме възможност да се отдадем само на духовна работа, а се трудим, понякога доста, правим всичко, което правят и непрактикуващите, затова на тялото, трябва да се дава нужното. Щом нещо ти се дояжда, значи имаш нужда от него и никой не може да ти каже, дали е правилно. Сещам се когато попитаха Шибендо Лахири за храненето, той каза:"Вижте, не съм дошъл тук да ви уча какво да ядете". Дошъл е да ни научи на практиките, а не на догмите. Практиката променя химизма на тялото, но ,него трябва да слуша, може да спре да употребява много храни и питиета, но да ги спре, защото тялото няма нужда, а не защото някъде го пише.

Когато говорим за материалните неща, не бива да се превръщаме в нихилисти. Може да има хора, които да са стигнали до нивото да бъдат монаси, но те са много малко. Нормалният йогин е семеен човек, който трябва да издържа семейството си, да бъде добър баща и стълб на цялото семейство. Разликата между йогина и непрактикуващия е, само в отношението. Всичко тук е временно, не е нужно да се привързваме, а само да го ползваме, докато не го загубим...когато му дойде времето.

В йога не трябва да има цел, защото океана на живота брегове няма. Следвайки енергията, човек се носи от самосебе си, усилието е да се научим да следваме енергията, а не да определяме къде ще ни отведе.

За секса, също е изприказвано много тук. Тялото си има потребности. Йога рафинира сексуалността, като премахва умствените нагласи и оставя нещата да бъдат доминирани от жлезите, а техният апетит е съвсем различен. С успокояването на ума, енергията се установява, изчезват еротичните мисли и сънища. Сексът е врата, но тя се отваря само ако човек е естествен. Естествеността не е злокачествено нещо. Сексуалният живот може да се промени драстично.

Въпросите са много основателни. Моето мнение не е съществено, но такъв е опитът ми, това казвам. След време, може да се промени...няма нищо вечно...




Тема Re: КАКВО ОЗНАЧАВА ДА СИ ЙОГИН?нови [re: huanji]  
Авторkakвo e йora (Нерегистриран)
Публикувано02.11.03 15:18



Хуанжи, присъединявам се с радост към теб. Знам, че това което казваш е намерено по пътя ти. Затова не може да е невярно.
Аз искам само да допълня това, което моят Учител каза, когато му беше зададен подобен въпрос - какво да се яде и какво не. Той не отговори. Той попита - Има ли значение колко чиста храна ядеш, ако сърцето ти не е чисто?
За мен това автоматично означаваше, че когато започнеш пречистване отвътре, ти неминуемо в един момент стигаш и до чистотата отвън. Това е съвсем условно казано, дано някой не го разбере буквално, което означава грешно.
Иначе какво е йога - как можеш да търсиш определение за нещо, което не си постигнал? Трудна работа. А тези, които са го постигнали, казват твърдо - йога не е религия. " Йога е внимание, впрягане (не дословно),изпълнение (осъществяване), средство, връзка, напрягане на силата, твърда посока на познанието във една точка, които водят към съзерцание, една определена философска система, етимология, установяване на значението на една дума от нейния корен"....и така нататък



Тема Re: КАКВО ОЗНАЧАВА ДА СИ ЙОГИН?нови [re: kakвo e йora]  
Автор huanji ()
Публикувано02.11.03 17:17



Не знам, екагра ми се даде да я изживея, преди няколко седмици, но ми се даде, не съм го искал, в едно друго състояние на съзнанието. Иска ми се да го споделя, понеже надминава в хиляди пъти, това, което съм се упражнявал да правя, но уви, нито дума не мога да кажа. Бих могъл обаче, но съзнавам, че само ще разваля истината за него. Ако някога ме споходи и нирудха, вероятно и тогава няма да има какво да кажа. Това е красотата на йога, сам да видиш, кой какво ти казва...спокойно го изхвърли в кошчето.
Животът не се подчинява на определения, не вярвам на никакви определения.




Тема Re: КАКВО ОЗНАЧАВА ДА СИ ЙОГИН?нови [re: huanji]  
Авторkakвo e йora (Нерегистриран)
Публикувано02.11.03 17:39



Дава ти се, когато си го заслужил. И аз нямам какво повече да кажа. Радвам се за теб.



Тема Re: КАКВО ОЗНАЧАВА ДА СИ ЙОГИН?нови [re: Zemedelec]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано02.11.03 22:34



Мисля, че по отношение на този господин ще бъда искушен много скоро да употребя юлар, камшик и всичко друго необходимо...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.