Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:55 26.09.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема За Учителите  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано24.10.03 16:30



Понеже се повдигна темата за учителите, мога да споделя нещо от собствения си опит. Какво е това учител. Учител е човек, който може да те научи на нещо. В този смисъл човек намира учители навсякъде. Българските йоги обаче не гледат на въпроса така - поне доколкото ги познавам, пък аз имам немалък опит в общуването с подобни. За българските йоги Учтилят е висше същество, несравнимо, велемъдро, непогрешимо, недостижимо, извисено до ента степен и прочее, все венцехвални епитети. Тази позиция всъщонст е и правилна и не е. Правилна е, защото когато си отишъл да се учиш от някого, явно трябва да се вслушваш в неговите думи, а не в своите мнения, иначе по-добре си иди и се учи сам. Това важи още повече, когато учението е сложно, трудно и продължително - като например йога. Нашите йоги, биха казали, и го казват, че тяхното отношение към учителите е породено то изложените причини. Тоедт, че те следват някой Учител, защото той има качества, ще ги научи и прочее възвисителна реторика от най-неудържим вид. Такива развихрени мнения често могат да се чуят в йога средите у нас. Трябва да се има в предвид обаче, че това са хора, които повече хвалят чуителя си отколкото да го следват и да се учат от него. Повечето от тях просто не подлежат на обуечение - бидейки обикновени посредствени глупаци, а тези които имат ум и могат да го ползват, постига начални успехи, след което започват да мислят , че са хванали бога за нещото и край на напредъка, следва циментация на ум и съзнание и единствената утеха, която има остава е да се чекнат в асани, докато успеят да си целунат гъза. Това е целият им напредък и единствения резултат от него. Това лесно може да се провери на практика. Ако отиде човек при което и да е сборище от йоги у нас ще чуе приказки за ВЕЛИКИ УЧИТЕЛИ, за този или онзи бог от индийската митология, за чудеса-работи-дяволи, за майка-си-и-баща-си, за дядо Мраз и дядо Коледа взети заедно, за как-да-си-промушим-главата-между-краката, за Атлантида и Шамбала, Акашовите записи, за кой гуру какво бил направил, за Ошо, за Мошо, за свами Шавамъртва, за свами Некойдруг, и още, и още , дето немат край... Защото нашите йоги освен да се чекнат е енергозареждащи пози, могат са мо да говорят. Енерогзареждането те за друго нито могат да го позват, нито пък и се сещат. Та такива са нашите йоги накратко. Защо обаче, пеят те толкоз прочувствени песни за учителите. Ами то не е трудно да се сети човек, както казало детенцето: "Моят татко е най-силен..", така и нашите йоги се хвалят до премала с това което техните учители са направили ли могат да направят. Обикновено най-хвалени са тези учители, които живеят най-далеч и няма опасности някой да се срещне с тях. За йогите по принцип Учителят е всичко, защото те друго си нямат нищо. Вземете Гуруто на някой йогин и той ще остане нищо, кръгла нула, пълзящ нещастник, мекотело и прочее. Дайте му обаче Гуру, и нашият йогин веднага ще се изправи по-силен от Голиат, висок като Айфеловата кула, ще разцъфне като трънка пролетно време и ще почне да връзва плодове - глупост след глупост, и всичко това начаса. Така ще стане, защото, както е показала практиката, нашите йоги понеже тъй и тъй не могат да учат, то учителят не им е нужен за да ги научи. Той им трябва за да се похвалят с него, да разменят по някояя клюка за него, да ходят да му говорят глупости, да му се подмазват, да му се умилкват, да го хвалят до безкрай. Те като са нищожества, нека поне той да е велик. Така и те се чувстват велики, съобразно нищожния си духовен ръст. Освен това на нашите йоги Учителят им е нужун за бавачка - да им казва какво да правят, каво да не правят, как точно да го правят и прочее неща, които се съдържат в многобройните ми тъпанарски въпроси и които нямат нищо общо с йога. и тъй като докато учителят говори, йогите си мислят как да си зададат въпросите, така и нищо не научават. Поради което, ако зададете на йога конкретен въпрос свързан с учението, той ще почне да гледа тъпо, да обяснява, че всичко е много сложно, неясно, че е нужно много време, че пътя това и пътя онова и ще ви мрънка така докато си тръгнете или докато го сритате. Ако направите последното, йогата обикновено се насира и започва или да ви заплашва с висши сили или се обявява за пацифист и противник на агресията, което не е за чудене, защото всеки нашенски "йогин" е готов веднага да се обяви за противник на всичко, което не знае и не умее, както всеки обикновен прост човек. Това накратко е отношението към Учителите у нас, сред нашите "най-извисени йогини", в неговият смекчен вариант.



Тема Re: За Учителитенови [re: white wolf]  
АвторxBo (Нерегистриран)
Публикувано24.10.03 17:13



Благодаря за "смекчения вариант".
Какъв ли ще е пък другият?



Тема Re: За Учителитенови [re: white wolf]  
Авторval4ica (Нерегистриран)
Публикувано24.10.03 18:01





ei tozi biser zaslujava razprostranenie....
probvai se v www.iztok.net






Тема Re: За Учителитенови [re: val4ica]  
Авторwhitw wolf (Нерегистриран)
Публикувано24.10.03 22:21



Tova ne e biser, tova si smata istina, mojesh da ia vdudsh v Ganesha, pri Ani pavlova, pri Evtimov i protchee, tam vetche niama smektchen variant.



Тема Re: За Учителитенови [re: white wolf]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано24.10.03 23:09



Твоите твърдения са валидни само ако ученика се е идентифицирал с учителя си. А ако учителя е дал, каквото има и ученикът е взел, каквото може, тогава всеки си запазва личния периметър без да се обезличава. Защото е достигнал до Наблюдателят.






Тема Re: За Учителитенови [re: ***ЛИЯ***]  
АвторPosetitel (Нерегистриран)
Публикувано25.10.03 10:13



С моята приятелка се смяхме от сърце толкова време, че след около15- 20 мин. едва успяхме да се успокоиме !

То бива его, ама чак пък толкова ....

Хората по принцип се делят на:

старозаветни (око за око , зъб зъ зъб)
Новозаветни (които умеят да прощават)
Праведни (Имащи правилни действия)
Кандидат Ученици (междинно, не напълно установени в Космично Съзнание)
Ученици (Не е необходимо да работят за да се изхранват и обличат, Природата се грижи за тях,те са от Космично Съзнание на горе)

При положение, че има толкова много Ученици сред вас, интересно, използвате ли електричество във вашите зали, или светите като крушки ?

(Нищо лично)



Тема Хехнови [re: Posetitel]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано25.10.03 10:24



]При положение, че има толкова много Ученици сред вас, интересно, използвате ли електричество във вашите зали, или светите като крушки ?


Как да видят вътрешната светлина незрящите?






Тема otgogvor na Liaнови [re: ***ЛИЯ***]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано25.10.03 11:24



Уважаемо същество, ако Учителят е дал каквото трябва и ученикът е взел каквото може, значи обучението е приключило, и това е така не само в йога, а във всяко едно обучение. Без да претендирам за каквито и да са постижения в учението йога, мога да те осветля, че там позиция на наблюдател няма. Изобщо, когато се обучаваш в нещо, каквото и да е то, не можеш да бъдеш просто наблюдател - или се учиш или не се учиш. Впрочем наблюдателят е по-близко до последното състояние. Ако смяташ, че нещо можеш да научиш без да вземаш участие, то бих те попитал, как изобщо си се научила да пишеш и да говориш, да не говорим за ходенето до тоалетната.



Тема Отговор за White Wolfнови [re: white wolf]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано25.10.03 11:32



С първото ти изречение съм напълно съгласна - с вземането и даването, с полученото общение във взаимността, обучението е приключило.

Но със следващото изречение, че позиция на НАБЛЮДАТЕЛ няма не мога да се съглася. Той изгрява тогава, когато си престанал с идентифицирането, т.е. когато Умът не е в желанията-бъдещето, или в спомените-миналото. В момента, в който си ТУК и СЕГА, ти просто попиваш, ТИ СИ.

А ако имаш предвид, че такава философия в Йога не съществува, мился, че грешиш.





Тема Re: Отговор за Liaнови [re: ***ЛИЯ***]  
Авторwhitw wolf (Нерегистриран)
Публикувано25.10.03 16:39



Понеже съм се занимавал с йога е то немалко време, твърдя, че йога е практика - можеш да прочетеш по този въпрос, а ако не ти се чете да идеи при Ани Павлова, при Венци Евтимов, пък и другаде, да видиш пък тогава ми говори. Но да приемем, че в йога може да си просто наблюдател. И какво наблюдаваш, ако не е тайна. Докато се обучаваш, очевидно наблюдаваш Учителя си, но то е с цел да се научиш, и за да практикуваш наученото. Колкото за нивото "ТИ СИ", да такова нещо в йога има, обаче, зоколкото аз знам подобно постижение се счита за края на пътя, тогава ти си постигнал това на което те учи йога. Обаче, това съм го чувал и чел, а не съм го постигнал, пък не вярвам и ти да си го постигнала. Така че не ми разказвай легенди, не ми е нужно, аз ги познавам - тези които се спрягат у нас. Колкото до това, че Учителят или Учението обезличивали учениците, аз такова нещо не твърдя. Добрия Учител не обезличава никого. У нас просто много от хората, които твърдят, че се занимават с йога са си безлични поначало, та не е необходимо някой да ги обезличава. Нещо повече, те тръгват по пътя на йога именно заради това - да си намерят лице. Обаче йога не дава лица на безлични. Практикуването на йога / справка "Раджа йога" на Вивекананда / изисква човек да има предварително силен дух за да понесе едно доста трудно обучение. Самото Учение дух не дава - и никое учение не дава такова нещо. Тоест, ако си си плужек по природа, такъв и ще си останеш и ни йога и нещо друга ще ти помогне, ако сам не намериш сили да си помогнеш, ама последното не идва от йога, то си идва от самия човек, който е поел по този път. Защото ако йога е път, както често споменават, то пътя сам не върви на никаде, човек върви по него на някъде, и докато не стигне, не знае на къде върви. Заради това е нужен и учителят между впрочем. Извинявам се за употребените метафори.



Тема Re: Отговор за White Wolfнови [re: ***ЛИЯ***]  
Авторйora пocлeдoвaтeл (Нерегистриран)
Публикувано25.10.03 18:14



Не му се връзвай, Лия.
Човекът явно говори за Преподавател, употребявайки думата Учител. Учителите (за щастие ) не се срещат под път и над път.
Иначе в последния си постинг е казал доста верни неща. Не вярвам да ги е просто улучил, сигурно е стигнал до тях.



Тема ,,За българските йоги''нови [re: white wolf]  
Автор Yogin ()
Публикувано25.10.03 18:54



Прави впечетление че с голяма лекота говориш за последователите на йога у нас.Познаваш ли ги?От написаното от теб личи че си ходил тук там,но общо зето со доста,,бос''по много въпроси.Видно е че бъркаш преподавателите по йога с гуру.Груба грешка./аразлика има и тя е огромна.И това при положение че писах доста по тази тема./Занимавал си се с йога - добре,а после си се отказал - нормално.Много хора се срещат с йога,но божествената наука не е за всеки приятел.Обикновенно успяват само упоритите,постоянните,призваните......... ,,Боклуците'' и ,,некадърниците''отпадат.Не им прави чес обаче вмасто да потърсят вината в себе си,да търсят пречки в системата която е съвършенна,за разлика от тях,както и в последователите.Имайки претенции че ги познават.



Тема Отговор за White wolfнови [re: whitw wolf]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано25.10.03 23:17



Не съм от нито един от двата синода - нито на Ани Павлова, нито на Ганеша, така че не мога да коментирам нещо, което не познавам. А уважавам Венци Евтимов и измежду асаните много неща казва, за този, който има уши да го чуе. Иначе с другите ти виждания съм съгласна.






Тема Do nai-mudria Yogin i drugi maloumni kato negoнови [re: Yogin]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано26.10.03 00:53



Естествено че не позвама всички последователи на йога у нас, не е и нужно, срещал съм се само с десетки от тях. Е, рязбиря се това беше във по-наивните ми години, преди да престана да се занимавам с изпущени. Но тай като съм човек, който подхожда методично към всяка задача, особено що се касае до събирането на информация, съм се старал едно немалко време да посещавам лекциите на приходящи индийци и да ходя да слушам какво говорят много то българите занимаващи се с йога - тези които преподават разбира се, не Иванчо от махалата. В същото време съм си давал зор да науча какви са тези преподаватели извън йога, тоест какви са като хора, с какво са се занимавали и прочее, имал съм възможност да разговарям с някои от тях на странични теми. България не е Индия, а далеч по-малка страна и трудно нещо остава скрито и не се разчува. Междувпрочем все още познавам и поддържам контакти с последователи на йога. Та тези работе дето ги пиша не си ги смуча от пръстите. Бих казал даже, че простотиите на които съм бил свидетел, аз не бих могъл и да ги измисля. Но това не е толкова важно. Говорел съм за преподаватели, а не за Учители значи. Е, уважаеми велемъдър господин Yogin, би ли ме осветлил кои от нашите български йоги могат да се назоват Учители, имали такива - аз не съм ги чувал. Би ли ми казал няколко имена, та да се открехна и аз, да разбера за съществуването на тези местни величия. Или ти може би ми пееш за Индия, където ти си прекарал дълги години обучаван от истински Учители? Нима? Би ли ми казал точно къде в Индия е протекло твоето обучение, та знаеш толкова много? Защото и аз спокойно мога да говоря за "божествената наука" без да съм я дори помилисвал, както ти правиш, и както правят много посрани като теб люде. Не можеш да ме хванеш на примката на лъскавите слова, аз съм образован човек, доста съм видял и фанатизма ми е ясен. Интересно ми е дали, ако ти задам някой въпрос свързан с учението няма да гледаш като теле? Кота си толкова отворен, защо не напишеш възгледите си за йога, да ни просветлиш, да разберем, че и сред нас има велики умове, а господин отворко? Защо не почнеш да преподаваш, да учиш хората, а умажаеми сляп последователю. Защо тук в клуба не напишеш своите мисли, и да споделиш мъдроста си с нас? Нали много знаеш? Колкото до отказването ми от йога, аз бих казал следното. Йога може да се практикува от всеки - ти си жив пример за това. Е, не всеки ще стане велик йогин, но в това няма нищо нередно, то във всичко е така. Аз съм совободен човек, мога да започвам и дасе отказвам от каквото преценя, че е добре за мен. И в крайна сметка защо да продължавам да се мешам с хора, си представят йога като безкрайно състояние на оргазъм, и на всичкото отгоре го наричат "духовно извисяване". Поради каква причина трябва да пилея времето си в общуване с подобни малоумни. Да слушам разкази за миналите им животи и какво усетили по време на медитация и кой ще изнася следващата лекция, и какво станало на Рила и всички тези глупости изказани с прочувствен патос. Защо да правя това? Но сега, след като узнах за твоети съществуване - такъв велик мъдрец, може би ще ме просветлиш, макар че най-вероятно аз, според теб, нямам уши за да чуя и ума за да разбера. Прав си - не ми се слушат тъпизми. Но както казах вече имаш много възможности да се проявиш на светло с цялата и мъдрост и прочее. Не е нужно да се свираш в този клуб и да подмяташ по мой адрес недоносените си тъпотии. Моля, проави се господин Йогин, проявете вашата нетленна мъдрост. Ако аз нямам уши, нищо, други ще имат, напишете някоя умна книга поучете ги. юИ мака че сте некадърен писач, няма лошо, те ще ви изтърпят тези последователи на йога у нас, те доста са видели такива, няма да сте първия фанатичен глупак, няма да сте и последния. Така че, моля, изявете висшите си способности, та да разбера, че греша, че това което съм видял не е вярно, че има и сериозни последователи на йога у нас, а не само плужеци като вас. И не ми го спрягайте повече Венци Евтимов, той човека, кавото е постигнал си е за него, то вас не ви грее.



Тема Подходящ учител!нови [re: white wolf]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.10.03 10:44



Йогите трябва да се запознаят по-отблизо с този учител... С този добър човек!



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 26.10.03 10:45.



Тема Re: За Учителитенови [re: white wolf]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано26.10.03 14:44



Прочее, Учителите са нещо напълно излишно!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Do nai-mudria Yogin i drugi maloumni kato negoнови [re: white wolf]  
Автор huanji ()
Публикувано26.10.03 19:13



Доста емоционално.
Предлагам да решим фундаменталните въпроси за йога на...троянска сливова. Обаче, ако си слаб пияч, както Черният Вълк...кофти наистина. За мезето, няма да правим дандания, което си требе, си сака.
Ако останат нерешени въпроси, ще извадим и вино.




Тема Re: За Учителитенови [re: white wolf]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано27.10.03 08:54



Уайти,

ужасяваща е деформацията, която ти е наложило редовното посещение на средното училище.





Тема За деформациитенови [re: Drona]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано27.10.03 09:45



Във всеки случай тя не може да се сравни с деформацията, която налагат редовните занимания с йога...

И с която и да е друга източна кретения...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 27.10.03 09:45.



Тема Кой какво моженови [re: huanji]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано27.10.03 09:46



Откъде ти хрумна, че съм слаб пияч?!?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от Black Wolf на 27.10.03 09:49.



Тема Re: otgogvor na Liaнови [re: white wolf]  
АвторUma (Нерегистриран)
Публикувано27.10.03 10:29



Om sakshi aham, вълчо А как си по време на пълнолуние?



Тема Re: За деформациитенови [re: Black Wolf]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано27.10.03 11:28



По какво съдиш?

като гледам умозренията на повечето в клуба бих казала че деформацията на средното училище е трайна и срастната с представата какво е да учиш и каков е знание и порчее...



Тема Za Huanji s pozdraviнови [re: huanji]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано27.10.03 13:05



Благодарь зь предложението. В интерес на истината аз пия, но рядко и по малко. Е, в добра компания мога е по повече да изпия, но все пак не литри. В крайть сметка аз съм човек, не мивка / ако трябва да пропимна този стар лаф - "сипва като у мивка"/. Виж това виното ми наресва, аз вино обичам, не знам ти доколко си падаш. Напоследък опитах някои от българските розета, е, много са добри наистина не мога да си кривя душата, вино поне правиме. Та така с пиенето. Идеята не е лоша.



Тема Re: За деформациите i Dronaнови [re: Drona]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано27.10.03 13:15



Що не вземе да се понаучиш да пишеш, а господин "порчее". Впрочем аз приемам критиката на средното училище, в твоя случай тя ми се струва основателна - ти едва ли си го посещавал. Вероятно вместо да ходиш на училище си стоял в къщи с крака на врата си, разгърнал увлекателната книжка на Евтимов. Но в крайна сметка, защо изобщо трябва да се притесняваш от своята необразованост, нали можеш да си качваш краката на врата - това за теб ще да е голямо постижение.



Тема Преподобно. :)нови [re: white wolf]  
Автор huanji ()
Публикувано27.10.03 16:31



Верно, то пиенето не е за хвалба, ами за фон.
По малко, с добра компания, няма странични ефекти, но това го знае най- добре тялото, то казва кога и колко.
Лафа е - сипва като у картичина.



Тема Интуиция.нови [re: Black Wolf]  
Автор huanji ()
Публикувано27.10.03 16:47



Базикам се, естествено.



Тема Re: За деформациите i Dronaнови [re: white wolf]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано27.10.03 17:43





И що агресираш? Ето ти още един недостатък на средното образование - да правиш изводи от случайно подбрани и непроверени факти...

***

Сега за да те тормозя, ще ти разкажа за моя Гуру. Моят Гуру имаше огромни уши; толкова огромни уши, че като ходеше и ги настъпваше.... но беше по твоите мерки толкова тъп, че непрекъснато си мислеше, че някой друг му крои този номер да го преспъва като му настъпва ушите... и прекарваше цялото си време в изясняването на това кой и защо го тормози и във фантазии какво ще му се случи на гадния досадник ако го докопа...

Моят Гуру имаше и големи тъжни очи. Можеше безкрайно да се взира в мене.... и аз все се тормозех какво ли вижда Той такова, което аз не мога да съзра в огледалото.

Ще попиташ ти - на какво толкова може да ме научи подобен малоумник....

На търпение, състрадание, общуване, радостта от живота, на живот без агресиращи амбиции .....

За съжаление не мога да те запозная с Него, но мога да ти изпратя една негова снимка...:))))))))))))))))))



Тема Re: За деформациите i Dronaнови [re: Drona]  
Автор titiksha (ученик)
Публикувано27.10.03 17:48



И аз искам снимка моля

ОМ КРИЯ БАБАДЖИ НАМА АУМ


Тема Re: За деформациите i Dronaнови [re: titiksha]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано27.10.03 17:53





Готово!!!!



Тема А за мен снимка!?нови [re: Drona]  
Автор Alice (желана)
Публикувано27.10.03 18:40



Силно ме заинтригувахте. Ама да e истинска - да не е само от ония скалъпени снимки от сорта на "гледайте какво чувство за хумор имам, а и какъв майстор съм на Photoshop-a!"


_______
"Dum spiro spero!"


Тема Re: А за мен снимка!?нови [re: Alice]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано28.10.03 08:36



ОК.

Но не знам как да я напъхам тука и за това си мисля да помоля titiksha, който е компютърно грамотем, като му я пратя, да я пусне тук, та всички да имат възможност да съзерцаят моя Гуру.



Тема Re: otgogvor na Liaнови [re: Uma]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано28.10.03 08:42



Нещо май бъркаш вълци и вълколаци... По време на пълнолуние съм добре, както и всички други вълци!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Добра идея.нови [re: Drona]  
Автор Alice (желана)
Публикувано28.10.03 08:52



Ще чакам.


_______
"Dum spiro spero!"


Тема Re: А за мен снимка!?нови [re: Drona]  
Автор titiksha (ученик)
Публикувано28.10.03 09:31



съгласен е титикшата. Имам си подозрения кой ще е на снимката но....

ОМ КРИЯ БАБАДЖИ НАМА АУМ


Тема Re: А за мен снимка!?нови [re: titiksha]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано28.10.03 12:40



И въобще да знаеш, че няма какво да се съмняваш.

Той Е!!!!

Цяла вечер вчера прехвърлях снимки за да избера най-хубавата. СЕга диря скенер и се надявам тия дни да ти я пратя.



Тема Re: А за мен снимка!?нови [re: Drona]  
Автор titiksha (ученик)
Публикувано28.10.03 14:09





ОМ КРИЯ БАБАДЖИ НАМА АУМ


Тема Re: Преподобно. :)нови [re: huanji]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано28.10.03 18:53



Е, аз го знам по друг начин. Няма значение.



Тема Re: За деформациите i Drona2нови [re: Drona]  
Авторwhitw wolf (Нерегистриран)
Публикувано28.10.03 19:15



С удоволствие бих получил такава снимка, не знам кой ти е Гуруто /да се надяваме, че поне е индиец/, но който и да е, си заслужвава да го видя. Все пак човек с такива уши не се среща всеки ден. На Ани Павлова едни от Гурувците / Наранжда май се казваше или нещо такова/, видях го на снимка в център Ганеша, та той беше един ушатко /заради бръснатата глава изглеждаше още по-ушат/. Но иначе интелигентно момче изглеждаше, е сигурно е по-стар от мене, те йогите нали живеят по-триста години. Като нищо може да е бил на 80-90. Шегувам се, разбира се. Симпатяга беше. Та, прати снимка лошо няма, твоя Гуру сигурно е бил по-ушат, както го описваш. Макар, надявам се не е станал Гуру, само заради ушите си /или 4големите си тъжни очи/. Това го разбирам, и аз да имах такива уши нямаше да ми особено весело. Иначе, не се агресирам, въобще аз не съм агресивен човек. Бих казал избухлив, да. И като се вбеся, съм мога да бъда изключително неприятен за околните / вкъщи става нещо като малка буря/. Но после ми минава, бързо. Така че, не , не съм агресивен. Обаче не обичам изтъркани лафове, като този за средното училище, това всеки го е чувал, дай нещо по-оригинално. Поне да усетя, че има интелигентен опонент срещу мен, щото аз не те познавам, но като пуснеш такъв лаф, какво да си помисля? Е, няма как да реша, че си остороумен. Ама то на вас йогите от много следовство, креативноста ви нещо се е позатрила, та само повтаряте "Гуруто това..Гуруто онова". Е хубаво де, Гуруто ясно, ами ти какво. Извинявай, цял живот ли смяташ да повтаряш това дето Гуруто го е казал, и прочее. Аз това не мога да го разбера. На мен поне, като говоря с някого ми се иска да чуя той какво мисли, а не неговия Гуру. Ако искам да разбера Гуруто му какво мисли, ще ходя да го питам него самия. За това поне не ми е нужна йога, та да го осъзная.



Тема Re: Преподобно. :)нови [re: white wolf]  
Автор huanji ()
Публикувано28.10.03 22:06



Ето, виждаш ли как възникват недоразуменията?
После, може да се окаже, че има още недоразумения, пък всъщност те нямат значение. Много неща нямат значение и го знам, затова ми е лесно.




Тема Re: Do nai-mudria Yogin i drugi maloumni kato negoнови [re: white wolf]  
Автор Yogin ()
Публикувано29.10.03 00:16



Здравий Бял вълк,
толкова си писал......какво да ти отговоря за много неща си прав,за някои грешиш.
И аз като теб ходих на всякъде.На много места в София,Пловдив и в други градове в България./Не съм ходил в чужбина а и не мисля и да ходя поне за сега/ Български гуру не срещнах но не съм и търсил.Беинса Дуно - Петър Дънов е истински,реализиран учител.След него български учител поне според мен няма въпреки че много хора се изживявят като такива.Няма да ги изброявам.Тук в клуба също доста се пише за тях.В темата за учителите даже някои,,вещи''хора ги препоръчваха на други търсещи гуру.Всъщност псевдоучителите до голяма степен са подпомогнати и от немалката група наивници около тях,която допълнително надува голямото им его.Да попадне човек при тях до някъде е нормално и закономерно.Аз също съм ги посещавал известно време и съм им вярвал/че то кой не е ходил при,,гуруто на българските йоги''?/ Парамаханса Йогананда също попада в съмнителен ашрам с така наречен,,гуру'',но не след дълго има силата и духовния потенциал да се опомни,да си тръгне и да срещне своя истински учител.По тази тема може да се говори много..........На местата където ходих се преподаваше йога добре но на мен не ми харесваше.Явно изискванията и възгледите ми за божествената наука се разминаваха напълно или частично с възгледите на тези които преподаваха.Аз разбира се не съм учител,но за разлика от повечето от тях не се правя и не се изживявам като такъв.И Свами Шивананда в свойта автобиография пише,,Пазете се от професията гуру''и през по - голямата част от живота си е служил на хората,а не те на него.
Това което срещнах във Велико Търново при Радослав при мойте първи стъпки в йога не го намерих никъде.По тази причина не се задържах в никоя от съществуващите групи по йога до момента.Напротив регистрирах център,изградих свой стил и метод на преподаване на йога и за моя голяма радост нещата вървят успешно.В нашия център не са един и двама преподавателите,които водят йога не по - лошо от мен :-))))
eИмаме изградена постоянна база за духовна практика.Духовен дом,,Божидар''.И сега да отидеш има човек и ще бъдеш посрешнат.
Нямам нищо против Индия но нямам никакво влечение към тази страна въпреки че йога е в сърцето ми.Запомни йога не е Индия и Индия не е йога.Не съм съгласен и с това че в Индия имало по - добри условия за духовна практика.Напротив.Поне за мен условията за духовна практика в България са по - добри.



Тема Re: За деформациите i Drona2нови [re: whitw wolf]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано29.10.03 08:35



Ще го видиш гуруто. :)))))))

И що се комплексираш по повод средното образование?!!!!

Та по повод средното образование. Някъде много отдавна писах, че Раджа йога навлиза в масовото съзнание чрез задължителното средно образование. Сега - да оставим това дали е така или не.

Но..... искам да обърна внимание върху това, че влиянието на началното и средното образование върху начина, по който ние сме склонни да възприемаме знанието.... това в голяма степен е неосъзнато. И моята реплика е в посока не да спориш с мене, а да си седнеш на трибуквието и да се опиташ да размислиш за навиците чрез които си свикнал ти, аз и целия клуб да придобива знание. И тия неосъзнати навици днес формират нашето отношение към такива неща като - кой може да е учител; как се учителства и прочее и т.н.

Моята теза е, че без да се изследва това и да се отстрани осъзнато влиянието на образователното клише не може да се подходи към проблема за учителите.





Тема Re: За деформациите i Drona2нови [re: Drona]  
Автор A3_ ()
Публикувано29.10.03 09:39




Не бързай да слагаш снимката, че стана много интересно , кой знае какви образи се раждат в човешкия ум от думите, пък после защо някои неща били неописуеми



Тема Re: За деформациите i Drona2нови [re: A3_]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано29.10.03 11:32



ok... аз и без това имам проблем с намирането на скенер...



Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: Drona]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано30.10.03 13:59



Виж сега, дай да изясним нещо накрая. Нито се агресирам, нито се комплексирам, а да споря се тебе също не смятам. Аз написах това което съм видял, така като съм го видял. Средното училище не ме бърка, това ти си го измисли, аз много рядко се сещав, че въобщте съм бил там, макар там да научих доста полезни неща, тъй като не съм си седял на ушите, а на гъза /което е четирибуквие, а не три.../. Не ми давай акъл, много те моля, неи по този начин. Аз написах това което мисля, поне една часто от него. Така че ако не те мързи, и имаш желание, напиши каквото ти мислиш. Иначе си седни на трибуквието и ми се махни от главата със съветите си. Повдигнатата тема не нито кратка, нито проста, и опредлено не може да се изрази с две-три думи. Не бих искал да те засегна, но в този клуб хората общуват най-често с кратки реплики, което е тяхно право, разбира се, но някои от повдигнатите теми са сериозни и просто не става така. Тъй че, моля напиши си мнението в повече от едно изречение.



Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: white wolf]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано30.10.03 14:37



удивително колко мисли имат някои хора.

Обяснявам отново:

Пребиваването в средното училище формира определен стереотип за това:

А/ какво е знание;
Б/ как се добива;
В/ модели за учители - някой тъпанара, който след като 20 години е обяснявал нещо най-накрая и сам го разбрал;

Тази опитност неминуемо се отразява на начина на нашите очаквания за учителите в "духовните" практики.

Пример: Карлос кастанеда непрекъснато се напъвал да си записва и до края не успял да се отърве от този си навик, макар че той нямал никакво отношение към методите на Дон Хуан. защо го правил това - защото :

А/ фетишизира написаното знание;
Б/ така са го научили в училище - да си води записки....

Следователно, ако искаме да отговорим честно и обективно да въпросите, които ти поставяш неинуемо според мен се налага да минем през анализа кое и как е формирало нашето отношение.

ПОнял?



Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: Drona]  
Автор Alice (желана)
Публикувано30.10.03 18:19



Понял! Дай сега снимката!


_______
"Dum spiro spero!"


Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: white wolf]  
Автор huanji ()
Публикувано30.10.03 20:21



Дрона е жена, не е йога, а ти си мезе.
...случва се.



Тема Re: За деформациите i Drona4нови [re: Drona]  
Авторwhite wolf (Нерегистриран)
Публикувано30.10.03 21:41



Ще ти отговоря така:
удивително колко мисли имат някои хора.

Обяснявам отново:

Пребиваването в .................. училище формира определен стереотип за това:

А/ какво е знание;
Б/ как се добива;
В/ модели за учители - някой тъпанар, който след като 20 години е обяснявал нещо най-накрая и сам го разбрал;

Тази опитност неминуемо се отразява на начина на нашите очаквания за учителите в ................... практики.

Пример: ........................... непрекъснато се напъвал да си записва и до края не успял да се отърве от този си навик, макар че той нямал никакво отношение към методите на ................. защо го правил това - защото :

А/ фетишизира написаното ...............;
Б/ така са го научили в .............. - да си води ...............

Следователно, ако искаме да отговорим честно и обективно да въпросите, които ти поставяш неинуемо според мен се налага да минем през анализа кое и как е формирало нашето отношение.

ПОнял?

Смятам, че добре съм те разбрал.




Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: huanji]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано31.10.03 08:41





Винаги се намира някой буквалист, който да ти развали кефа.

Що да не съм йога?.... ти по какво съдиш?



Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: Drona]  
Автор huanji ()
Публикувано31.10.03 18:20



Е, щом искаш, йога си.




Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: huanji]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано31.10.03 18:57







Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: Drona]  
Автор huanji ()
Публикувано31.10.03 19:25



Мола ти съ. Каквото си избереш.




Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: huanji]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано31.10.03 21:37



Голямо ми е нещастието.

Пратих на титикша снимката на моя Гуру... но той нещо иска да я сканирам в друг формта, а пък аз нямам къде.

Мъка-а-а, мъка



Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: Drona]  
Автор huanji ()
Публикувано31.10.03 22:21



Не изчетох за какъв гуру говориш, но предполагам е твоето куче. Вече не предполагам, ти е много любим.
Ако е друга снимка, няма да направим разлика, не бой се.




Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: huanji]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано31.10.03 22:25



а ти би ли сложил снимката на твоя гуру до тази на моя?



Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: Drona]  
Автор huanji ()
Публикувано31.10.03 22:37



Няма проблем, но моят гугу е енергията, да сложим лампа до снимката.



Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: huanji]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано01.11.03 11:16



Е, аз преди време друго четох откъм тебе, но..... тогава да сложим една твоя снимка до тази на Моя гуру..... то енергията е безлична и каквато и персонификация да приеме все ще е вярно. :)))))))))))))))))))))))))

Ама ето, други друго казват - че " цялото", "енергията" в своето отражение придобиват личностност....

Е, това са много дълбоки въпроси.....



Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: Drona]  
Автор huanji ()
Публикувано02.11.03 10:30



Преди време, тичах през глава по "Осъма", по "Стратеш", едвам ме караха да ходя на училище.



Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: huanji]  
Автор Alice (желана)
Публикувано02.11.03 11:04



Леле, как ме изпързаляхте само - то било куче, а аз все се надявах, че наистина е някой йогуру!
И аз така си представям един истински йогуру, само дето снимка нямам досега - би ме разведрявала.


_______
"Dum spiro spero!"


Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: Alice]  
Автор huanji ()
Публикувано02.11.03 11:13



А, ние не, само Дронка-бонбонка. Тя е скиорка.

Гуру е весела приказка, можем да си я четем когато пожелаем.




Тема Re: За Учителитенови [re: Posetitel]  
Авторбaтмaнaтa (Нерегистриран)
Публикувано02.11.03 13:27



Не е много във връзка с темата, ама понеже думите,които си изписал ме карат да се чувствам,като хлапак пред някой,който умее да прощава се реших да попитам.Какво значи някой да се отрече три пъти от Христос?



Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: Alice]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано02.11.03 14:48



Не го слушай брат ми - буквалиста....

Все разваля кефа на хората.....

Според последните достижения на научната мисъл в областта на етиката при животните и прочее.... се приема, че всички животни, включително човека са материална форма на едно общо съзнание, като начина на проявление на това съзнание е в зависимост от условията, в които се проявява.

или казано с думи прости между Буда и хлебарките в хладилника няма никаква разлика от гледна точка на съзнанието.....

Миналата година се заплеснах по един паяк, който много съсредоточено строеше мрежата си. Никога не съм предполагала, колко труд, майсторлък и постоянство се иска...... ако почна да ти описвам.....

Ама не го снимах.....че да го сложа в галерията на Учителите.....



Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: Drona]  
Автор huanji ()
Публикувано02.11.03 17:09







Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: Drona]  
Автор Zemedelec (#)
Публикувано03.11.03 12:52



Миналата година се заплеснах по един паяк, който много съсредоточено строеше мрежата си. Никога не съм предполагала, колко труд, майсторлък и постоянство се иска...... ако почна да ти описвам.....

Колкото например за едно добре запрограмирано малко роботче?
Което просто си изпълнява програмата докато не му свършат батерийките...

The ones who live by the sword get shot by the ones who don't.


Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: Zemedelec]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано03.11.03 13:47



:)))

Ласкаеш се от заблудата че си нещо по-различно ли?

Има един класически случай - предполагам, че е извстен на мнозина - с октопода, който го затворили в пластмасова кутия с малък отвор..... Потрябвали му 11 минути за да изнамери подход как да се измъкне през дупчицата. КОгато повторили теста - се справил за 8 минути.

А по въпроса за паяка.... Докато го наблюдавах се заплеснах да си мисля по силата на каква необходимост се е научил да плете тази плетеница. Защо изобщо го прави..... Има и земни паяци, които копаят дупки... и там някак мога да си представя предпоставките за подобно поведение.... но с мрежите..... Имах едни предположения.... значи отначало паяците са пускали само такива нишки с цел да ги носи вятъра на големи разстояния. Това е толкова успешна стратегия, че са намирали замръзнали паячета в стратосферата.... Но за да стигнеш до паяжината- с цялата и сложност....

Хората занимаващи се с етология на животните смятали че им липсва "човешката" способност да лъжат. В смисъл, че само едно индивидуализирано съзнание е осъзнато користно. Собственикът на двойка булдози разказал следнат случка - когато идвало времето за хранене женският булдог отивал на терасата и започвал яростно да лае срещу невидим враг. Мъжкият съответно зарязвал манджата за да защити семейното огнище. и докато безрезултатно издирвал врага женската му изаждала яденето, а после и своето. :))))))))))))



Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: Drona]  
Автор Zemedelec (#)
Публикувано03.11.03 14:13



Това дали сме нещо по-различно е сигурно - поне по отношение на сложноста на автомата. Паячето е един обозрим от човешкия ум механизъм. И съм сигурен, че е неспособен да лъже... :)

Незнам за паяжините, но има паяци които живеят само благодарение на един вид мишка - те изкопават дупки в земята, където държат тези мишки, така че те да не модат да излязат. Паяка храни мишките, като им пуска зрънца през дупката. И понякога слиза долу и изяжда една от тях...

Според мене има едно ниво, над което в животинския свят се появява съзнание, в някакъв смисъл. Особенно при бозайниците. Лъжат, от логика разбират, някои са се научили дори да пишат по форумите тук...
Исках да кажа, че паячето си е автоматче, и че едва ли някъде там вътре в него има съзнание в каквато и да било форма. Според мен.

The ones who live by the sword get shot by the ones who don't.


Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: Zemedelec]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано03.11.03 14:51



лошо нема.....

Ако съм някакъв разум с претенции и погледна на човешкото ежедневие от висотата на да речем 500 метра.... кое е това, което ще мога да видя?

1. човеците живеят скупчени подобно на термитите и са също така многобройни;

2. активират се по едно и също време; усилено препускат по някакви пътечки без да има някакъв смисъл в суетенето им; прекратяват дейността си след залеза на слънцето и изпадат в някакво летаргично състояние...

3. цялото това тичане от такава гледна точка е напълно безсмислено и иде да покаже, че това са лишени от интелект колективни животни подвластни на масовите вълни на емоционален и ментален контрол.....



Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: Zemedelec]  
Автор alfka (ентусиаст)
Публикувано03.11.03 16:26



Всичко в света е Съзнание, но на различно ниво.Дори в камъка има съзнание, само че можем да го наречем “спящо”.
Животните са в колективното съзнание, но се заражда и само-съзнанието, субективното усещане, съзнанието за индивид, отдленост от стадото.

При човека е същото, само степените са различни.Ние сме с много по-голямо самосъзнание, Его.

Още не сме надскичили животинското ниво.



Тема Re: За деформациите i Drona3нови [re: alfka]  
Автор Zemedelec (#)
Публикувано03.11.03 19:57



Да, това звучи нелошо като един *модел* на света.
Може и така да е.
Ако не друго, то човешкото съзнание умее добре да моделира и опитва да обясни по някакъв начин света.

The ones who live by the sword get shot by the ones who don't.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.