Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:22 20.09.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Въпроси за удияна бандха  
Автор Topepo (OneManArmy)
Публикувано31.07.03 11:41



Самата техника на изпълнение на удияна бандха и различните й варианти са подробно осветени в литературата, в редица сайтове, както и в състоялата се преди време дискусия тук, и са повече или по малко ясни.

Остават обаче известни неясноти по следните моменти:
1. На много места се казва, че удияна бандха е ЕЛЕМЕНТ на пранаяма. Добре, обаче засега никъде не съм намерил указания, намеци или поне някакви индикации, към коя част на пранаяма може да се включва удияна бандха и какви функции изпълнява.

2. Какво следва да се изпълнява между отделните серии удияна бандха? Серии пълно дишане ли, или може би капалабхати, или някаква друга техника?

3. Какъв е пределно допустимия брой гълтания на корема в една серия удияна бандха? Докато ти се завие свят от недостиг на кислород ли, или да се прекратява по рано, и по какъв критерий да се установява това....

Бандхата обаче ДЕЙСТВИТЕНО има невероятен ефект, в смисъл на стимулиране на дейността на вътрешните органи.

Въпросите ми очевидно са взаимно свързани, и ще съм благодарен за всякаква допълнителна информация.

Life is but a scene....


Тема Авторитети за удияна бандха...нови [re: Topepo]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано01.08.03 10:31



...които са дали практични съвети към твоите въпроси:

1. ... указания, намеци или поне някакви индикации, към коя част на пранаяма може да се включва удияна бандха и какви функции изпълнява.
2. Какво следва да се изпълнява между отделните серии удияна бандха? Серии пълно дишане ли, или може би капалабхати, или някаква друга техника?
3. Какъв е пределно допустимия брой гълтания на корема в една серия удияна бандха? Докато ти се завие свят от недостиг на кислород ли, или да се прекратява по рано, и по какъв критерий да се установява това....


По Венци Евтимов, книгата от 1981 г., след пълно йогийско дишане се издишва бавно докрай, прибирайки силмо и рязко коремната страна навътре, след което се повдига диафрагмата колкото се може по-нагоре. Концентрацията е върху изтеглянето на корема. Това е основно йогийско упражнение, като Ефекта засяга корема, гръдния кош и белите дробове. Активно въздейства върху стомах, черва, бъбреци, матка и ускорява кръвообръщението. Сърдечно болните, с колит и апендицит да се въздържат от правенето му. Ако заболяването е неизвестно и се появи болка, трябва да се спре и да се консултира със специалист.

Учителя съветва да се прави Агнисара дхаути - серия от повтарящи се удиани бандхи, без да се поема въздух. След прибирането на корема се оставя да се отпусне веднага, после пак се прибира докато нуждата от въздух прекъсне упражнението. Почива се малко и пак отново. Венци съобщава нещо невъзможно за мен на този етап - може да се прави серия от 50-60 удияни без да се поема въздух. А мие може да се задоволяваме със 100 до 150 прибирания на корема всекидневно. :)) Йогите изпълняват до 500 изтегляния в един ден с почивка от 5 минути между отделните серии.

По Йоги Рамачарака - всяка пранаяма трябва да завършва с очистително дишане - капалабхати.

По Свами Сатянанда - След асани и пранаяма, преди медитация, заедно Джаланхара бандха, като преди вдишването се освобождава Джаладхара бандха





Тема Re: Въпроси за удияна бандханови [re: Topepo]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано01.08.03 11:40



Поклон Тореро...

трите бандхи са три ключа ....

най-накрая.... триде бандхи за най-накрая....



Тема Re: Въпроси за удияна бандханови [re: shankara]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано01.08.03 16:19



зависи...:))))

Ако се използва самостоятелно без другите си е това, за което казваш... ако се използват и трите една след друга.... ами резултатите са съвсем различни.

КОй каквото търси - намира го....



Тема Re: Въпроси за удияна бандханови [re: shankara]  
Автор huanji ()
Публикувано02.08.03 16:28



:)))
Оджас е сублимираната сексуална енергия.



Тема Re: Въпроси за удияна бандханови [re: Topepo]  
Автор huanji ()
Публикувано02.08.03 16:29



Здравей.
Удияна бандха, наистина е елемент на пранаяма. Пранаяма значи контрол върху прана. За много хора пранаяма е контролът върху дихателният процес и поради това се губи връзката с удияна бандха. Тази техника също предизвиква задвижване на праната, макар да не е класическа пранаяма. Обикновенно се комбинират трите бандхи - муладхара, удияна и жаландхара. Изпълнени заедно се нарича трая бандха или троен ключ. При нея прана принудително се насочва да тече нагоре по гръбначният стълб. Тези ключове се правят след изпълнението на пранаяма.

Между отделните бандхи се диша нормално, просто няколко вдишвания за нормализиране на дихателният процес. След като дишането се нормализира се издишва рязко, заедно с това тялото силно се навежда напред, като се казва "шри рам", това спомага за бързото и пълно изтегляне на въздуха от белите дробове. Позата е седнал с кръстосани крака(според възможностите). След това се изправя и се прави първо муладхара бандха, гълта се корема, което е доста лесно, поради издишаният въздух, вакуумът сам се получава, накрая се заключва и брадичката. Задържа се колкото е приятно и после се издишва въздуха - нормално. Нормалният брой е 4-5 повторения, като се комбинира с още толкова серии наули и агнисара дхаути.
В кундалини-йога на Реле, трая бандха е елемент от техниката за отваряне(издигане на енергията) на манипура чакра.

Като малка добавка по отношение на пранаяма ще кажа, че след всяко упражнение на пранаяма се прави една техника за разпределение на праничният ток в тялото. Например ако се започне с капалабати, прави се да кажем 30 пъти след което се издишва напълно и се поема въздух с пълно йогийско дишане, заключва се с муладхара и жаландхара бандхи и въздухът се задържа колкото време е приятно. Очите са насочени в междувеждието, а ръцете са заключени пред пъпа, вясната върху лявата. След като се издиша веднага се преминава към следващата серия капалабати, ако се повтаря или да кажем към друга пранаяма, бхастрика или алтернативно дишане. След всяка серия се прави тази техника за разпределение на праната. Започне ли се с пранаяма, няма безразборно дишане, а едната пранаяма следва веднага другата, промеждутъка е с тази техника за разпределение. След пранаяма се правят бандхи. Така ме е учил моят учител и съм доволен.




Тема Много благодаря за ценните сведениянови [re: huanji]  
Автор Topepo (OneManArmy)
Публикувано04.08.03 16:17



Ако правилно разбрах, ти препоръчваш наведнаж да се изпълняват, в рамките на общия сеанс, след пранаяма, 4 - 5 удияни, с времетраене - до началото на приключване на кислорода.

Аз обаче, по ред причини от медицински характер, съм принуден да акцентирам доста повече върху удияна, търсейки главно стимулиращия й ефект върху вътрешните органи.

За момента изпълнявам по около 25 - 30 серии сутрин и вечер, след серия пълни дишания (не смея да използувам термина "пранаяма"!) от по 3 - 5 дърпания всяка, с "трая бандха", при обща задръжка на въздуха 5-6 секунди. Обикновено към края на всяка такава серия въздуха ми се изчерпва и получавам неприятни усещания ....

Според тебе правилно ли постъпвам? Още повече, че така и не успях да усвоя "наули" през годините....

И още един момент - дали правилно схващам, че "риба" има сходно въздействие?....

Life is but a scene....

Редактирано от Topepo на 04.08.03 18:36.



Тема Благодаря,нови [re: shankara]  
Автор Topepo (OneManArmy)
Публикувано04.08.03 16:20



но съм принуден в удияна да търся по други ефекти.....

Life is but a scene....


Тема Благодаря,нови [re: ***ЛИЯ***]  
Автор Topepo (OneManArmy)
Публикувано04.08.03 16:23



Книгата на Евтимов я имам, ще потърся пак какво е писал по въпроса. Рамачарака и Сатянанда, за съжаление, ги нямам.... Но имам Вишнудевананда ....

Life is but a scene....


Тема Re: Благодаря,нови [re: Topepo]  
Авторshankara (Нерегистриран)
Публикувано05.08.03 13:08



I 6te gi polu4i6. No Nauli e s o6te po-mo6tno wazdejstwie w/u koremnite organi. Opitwaj wseki den i 6te se polu4i. Ne e nikak trudno.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.