Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:47 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Явно и секса много ви вълнува...!нови  
Автор KABИ ()
Публикувано20.06.03 02:25



Целта е една,пътищата са различни.То си е образно казано като един планински връх,които от едно място е лесен,от друго стръмен,а от трето-непристъпен.Та ми се въртят няколко въпроса:

-ако наистина целта е върхът,какви са пътищата?Всеки има право да избира,но всеки може ида избере погрешен път. И ако личностите,криещи се зад удобната анонимност в нета,дават авторитетни съвети на други анонимни,но начинаещи личности,как анонимно пострадалия от такъв съвет ще може да си оправи проблема?;

-защо от една страна йогинът се стреми към желязно здраве,а доста авторитети в Индия не доживяват и до 60/мисля,че и Ошо е сред тях/.И една част от тях, ако не си запознат,че са йоги,изглеждат доста закръглени.Това възможно ли е при рестриктивния начин на хранене?Или тази диета е препоръчителна само за начинаещите?

-ако приема,че йога е наука,защо е вредно да се мисли,анализира,спори,разсъждава и т.н.,а трябва да се приемат нещата на вяра,т.е. на принципа в религиите?Нима ако нещо е наука,то не подлежи на развитие и усъвършенстване?Ако е Божествена наука-само Бог ли има право на това?

-защо почти не се прави връзка между понятията "йога" и "индуизъм"?Сякаш автоцензурата от соцвремената в тази тематика продължава!Ние живеем в условия,при които можем да бъдем само полуйоги,което си е почти като една жена да е полубременна.Нюансите на индуизма и другите религии в отделните региони на Индия неизбежно създават различия в пътеките.Едва ли е коректно да се твърди,че йога няма връзка с религиите-това е доктрина-продукт на един специфичен религиозен интровертен начин на свето усещане.



Тема Re: Явно и секса много ви вълнува...!нови [re: KABИ]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано20.06.03 03:06



ако пътят те довежда до върха грешен ли е?тези "авторитети" за които говориш(ошо) са по-скоро авторитети в америка.защо си мислиш,че йогите трябва да са мършави?виждал съм доста йоги които са истински здравеняци.в йога има различни течения,които предлагат различни практики.кой ти казва,че е вредно мисленето.йога насърчава точно това.няма нужда да вярваш в хиндуизма за да практикуваш йога.някой йоги са будисти,други джайнисти,трети мюсулмани,има и християни.йога е против ограниченията.



Тема Re: Явно и секса много ви вълнува...!нови [re: дядoБлaro]  
Автор KABИ ()
Публикувано20.06.03 07:12



Върха е една илюзия-пътя е по-важен.Но той е път към илюзията,към нещото,което всеки сам разбира за себе си.Ошо го споменах ей така,щото името му е по-кратичко-има и доста други.Също не мисля,че трябва да са мършави-не съм го казвал.Но дебелото физическо тяло едва ли е най-добрата платформа за другото развитие-ясно защо-защото създава доста проблеми само на себе си.Предполагаш ли,че бих си позволил да повдигам въпрос от това естество,ако не знам,че има и други,различни течения.Именно затова-защото сексуалното при едни е издигната във висша практика,а при други е нещо нежелано,нещо пречещо.По въпроса за мисленето-поне в това,което съм докоснал през последните десетина години-книги,авторитетни личности и други канали за информация,без да претендирам,че знам много,видях,че навсякъде самостоятелното мислене пречи.Пречи и при концентрации,и при медитации,и при хората,които практикуват,живеейки на комунален принцип.То или трябва да затихне,или да се разтвори в груповото,което по същество си е същото.Например виж Вивекананда-коментари към Патанджали.Ако приемаш Прабхупада и кришнарите за хора от пътя към целта-там собственото мислене е табу.Няма да се разпростирам повече на тази тема-примери много.

Ако приемаш йога само като една физкултура и полезен начин на хранене-съгласен съм с теб,че не е нужна религиозна вяра.И тогава съм съгласен,че член на всяка религия може да е йогин.Но попитай някой кришна осъзнат какво ще ти каже/пак ако приемаш кришнарите за йога последователи/.Всяка религия има специфични практики и догматика-привнасянето на външни влияния и практики се нарича обикновено ерес или нещо подобно.

Йога ми е част от живота.Но йога е едно голямо ограничение в много неща в името на нещо голямо и неограничено.Но може би са ни неизяснени позициите-ти какъв йога си?Как протича твоя живот,с какво се храниш,какво правиш като практика,в каква област и посока търпиш изменение и развитие? Иначе са си празни приказки - и от мен,и от теб...



Тема Re: Явно и секса много ви вълнува...!нови [re: KABИ]  
Автор titiksha (ученик)
Публикувано20.06.03 09:18



Може ли и аз да си побърборя с вас.

ОМ КРИЯ БАБАДЖИ НАМА АУМ


Тема Re: Явно и секса много ви вълнува...!нови [re: titiksha]  
Автор KABИ ()
Публикувано20.06.03 09:27



Такъв въпрос направо е излишен-давай с бърборенето,че отдавна чакам.Тук,в този клуб,май не е прието да се отговаря на въпроси...



Тема Re: Явно и секса много ви вълнува...!нови [re: KABИ]  
Автортoвa, koeтo пpoчeтox (Нерегистриран)
Публикувано20.06.03 14:48



Скоро прочетох в една книга за Йога , че Христос с учениците си е познавал Крия йога. Разбирам , че е трудно да се докаже, но също толкова е трудно и да се оспори. И си мисля - за какво му е да я познава, ако не я е ползвал?!



Тема Това онова за Крия ;-))) Към Кави и.... [re: KABИ]  
Автор titiksha (ученик)
Публикувано20.06.03 14:55



Целта е една,пътищата са различни.То си е образно казано като един планински връх,които от едно място е лесен,от друго стръмен,а от трето-непристъпен.Та ми се въртят няколко въпроса:

-ако наистина целта е върхът,какви са пътищата?Всеки има право да избира,но всеки може ида избере погрешен път. И ако личностите,криещи се зад удобната анонимност в нета,дават авторитетни съвети на други анонимни,но начинаещи личности,как анонимно пострадалия от такъв съвет ще може да си оправи проблема?;
А какво ще помогне на анонимно пострадалия ако “лошия” съветник не е анонимен. Специално в Йога клуба мисля, че първоначалната анонимност е даже желателна. Първоначалната защото после не виждам какъв е проблема да се обменят телефони , имена, е-мейли и т.н. И освен това съществуват профили на регистрираните бърборковци ;-). А защо си мисля, че е желателна. Примерно защото като кажа нещо много мъдро ;-)) или не чак толкова много, веднага ще го свържат(особенно начинаещите дето не са толкова напреднали като нас де ;-) ) с това каква ми е зодията и цвета на очите или с това какво работя и колко тежа. А и не разбирам каво би помогнало на някого ако знае че се казвам Георги Бобев.

-защо от една страна йогинът се стреми към желязно здраве,а доста авторитети в Индия не доживяват и до 60/мисля,че и Ошо е сред тях/.И една част от тях, ако не си запознат,че са йоги,изглеждат доста закръглени.Това възможно ли е при рестриктивния начин на хранене?Или тази диета е препоръчителна само за начинаещите?
Струва ми се следната сентеция отговаря отчасти на този въпрос: Да добавим живот към годините, а не години към живота. Йоганада си идва за определена роля. Изиграва си я блестящо, след което е нормално да си свали костюма нали. Освен това такъв велик учител поема кармата ма своите ученици. През последните години от представлението Йогананда е носил сериозен товар като се има предвид колко ученици е имал. Боледувал е доста но винаги когато се е налгало е проявявал недостижима активност и работоспособност. Ако иска някой мога да пробвам да сканирам снимката му от последните минути преди Маха Самадхи и да я пусна по нета . Тя е нещо....., за което още нямам думи.

-ако приема,че йога е наука,защо е вредно да се мисли,анализира,спори,разсъждава и т.н.,а трябва да се приемат нещата на вяра,т.е. на принципа в религиите?Нима ако нещо е наука,то не подлежи на развитие и усъвършенстване?Ако е Божествена наука-само Бог ли има право на това?
От традициите(тази дума най-ми допада иначе може духовни пътеки, учения и т.н.)най- знам какво се прави в нашата Традиция в Крия Йога и затова ще драсна в няколко реда за нея и за историята на Крия Йога понеже имам малко информация. Възражданаето на Крия Йога в нашето съвремие е започнато и се ръководи от Крия Бабаджи Нагарадж. Той я предава на Лахири Махасая. Един от най-Великите. Да ама на снимката не му личи въобще. Абе личи му ама трудно;-). Само дето като я видях за първи път се смях до сълзи и се заинтересувах още повече от Крия. Жаиа Лахири!!! Лахири има плеяада от велики ученици. Даже на някои от тях много им личи;-). По-известен е Шри Юктешвар Гири. Лъв сред Учителите по Крия. Мнооого му личи. И сега идва … Боже ще се разрева като госпожица. Но очите ми се насълзиха …..Така преглатнах си бучицата в не много тясното ми гърло;-) и продължавам. И сега идва ред на най-най-нежното цвете в градината на Крия. Най-ясното слънце и най-светлата луна биха му завидели. Любовта превъплатена в Учител по Крия. Парамахамсаджи Шри Шри Парамаханса Йогананда. Най-белия лебед плувал в езерцето на света. Следва продаължение….

ОМ КРИЯ БАБАДЖИ НАМА АУМ<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от titiksha на 20.06.03 15:23.</EM></FONT></P>

Редактирано от titiksha на 20.06.03 15:24.



Тема Re: Явно и секса много ви вълнува...!нови [re: тoвa, koeтo пpoчeтox]  
Автор titiksha (ученик)
Публикувано20.06.03 15:21





ОМ КРИЯ БАБАДЖИ НАМА АУМ


Тема Re: Явно и секса много ви вълнува...!нови [re: KABИ]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано20.06.03 17:58



Темата ме вълнува. За Йога чух за пръв път преди 24 години, но тогава не съм била готова за нея. Духът ми обаче винаги се е интересувал от мистичните неща и в последните 15 години съм изчела вагон езотерична литература, да съм наясно за какво иде реч в тоя живот. А от 2 години се заинтересувах от йога, вече бях дорасла за нея.

Задаваш въпроси, които и аз си задавам. Какви са пътищата - кое е истинско, на кое да имам доверие? Естествено е, за невежа като мен, да се обърне към авторитети. Патанджали казва:

6. Има истинско знание, лъжливо знание, въображение, сън и памет.

7.Истинското знание - умозаключение, авторитетно свидетелство и непосредственото възприятие.
8.Лъжливо знание - фалшификата, илюзията, грешното убеждение или мнение.
9. Въображение - плод на словесно знание, лишено от субстанция.
10. Сън - дейност на съзнанието, лишена от обективното начало.
11. Памет - съхранение на миналия опит."


Ще има анонимно пострадали, ако не могат да усетят истинското знание. Всеки гледа на света от собствената си камбанария. Ако ти гледаш небето през един прозорец - една йога традиция - означава ли това, че небето е само това късче, което виждаш ?! Не е ли вътрешния усет, който ти дава увереност на кого и за какво да се довериш?

По отношение на здравето Йога не подлежи на съмнение и именно затова хора от всякакви вероизповедания се доверяват да прилагат начина на хранене, очистителните техники, личната хигиена, асаните. А на въпроса ти защо има дебели йоги отговорът е защото не спазват стриктно предписанията, личен избор, но не това е мерилото.

Кой казва, че е вредно да се мисли, анализира, разсъждава? Философите го наричат логическо мислене, а Будистите казват, че има два вида медитация - аналитична ( за външни по отношение на теб обекти) и едновърхова ( самовглъбяването). Въпроса за мен е : Кой е този, който пита?- Умът, това е една от функциите му. Йога казва, че саттва е чистото съзнание - без концептуални филтри и емоционални наслагвания. Разбирам го така - без прилепнали убеждения, без очаквания, да отразяваш света като огледало.

Абсолютно съм съгласна с теб, че "Ние живеем в условия,при които можем да бъдем само полуйоги ". Това засяга степента на отдаденост - ходим на работа, стресове, влияния на външни фактори. Тогава и не бива да се очаква друг резултат освен полурезултат.

Като има толкова много Йога традиции, кой е критерият, за да направи човек верния избор? Това касае най-вече пранаяма и медитативните практики. В България има Бихарска школа - Сатянанда, има и династичната Крия йога - Шибендо Лахири. Доколкото разбирам Титикша е от Крия Йога по линия на Йогананда. Как да знам кое ми пасва лично на мен?!




Тема Re: Явно и секса много ви вълнува...!нови [re: KABИ]  
Автор Лия (***)
Публикувано20.06.03 19:23



В търсене на истината

Йога е наука, която ни обучава как да достигнем до тези усещания(непосредствени изживявания за Бога). Няма смисъл от много разговори за религията, докато не я усетим. Защо има толкова много тревоги, толкова кавги и войни в името на Бога? В името на Бога е пролята повече кръв, отколкото по каквато и друга причина, тъй като хората никога не са стигали до първоизвора, те винаги са се задоволявали само със спазването на обичаите на своите предци и са настоявали и другите хора да правят това. Какво право има човек да казва, че има душа, ако не я чувства, или че има Бог, ако не го вижда? Ако има Бог трябва да го видим, ако има душа трябва да я усетим, иначе е по-добре да не вярваме. По-добре е човек да бъде искрен атеист, отколкото лицемер.
Човек се стреми към истината, иска да я изпита лично, защото, само когато я е схванал, осъзнал и усетил дълбоко в сърцето си, само тогава, според Ведите, изчезват всички съмнения, тъмнината се разсейва и изкривеното се поправя.

Изкуството на медитацията - Свами Вивекананда

Да избереш погрешен път, да послушаш грешен съвет, да повярваш на нещо прочетено или казано се случва. Така се трупа опит все пак. А най- ценното от придобития опит е извлечената поука, развитието на усета. Поне според мен.
Не се притеснявай от анонимността. Тя изчезва постепенно, някакси опознаваш различните никове и им се радваш.

Много уважавам Свами Вивекананда. Едно от първите изречения, които прочетах от него беше нещо подобно - Ако се съмняваш, това е много добре добре - провери сам.
Дано не съм досадила с цитата, сигурно я имаш тази книжка.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.