Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:27 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Тантра е  
Автор titiksha (ученик)
Публикувано18.06.03 12:31



не само секс, сексуални техники, практики .
Позволявам си да се докосна до тази толкова дълбока тема единствено защото ми се струва, като се ровя из нета, че битува мнението за пълна еднозначност между Тантар Йога и секас и сексуални техники и какви ли не още странности. В момента чета Тирумантирам(преведена на английски) смятана за една от клсическите за Тантра Йога книги и мога ви уверя, че там на секса,сексулнте въпроси и техники е отделено сравнително много малко място.:
ТИРУ-МАНТИРАМ - десетата книга на *шайвисткия канон (вж. Тиру-мурай), съчинена на тамилски език от *Тирумулар. Състои се от над 3000 мелодични стиха по етически, философски и религиозни въпроси, включително йогическия *път. Като се опира главно на *Агамите и на своя собствен духовен опит, Тирумулар излага метафизиката на *шайвизма с голяма проницателност и лирическа красота.

Йога-Енциклопедия
Copyright © by . All Rights Reserved. © :: Изток.Нет


ТАНТРИЗЪМ

ТАНТРИЗЪМ, религиозната философия и култура, представена в текстовете, известни като *Тантри. Произходът на тантризма е все още неясен. Някои учени проследяват началата на тантризма до древните култове по време на *ведическия период, докато други откриват тантрически елементи в предполагаемата предведическа Харапска цивилизация (вж. Индско-Сарасватска цивилизация). Доколкото тантризмът се възползва от фолклорните традиции, той без съмнение е извънредно стар. Като отделна културна традиция обаче тантризмът се появява в рамките на *индуизма, *будизма и *джайнизма в началото на нашата ера. Тантрите претендират да излагат ново учение, или откровение (*шрути), което е особено подходящо за тъмната епоха (*кали-юга).
Поради неговата дълга история и голямо разнообразие в доктриналните и практическите измерения, много трудно е да се определи или дори да се говори общо за тантризма. Полезно ще е да се каже, че стожерът на повечето тантрически школи е идеята за *шакти, женският принцип на космическото съществуване, *Богинята. *Тантрика или *садхака се стреми да спечели подкрепата на този принцип в търсене на *освобождението. Този стремеж се изразява в церемонии на външно почитание (*пуджа) на женския аспект на *Всевишния, но също и във вътрешни или символични ритуали, особено в цялата ориентация на *кундалини-йога.
Преоткриването на женския космически принцип се съпровожда от преоценка на човешкото тяло и телесното съществувание изобщо, което получава отрицателна оценка в нетантрическите традиции. В противоположност на аскетичните, отричащи света школи на *индуизма, тантрическите адепти твърдят, че тялото е храм на *Всевишния и един неоценим инструмент за постигане на *освобождение. Но тази преоценка на тялото и насочените към *шакти ритуали също отварят дверите за *окултизма и *магията, които изненадващо съпровождат съвременния ренесанс на поклонението на Богинята и езотеричните изкуства.
Общо взето, могат да бъдат разграничени три главни подхода в тантризма: (1) *дакшина-марга, или пътят на дясната ръка; (2) *вама-марга , или пътят на лявата ръка; и (3) кула-марга, или пътят на открояващата се *Каула секта. Първият подход е консервативната основна линия на тантризма. Вторият подход, който предизвиква неуважение към тантризма, включва скандалният *панча-таттва ритуал, който използва традиционно забранени елементи, в частност полово сношение (*майтхуна). Третият подход може да бъде приблизително приравнен към *кундалини-йога, използването на присъщия на тялото психодуховен потенциал. Вж. също Агхори секта, амная, питха, срота, вира.

Йога-Енциклопедия
Copyright © by . All Rights Reserved. ©

ТАНТРА

ТАНТРА ("Тъкачен стан", от корена тан, "разпростирам се, разтягам се"), термин, който в най-общия си смисъл е използван като синоним на *шастра ("ръководство"). По-конкретно обаче той означава творба, която принадлежи към един жанр свещени писания в *шактизма и *шайвизма, но също и в традицията на *будизма. Съществуват многобройни индуистки Тантри, които често приемат формата на диалог между *Шива и неговата божествена съпруга *Деви (или *Парвати и т. н.). Двете най-известни индийски Тантри са *Кула-арнава-тантра и *Маха-нирвана-тантра. Подобна на *Агамите (на *шайвизма), *Самхитите (на *вайшнавизма) и *Пураните, Тантрите разглеждат широк кръг теми. Те съдържат разкази за психокосмологията и историята на света (разделена на цикли, или *юги), описания на божествата и съответните им ритуали на поклонение, и на ритуалите за придобиване на множество *магически сили. Има също наставления за езотеричния процес на активизиране на *кундалини-шакти, който е от решаващо значение за духовния *път на *тантризма.

Йога-Енциклопедия
Copyright © by . All Rights Reserved. ©




ОМ КРИЯ БАБАДЖИ НАМА АУМ

Тема Re: Тантра енови [re: titiksha]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано19.06.03 04:54



това го прати в клуб ошо,че там са най-наясно с нещата.аз съм се интересувал повече от тибетски тантрически практики,които повтарят това което си написъл.какво мислиш за ошо?аз лично не съм негов привърженик



Тема Re: Тантра енови [re: дядoБлaro]  
Автор titiksha (ученик)
Публикувано19.06.03 12:53



Добре ще го пусна в Ошо. Харесвма някои неща от него но и аз не съм му голям фен.

Ако четеш руски ето ти линк Към Тирумандирам благодарение на Observer.



ОМ КРИЯ БАБАДЖИ НАМА АУМ

Тема Re: Тантра енови [re: titiksha]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано19.06.03 13:26



Като сме тръгнали да се ограмотяваме, поне да бъде пълно.

Това го пуснах и в ОШО, но понеже не всички влизат там, реших да го пейстна и тук.Твоят постинг завършава с "езотеричния процес на активизиране на кундалини-шакти*, който е от решаващо значение за духовния път на тантризма." Затова влязох в Йога енциклопедията да видя какво е кундалини-шакти* и ето:

КУНДАЛИНИ-ШАКТИ ("змиевидната сила"; наричана също кундали, кутиланги, бхуджангини, пхани, наги, чакри, сарасвати, лалална, расана, самкини, раджи, сарпини, мани, *ашта-вакра, атма-шакти, авадхути, кунти и с редица други имена), мистериозна психодуховна сила; концептуалната и практическата опора на *тантризма и *хатха-йога. В *Хатха-йога-прадипика (3.1) тя се възвеличава като опората на всички трактати (*тантра) по *Йога.

Намек за енигматичната кундалини се среща още в *Ригведа (10.189) под името Вач Вирадж ("бляскав глас"), която е описана като "царица на змиите" (сарпа-раджни). Тъй като се твърди, че изпитването на кундалини се основава на универсалните структури на тялото, ние можем да приемем, че с него са се сблъсквали мистиците през всички епохи. Само в положително ориентирания към тялото езотеризъм на *Тантрите това преживяване е разработено в един пълноценен концептуален модел, който след това служи на практикуващите като пътна карта в техните усилия систематично да пробудят силата кундалини.

Според окултния принцип, че тялото е микрокосмос, който вярно отразява големите конфигурации, срещани в макрокосмоса, кундалини е разглеждана като индивидуализираната форма на космическия женски принцип, или *шакти. Тази божествена сила се проявява под формата на кундалини, от една страна, и като жизнената сила (*прана), от друга. Кундалини обаче се разбира като по-фундаментална сила в духовния процес. Вероятно отношението между прана и кундалини може да бъде сравнено с това между атомната бомба и водородната бомба. Изисква се концентрирано въздействие върху прана-силата, регулирана чрез управлението на дишането, за да се задейства силата кундалини и да се възкачи тя по централния канал (*сушумна-нади) на *тялото.

Кундалини е изобразявана като пребиваваща в непроявено състояние, блестяща като милион слънца, в най-ниския езотеричен център (*чакра) на тялото. Непроявеното състояние на кундалини се изразява в представата, че тя лежи навита - три и половина, пет или осем навивки често са споменавани - в базисния център. Тази скрита змия затваря вратата към освобождението, която е долният вход към централния канал (*сушумна-нади). *Горакша-самхита (1.47 и сл.) отбелязва:
"Змиевидната сила, осморно навита над "луковицата" (*канда), остава там, като закрива с лицето си отвора към вратата на *Абсолюта. През тази врата може да бъде достигнат безопасният вход към *Абсолюта. Покриваща с лицето си тази врата, великата *Богиня е спяща [в обикновения човек].
Пробудена чрез *буддхи-йога, заедно с [комбинираното действие на] *съзнанието и *дъха, тя се възкачва през *сушумна като конец, [промушван през] игла.

Спяща под формата на змия, наподобяваща блестящо въже, тя, когато бъде пробудена чрез Йога на *огъня [т. е. ментална концентрация и управление на дишането] се въздига през *сушумна.

Също както една врата може да се отвори с ключ насила, така йогинът може да счупи вратата към *освобождението с *кундалини."

Задачата на тантрическия *йогин се състои в това да принуди *кундалини да се "размотае" и да се издигне до "хилядолистния лотос" на темето на *главата, където се намира статичният полюс на психодуховната енергия.. Тук е седалището на *Шива. Настъпващото в резултат на това повторно единение на *Шива и *Шакти, *бог и *богиня, е възхвалявано като върховната цел на *Йога. То се проявява в едно радикално *превключване в съзнанието, изличаващо усещането за обособяване и напояващо тялото с божествения нектар, *кула-амрита (или *сома), което се преживява като ненадминато блажено (*ананда).

Въздигането на *кундалини от базовата *чакра до главата се свързва с множество психични феномени, особено топлина и светлина (*джйотис), но също различни видове вътрешни звуци (*нада). Според *Йога-шикха-упанишад (1.114 и сл.) непрестанното стимулиране на *кундалини създава в централния канал усещане, подобно на лазене на мравки по гърба. Някои от тези странични физиологични ефекти могат да бъдат твърде разстройващи, особено когато пробуждането на кундалини стане спонтанно и без подходяща подготовка или пречистване. Тези явления са живо описани от Гопи *Кришна (1971), една съвременна "жертва" на кундалини, който постепенно се научава как да я владее. В своята автобиография Кундалини: Еволюционната енергия в човека, той описва живо своето преживяване така:
"Внезапно с едно бучене (тътен) като от водопад, усетих поток от течна светлина, обливаща мозъка ми през гръбначния канал. Напълно неподготвен за подобно развитие на нещата, аз бях съвършено слисан; но възстановявайки незабавно самообладанието си, останах седнал в същата поза, задържайки ума си върху точката на концентрация. Озаряването ставаше все по-ярко и по-ярко, бученето все по-силно, изпитах някакво усещане за люшкане и след това усетих как се изплъзвам от тялото си, изцяло обвит с ореол от светлина. (с.12-13)"

Смята се, че крайната реализация на *тантрическия йогин е по-пълна от тази на *раджа-йогина, защото включва тялото. С други думи, това не е просто състояние на преодоляване на съзнанието, но озарение и на самото тяло: Тялото се преживява като тялото на *Всевишния. По този начин тантрическият йогин, или *садхака, съчетава идеала за освобождение (*мукти) с идеала за светска наслада (*бхукти).
Вж. също грантхи.





Тема Re: Тантра енови [re: titiksha]  
Автор titiksha (ученик)
Публикувано19.06.03 14:00



В отговор на:

Миро от Ошо: Казваш, че тантра не било само за секса. Ами да се подпиша и аз под това. Обаче замислял ли си се защо се отъждествява често със сексуални практики? Може би защото именно много хора имат нужда от такива. В което пък няма нищо лошо.

И не знам защо винаги енциклопедиите трябва да са критерии за нещо ... Не си ли критерия ТИ? И въобще какво значение има какво е тантра, тя е едно средство, не цел. Какво ще кажеш – ти ли си по-важния или тантра?





Погрешното отъждествяване е следствие на незнанието, на непознаването на Тантра. Ето затова са енцикопледиите. А който иска може да не ги чете.
Що се отнася до нуждите на хората май тантра може да им даде един вариант за изясняване на това каво им е нужно или дали нещо въобще им е нужно.

Никаде не съм казал че енцикопледията е критерий - ти го казваш. Просто тази енцикопледия много ми хареса . Естествено не е задължително да се харесва на всички.

Кой е по-важен ? Интересен въпрос. За сега не съм много сигурен кой е Аз а тантра ми дава прекрасен механизъм за това изследване. Ами ако накрая се окаже че тантра и Аз е едно и също

ОМ КРИЯ БАБАДЖИ НАМА АУМ

Редактирано от titiksha на 19.06.03 14:02.



Тема Класическия текст към Йога и Тантранови [re: titiksha]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано19.06.03 16:36



Титикша, името Турамандирам нищо не ми говореше, но като кликнах линка, който си дал, направо чрез Favorites в менюто на нета, си го сложих към директорията Йога, която съм си направила за по-лесен вход като търся някакво инфо.





Тема Re: Класическия текст към Йога и Тантранови [re: ***ЛИЯ***]  
Автор titiksha (ученик)
Публикувано19.06.03 17:01



А ако ползваш английски:



Руското издание май не е пълно. Но довечера в къщти ще проверя. Ако те интересуват нещата около Тирумандирам ще ти пиша тук.

А един приател от Q-to ме базика да започна да скснирам Тирумандирам и да го качим в нета.

ОМ КРИЯ БАБАДЖИ НАМА АУМ

Редактирано от titiksha на 19.06.03 17:14.



Тема Re: Класическия текст към Йога и Тантранови [re: titiksha]  
Автор ***ЛИЯ*** (непредвидима)
Публикувано19.06.03 17:43



Тантра Йога е перлата на източния мистицизъм. Има я на английски, има я на руски, ние да не сме по-тъпи, че да не можем да я качим на български?!

Интересуват ме, разбира се, пиши.






Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.