Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:37 28.09.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Вечния водовъртежнови  
Автор Oro (коректен)
Публикувано20.05.02 23:53



Ние всички живеем в един свят на невероятни промени. Свидетели сме на промени, които стават почти пред очите ни всеки миг.
"Nothing stay the same!" /Нищо не стои същото-непроменено/ А от друга страна човека е така устроен, че търси постоянно нещо стабилно, нещо сигурно, нещо постоянно....Стабилни родители - които винаги да ни обичат и се грижат за нас, стабилни приятели/ки - на които винаги да можем да се опрем и никога няма да ни "предадат" , стабилни любовници - които винаги да ни обичат както беше......онзи "най-страхотния път"...., стабилни съпруги/зи - които след като сме вложили толкова усилия и енергия и искренност и.... пари също....никога да не ни изневеряват и....докато бачкаме като волове / или полярни кучета впрегнати в шейни......защото иначе кучетата не работят/ да не сядат всеки ден на чашка кафе с клюкарките от квартала да ни "предъвкват" ...кирливите ризи и.....да ни кирлят чистите такива. Да имаме стабилна работа - по
възможност такава, която ни харесва и си я обичаме...стабилен шеф, който само прави партита и се усмихва на всички всеки ден и вдига заплатите всеки месец...Стабилен дом, стабилни цени, стабилни деца - които няма да станат внезапно наркомани...или..дори....убийци.
Всичко стабилно, сигурно и точно ! Никакви неприятни изненади! Само ....приятни!

Къде го дават всичко това?
....никъде...


Ние всички сме в един водовъртеж сякаш....Всичко се мени. Никой не е честен и верен....НА НАС. А ние ? Ех, ние се опитваме уж.... да сме точни и честни с всички....ама "виж го това говедо?!!! Как да бъдеш добър с него....." или "..тая курва....как да не я пребиеш...всичко съм и осигурил и..да отиде с тоя боклук да спи....." И всеки се чувствува някак измамен, изигран и.....КОМПЛЕКСИРАН !!! "Защо не мога да разбера какво да правя? Кое е право и кое е криво? Как да намеря стабилност в този
свят, който е като едно тресавище?"
Може би от тази гледна точка КОМПЛЕКСИТЕ са базирани на това, че си създаваме свои модели, свой морал и като го спазваме влизаме в конфликт с целия свят. Ние "изчисляваме" всяка ситуация - търсейки "есенцията" или поуката или мъдроста.......или онова "което да можем да приложим при следващата ситуация.......и да действува..." Понякога успяваме.......понякога не. Тогава?

..........ПОМОЩ !!!
- Кой ще ни помогне тогава? Най-добрия приятел?
- Не и той не знае. И той търси помощ.
- Любимата и верна жена/мъж?
- Не и той/тя не знае и търси помощ.
- Доктор? Един специалист....Психолог? Психоаналитик?
- Не. И те знаят само това, ......което знаят и са изучили от наблюдения и експерименти. Но не могат да помогнат генерално.
- Тогава КОЙ ! Мама му стара.... Аз искам стабилност и сигурност в моя живот!!! Може би една .......религия......Да почна да чета стари писания и да паля свещи пред картинки на..светци и кандила и др....???
О не. нито това е отговора. Това е само .....нещо като ...попътен вятър...към целта....Защото всички религии, секти, учения, догми,
философии.......ГОВОРЯТ за ОТГОВОРА но......не го дават......Те са като готварските книги - пишат за продукти, за приготвяне на вкусни храни......но НЕ СА ХРАНАТА.

Ние живеем в един свят на промени - като във водовъртеж е всичко .....и ние сме.. като удавниците в този водовъртеж......"Къде е брега??? Къде е земята?? Искам да стъпя на нещо твърдо!!! Спрете този водовъртеж!!! Искам да се измъкна от него!!!"

И тогава едно Ръка се протяга и ти се хващаш за нея. Тя е толкова нежна и ефирна и....все пак толкова ..могъща......По-могъща от най-силния водовъртеж........от всяка догма и религия и секта и философия.....Толкова Вълшебна и Неотразима по своята Безподобност.......Откъде се появи?
Откъде знаеше, че съм в този водовъртеж? Как разбра какво мисля.....и от какво имам нужда.....Какво е това чудо????????? Аз не съм във водовъртежа вече.......Колко е прекрасен света.......и всички хора........ Колко е чудесно да намериш този МИР и тази вътрешна Изпълненост....... сякаш времето е спряло.....Да! Времето е спряло......
За какъв водовъртеж говорят хората? Какви са тия отчаяни крясъци?
Какво е тая борба? .......Аз изпитвам САМО Любовта и Мира. Те са ме изпълнили напълно. Нищо друго. Няма болки, съмнения и страдания. Толкова е Ясно и чисто в мен и навсякъде извън мен. Красота ! Красота и Мир. Мир и Любов. Любов и Благодарност......към тази Най-Красива, Най-любяща, Най-състрадателна, Най-мъдра, Най-можеща и най-знаеща Ръка......която ме измъкна от .........ужасния водовъртеж.....в който се бях отзовал/а......


" Open your mind for the Beauty inside "


Тема Re: Вечния водовъртежнови [re: Oro]  
Автор ПЪTниk (ПЪТник)
Публикувано21.05.02 09:25



"....И тогава едно Ръка се протяга и ти се хващаш за нея. Тя е толкова нежна и ефирна и....все пак толкова ..могъща......По-могъща от най-силния водовъртеж........от всяка догма и религия и секта и философия.....Толкова Вълшебна и Неотразима по своята Безподобност.......Откъде се появи? "

Светкавицата е блеснала, осветила е за миг тъмнината в която сме забъркани, ние за миг сме осенени, изпълнени с вяра, надежда и любов, Сила.
После...? После..., после сме ние на ход, памет, благодарност, възхищение, забрава...постепенно, бързо или бавно изпадаме отново в старото си състояние, не можем да бъдем истински благодарни, не можем да бъдем истински приятели, не можем да запазим достойнството си и пак изпадаме в тъмнина, огъваме се под силното и въздействие, отново сме мънички , слаби и сами?
Защо, Оро, знаеш ли?



Тема Re: Вечния водовъртежнови [re: Oro]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано21.05.02 12:01



И защо тоя зор, бе Oro, да се “измъкваш от водовъртежа”?! Защо да е “ужасен”?
Защо не ти харесва той? Защото е пълен с наркомани, убийци, неверни жени и лоши шефове... каквито ти не заслужаваш... (а наистина ли не ги заслужаваш?)
Искаш “само приятни изненади”?! Стабилност и сигурност? Както сам пишеш, тоя филм никъде не го дават. Не можеш да променяш целия свят по своя поръчка. Дори и да можеше, щеше да се получи един страшно скучен свят, не мислиш ли?
Не се коси - и без друго един ден водовъртежът ще спре, завинаги и невъзвратимо. Закъде бързаш?
И за какво са ти чужди Ръце, които да те вадят? Нямаш ли си свои ръце? И своя глава, свое сърце? Не можеш ли малко да се смириш? Да не се пънеш да го преправяш целия, този пусти свят, нито да се криеш от него?



Тема До Огнедишащнови [re: Orнeдишaщ]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано21.05.02 12:15



Всъщност, откъде здравомислещ човек като теб, е попаднал в ТОЗИ клуб? Чета някои от постингите ти и в повечето случаи отбелязвам, че съм на същото мнение!

Какво да ти кажа, не искам да обищдам никого, но повечето от хората ТУК са "не от мира сево"!



Тема Re: До Огнедишащнови [re: Black Wolf]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано21.05.02 12:55



Моето дълбоко убеждение е, че системата Йога е била създадена и развита от съвсем здравомислещи хора със съвсем здравомислещи цели. Друг е въпросът, каква част от последователите са здравомислещи, каква част са суеверни мистици и каква - фанатици. Разбирай присъствието ми тук като опит за отстояване на здравомислието. От всяка идея може и трябва да се извлича полезното.



Тема Re: Вечния водовъртежнови [re: ПЪTниk]  
Автор Oro (коректен)
Публикувано21.05.02 13:40



"Защо, Оро, знаеш ли?"
Знам! От опит а не от книги......Липса на КОНЦЕНТРАЦИЯ, липса на постоянство и решимост да стоиш в БУДНОСТ - в БОЖИЕТО СЪЗНАНИЕ.
Всеки е влизал в контакт с Бога при една или друга ситуация......за секунди...Но как да ОСТАНЕШ в този контакт? Трудно! Неимоверно трудно!

За това се появява периодически на земята някой, който прави този контакт ЛЕСЕН за хората. Защото Той е посредник в тази връзка.
Това е Живия Учител.
Аз имах щастието да узная за Него, да Го срещна и получа метода да
се свържа с Бог в мен - директно. След толкова години практикуване на Познанието......днес мога да живея без да губя този контакт с едно вълшебно чувство на Изпълненост и вътрешна Радост. Бидейки във всякакви стресови ситуации - да остана в Мира, който изпитвам в себе си.
Има много песни посветени на Учителя и Познанието. Една от любимите ми е "Оазис на Любовта".......Това е Оазиса, който всеки търси.....и не може да намери сам.


" Open your mind for the Beauty inside "


Тема Re: До Огнедишащнови [re: Orнeдишaщ]  
АвторBlack Wolf (Нерегистриран)
Публикувано21.05.02 13:49



Честно казано, аз съм севсем равнодушен към Йога в практически аспект - в смисъл, че нямам никакво намерение да се захващам с нещо подобно.

Разбира се, че Йога е за здравомислещи хора - въпреки, че с моя приятел Белия Вълк /опа-а, за една бройка щях да му напиша името!/ се закачаме с йогините тук - ако всеки, койно има някакво отношение към Йога, може да се нарече йогин, разбира се...

Имам доста познати и един-двама ПРИЯТЕЛИ, които практикуват и какво да ти кажа - като цяло не им се отразява добре на хората!

Мисля, че част от причините са в една особеност на тази Йога, която е популярна у нас. В България са известни ПРЕДИМНО учители и пътеки, които са монашески /в смисъл - за санияси/; СВЕТСКИТЕ направления в Йога са много по-малко известни. В самата Индия, някои МНОГО СТАРИ именно СВЕТСКИ школи са доста ограничени.

Аз например харесвам като подход, като възгледи Иенгар. От това, което чувам за Шибенду Лахири, който вече два пъти идва в България, съдя, че той също е съвсем нормален, готин човек. Но това е май първата светска школа, която се появява у нас /може и да бъркам, не съм много запознат/.

Това, което ме ВБЕСЯВА у йогите, е изключителното неприемане от тяхна страна на всякакви други пътища за развитие. Има много такива пътища, като понякога методите им доста се различават от Йога. Повечето практикуващи Йога, поне тези, които познавам, не са способни да разберат, че човек може да върви към техните цели и със съвършенно различни методи /е, поне понякога/!

Не че това ме притеснява - честно казано, малко ми пука за мнението им, но е нормалко хората да се стремят към взаимно разбиране. Освен това, въпреки че Йога е стара и мъдра система /боже, как ми се отвори устата да го кажа:))/,
идеални системи НЯМА - всички учения и съответни практики си имат своите слаби места, недостатъци и направо погрешни части! Уви, това е положението.



Тема Re: Вечния водовъртежнови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Oro (коректен)
Публикувано21.05.02 13:57



Я ми кажи, какъв е кефа ..да гледаш ТВ ? Защо милиони хора по света
прекарват маса време пред ТВ всеки ден ? Ще ти кажа:
Защото аз напр. който обичам пътешествия и документални серии за природата мога да се разположа най-удобно в къщи и да гледам от близък план лъвове, тигри и др. хищници...без да треперя от ужас. Да гледам експедиции с кучета до северния полюс - без да чувствувам измръзване или картини от бурен океан - без да ме хваща морска болест,
или африканска природа....пустини и т.н. - без да ми е горещо и да съм жаден. Да "посещавам" далечни страни и се "смесвам" с тълпите на улиците....без да треперя, че някой ще ми задигне портмонето или ръгне с нож...Да "скачам" от самолети и се "гмуркам на дъното на океани - без да се намокря.....да гледам един мач или спортно събитие с всички подробности - без да съм се блъскал на опашка за билет и да понасям обезумели запалянковци, които ме мачкат отвсякъде и налагат по главата с юмруци /не мен а противников играч, де/


Щом ти харесва водовъртежа - кефи се! Никой не може да го спре.

Но нека да ти кажа, че ако попаднеш в една стресова ситуация с много хора наоколо и всеки е изнервен и всеки хаби маса енергия .....а ти стоиш
и хем си в ситуацията - хем не те докосва. И си излизаш жив и здрав с отлично настроение, докато всички за изтощени до край......Ти си бодър и весел. Как ти изглежда? Да умееш това?
Защото целия този свят при цялата си "реалност" е точно като един театър, като едно ТВ предаване.... ако се превърнеш в неутрален зрител, който участвува също - но по свое желание.....а не завъртян в големия Водовъртеж и....едва задържайки се на повърхноста.....

" Open your mind for the Beauty inside "


Тема Re: До Огнедишащнови [re: Black Wolf]  
Автор Oro (коректен)
Публикувано21.05.02 13:58



Понеже не пиша и не чета тук....нямам представа за хората....
Може би се подвеждам от заглавието на клуба....кой знае?

" Open your mind for the Beauty inside "


Тема Re: Вечния водовъртежнови [re: Oro]  
Автор ПЪTниk (ПЪТник)
Публикувано21.05.02 14:44



Давай тогава посочи оазиса на хората- те са тъпи и слепи и няма кой друг освен теб да им го покаже!
Пиши им по много и навсякъде защото и не разбират от малко?
Пък и нямат директна връзка.
Такива като теб и мен заехме директните връзки с Бога.
Умните излизат от всякакви стресови ситуации-мъдрите не попадат в тях.
Не зная дали ме разбираш, но си мисля че аз добре те разбирам.
Мира който трябва да е в теб се проявава и отвън.
Това което ти показваш в клубовете е същото като вътрешното ти, а то не е Мир.
Себе си ти заблуждаваш, а мен лъжеш. Аз ти вярвам защото те разбирам.
Няма нито един човек в клубовете, който да е винаги изпълнен с Мир?
Какво си практикувал ти си знаеш, но резултата се вижда много добре!
Бъди здрав Оро!

Редактирано от ПЪTниk на 21.05.02 14:49.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.