Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:16 26.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема По въпроса за тао-йога  
Автор huanji ()
Публикувано29.01.02 23:57



Като говорим за йога, стигаме до любов. По пътя към божествената любов, често се присъединява жена. Тао-йога (названието е китайско, в Индия тези неща се съдържат в тантра йога), бележи пътя на духовната хармония между двама с цел достигане на висша духовност. Древните текстове говорят за такава любовна практика между Шива и Първати, Кришна и Радхарани и т.н. Интересно ми е какви са мненията по въпроса и дали някой има подобни опитности.



Тема Re: По въпроса за тао-йоганови [re: huanji]  
Автор Kapл (Кольо)
Публикувано02.02.02 06:59



Опитвал съм се да правя разни неща, къде с повече, къде с по-малко успех. Не мисля, че мога да ти давам съвети, но мога да ти препоръчам книжка - "Тантра" на Марго Ананд. Ако още я нямаш, вземи си я - има още поне 2-3 книги на тази тема излезли на български, но не могат да се сравняват с тази.

И мисля, че трябва да бягаш от древните текстове, ако искаш да направиш нещо реално. Те са предназначени за хора с друга психология и минало.
Приемам за даденост, че имаш книжките на Мантак Чиа.

Както казах, не мога да учителствам, но знам, че всичко това е напълно в границите на постижимото за всеки от нас.



Тема Re: По въпроса за тао-йоганови [re: Kapл]  
Авторhuanji (Нерегистриран)
Публикувано02.02.02 17:56



Общо взето се надявам да се направи някаква дискусия по въпроса. Въпросът за превръщането на половата енергия в духовна е един от фундаменталните в йогическата практика а също и при практикуващите боини изкуства(изкуставо, като път а не спорт). В противен случаи, човек става като кофа без дъно. Отгоре налива, отдоло изтича.
Древните текстове са по-скоро пример. Ще видя да си взема тази книга. На Мантак Чия и др. ги имам от доста години, преди да излезнат у нас. Превеждани на ръка и печатани на машина...ентусиазъм. :)
Може да бъде с партньорка или без. Първо трябва да се усвои издигането на енергията по задния среден меридиан и спускането по предния среден меридиан. Това го има в книгите. Като се отворят надите става лесно. При това положение, напиращата енергия се разнася из цялото тяло( след като се направи завъртане по макрокосмическата орбита). Но другото го няма. А "друго" има. За него загатва Джао Бичън в "Даоистка вътрешна алхимия". Той си го и дава, но е трудно да се дешифрира всичко. Нито Мантак Чия, нито Ян Дзюн Мин, дават свединия за това.



Тема Re: По въпроса за тао-йоганови [re: huanji]  
Авторbatmanata (Нерегистриран)
Публикувано02.02.02 22:21



energijnite kanali bili 72 000
"tantra"=metod za zashtita
drugoto,koeto naistina go ima moze da se otkrie v "pashimonthanazana"(glavokoljanna poza)
"edin gram praktika e poveche ot tonove teorija"



Тема Re: По въпроса за тао-йоганови [re: huanji]  
Автор Kapл (Кольо)
Публикувано03.02.02 09:24



Занеш ли, аз всички книги ги приемам с дозичка недоверие. Енергията, която циркулира в собственото ми тяло винаги се различава малко от енергията на останалите. Ако си успял да отвориш орбитата, и да усетиш енергията да се движи в теб, значи си достатъчно напреднал, за да можеш да импровизираш по-нататък. Почувствай нещата, усети къде минава енергията, сам открий това, което го няма в книгите. Според мен това, на което може да те научи един добър учител, е как да ТЪРСИШ, а не кое как Е при теб. Един приятел от 5 години ссе тюхка, че в една книга тан-тиен е даден на едно ниво, а в друга по-ниско или по-високо. А какво значение има? Като седнеш и се концентрираш, ще го усетиш къде е при ТЕБ.
Книгите дават схемата на нещата - подробностите ги откриваш с практика.



Тема Re: По въпроса за тао-йоганови [re: huanji]  
Авторbatmanata (Нерегистриран)
Публикувано03.02.02 11:39



daaa vinagi trjabvat dvama za tezi neshta.
no tezi dvamata,za koito e pisano v drevnite tekstove bili vatre v teb.
ednoto bilo forma ,a drugoto ideja.ednoto e materija,a drugoto saznanie. trjabvalo da se pridobie sila.
sila na razlichavane.silata na joga.



Тема Re: По въпроса за тао-йоганови [re: Kapл]  
Автор huanji ()
Публикувано03.02.02 20:55



Както се казва, във всяка книга има по нещо, но в никоя всичко. :)
Въртенето по микрокосмическата орбита не е чак такъв проблем. Енергията си върви нормално. Но въпросът е, че дори и да циркулира добре, сублимацията не е пълна. В голям процент да, но не на сто процента. При това положение, енергията започва да тежи. Това си е чиста полова енергия, която си се държи като такава,. Сиреч не е добре да се задържа прекомерно, защото може да навреди на простатата и пр. Това е голям проблем за монасите, които не са посветени.



Тема Re: По въпроса за тао-йоганови [re: batmanata]  
Автор huanji ()
Публикувано03.02.02 21:11



Във всяка книга пише за 72-те хиляди нади, от тях 64 по главни, три още по важни(ида, пингала и сущумна) и една основна(сущумна). То е по-важно някакъв опит да споделим. Книжките, всеки може да си ги чете.
За позата "щипка": в Хата-Йога Прадипика (мисля, че я издадоха), се описват всичките достоинства на тази важна азана. Предполагам, че визираш способността на тази поза, да изтегля кундалини в сушумна нади. Това наистина е вярно. При по-дълго задържане, гръбначният стълб се затопля и това е осезаемо дори при пипане с ръка. Но не виждам как това ще повлияе на трансформацията на половата енергия, при положение, че спонтанното събуждане на кундалини е описано по-скоро за добиване на увереност при практикуващите. Ти брахмачарин ли си? Ако е така, мисля да разговаряме допълнително и ще те слушам много внимателно.



Тема Re: По въпроса за тао-йоганови [re: huanji]  
Авторbatmanata (Нерегистриран)
Публикувано10.02.02 16:11



vse oshte ne sam ovladjal "naj-chudesnata poza",vapreki,che sam otkril njakoi ot efektite ,koito si opisal,no e neobhodimo dosta dalgo zadarzane v neja.
tazi kastova sistema ne mi e savsem ponjatna,a i trudno bih mogal da izvarsha tova dejstvie - samoopredeljane v kasta.
i zashto da ne me slushash vnimatelno kogato,govorish s men i bez da sam brahmacharin?



Тема e da ti imam i problemaнови [re: huanji]  
Авторshjagda (Нерегистриран)
Публикувано10.02.02 17:56



mi prahosvai ia ;)))




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.