Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:04 26.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема вяями-въпрос  
Авторll (Нерегистриран)
Публикувано31.10.01 00:00



ami moiat problem e sledniat ot okolo edin dva meseca se opitvam da se zanimavam s yoga. no knigite na koito popadam ne sa mnogo za nachinaeshti. primerno ot 121tte asani na datteshvara dev moga da ispulnia ne poveche ot 3-4:) tam v uvoda se spomenava che v nachaloto triabva da se praktikuvat taka varechenite vayami koito bili dinamichni uprajnenia a ne statichni za da se podgotvil organizma. syshtoto prochetoh i v edno syobshtenie v tozi klub na jordan. niakoi bi li mi posochil ot kyde moga da dobia predstava za tezi praktiki -knigi sitove dr. mersi



Тема Започването....нови [re: ll]  
Автор Topepo (дон)
Публикувано31.10.01 17:05



Обикновено се започва с четири пет основни асани, които са лесно изпълними, безопасни и дават добър физиологичен и психологически ефект. Това са:1)сарвангасана (стойка на рамене, свещ) 2)халасана(рало)
3) риба 4) змия, кобра 5) евентуално лък - но тя не е толкова лесна.



Тема И още....нови [re: Topepo]  
Автор Topepo (дон)
Публикувано31.10.01 17:10



Ако изпълняваш тези асани РЕДОВНО, ЕЖЕДНЕВНО (можеш да почиваш в неделя!), по едно и също време - по твой избор, не по късно от един два месеца ще почувствуваш първите резултати. И засега просто няма смисъл да нагазваш из твърде сложните, трудни и неприятни практики, на високите степени. Всичко по реда си.....



Тема Вяямитенови [re: ll]  
АвторJordan (Нерегистриран)
Публикувано01.11.01 10:55



Ето един смислен въпрос, каквито по-често би трябвало да се появяват в този клуб.
Да, аз препоръчвам преди да се започне с асани, първо да се практикуват за известен период вяями – динамични йогически упражнения, които засилват мускулите и костите, огъвкавяват тялото в достатъчна степен и вливат нова енергия в него, така че овладяването на асаните след това става много по-лесно. Тези упражнения обаче не са само подготвителни, те могат да се практикуват и по-късно наред с асаните, защото си имат свое самостойно въздействие върху храносмилателната система (а оттук и укрепват имунната сила), жлезите с вътрешна секреция и нервната система.
Като цялостна система те са представени за първи път в книгата на Дхирендра Брахмачари “Йогическа Сукшма Вяяма” (Dhirendra Brahmachari. Yoga. Yogic Sukshma Vyayama. New Delhi, 1956, 232 pages with 130 full-page photographs). Брахмачари казва, че вяямите са древни йогически практики, пазени в тайна през вековете, разкрити му от неговия учител Махарши Картикея, с чието позволение той ги представя за първи път пред по-широка публика. В този системен вид споменатите практики наистина се срещат само в тази книга. Иначе отделни упражнения могат да се срещнат и в други книги.
Информация за тях на български може да се намери в книгите:
1. А. Миланов, И. Борисова. Хата Йога за всички. С., 1973, с. 76–82.
2. В. Евтимов. Йога. С., 1981, с. 172-189 (също и в разширеното издание на тази книга от 1992 г.)
Книгата на Брахмачари е превеждана на български и изцяло, но циркулира в неофициални машинописни копия вероятно от 30 години насам. По едно от тях и аз започнах практиката си. През първите три години практикувах вяями сутрин плюс очистващи процедури (шаткарма) и пранаями, описани пак в същата книга, а вечер опитвах асани. Без да натрапвам личния си опит, мога да потвърдя, че при тази схема много по-лесно се навлиза в Йога, а и резултатите идват много бързо. Системата на Б. К. С. Айенгар, при която се започва с по-леки асани от няколко групи и постепенно групите се сменят и се включват по-сложни пози, също е добра и дава резултати (изпробвал съм я и нея), но при нея липсва това съчетание с пранаями и очистващи процедури, което наистина има много благотворен ефект.
Информация за вяямите може да се намери и в Интернет (на английски, испански и португалски). Например www.yogamedicine.com/sukshmavyayama.html, където има таблица с линкове към отделните упражнения, накратко описани, но, за съжаление, без илюстрации. Имаше един индийски сайт, на който беше сканирана цялата книга на Брахмачари, заедно със снимките, но в момента изглежда не е поддържан или има някаква друга причина, така че сега не действа и няма достъп към книгата. Обща информация с линк към този сайт има и на http://chrysalisyog.homestead.com/sv.html.
Книгата е превеждана и на руски, има я в момента в софийските книжарници под заглавие: Дхирендра Брахмачари. Сукшма Вьяяма. Издадена е от киевското издателство “София”, което се слави с много лоши преводи. Не мога да кажа дали и този е такъв, защото не съм сравнявал с оригинала. Все пак там има всички оригинални снимки, макар и в доста лош вид.
Това са информационните източници, които на мен са ми известни. Ако някой знае и други, нека ги прибави.
Аз не знам нито на каква възраст си, нито в каква физическа форма си, затова не мога да дам тук конкретни съвети за практиката. Един общ съвет – при повечето упражнения се посочват 25 повторения за начало. Навремето съм преподавал тези упражнения и на други хора, та оттогава знам, че за някои тази средна норма в началото е твърде висока (получават мускулна треска). Затова не започвай с всички упражнения наведнъж и ги прави само по пет пъти. Постепенно добавяй нови упражнения и увеличавай повторенията примерно с по 5 на всеки две седмици. В цялостния си вид системата е много натоварваща (още повече ако се прави с по 100 повторения) и затова трябва да се овладява бавно. При всички случаи трябва да излизаш от практиката много ободрен, а не изморен.
Ако имаш и други въпроси по-нататък, не се притеснявай, че ще бъдеш досаден, ако ги зададеш. Този клуб е за споделяне на опит и мнения, както и за взаимно подпомагане, така че с времето, надявам се, ще придобие желания от всички ни вид.



Тема Re: вяями-въпроснови [re: ll]  
Авторлyннa фeя (Нерегистриран)
Публикувано02.11.01 11:04



Защо се шири мнението, че йога може да се практикува по книги? Това е наука, която се предава от учител на ученик. Ти не можеш сам да решиш какви асани да правиш, а да не говориме за същинските асани без предварителни практики!!! Можеш доста да си навредиш.
Непременно си намери учител! В предишните теми бяха посочени места, където се практикува, така че можеш да се обърнеш към тези хора.
Успех:)



Тема Re: въпросанови [re: ll]  
Автор Topepo (дон)
Публикувано02.11.01 17:41



Много информация, много ерудиция, много нещо....
Само дето не се вижда главното - как да започне човек.
Аз поне предложих нещо просто, конкретно и практическо.

Редактирано от Topepo на 02.11.01 17:48.



Тема Re: вяями-въпроснови [re: лyннa фeя]  
АвторJordan (Нерегистриран)
Публикувано02.11.01 22:50



Йога е наистина изключително сложна наука, но не е необходимо да се плашат хората. Системата "гуру - шишя" е класическа, ала характерна само за Индия. В другите страни, включително и в България, по ред причини тя никога не е функционирала. Тук фигурата на гуру е заместена от инструктора, който обучава не чрез лично наблюдение и наставления, а чрез групови (масови) занимания, при които отделният практикуващ рядко има възможността да бъде обект на толкова особено внимание, колкото на него му се иска. Добре е все пак в началото да се посещават такива занимания, защото техниката на изпълнение на позите се разбира по-лесно с гледане, отколкото с четене (най-добре е, разбира се, тези два подхода да се съчетават). Затова и в другите страни се издават почти толкова видеокасети, колкото и книги.
Иначе рискът от навреждане от асаните е силно преувеличен. Ако човек не реши да си прави глупави експерименти (от рода на "Я да видим дали мога да задържа в лотос половин час" или "Ще стигна до 15 минути в тази поза за две седмици"), а просто следва здравия си инстинкт, нищо повече от леки травми (каквито има при всички други телесни практики, спортове и пр.) няма да му се случи. Единствената асана, която наистина е опасна, е ширшасана (стойка на глава). Само тя категорично не бива да бъде практикувана без надзора на опитен и квалифициран инструктор.
В по-големите градове наистина има добри курсове, но ако човек живее в малък град или село какво трябва да прави? Да чака да мине някой добър учител? Повечето хора, които практикуват Йога у нас, винаги са го правили предимно по книги, сами са си избирали асаните и са се учили предимно от личния си опит и грешки. Малцина са стигнали равнището, на което без учител наистина не може да се продължава.



Тема Re: въпросанови [re: Topepo]  
АвторJordan (Нерегистриран)
Публикувано02.11.01 22:52



Не е трудно да се предложи схема. Подобни таблици има още в първите книги на български - "Упражнения на йогите". Подробно разяснена схема, включваща препоръчваните от тебе асани, има и в ползваната от него книга "121 йогасани" от Даттешвара Дев (част 2, с. 220-224). Само че човекът от месец-два се опитва да прави асани и твърди, че не може да изпълни повече от 3-4 (което е малко изненадващо, защото в двете части на споменатата книга има поне 15 достъпни за всеки начинаещ пози). Затова му предлагам да започне с нещо по-лесно, а именно с вяями. Които не знам защо смяташ за по-сложни или по-неприятни практики.
Ако задалият въпроса бъде така добър да посочи на колко години е, с какво телосложение (ръст, тегло и пр), кои точно асани го затрудняват най-много и кои все пак успява да изпълни, страда ли от някакви заболявания., с каква цел практикува и пр., тогава ще мога да му дам съвсем конкретна схема за първите месеци, съответно продължена и коригирана по-нататък. Ако той има проблеми, да речем, с кръвното налягане, би ли му препоръчал схемата, която си описал? Ако е с наднормено тегло, дали в началото ралото няма да му се стори не особено приятна практика, макар че по принцип това е една от най-приятните асани?
Йога е сложна система и всичко трябва внимателно да се преценява и изчислява с оглед на индивидуалния случай, простите схематични решения в нея не са ефективни.



Тема Re: вяями-въпроснови [re: ll]  
Авторll (Нерегистриран)
Публикувано07.11.01 17:18



mnogo sym blagodarna za vsichki otgovori, koito poluchih i nai veche na Jordan i Topepo. Az deistvitelno niamam vyzmojnost da poseshtavam kursove poradi niakoko prichini, osnovnata ot koito e che sym zaeta po cial den a kursove ot 6 am niama :)Taka, che pomoshta vi opredeleno e ocenena. Oshte vednaj blagodaria. Knigata, za koiato Jordan govori deistvitelno ia ima v knijarnitsite "knigomania"(v sluchai che drug kato men proiaviava interes).




Тема Всяко нещо по реда си!нови [re: ll]  
Автор Topepo (дон)
Публикувано09.11.01 17:05



По-долните бележки нямат претенции да са теория или канон. По скоро става дума за чисто практически неща. А оправданието да ги постна тук е една мисъл от литературата: "Грам практика е по ценен от тонове теоретизиране!"

Преди време, когато моя милост за пръв път нагазих из тази област, ми попадна "The Complete Illustrated book Of Yoga" от Swami Vishnu Devananda. Това са няколко стотин страници, с много добри описания, хубави илюстрации и т.н. Само че след прочитането им в главата ми настана пълна мъгла - с какво всъщност се навлиза в йога? Бърканицата от асани, пранаяма, други практики - кои са подходящи за начинаещи и кои не, беше невероятна. А пък и значителна част от тази книга е посветена на философията и идеологията на йога - с което мъглата само стана по гъста.

Големия пробив лично за мен стана една статия в тогавашното издание "Паралели", в което, незнайно как, се бяха промъкнали описанията именно на асаните, които съм изброил по горе. И до днес си пазя тази половин страница... Е, благодарен съм и на някои познати, които ме насочваха във възлови моменти.

Тези асани действително са идеални за начинаещия, лесни са, практически НЯМАТ ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ. Действително, не следва да ги практикуват лица, страдащи от хипертония ІІІ степен. Само че, нека ми бъде простен черния хумор, но когато човек има такава хипертония, мисли по скоро за завещанието си, отколкото за занимания с йога...

Що се отнася до приятни или неприятни практики и асани - ВСИЧКИ СА НЕПРИЯТНИ в началото, докато човек не започне да привиква, докато организма не се адаптира и не започне да се постига полезния им ефект. За това може да потрябват и няколко месеца. Необходима е упоритост и постоянство - да не се пропуска ден без упражнения.

И съвсем НЕ Е НЕОБХОДИМО да се стремим да усвоим и да изпълняваме ГОЛЯМ БРОЙ асани - 121, или 1221 и т.н. Пет-десет са напълно достатъчни. По важно е, избраните асани да отговарят на индивидуалните ти особености и предпочитания - а това може да се установи само с практика, с проби и опити. Има, примерно, хора, които престояват десетки минути и даже часове в стойка на глава, и това им е напълно достатъчно.... Защото по принцип пълния каталог съдържа май 10, ако не и 30 хиляди асани....

Асаните са СТАТИЧНИ и МЪРЗЕЛИВИ упражнения, в тях се влиза и се излиза БАВНО и СПОКОЙНО - главната цел е човек да ЧУВСТВУВА УДОВОЛСТВИЕ, от това, че примерно, се е проснал на пода, сгънат като черясло.

И в никой случай не следва да се бърза, да се удължава произволно времето за престой в асаните. Изпълнението на всяка асана СЕ ПРЕКРАТЯВА, при поява на НЕПРИЯТНИ УСЕЩАНИЯ, БОЛКА, УМОРА, НЕЖЕЛАНИЕ за понататъшен престой, и други подобни. Макар че, лично аз си позволявам едно нарушение, съвършено еретично от гледна точка на ортодоксалната теория - изпълнявам всяка асана поне два, понякога и три пъти.

Може да се смята, че е достигнат съществен напредък, ако, БЕЗ ВСЯКАКВИ УСИЛИЯ, ЗАТРУДНЕНИЯ или НЕПРИЯТНИ УСЕЩАНИЯ започнеш да престояваш във всяка от посочените асани поне 5, а още по добре 10 мин (аз и досега ползувам часовник!).

По внимателно обаче трябва се изпълнява халасана. При това сгъване се налага да се диша само с най долните участъци на дробовете - което, поради някои особености, за жени обикновено е по трудно изпълнимо.

И - полезно е още от самото начало, да се започнат някакви дихателни упражнения. Макар и само десетина - петнадесет дълбоки дишания, за начало.... ОСНОВЕН ПРИНЦИП тук е - сутрин и през деня дихателни упражнения се правят ПРЕДИ асаните. Вечер обаче е обратно - дихателните упражнения са СЛЕД асаните!

И съвсем не е беда, че си свободна само вечер. Именно вечер връзките и сухожилията обикновено са по гъвкави и по разтегливи, и асаните се получават по добре. Достатъчно е едно спокойно ъгълче, одеало, сгънато на четири, и все пак, някакво долнище от анцуг...

Приключвайки, вече чувам дюдюканията на ортодоксалните фундаменталисти в йога - това не е така, онова е неправилно.....

Е, аз съм си еретик-професионалист!

Редактирано от Topepo на 09.11.01 18:08.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.