Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:02 25.04.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
*Кратък преглед

Тема моля за отговор  
АвторAndi (Нерегистриран)
Публикувано09.06.08 09:47



Здравейте,
Моля да ми кажете по КТ дали имам право на някакви допълнителни дни отпуска - платени или неплатени - при загуба на родител.
Ще бъда благодарна ако ми отговорите.
Приятен ден



Тема Re: моля за отговорнови [re: Andi]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано09.06.08 12:34



Чл. 157. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:
...
3. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 2 работни дни;


Мъжете знаем защо!

Тема Re: моля за отговорнови [re: 747]  
Авторandi (Нерегистриран)
Публикувано09.06.08 13:49



Благодаря ти много, въпросът ми е дали трябва да бъде платена, защото на мен ми казаха, че или да си ги пусна от оставащите ми дни до края на годината или неплатени... а аз нямам платени вече.



Тема Re: моля за отговорнови [re: andi]  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано09.06.08 17:05



Подайте молба за отпуск по чл.157 ал.1 т.3 и нека си прочетат чл.157 ал.3 т.1
Отпускът се заплаща според предвиденото в колективния трудов договор или по споразумение между работника и работодателя. Настоявайте този отпуск да ви бъде заплатен защото е ваше право.
Желая ви бързо възстановяване от този тежък за вас момент.



Тема Re: моля за отговорнови [re: Zara_83]  
АвторaNDl (Нерегистриран)
Публикувано09.06.08 17:48



Много благодаря за любезното Ви писмо и съчувствието - да разбирам, че имам право на допълнителен платен отпуск и тези 2 дни трябва да ми бъдат заплатени, без да ми бъде взимано от оставащите ми 5 дни отпуск до края на годината.
Още веднъж Ви благодаря



Тема Re: моля за отговорнови [re: Zara_83]  
Авторandi (Нерегистриран)
Публикувано09.06.08 17:54



Прочетох в КТ, т.е длъжни са да ме освободят 2 дни, но не и да ми бъдат заплатени тези 2 дни, освен ако не си ги пусна от платения годишен отпуск, иначе просто 2 неплатени работни дни, нали така?
Благодаря за търпението



Тема Re: моля за отговорнови [re: andi]  
Автор Zara_83 (живея за ИСУС)
Публикувано09.06.08 21:55



Според чл.157 ал.1 т.3 имате право на 2 работни дни отпуск в случай на починал роднина по права линия, и този отпуск не трябва да се взима от редовния платен отпуск който е по чл.155. За тези два дни ви се полага заплащане от работодателя, което може да е по-високо или по-ниско от стандартното възнаграждение за редовен платен отпуск, защото в чл.157 ал.2 се казва, че през време на отпуските по ал. 1 - т.е. за тези два дни които ще ползвате поради починал роднина на работника или служителя се изплаща възнаграждение според предвиденото в колективния трудов договор или по споразумение между работника или служителя и работодателя. Можете да се споразумеете с работодателя какво възнаграждение да ви изплати. Но в никакъв случай от счетоводството нямат право да изискват от вас да си пускате неплатен или да си взимате от редовния годишен отпуск.
Ако имате още въпроси бих се радвала ако мога да съм полезна
Желая ви спокойна вечер



Тема Re: моля за отговорнови [re: Zara_83]  
Автор backinblack (Ръси мозък)
Публикувано10.06.08 19:53



Мила, май повече помагаш на момичето с объркване от колкото с нещо полезно! То си е направило труда да попрочете, а ти нещо и да си го прочела трябва да ти го пообяснят

. Та започни от там, че платения и неплатения отпуск се ползват само с изришното разрешение на работодателя и в цитирания от теб член става ясно само това, че има право на отпуск, а не какъв да бъде! Размера платения отпуск е ни повече, ни по-малко от това което е по индивидуален договор, а колективния определя само една рамка на размерите за различни длъжности и то само в по-големите фирми където има такива колективни договори, а от въпроса на момичето не става ясно дали има в тяхната фирма колективен договор. Съвсем друг е въпроса, ако има колективен ТД, дали са включени подобни клаузи

Всички гениални неща са измислени от хора, които не са знаели, че са невъзможни.


*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.