Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:47 16.04.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Методи за подбор (ЗА и ПРОТИВ тестове и интервю)нови  
АвторЧoвeшkи pecypcи (Нерегистриран)
Публикувано31.10.05 22:08



Здравейте,

И така първо бих искал да коментирам някоклко пункта за подбора.

Първо за закупуване на тестове - наистина може да се закупят доста тестове - легално или не, но може да се закупят. Нелегално от човек, а легално от институция като Института по психология на БАН. За това какво мерят тестовете съм съгласен до 50%, че не мерят това, което се иска (то в повечето случаи не се знае какво се иска!).

Тестовете се разработват на основа определена теория за психиката и за да я докажат или отхвърлят. Това доколко това ти върши работа е друг въпрос. Например един от най-използваните тестове за интелигентност в БГ почива на теория от 25 години, която сега се смята за вярна на 40%. Новите теории за интелигентността не са преведени в БГ, а тестовете по тях въобще изобщо и т.н.!

За това какъв тест ти трябва първо е добре да си на ясно наистина какво искаш да измериш. За това в трудовата и организационна психология се говори за характеристика на работната длъжност. След това от нея се изваждат психологическите характеристики, които се търсят, а оттам се прави и психологическият портрет на идеалния кандидат. Чак тогава може да се мисли с какви тестове може да се проверяват характеристиките на психо-профила. Например за счетоводител изискването за взимане на бързо решение не е важно, но то е от първостепенна важност за шофьор или за диспечер.

Ключовете на тестовете са също толкова ненужни. Използването на готов профил по резултати само по себе си говори, че тези хора, които ползват ключа са леко назад с материала (това и лечно мое мнение, но за съжаление практиката показва, че е вярно! Проверил съм го при над 1000 души за подбор лично от мен и от колеги при използване на този УЖАС - "готовия профил"). На добрите тестове НЯМА интерпретации, резултатите от тях се сравняват със статистически норми или норми на определена група подобни лица. След това ако използваш интерпретации (готови) това говори до колко си подготвен самият ти (отговора на този въпрос е НИКОЛКО!)

Още само един коментар ако ми позволите - за мен използването САМО на тестове (та били те и 20 на брой!) е ненужно губене на време.

Кумулативната валидност на тестовата батерия никога не прехвърля 60%. Останалите 35% се постигат в лично интервю от психолога (преди да е обработил тестовете най-добре!) и то от подготвен за интервю психолог. Токава постигаш 95% валидност. За съжаление останалите 5 до 100% имат коефициент на тежест 19,5, което ти дава 97,5% вероятност дори след тестовете и интервюто да си пропуснал 2,5% важна информация, която преобръща всичко с главата надолу!

И така какво е моето мнение за подбора на персонал - в зависимост от важността на позицията е добре да се направи първоначален подбор по документи. Първо интервю със специалист от фирмата и още една пресявка. След това за тези, които са останали се прави индивидуална психологическа батерия тестове (в зависимост от длъжността, за която се кандидатства) и интервю. След това за всеки се пише индивидуална характеристика с елементи на препоръка и прогностична валидност 95%.

За съжаление това отнема около 3-4 седмици на фази 1-2 и за фази 3-4 още поне 10 дни. За психолога, който ще тества последно останалите кандидати ако наистина ти трябва професионалист, а не головодник трябва да се приготвятДОСТА ПАРИ за интервю и поне още толкова, колкото са дадени за интервюто на тестова батерия (с интерпретация на резултатите и писане на профил). Сиреч както се казваше в една поговорка "Я камилата, Я къмиларя!" Не казвам нищо по вече от това, че е СЛОЖНО! Все пак си изкарвам парите с подбор на персонал и знам за какво сатав дума!

А за разработване на тестове сериозното ми мнение е УЖАС! В БГ всеки си мисли, че разбира и ефекта е КОШМАРЕН! За разработване на тест трябва теория (в БГ наистина запознатите с теориите за човешки ресурси са 2-ма и те НИКОГА не биха се навили да направят тест за по малко от 10 000 евро!), след това самата разработка и проверка на теста отнема поне 1 година, за да сме сигурни какво мерим и доколко вярно (надежност и валидност!) и валидирането на резултатите от теста е още 1 година. Общи разходи с МНОГО добър ЕКИП за разработване на тестове - може да надминат 30 000 евро и периода може да надмине 1,5 години. Помислети си дали си струва?

Има идеални НАИСТИНА професионални ПСИХОЛОГИЧЕСКИ тестове (самооценъчни!) и оценъчни батерии, които не са известни на масата колеги (или ако са известни не знаят да работят с тях!) и при правилна комбинация може да бъде подбиран персонал за всякаква длъжност.


Очаквам коментари, а не заяждания.

Предварително благодаря!

С уважение

Човешки ресурси



Тема Re: Методи за подбор (ЗА и ПРОТИВ тестове и интервю)нови [re: Чoвeшkи pecypcи]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано01.11.05 09:49






Мъжете знаем защо!

Тема Re: Методи за подбор (ЗА и ПРОТИВ тестове и интервю)нови [re: Чoвeшkи pecypcи]  
Автор Xъни Бъни ('The Blue Bear')
Публикувано01.11.05 11:00



Започва да ми става все по-ясно защо толкова хора мразят ейчарите.

Това не беше заяждане, а чист коментар.





Тема Вчеранови [re: Xъни Бъни]  
Автор nbb (весела)
Публикувано01.11.05 12:41



една колежка ми каза, че тяхна колежка, на която прекратили договора, им казала, да си сменят табелата на кабинета. Можели да са всякакви ресурси, но не били човешки.



Тема Re: Методи за подбор (ЗА и ПРОТИВ тестове и интервю) [re: Чoвeшkи pecypcи]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано02.11.05 01:29



Вие персонал ли подбирате или кандидати за лудницата?



Тема Re: Методи за подбор (ЗА и ПРОТИВ тестове и интервю)нови [re: :)]  
АвторЧoвeшkи pecypcи (Нерегистриран)
Публикувано02.11.05 21:22



Не бе ПЕРСОНАЛ ЗА ЛУДНИЦАТА!



Тема Re: Методи за подбор (ЗА и ПРОТИВ тестове и интервю)нови [re: Чoвeшkи pecypcи]  
Авторsmoothjazz (Нерегистриран)
Публикувано03.11.05 14:39



Това значи ли, че в България не се използват лицензирани и адаптирани тестове? Защо тогава се пънах да попълвам тестове (кошмарни на вид - копие на копието на копието, ако разбирате какво искам да кажа) в тия агенции и да слушам някой (задължително много важен) да ми обяснява какъв човек съм?
Възможно ли е и самите работодатели да се подлъгват от псевдопрофесионализъм или не навсякъде в БГ е така?



Тема Re: Методи за подбор (ЗА и ПРОТИВ тестове и интервю)нови [re: smoothjazz]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано03.11.05 15:16



не значи. значи само, че срещу тебе трябва да има професионалист, който за това е учил, и то бая време, а после и го е работил бая време... и ако тестовете не ти ги прави (респ. и обработва) психолог, е все едно да си отишъл в селския хоремаг хоремагчията да обяснява как в НАСА тренират астронавтите...


Мъжете знаем защо!

Тема Молянови [re: Чoвeшkи pecypcи]  
Автор Borislav (Анти)
Публикувано03.11.05 20:39



Моля за извинение, но не мога да се стърпя да попитам, на коя планета сте или в кой свят?
Какви са тези тестове, психолози и прочия?
От марсиански опит ли се учите или какво?
Не се заяждам, наистина е много странно



Тема Re: Молянови [re: Borislav]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано03.11.05 21:22



е, да, друго си е да имаш връзки... еееееееееех, хубаво си беше навремето - достатъчно е да се обадиш тук-таме, и - пей сърце - може да си работиш където и каквото си поискаш... кому, наистина, е нужно да се мъчиш да се явяваш на интервюта, да се потиш в очакване дали си достатъчно добър, та да изберат тебе...


Мъжете знаем защо!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.