Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:25 19.04.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Трудова книжка  
Автор __Mepakлия__ (новак)
Публикувано29.06.05 12:57



Преди повече от месец приятелката ми напусна работа, но още не са и дали популнена трудовата книжка. Въпроса ми е какво мога да напрява че да я дадат, към кой да се обърна за помощ?



Тема Към инспекцията по труданови [re: __Mepakлия__]  
Автор nbb (весела)
Публикувано29.06.05 13:02



А защо не й я дават, какви аргументи посочват ?



Тема Re: Към инспекцията по труданови [re: nbb]  
Автор __Mepakлия__ (новак)
Публикувано29.06.05 13:12



Постоянно отлагат, казват ела след няколко дена и ще е готова и така всеки път. Казаха ми хора които са бачкали на същото мяста че и тях са ги мотали по същия начин.



Тема Тогаванови [re: __Mepakлия__]  
Автор nbb (весела)
Публикувано29.06.05 13:19



може да поиска обезщетение на основание чл.226 ал.2 от КТ.



Тема Re: Тогаванови [re: nbb]  
Автор __Mepakлия__ (новак)
Публикувано29.06.05 13:26



А къде мога да прочета този член 226.



Тема Re: Тогаванови [re: nbb]  
Автор __Mepakлия__ (новак)
Публикувано29.06.05 13:32



Намерих го текста на чл.226 ал.2 от КТ, а как мога да ги задължа да изплятят необходимото обезщетение



Тема Не знам,нови [re: __Mepakлия__]  
Автор nbb (весела)
Публикувано29.06.05 13:37



това умувам в момента - как може да се докаже, че си е искала книжката. Гледам веднага да връщам документите, за да не плащам обезщетение и не съм се сблъсквала с подобни проблеми.
Тези от ИТ би трябвало да знаят.



Тема Re: Не знам,нови [re: nbb]  
Автор Oлer Ивaнoв® (Приятел™)
Публикувано05.07.05 23:22



Преди години, когато напусках предришната си месторабота имах подобен проблем с трудовата книжка. "Стария" работодател беше решил, че ще ми направи голям проблем като я задържи по-дълго от колкто е необходимо, като така ще ми попречи да започна работа на друго място.

Тъй като нямах никакво желание да ме разиграват (два пъти ми отказаха да ми я дадат) се обърнах към адвокат- просто влязох в първия офис с табелка "Адвокат" за консултация. И дамата-юрист ми показа и разясни няколко текста от КТ и разни подзаконови нормативни документи- трудовата книжка по принцип се съхранява от работника/служителя. Тя се предоставя на работодателя когато е необходимо някакво отразяване на факти, свързани с трудовия стаж или касаят трудовия стаж. След което отново се връща на работника. Може да се съхраянват и от работодателя, но ако човек си я поиска- са длъжни да му я предадат. След прекратяване на трудовото правоотношение работника/служителя дава книжката си за отразяване на този факт, и след като това е направено, книжката се връща обратно на човека. Тя не може да бъде задържана като гаранция за някакви неуредени вземания между вече бившите работник-работодател. Има ли заповед за прекратяване на договора, или изтекло предизвестие- точка.

Въпросната адвокатка ми предложи да изпратя нотариална покана до бившия ми работодател, в тридневен срок да оформи трудовата ми книжка и да ми я предаде, или да я предаде на адвокатката или упълномощен от мен човек. Наред с поканата подготвихме и едно пълномощно (нотариално заверено) на бивш колега, който да я вземе от деловодството.
Трябва да ти кажа, че още щом са им връчили поканата, са опитали да се оправдават с технически затруднения и са искали веднага да я дадат на този, който е носил поканата (не знам кой е ходил, май от нотариалната кантора си имат хора за такива работи). И без проблеми колегата още същия ден ми взе книжката и ми я предаде.

Колко ми струваше: 25 лева за адвокатска консултация, 4 лева нотариална заверка на пълномощното на колегата, и не мога да си спомня колко ми струваше нотариалната покана, но сложи още 20 лева...
Като време- 1 час докато говорих с адвокатката и заверихме документите при колегата и- нотариус. Вечерта на същия ден колегата ми донесе книжката попълнена и оформена както трябва.

Така че, ако нямаш време и не ти се занимава със заядливи чиновници (пък били те и частници)- иди си плати на адвокат, и нека той си къса нервите и движи нещата.

Аре със здраве!


Тема Re: Не знам,нови [re: Oлer Ивaнoв®]  
Автор donna2 (старо куче)
Публикувано07.07.05 00:11



Трудовата книжка стои у работника-чл.348 ал.3 от КТ ,а отговорността по чл.226 ал.2 от КТ се реализира по съдебен ред , затова напиши една жалба до инспекцията по труда ,ще ти я дадат веднага защото в случая отговорно стта е по чл.414 от КТ .

Също така може и да се обади на телефон 0 900 32 111 в Министерството на труда и социалната политика /МТСП/ анонимно да подаде сигнал за случая.

Редактирано от donna2 на 07.07.05 00:14.



Тема Голяма анонимност,нови [re: donna2]  
Автор nbb (весела)
Публикувано07.07.05 07:32



нали става въпрос за книжката на определен човек.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.