Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:49 01.06.24 
Полове
   >> Женски клуб
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Морален казус.  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Добре познат.)
Публикувано09.08.12 21:25



Гениален бизнесмен е направил фирма, в която средната заплата е 37 000 долара на месец, но средните изработени пари от един работник на месец са 400 000 долара. Реален случай. Работникът извършва ясни и несложни действия, които вече са измислени и канализирани от шефа.

Шефът крадец ли е?

------------------------------------------



Тема Re: Морален казус. [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор KoтeИгpaчka (ританка)
Публикувано09.08.12 21:29



Не. Затова работникът е работник - работи на друг, изработва му парите, изработва своята заплата. Ако не иска да работи за някой друг и сам да си прибира - да си направи сам фирма.
Кофти, но факт.

(*ред.)
Превъзходно!



Тема Re: Морален казус. [re: KoтeИгpaчka]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Добре познат.)
Публикувано09.08.12 21:41



Така е, обаче в този случай шефът прибира много голям процент от изработените пари, а работникът много малък. Въпросът е дали бизнесменът е длъжен да дава 50% от изработеното на работника, или може да му дава само 5-10%, при положение, че шефът е достатъчно умен за да направи фирма при която 5-10% от изработените пари са огромна сума.

------------------------------------------



Тема Re: Морален казус. [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор Amelia Pond ()
Публикувано09.08.12 21:50



Ключовите думи са това: Работникът извършва ясни и несложни действия, които вече са измислени и канализирани от шефа.


Естествено, че не. На него му трябват просто количество хора, които да осъществяват механично неговите идеи.
50% за творческа работа.



My words fly up, my thoughts remain below
Words without thoughts never to heaven go


Тема Re: Морален казус. [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор Koм (рекордьор)
Публикувано09.08.12 22:44



Не е крадец - според съвременните понятия в икономиката - цената на продукцията, както и цената на работниците се определят от търсенето и предлагането.

От морална гледна точка - според мен е лаком задник, ама това зависи от убежденията повече, а не от общо-приетия морал.



Иначе - всички сме в една или друга степен в положението на тези работници.



Тема Re: Морален казус. [re: Koм]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Добре познат.)
Публикувано09.08.12 23:11



В отговор на:

[..] Иначе - всички сме в една или друга степен в положението на тези работници.



Аз ако бях в положението на работник, който взима по 37 000 долара на месец, щях да съм изключително щастлив.

------------------------------------------



Тема Re: Морален казус. [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор Cтpeйнджъp (змийче усойче)
Публикувано10.08.12 03:05



Не, че нещо... има ли свободни работни места?





Тема Re: Морален казус. [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор Koм (рекордьор)
Публикувано10.08.12 07:44



Ако правеше 400 000 на месец - можеше и да вземаш 37 000.
Ама от друга страна - едва ли щеше да вземаш. Сега - като се замисля - аз съм правел, ама не съм вземал толкова. Пропуснал съм да прочета, че заплатата е на месец. Мислех, че е на година.

Редактирано от Koм на 10.08.12 07:44.



Тема Re: Морален казус. [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано10.08.12 10:11



Не, не е крадец. Не работникът изработва тези 400 000, а шефът- с акъла си.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Морален казус. [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано10.08.12 10:13



Нищо не е длъжен бизнесменът. Длъжен е да дава договореното с трудовия договор. Шефът може да се справи и с друг работник, но работникът няма да взима 37 000 с друг шеф.

Най обичам да чета, ама не мога.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.