Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:53 12.05.24 
Полове
   >> Женски клуб
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Има ли срамна работа?  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано06.07.12 08:51



Пак си имам повод, разбира се. Обади ми се позната, че търсят жена, която два-три пъти седмично да ходи да пазарува, готви и чисти на една баба. Бабата си е здрава, т.е. не се искат специални познания за отглеждането и, а просто помощ. И като тръгнах да питам тоя-оня пак се натъкнах на поредния феномен. Хората не щат да работят като слугини. Та се замислих защо, аджеба, вкъщи можем да чистим, готвим и пазаруваме безплатно, а когато искат да ни платят за това, изведнъж тази работа става срамна за нас? И оттам пък задълбах в едни въпроси- има ли шанс да оцелеем като общество, докато има срамна работа.
За вас коя работа е неприемлива? Говорим, когато сте без работа и нямате особен избор. Иначе, ясно е, че ако има избор, човек ще предпочете, което му е по-интересно и за което плащат повече.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема И не, и данови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано06.07.12 09:15



За безплатното и плащането е написал още Марк Твен, но мисля, че тук не става дума точно за това.
Да работиш като слугиня или каквато и да било друга не особено квалифицирана работа, при условие, че уж имаш друга професия, е един вид признание без думи, че в другата професия не си се справил, не те искат, демек - некадърник си.
Ако съм без работа и нямам "особен избор" обаче, сигурно ще работя и като слугиня, щото гладен не се стои.
Неприемлива за мен - ама това за мен - е например работа, свързана с нещо чисто "физически" гнусно, нещо от типа на сменяне на подлоги на лежащо болни (хората несъмнено имат нужда от такава грижа, просто не искам да ми се налага на мен).

Има обаче хора, които не са гнусливи, а и определено пак зависи колко си гладен. И колко ти плащат.
Също бих предпочела да готвя и пазарувам на баби, отколкото да съм продавачка например. Предпочитам работа, при която "изработваш" нещо, пред тази, в която рекламираш и продаваш нещо, при втория вид се чувствам като... в небрано лозе.

П.П. Не виждам връзка с шанса за оцеляването на обществото. Освен евентуално отдалечена - сички се научиха да се мислят за учени или аристократи и няма кой да бачка.

Редактирано от MupaM на 06.07.12 09:29.



Тема Re: И не, и данови [re: MupaM]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано06.07.12 09:33



П.П. Не виждам връзка с шанса за оцеляването на обществото. Освен евентуално отдалечена - сички се научиха да се мислят за учени или аристократи и няма кой да бачка. Точно, де. В конкретния случай говоря за човек без професия, завършил гимназия- да, грамотен и средно интелигентен.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Фakличka (fuego)
Публикувано06.07.12 11:07



Не, няма. Не ги разбирам някои, и аз също съм попадала на такива, няма пари за хляб, обаче видиш ли нямало да работи еди кво си щото не бил/а такава. Но пък си мисля че такива хора не знаят какво е да нямаш една стотинка, да няма какво да ядеш и за това се правят на интересни.
Отделен е въпроса че пък си има и хора родени за всичко, наскоро имах случай с една жена, ми тя си е родена за чистачка, няма лошо, пък и н а нея това и харесваше. Сега примерно от някоя финснсистка едва ли ще излезе добра чистачка, щото пък и номера не е само да се правим че бачкаме, а да го правим както трябва.
Та така, срамна работа няма, важното е да си изкарваш парите с труд и честност





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор 3aek (aμέ&#)
Публикувано06.07.12 12:29



Не, категорично смятам, че няма срамна работа, пък ако ще да е чистене и миене на чинии. Единствено ако трябва да мамиш или да потъпкваш морални принципи, ми се струва срамно.

Освен това по-срамно от това да миеш чинии би било да няма с какво да си нахраниш семейството.



Тема Re: И не, и данови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор loverrock ()
Публикувано06.07.12 12:30



Как разбираш, че някой е средно интелигентен?



domino dancing

Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: 3aek]  
Автор loverrock ()
Публикувано06.07.12 12:37



Имахме една камериерка, добра женица. След нея, стаите бяха като нови, гостите й оставяха бакшиши и бележки, с благодарност. Това е обратното на срам!

domino dancing


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: loverrock]  
Автор 3aek (aμέ&#)
Публикувано06.07.12 12:41



Защото е вършила с достойнство и отдаденост работата си. Това дори свидетелства себеуважение.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Doctor Who (позитрон)
Публикувано06.07.12 13:05



Да си политик в днешно време в България е срамна работа.

..rude & not ginger...



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор KoтeИгpaчka (ританка)
Публикувано06.07.12 17:28



Няма срамна работа. Има за мен 3 вида работа: такава, която не желая да работя и съм учила, за да не я работя; такава, която не желая да работя, защото ми дават малко пари; и такава, която искам да работя. Не ме е срам да съм чистачка, но няма да стана чистачка за 5 лв на ден... както и няма да стана чистачка в училище, защото хлапетата са отвратителни същества, докато се надцакват на кой му е по-голям.
Не мога да разбера жените, които си питала, в коя група са? Освен това, като те чета, това е по-скоро допълнителна работа, но пак трябва да се заплати адекватно, а не колкото да не е без хич. Ако пък е като основна работа, т.е. повече от 20 часа седмично, заплащането също трябва да е по-"основно".

(*ред.)
Йо маха... йо масо

Редактирано от KoтeИгpaчka на 06.07.12 17:29.



Тема Re: И не, и данови [re: loverrock]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано06.07.12 17:53



Е, общуваме си, как...

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: 3aek]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано06.07.12 17:55



Мда, както казваше една козметичка, на която и казвах, че ме е срам да се чепатя за коламаска: "Срамно е да убиваш, крадеш и лъжеш, другото не е срамно."

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Doctor Who]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано06.07.12 17:56



Абе, дори и сред тях може да има някой читав. Вярно, че те не се задържат дълго читавите, но...

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: KoтeИгpaчka]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано06.07.12 18:01



Тук въобще не става дума за заплащане, защото до такива разговори не се е стигнало. Аз просто питам принципно дали човекът иска да работи такава работа, пък детайлите ще се уточняват с възложителя. Мотивът не е, че заплащането е ниско, а че самата работа е приета за унизителна. Пак казвам- от човек със средно образование, без работа в момента.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор KoтeИгpaчka (ританка)
Публикувано06.07.12 19:26



Не съм се доизказала явно. Предполагам, че тези твои познати не искат да започнат тази работа не защото е унизителна, а защото не очакват добро заплащане.
"Унизителна работа" в моето обкръжение поне означава доста зле платена. Затова споменах заплащането.

(*ред.)
Йо маха... йо масо



Тема Re:нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор иливap (Counselor)
Публикувано06.07.12 20:45



Срамната работа е тази, която е за сметка на морала ти и която е против ценностната ти система. Описаното от теб не е срамна работа - тук това се върши от ученици в горните класове, които искат да заработят джобни и се счита за нещо хубаво, защото помагаш на стари хора, и т.н. Точно защото заплащането не е кой знае какво, а не е и пълен работен ден.

Но пък който е с претенции и тая работа не му харесва без да има друга алтернатива, ще си стои гладен и няма да се оплаква.



Дир ми изяде B-то на ника Виливар, та временно ще е така. :)

Тема Re:нови [re: иливap]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано06.07.12 21:39



Но пък който е с претенции и тая работа не му харесва без да има друга алтернатива, ще си стои гладен и няма да се оплаква.

Да, ама от оплакванията точно на тези, не можеш да се изкихаш.



При нас на работата дойдоха да се обучават група хора по програма "Шанс за работа", били дълготрайно безработни. Имаме нужда от такъв персонал, програмата им дава заплатите, що не? Обучаваха се, сега са наети за 6 месеца. И кво? Повечето се стараят, бачкат - това все жени де, вписаха се в колектива, ама има едни двама търмъци .... по цял ден се шляят, пушат, единият го видял шефът да пикае от беседката ... и само претенции. Единият - с основно образование, другият - със средно, хленчат, че били трайно безработни, че никой не ги искал, щото били възрастни и когато им дават нелош шанс, не щат да бачкат! А работа - бол за тях при нас. И ако ги видите на какво приличат само ...

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Лили Bиxpoнpaв (позната)
Публикувано06.07.12 21:39



Темата е хубава, но досега писах, а ми изчезна и няма да съм вече толкова многословна.
Току-що се върнахме със сина ми от късен плаж с разходка.
По Богориди гледаме един народ се тълпи за картофи на спирала, набучена на шиш и пържена.
Редим се, чакаме. По едно време забелязвам, че картофeите спиралки се пържат във фритюрника лично от собственика – един общински съветник. Човекът е собственик на куп недвижими имоти по морето, на вестник, вносител на климатици...
Той се е малко луд де, няма умора. Пише, редактира, лети до Китай за директен внос на климатици, а сега и пържи картофи в жегата.
Мисълта ми е, че милионерът не се свени да обслужва хората и то от най-ниското стъпало, а пристиснатите фльорци – не можели да пазаруват на бабите.
И аз имам една такава приятелка. Тя беше пиар на една партия, но след изборите загуби работата си. И все ревеше, че няма пари, а и не я вземат на работа заради годинките. Ноооо, когато й предложиха да прави покупките на една възрастна жена сутрин и да й прави компания до обяд, без да върши каквато и да било домакинска работа, тя се засегна едва ли не.
А бабата е здрава и с ума си. Просто децата й са решили да я улеснят, да не се качва по етажи с торбите, да не пресича улици. Пък и да има с кого две думи да си каже. Сама си готви и си чисти.
Но моята дружка се срамува от такава работа.



Редактирано от Лили Bиxpoнpaв на 06.07.12 21:41.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Лили Bиxpoнpaв]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано06.07.12 21:41



Мисълта ми е, че милионерът не се свени да обслужва хората и то от най-ниското стъпало, а пристиснатите фльорци – не можели да пазаруват на бабите.

Точно!



пристиснатите фльорци

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: paзбиpaм]  
Автор Лили Bиxpoнpaв (позната)
Публикувано06.07.12 21:43



Но да видиш и младото поколение какви разбирания има.


Казвам на сина ми - това е Г. - Климатика, а той ме пита - Бре, че той толкова ли го е закъсал?



Тема Занови [re: Лили Bиxpoнpaв]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано06.07.12 22:01



млад човек е нормално, лошото е, че зрели, само по възраст де, хора, все още мислят по този начин.
Сега се сетих, че един приятел ми разправяше как се кефел да продава хот-дог и го правел вечер. Най му били интересни реакциите на хората, които го познават, повечето смятали, че държи цялата верига колички из големия град.

А на него просто му било кеф и толкова. Много добре го разбирам, наскоро бях на курс на Боровец с 800 души, там част от обучението беше доброволчески труд - сами си приготвяхме храната, сервирахме, почиствахме си ресторанта и залата. Искахме да помогнем и на хотела. Персоналът се втрещяваше, в очите им се четеше "Луди хора!" като ни гледаше с какво удоволствие въртим четките и боядисваме, окопаваме цветята, чистим между плочките ... и какво ли още не. Хората не знаят какво е удоволствието от САМОТО действие, от самата работа.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Doctor Who (позитрон)
Публикувано06.07.12 23:13



Като казвам, че е срамна имам предвид не че няма читави, а че читавите се червят, като казват, че се занимават и с това.

Въпросът ти не беше има ли читави болногледачки и чистачки.

..rude & not ginger...

Редактирано от Doctor Who на 06.07.12 23:15.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Cтpeйнджъp (змийче усойче)
Публикувано07.07.12 03:11



Лично за мен срамна работа няма. Не наричам и слугиня, жената, която идва в къщи и ми помага! Все се шегувам с нея, че без нея съм за никъде! Много ми помага! За мен тя е домашна помощница, моята отмяна в ежедневните задължения! Много съм и благодарна, че с такова старание се грижи за дома ми! Та в този смисъл срамна работа няма! Обаче ми е някак странно това да се нарича слугинска работа, защото за мен е работа, като всяка друга!



Тема разбира се че иманови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано07.07.12 07:27



мисля че по темата най-доброто което съм виждал е разказа на айзък азимов

. прочетете го, не е голям, а си струва. много много добър удар в десятката. въобще в 90% от разказите на айзък азимов това е централната тема - изкарването на светло на тъмните страни в човешката природа. кой знае, може пък да ви спести куршум в челото от някой разярен преебан от съдбата човечец, когото вие убеждавате че няма от какво да се срамува




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор OldWitch (титулована)
Публикувано07.07.12 07:53



от работа се срамуват комплексарите и тези, дето знаят, че за нищо друго не стават и ги е страх другите да не го разберат, което неминуемо ще се случи ако бачкат като чистачки или берат ягоди в оранжерия.




Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Doctor Who]  
Автор OldWitch (титулована)
Публикувано07.07.12 07:55



абсолютно съм съгласна. Жал ми е за политиците - те дори нямат право на собствено мнение, а са едни безгласни пионки жадни за пари и власт. Нещастници.




Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор OldWitch (титулована)
Публикувано07.07.12 07:58



аз лично не бих работила нещо, само ако ми е неприятно да го правя или защото парите са ми малко. Иначе от никаква работа не ме е срам - ще правя всичко, стига да ми е приятно и да имам някаква полза от него




Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: KoтeИгpaчka]  
Автор OldWitch (титулована)
Публикувано07.07.12 08:01



точно така - унизително е да работиш за без пари. Това показва неуважение на работодателя към теб и към труда ти както и неуважение на самия теб към себе си и труда ти.




Тема за без паринови [re: KoтeИгpaчka]  
Автор OldWitch (титулована)
Публикувано07.07.12 08:03



бих работила само нещо от което изпитвам истинско удоволствие и/или е път към някоя моя мечта или цел (примерно научавам нещо полезно за мен, трупам стаж, нужен за бъдещата ми кариера и т.под.)




Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Cтpeйнджъp]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано07.07.12 09:19



Ама какво срамно има и в думата "слугиня?? Идва от "служа". Срамно ли е да служиш? Когато си служител във фирма?


Според мен е извратено да приемаш помощта, която оказваш някому като унизителна.

Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Лили Bиxpoнpaв]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано07.07.12 09:22



А, точно. Иначе обяснява един куп народ какви са лоши капиталистите, ама труда, който полагат, никой не забелязва. А според мен един човек, ако няма тези задръжки и му се работи, може да започне при един човек, той, ако е доволен, да го препоръча на друг и така в един момент да изкарва едни доста добри пари. А след време и бизнес можеш да направиш от това като наемаш други хора да вършат работата.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: разбира се че иманови [re: zaphod]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано07.07.12 09:40



Аз нещо не разбрах разказа в доказателство на какво го привеждаш. Че хората са бъкани с предразсъдъци ли? Да, бъкани са. А биха могли да живеят в пъти по-добре, ако не са.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано07.07.12 11:32



Познавам една невероятна дама, бивша детска учителка, сега пенсионерка, която чисти входове и гледа, по-скоро прави компания, на една още по-възрастна дама. Даже бяха заедно на Канарите... И е толкова положителен и усмихнат човек. Да, прави го и за пари, но преди всичко за да се чувства полезна. Тя е на 76.
Познавам две други дами, на по средно 73, които по цял ден търчат по София, винаги са облечени по-хубаво и по-спретнато от мен, едната има проблем с очите, другата със захарта, но са бетон!!! Вършат работа за 5 на по 20. Винаги усмихнати, със страшно много акъл, точни, джелезо, бе!!!
Сетих се и за още една, която си седи на село с лаптопа, и тя е над 70 и превежда книги. Тази пък каква дама е и с къв акъл, лееелеее..

Тааааа, все си мисля, че е до възприятие на света и нашето място в него.



Тема Срамна работа може и да няма,нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано07.07.12 12:30



но има такава, която те кара да чувстваш огромно неудовлетворение, защото знаеш, че е далеч под потенциала ти. Работила съм какво ли не, всичко, до което съм успяла да се докопам в град с адска безработица като Пловдив. Но мили момичета, кажете ми, че е правилно това да работя като чистачка в очакване на евентуално място в университета, в който съм завършила два факултета с отличие. И просто да не мога да се вредя на по-съответстващо на образованието ми място. И пряката ми шефка /иначе страхотна жена/ да е със средно образование? И мислите ли, че евентуалното повишение или заплатата ми са зависели от старанието ми???
Бих работила всякаква работа като допълнителна, но именно като допълнителна, защото професията е важна за това как те възприемат в обществото. Повярвайте ми, на детето ми няма да му е приятно да каже на госпожата, че майка му е чистачка. Защото ще го питат какво работи майка ти, а не какво е завършила майка ти.
Мисля, че всички вие, които твърдите, че няма срамна работа, никога не сте работили такава работа. И никога не ви се е налагало да попълвате в разни училищни дневници професия "чистачка". Може и да не е срамно, но те кара да се чувстваш неудобно. Това влияе и на самочувствието на децата, защото дори да сте обяснили на собствените си деца, че срамна работа няма, твърде е вероятно родителите на съучениците им да не са обяснили това на своите деца.
Няма лошо в това да помагаш на възрастни хора, но да не разчиташ на тези пари за основен доход. Нека да допълнителен доход към пенсия или основна заплата. Но такъв вид работа не дава дори относителна сигурност на доходите.
Искам да пиша още, надявам се да стане дискусия. Виждам, че съм почти единствената, която мисли по този начин.





Тема Не, няманови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Virgo (кобра)
Публикувано07.07.12 13:14



и всеки може да върши всичко, което не го прави по-малко или повече достоен. Може да вършиш най-мръсната работа и да си чудесен приятел и родител, а може и да си президент и да си всъщност един коварен предател за околните си. Не мисля, че професията има някакво значение за човека.

Да, тя учи на много работи и ни усъвършенства, но няма професия, която само да взима и нищо да не дава. В този смисъл няма непрестижна професия.

Лиготията, която ни заобикаля напоследък в България незнам откъде дойде като мода. Сега, ако чистиш къщи например това е непрестижно. Ама пък е по-престижно да се намърдаш някъде и нищо да не правиш и после да бучиш, че в един момент си съкратен без да си даваш сметка, че това е естествен развой. Съвсем нормално е да завършиш някаква глупост в поредния университет (частен или държавен) и да си навириш носа, че търсиш работа по специалността без да се замислиш, че цялото ти "вишу" не те е научило на нищо и си неподготвен за професията, но въпреки това да лежиш на гърба на родителите си например и да не почваш нищо, защото чакаш своя шанс.

Една много страшна тенденция забелязвам напоследък от бездействащи мъже, които пускат съпругите си напред и след това лентяйстват......



Тема Виж всеки човек си има възход и падениенови [re: Brezichka]  
Автор Virgo (кобра)
Публикувано07.07.12 13:21



въпроса е да не се предаваш и да си запазиш самообладанието. По-добре да напишеш "чистачка", отколкото да спиш с някой дъртак примерно за същата сума.
За съжаление в някои структури все още има лошото присъствие на комунизма, където шуро-баджанащината е с предимство (предимно местата, където няма такива печалби и работата просто си крета) и независимо от личните ти качества нямаш ли роднинско рамо или недай боже не дадеш ли друго няма развитие......

Въпроса е да оцелееш и да се справиш и с това и да гониш целите си без да се отчайваш





Тема Такива хоранови [re: Лили Bиxpoнpaв]  
Автор Virgo (кобра)
Публикувано07.07.12 13:24



даже не трябва да ги изслушваме

имала съм подобни случаи и някак си се чувстваш гузно, че си се опитал да помогнеш.



Тема Абе незнамнови [re: Doctor Who]  
Автор Virgo (кобра)
Публикувано07.07.12 13:25



ама бая се натискат и ни срамят......





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор *Paл* (слънчева)
Публикувано08.07.12 09:24



Неприемлива е работата, която противоречи на принципите ми. Ако трябва да правя нещо, което смятам за нередно ще се махна колкото и добре да ми плащат. А за работата която питаш - че това работа ли е, с удоволствие бих помагала на жената. Един ден живот и здраве и аз ще съм баба и ще се радвам ако има кой да ми напазарува.



Тема Тукнови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано08.07.12 09:56



отнесе купата! Точно за думата "служа" щях да пиша и да обяснявам. Ние за това сме на този свят - да служим, обаче малко хора го знаят и разбират правилно.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: Brezichka]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано08.07.12 10:14



Мисля, че всички вие, които твърдите, че няма срамна работа, никога не сте работили такава работа.

За мен поне не позна. Няма да обяснявам за образование, знания и умения, ще кажа, че почнах да бачкам от 17-годишна в една тъкачница, защото, въпреки, че бях отличничка, татко не ми даде пари за море, взе да ми нарежда неговите си клишета, че не съм знаела отде излиза хлябът и т. н. и аз от инат отидох и работих там 2 месеца, после на море.

Преди 4 години отидох в една фирма, работех в офиса, но там се натъкнах на все същия идиотизъм, като на другите места. Отивам аз при шефа, щото междувременно имах впечатления от жените в производството и особено от една бригадирка и му казвам, че си подавам молбата за напускане, тъй като не е взел мерки срещу идиотката, която създаваше непоносима атмосфера за всички ни в офиса, освен ако е съгласен да ида в производството, в еди-коя-си бригада. И той: "Ти добре ли си, образована жена, с толкова ценни знания, аз съм те наел за това, ти вършиш такава страхотна работа ....." и още дъра-бъра. Казвам му, че още като постъпих, съм му обяснила, че не ме плаши никаква работа, само ме плашат идиотски взаимоотношения, налагани от разни комплексари и че съм наясно, че той няма да я махне заради мен, тъй като са създавали фирмата заедно и че ми трябва работа в момента, затова искам в производството и той махна с ръка и ми рече: "Ами като си луда, отивай да работиш при необразованите" Е, съвсем не всички бяха необразовани, имаше доста висшистки, имаше и големи добитъци, почти безсловесни, но никога няма да забравя колко ми помагаха в началото в бригадата, щото имаше норма и за неусвоил процеса човек е трудно да се стигне и колко весело и забавно ни беше, наред с чанча и гърча. След 7-мия месец си намерих друга работа, но този шеф ме гледа с голямо уважение като се срещнем и все казва, че не е вярвал, че мога да издържа там и да се справям. То имаше и разни лели, дето гледаха сеир в началото, един вид, да я видим тая учената как ще се оправя. Даже са ми го казвали и аз им отговарях, че аз тяхната мога да я науча, но те моята - тц.
Забравих - работила съм години наред много срамна, според хората, работа, но няма да обяснявам причините, само ще кажа, че заради професията на мъжа ми 10 г. - точно когато беше времето да градя, кариера, мен никъде не ме приемаха на работа.
Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Редактирано от paзбиpaм на 08.07.12 10:16.



Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: Brezichka]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано08.07.12 10:16



Повярвайте ми, на детето ми няма да му е приятно да каже на госпожата, че майка му е чистачка. Защото ще го питат какво работи майка ти, а не какво е завършила майка ти. Вярвам го, но смятам, че точно това трябва да се промени. И между другото, при подходящо възпитание, всяко дете може да бъде научено, че няма срамна работа.
Мисля, че всички вие, които твърдите, че няма срамна работа, никога не сте работили такава работа. Работила съм като работник-кухня. Ако не знаеш какво е- това е чистачка, миячка и всичко заедно, което никой друг не ще да върши в една кухня. По това време бях току-що завършила сравнително елитна гимназия с успех 5,98. Ако щеш ми вярвай, ама изобщо не съм се замисляла тогава подходяща ли е тази работа за грамотен човек. Просто си миех и чистех, хората бяха доволни от мен и всичко си беше наред.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re:нови [re: Virgo]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано08.07.12 10:18



Лиготията, която ни заобикаля напоследък в България незнам откъде дойде като мода. Сега, ако чистиш къщи например това е непрестижно. Ама пък е по-престижно да се намърдаш някъде и нищо да не правиш и после да бучиш, че в един момент си съкратен без да си даваш сметка, че това е естествен развой. Съвсем нормално е да завършиш някаква глупост в поредния университет (частен или държавен) и да си навириш носа, че търсиш работа по специалността без да се замислиш, че цялото ти "вишу" не те е научило на нищо и си неподготвен за професията, но въпреки това да лежиш на гърба на родителите си например и да не почваш нищо, защото чакаш своя шанс.

Една много страшна тенденция забелязвам напоследък от бездействащи мъже, които пускат съпругите си напред и след това лентяйстват......


Точно!

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е


Тема Re: Не, няманови [re: Virgo]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано08.07.12 10:27



Лиготията, която ни заобикаля напоследък в България незнам откъде дойде като мода. Корените са още по татово време. "Учи, за да не работиш." В резултат количеството на учЕните хора се увеличи много над нуждите от такива. Това веднага ми навя асоциация със един от законите на Паркинсон: „Броят на хората в работна група нараства независимо от количеството на работата за вършене.“ Та, нашите висшисти и те така си нарастваха, което пък свали нивото на висшето ни образование, ама нека да не се отплесвам чак толкова.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано08.07.12 11:44



Трябваше да доуточня, че е нормално да започнеш трудовия си стаж на подобно място. Не е съвсем редно да останеш на такава позиция на 30 и 40г, защото нямаш особен избор.



Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: Brezichka]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано08.07.12 11:51



Не е съвсем редно да останеш на такава позиция на 30 и 40г, защото нямаш особен избор. Защо? Ако Господ не ти е дал качества да бъдеш професор по атомна физика, какво срамно има да работиш, каквото можеш? Ако си вършиш работата добре, хората ще те уважават. Пък дори и да ти е дал Господ качества, пак не виждам нещо срамно. Ей тук си имаме един клубар математик, който лепи плочки. От това той става ли по-малко добър математик? Не, но за сметка на това всички го хвалят като майстор на плочки, защото си върши работата добре. Кой определя коя работа е по-важна? За мен всяка работа е важна. Но ти не говориш за важна, а за престижна. Те тук вече се намесва суетата.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: разбира се че иманови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано08.07.12 12:03



А биха могли да живеят в пъти по-добре, ако не са.
биха, но са. оплачи се на пастрока господ ако си вярваща или на мащехата природа ако не си.

могат ли хората да ги победят? не могат. затова трябва да се съобразяват с тях, а не да ги отричат. ти може да се принудиш да се държиш все едно няма срамна работа (можеш ли наистина?), но решаваш ли с това проблема на хората които вършат такава? за някои от тях наистина го решаваш, защото има особняци които ги кефи въпросната работа, но те са малцинство. останалите просто искат да се махнат от нея, а не да получат уважение. вършат я защото нямат избор. те самите ИМАТ предразсъдъка и ти да речем можеш да го махнеш от себе си (в което се съмнявам) но не можеш да го махнеш от тях самите. добре, да речем че и с тоя проблем се оправим и хората някак спрят да се срамуват че са чистачи на кенеф. дали това ще реши проблема? ще е една добра стъпка напред, но ще видиш че пак ще изникне проблем. някои дискриминирани в миналото групи са вече на тая фаза, примерно хомосексуалистите, махнахме предразсъдъка спрямо тях от обществото, но помогна ли им това? на една част им помогна наистина, важното е че вече никой не ги убива с камъни и това им стига, радват се на живота. но голямо мнозинство продължават да се борят с "дискриминацията" без реално да има такава. правят паради "гей прауд", демек горд съм че съм гей, опитвайки се явно да противодействат на някакъв вътрешен дискомфорт, какъв ли ще е
човешките отношения се крепят на много финни и незабележими нишки, и всички те са предразсъдъци. някои са частично преодолими, но други са тотално непобедими. да вземем за пример предразсъдъците свързани с размножаването - любов, ревност и подобните им. човек може да подтисне вродената си вражда към различно изглеждащите, но да подтисне вродената си вражда към самеца опитващ се да опъне женската му - е много се размечтахме, никакъв шанс, не и за цялото общество. и какво правят хората? ами съобразяват се с предразсъдъците, какво друго им остава. и което е иронично, когато се съобразиш с предразсъдъците дори може да анулираш вредата от тях, нещо което със сигурност не се случва ако просто ги обявиш за "лошо нещо" и си внушиш че си свободен от предразсъдъци мислещ човек




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано08.07.12 12:06



Защо? Ако Господ не ти е дал качества да бъдеш професор по атомна физика, какво срамно има да работиш, каквото можеш?
ами именно това че не ти е дал качества. хората се гордеят с качествата си и се срамуват от липсата им. и ВСЕКИ е така, не само "неправилно" възпитаните. дали трябва или не трябва да е така, хич не ме и интересува, важното е че Е така и нищо не можем да направим за да го променим.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано08.07.12 12:08



Не, нямам предвид престижна. Исках да наблегна на друг аспект. Жалко е да се похабят усилията, които си положил да придобиеш знания в някаква област и след това не можеш да приложиш и то не защото не искаш, а поради конюктурата.
Няма нищо лошо в това да лепиш плочки вместо да учиш децата на математика, стига това да е по твое желание, а не защото просто не можеш да уредиш в училище.
Хора, отворете си очите. Може би в София не е толкова наболял проблемът, но навсякъде в провинцията хората работят не това, което искат и могат, а това, до което се докопат. Защото са принудени. Като това не винаги е непрестижно. Имам позната технолог на храни, но работи в съвсем друга област в една от най-желаните фирми в града ни, защото просто имаше връзки да започне точно тази работа. Мисля, че е хубаво човек да може да работи това, което иска и това, което може, а не това, до което се докопа.

Редактирано от Brezichka на 08.07.12 12:08.



Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: zaphod]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано08.07.12 12:15



Можем да направим- да променим собственото си мислене, за да бъдем по-щастливи. Когато приемеш себе си, какъвто си, не ти пука толкова как те приемат другите.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: Brezichka]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано08.07.12 12:21



Може би в София не е толкова наболял проблемът, но навсякъде в провинцията хората работят не това, което искат и могат, а това, до което се докопат. Аз също не работя, което искам, въпреки че го мога това, което го работя.

Работя го, защото ми позволява да си изхранвам семейството. Ама това няма връзка с темата. Не виждам нищо ненормално в това хората да работят, каквато работа има. Така е устроено обществото. Като са се нароили повече висшисти, отколкото може да приеме, естествения подбор си казва думата- като в природата. Печелят по-приспособимите. Но пак казвам- темата не беше за това. Аз приемам, че щом някой не иска да работи като чистач, значи той не уважава тази професия и работещите я. Пък по никакъв начин не мога да толерирам неуважението към хората, които работят. Схващаш ли какво високомерие проявявате като определяте някои професии за низши?
За да не почувстваш последния въпрос като обвинение, аз самата също съм проявявала такова неуважение и продължавам да го правя чат-пат, но се опитвам да се излекувам от това, защото знам, че не е правилно.
Най обичам да чета, ама не мога.

Редактирано от ПOЛУидиoтчeтo на 08.07.12 12:27.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Mila06 (ентусиаст)
Публикувано08.07.12 12:42



Има, разбира се! Да си платен информатор на мутра, например

, т.е. непочтенната или нечистоплътната от етично-морална гледна точка, работа.

Обаче, то пак си зависи от личния избор и от гледната точка... сигурно има гледни точки, от позицията на които, дори и такава работа си има своето оправдание.

Или, за едни хора е недопустимо и срамно едно нещо, а за други - друго.

По темата за "слугинството", горещо препоръчвам книгата на Катрин Стокет "Слугинята" и филма по книгата й "Южнячките"

Всъщност, влязох в клуба да пусна една тема, а твоята тема, така неочаквано ме грабна, че забравих, какво щях да пускам, а смятам да се намъкна тук и да поощипя някоя самозабравила се "фуста", на друга да се усмихна, с трета да си пообщувам, четвърта да "наритам", от пета да се засрамя, а на шеста да размажа високомерния нос...

Нали не възразяваш!?



Редактирано от Mila06 на 08.07.12 13:26.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Mila06]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано08.07.12 12:45



Да, и за мен срамна е само неморалната работа, пък моралът е според зависи. Щото за някои и проституцията е срамна работа, ама аз не мисля така.
Действай! Не възразявам.



Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор mirror_ (mirror image)
Публикувано08.07.12 14:07



За мен няма срамна работа, има неприемлива. И това няма нищо общо с морални причини, защото ако ножа е опрял до кокал, а имам да изхранвам деца, бих вършила всичко, дори да изляза на магистралата. Съвсем отговорно го казвам. А иначе, на мен ми е неприемлива работата да гледам чужди деца. Трудно бих поела такава отговорност. Притеснително ми е и боравенето с чужди пари.



Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: Brezichka]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано08.07.12 14:38



Мисля, че е хубаво човек да може да работи това, което иска и това, което може, а не това, до което се докопа.
и аз мисля че е хубаво човек да чука това което иска, а не това което може, но кой ще чука тогава грозните?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Mila06 (ентусиаст)
Публикувано08.07.12 14:47



Дори и да смятаме "работата" на проститутката за срамна, никой всъщност не знае и не може да е сигурен, дали при определени обстоятелства не би "работил" такава работа...

Така че, с годините установявам, че не мога да бъда толкова категорична по който и да е въпрос, защото човек не познава достатъчно себе си, докато не попадне в ситуация, в която реагира по неочакван дори и за себе си начин...

Не мога да разбера и приема изсмуканото от пръстите на левия им крак високомерието на някои "мърли" в темата ти, които незнайно от височината на какъв надут от собственото им нищо его, решават да се произнасят високопарно и на всеослушание, че "слугинството" било срамна работа и признание, че макар "уж" да си бил имал друга, по-престижна професия, щом приемаш да работиш като "слугиня", явно не те било бивало в другата работа...

Подобни "фльорци", които ги било гнус от чисто физическите действия по обслужването на други хора, нямат нищо общо с изтънченост и професионална престижност, както навярно си мислят, а имат общо преди всичко с префърцуненост и главно със слугинските функции на "престижната си професия" и на които фасонът им много лесно може да бъде смачкан, ако си им шеф, например



Имала съм подобни подчинени и ме е гнус да казвам на какво са способни само и само да не бъдат изритани и да им се наложи всички да разберат, че се налага да "слугинстват" в някоя чужда къща и семейство, но цял живот са съгласни "тайно и негласно" да слугинствата в службата, за да си запазят работата... оообаче, навън го раздават мнооого "престижни"
Ако ме питаш мен, шефът им ги държи само защото му излизат по-евтино от някой наистина кадърен, който изпитва удоволствие от работата си и през ум не му минава да мисли за нея като за "престижна"

Много лесно



Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано08.07.12 16:42



Полуидиотова, не съм високомерна, бре. Уважавам труда на всички, които се трудят честно. В нашия вход идва да чисти млада двойка - идват с кола, вадят кофите и парцалите и почват. Уважавам ги, изобщо не си мисля, че трябва да се срамуват. Преди това пък с почистването се беше заел самотен мъж от входа, инженер. Разбира се, че е по-добре да работиш каквото има, отколкото да лежиш на дивана и нищо да не правиш. Обаче е още по-добре работата да ти позволява да реализираш потенциала си и да изпитваш удовлетворение, че си максимално полезен на обществото. Щото инженерът ще е по-полезен като инженер, а не като чистач.



Тема Re: Я малко да се поосъзнайме!нови [re: Brezichka]  
Автор Mila06 (ентусиаст)
Публикувано08.07.12 17:36



Добре де, ама инжинерът ли е виновен, че в тази държава от 20 години, чистачи, таксиметрови шофьори, продавачи, пазачи станаха учители, инжинери, физици, химици и т.н. а сульо и пульо стана банкер, бизнесмен, политик, работодател без образование, но с достатъчно акъл да не плаща заплатите на по-образованите от него!?

Кой, колко процента в тази държава работят това, за което са учили, и това, което им доставя удоволствие и създават принадена стойност и просперитет за държавата!?

А знайш ли колко хора, на които държавата е платила висшето образование и цели 20 години поради некадърност, не можа да си върне вложените инвестиции, а ги принуди да станат чистачки, гледачки, слугини и какъв ли не друг помощен персонал в чужбина и даваш ли си сметка, че влезлите в България пари - цели 7 милиарда, мисля беше сумата идват точно от тези хора... много повече пари от БВП, които работещите високомерници в "престижни" професии докарват на държавата си...

Я малко се поосъзнайте, тези, които сме имали шанс да работим това, което сме учили и което ни доставя удоволствие, че сме един нищожен процент от хилядите умни, честни, почтени и образовани българи, които не можаха да имат този шанс през тези 20 години!

За какъв престиж, за каква престижна работа ще ми говорят някои, като живеем в най-бедната държава, с най-ниското и унизително заплащане и народът ни, родителите ни, децата ни изнемогват... Я малко повече съпричастност и разум, ако обичате!

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Mila06 на 08.07.12 18:08.</EM></FONT></P>

Редактирано от Mila06 на 08.07.12 18:10.



Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: Mila06]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано08.07.12 17:52



Ама защо към мен адресираш постинга си?
Аз споделям това, което пишеш.



Тема Re: Префърцунените фукли с псевдопрестижната работнови [re: Brezichka]  
Автор Mila06 (ентусиаст)
Публикувано08.07.12 18:14



Извинявай, ако съм те засегнала неволно, стори ми се, че има спор..

всъщност, на пълен преглед маркирах някои отвратителни мнения и страшно се ядосах на някои префърцунени фукли с псевдопрестижна работа и без капка чувство за такт и съпричастност към сънародниците си, но за сметка на това, с свръходоза цинизъм...



Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Фakличka (fuego)
Публикувано09.07.12 00:13



давам жив пример, не съм учила за управител, но над 10 години съм такъв! И се занимавам със всичко около тази професия....просто ми идва отвътре





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Лили Bиxpoнpaв]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.07.12 07:37



Не се свени, ама е собственик. Това е като да си чистиш и пазаруваш безплатно. И е общински съветник освен това.
Този същият, ако трябва да е наемен работник пържач на картофи - не го знам що за човек е, може пак да бачка и да си свирка, но хич не е задължително.
За пиарката на партии е това, което писах по-горе - срамът не е от самата работа (нали няма да откаже на собствената си майка или дори свекърва), а от това, че е изпаднала дотам, да не я искат за квалифицирана работа, каквато има претенции да може да върши.
Там е разликата, не виждам защо давате примери със собственика на картофения бизнес.
*****
Лесно е да се казва "срамна работа няма", докато си от страната на работодателя на "слугинята", въобще - откъм не-"срамната" работа. На колко от тези, които казват "срамна работа няма", няма да им пука да станат слугини - платени, не доброволни и безплатни! - не знам. Сигурно ще има и такива, но каква част ще са?

Редактирано от MupaM на 09.07.12 08:21.



Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.07.12 08:05



"Ей тук си имаме един клубар математик, който лепи плочки. От това той става ли по-малко добър математик?"
Много зависи дали по същото време има възможност да се изявява и като математик, или по принуда само лепи плочки. Наистина ли не разбирате, бе, хора, че не е едно и също?
Не оправдавам глезотиите - ако нямаш какво да ядеш, значи бачкаш каквото има и не мрънкотиш, светът не ти е длъжен; ама и вашето сравняване на несравними неща ми е малко в повече.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: MupaM]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано09.07.12 08:14



Аз ще ти дам друг пример с мой роднина. Цял живот е бил биг бос. С много пари, много жени и т.н. Да, ама по причина на собствения си мързел и самозабравяне, в един момент опущи конците на собствения си бизнес и клиентите го напуснаха, жената го заряза и т.н. В един момент се оказа без пукнат лев, подгонен от кредитори... Е, започна да чисти входове с приятелката си. Приятелката пък е с висше образование и един перфектен западен език, ама и тя чисти, и деца гледа и какво ли не, от което може да си докара пари. Като им остане някой лев, ходят на екскурзии. Сега се опитва да започне наново с неговия си бизнес. Подозирам, че ако си е взел поука от предния път, ще успее. Палачинката се обръща- днес си тук, утре другаде. Ако имаш качества, няма да останеш за дълго на място, на което не ти харесва. И във всички случаи малко скромност и осъзнаване на факта, че МОЖЕ БИ не си най-великият на този свят, помага.



Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Я малко да се поосъзнайме!нови [re: Mila06]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.07.12 08:16



Всеки с образование на инженер ще смята, че е от инженерите, а не от групата "чистачи, таксиметрови шофьори, продавачи, пазачи". А дали всеки е?

Но дори и всеки да е достатъчно кадърен, тоест да покрива минимума, за да се нарече инженер, някои са по-кадърни или по-оправни от други. А приемаме, че нуждите от инженери имат предел, тоест ти може да имаш "потенциал", обаче животът е така устроен, че не може да поеме реализацията му, щото вече е поел реализацията на други, също с потенциал. Това е положението.

"като живеем в най-бедната държава"
Най-бедната в света имаш предвид, предполагам? ;)

Редактирано от MupaM на 09.07.12 08:18.



Тема Re: Префърцунените фукли с псевдопрестижната работнови [re: Mila06]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.07.12 08:20



"маркирах някои отвратителни мнения и страшно се ядосах на някои префърцунени фукли с псевдопрестижна работа"
Аууууу, ау! Цитирай, моля.



Редактирано от MupaM на 09.07.12 08:21.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.07.12 08:25



Аха, а аз още в първото си мнение казах, че като ти огладнее задникът, и ако имаш малко разум, работиш каквото има, вместо да стоиш без работа и да се се оплакваш, само че това не означава, че примерите с картофения бизнесмен и дамата със средно образование са сравними или че е престижно (=няма нищо срамно) да работиш какво да е.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: MupaM]  
Автор mirror_ (mirror image)
Публикувано09.07.12 08:34



Този срам, можеше да го няма толкова, ако и отношението на околните към човека не се променяше. Защото няма какво да се лъжем, че отношението не се променя, в съответствие с промяната на социалното положение.

Но! Тези жени, все още не са готови на отчаяни действия. Ако бяха, едва ли биха и помислили, как щял да се отнасят към тях този или онзи.



Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: zaphod]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.07.12 08:38



В отговор на:

Защо? Ако Господ не ти е дал качества да бъдеш професор по атомна физика, какво срамно има да работиш, каквото можеш?
ами именно това че не ти е дал качества. хората се гордеят с качествата си и се срамуват от липсата им. и ВСЕКИ е така, не само "неправилно" възпитаните.



+1. Оттам е непрестижността, оттам са и обясненията, че не намираш работа, понеже си възрастен, нямаш връзки, държавата не е нормална и пр. Обяснението може в някои случаи да е вярно, важното е, че като обяснение се дава в абсолютно всички случаи, не в някои. Точно както всеки е инженер, а другите са таксиджии, преквалифицирали се в инженери.



Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: MupaM]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано09.07.12 08:52



И понеже мисля, че знам за кого точно става въпрос - момчето е старшно готино.
И понеже случайно негова състудентка ми е съседка, та знам от нея, че е бил много кадърен, талантлив студент. Вярно, че е талантлив и в лепенето, ама...



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: MupaM]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано09.07.12 09:06



Е, не слагай знак на равенство между непрестижно и срамно, моля.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Префърцунените фукли с псевдопрестижната работнови [re: Mila06]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано09.07.12 09:32



живееш в някаква вестникарска митология.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: Brezichka]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано09.07.12 09:37



ами проблемите на хилберт си стоят нерешени, да се хваща и да взема наградата, колкото и добре да са платени плочкаджиите, не са колкото силен математик.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано09.07.12 09:44



лошо няма, ама дали ти го можеш? единствения работещ начин който до сега съм виждал в "своя дълъг и нелек живот" е да приемеш че шанс за "нещо по-добро" няма и това е положението. да ама ти не си от тия, доколкото те познавам. ти си от "никога не се предавай" типажа, което автоматично изключва варианта "приемам себе си какъвто съм, нека съм щастлив"

докато има надежда, има нещастие.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: zaphod]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано09.07.12 09:59



"Никога не се предавай" не означава да си поставяш непостижими цели. И "никога не се предавай" включва и това, когато нямаш други възможности, да оползотвориш максимално съществуващите, колкото и на някой друг те да му приличат на липса на възможности.

Накратко, ако ми се наложи да стана отново чистачка, вярвай, че ще намеря удовлетворение в това да съм от най-добрите чистачки. И наистина ще бъда, и ще ме търсят.

Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано09.07.12 10:37



В конкретния случай, който си посочила като илюстрация на темата, жената просто се глези, тъй като все още явно не й е станало толкова тясно около врата. Но изборът си е неин. (Само за едно имам известни възражения: думичката "слугиня" и глаголът "слугувам" винаги са били натоварени с малко снизходително- презрителен заряд, така че не е толкова странно, че хората, работещи или не това, не желаят да се чувстват или афишират като "слугини", тъй като е много по- различно да се грижиш за себе си и за дома си и това да обслужваш някого другиго, съобразявайки се с неговите желания, вкусове, капризи вероятно и т.н. Както и да е...)

Популярното клише твърди, че срамна работа няма и е логично, тъй като явно всички човешки дейности са необходими на хората, след като съществуват. Най- вече е срамно да не се справяш добре с работата си, каквато и да е тя, защото умението в някаква област и способността да правиш виртуозно нещо наглед простичко, са достойни за уважение и възхита.

Срамна може да бъде работа, която не е приета добре, тъй като е в разрез със закона или някакви морални норми, даже и те да са в някакъв смисъл лицемерни, но не виждам как една жена може да се гордее с професията си на проститутка, все пак. И, каквото и да си говорим тук, в общи линии превземките на нашето сбъркано общество се преповтарят в някаква степен от консерватизма в други общества по света, в които да прекрачиш от една социална група в друга ( а социалната ти група определят твоят образователен ценз, професионален статус, разбирай и финансов, и понякога произход) съвсем не е проста работа, понякога- даже невъзможна.

Тоест, много простичко, човешко и справедливо е да се твърди, че срамна работа няма, но това че някои хора се притесняват от своята, не се дължи винаги единствено на собствените им предразсъдъци, а на тези и на обществото, което продължава да оценява "по дрехите", а ако не си богат, цинично ти заявява: "е, нали си умен- що си беден тогава".

Надявам се, разбираш гледната ми точка.
А и е разбираемо, че човек с високо образование и умения, но оказал се по някакъв начин извън професионалната си сфера по време на бурните преобразувания у нас, неуспял поради липса на конвертируема днес предприемчивост да се реализира в нещо друго и поради възраст, да речем, не особено конкурентен, не би се гордял особено с това, че днес е шофьор на такси или продава зеленчуци на пазара. Тази дискусия тук ме подсеща за много такива хора, за които съм чувала- възрастни, успешни довчера и със сгромолясли се съдби днес...Каквото и да си говорим, у много такива хора ще има и неудобство от дереджето им, и неудовлетвореност.




Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано09.07.12 11:11



"Слугувам" е синоним даже и с "робувам", ако и на пръв поглед и в най- широк смисъл "слугувам" да изглежда синоним на "служа". Пък и съвсем различен смислов нюанс притежават съществителните "служител" и "слуга".




Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор 3aek (aμέ&#)
Публикувано09.07.12 11:13



За коламаска и мен ме е срам, да си призная. Пък и самичка се справям екстра.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: PipilotaV.]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано09.07.12 11:24



Аха. Аз щях да пиша, че така може да стигнем до заключението, че робите също са служили.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: chavdar4e]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано09.07.12 11:27



А аз познавам една жена с висше икономическо образвание, на 72 години, с благородна осанка и поведение, личи си и бившата хубавица у нея, както се казва, която днес чисти у майка ми, когато аз нямам време да помагам (говоря за по- основно чистене и миене на прозорци). Тази жена чисти и входове с треперещите си от Паркинсон ръце и ми е жал за нея- защото е принудена да оцелява по тежък и неподходящ за възрастта й начин...Съдби човешки... Остава вдовица в неподходящ момент след като се отказва от частен бизнес като икономист в следпенсионна възраст, тъй като съпругът й е бил тежко болен на легло, грижила се е за него дълго време, след което окончателно го покосява поредният инсулт. Дъщеря й лежи също на ръцете й- тежък епилептик, разведена, с едно дете в школска възраст.

Ами, усещам я как се срамува от това, че е стигнала до тук, самочувствието й е смачкано от тежък труд, от ежедневно оцеляване и притеснения. Работата й у майка ми е един от малкото й наистина приятни работни моменти, тъй като майка ми редовно я кани я на кафе, я на обяд, без да го прави просто от съжаление. Беше поканена и на рождения й и имен ден- фина жена с неласкава съдба...

Иначе, хубаво би било повечето дами на възраст да са като дамите, посочени от теб, че и като моята майка, да ми е жива и здрава, но...


Редактирано от PipilotaV. на 09.07.12 11:31.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: PipilotaV.]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано09.07.12 11:31



Пипи, като заговори за миенето на входове, няма ден да не видя залепена бележка на входа: "Почиствам входове". Явно хората са притиснати яко от безизходица и безпаричие. Не вярвам, че има толкова много професионални чистачи, които търсят как да разширят бизнеса си.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Brezichka]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано09.07.12 11:40



Абе , какъв ти бизнес е чистенето на входове за самите чистачи- това е труд, който се извършва основно от хора, които не могат да живеят от едната пенсия. И каквото и да си говорим как чутовни старци работят като невидели до дълбока старост, за мен, освен ако не вършиш нещо специфично, кеф ти е да го правиш и възрастта ти не е физическа или друга пречка, да си принуден да работиш тежък физически труд на пределна възраст, когато повечето хора вече са с по някое и друго хронично заболяване, костната им система е на съвсем друго дередже, имат високо кръвно и прочие, не е за хвалба. Не е за хвалба за социалната ни система и стандарт на живот.

Баща ми беше добър и търсен икономист, истински работохолик, и работи дълго след пенсионната си възраст, но се чувстваше полезен така, търсеха го, доставяше му удоволствие и не му тежеше- напротив: тази работа го зареждаше с физическа и интелектуална енергия. Ако, не дай си Боже, беше принуден да работи като пазач или чистач на входове, щеше да се чувства ужасно...




Тема Освеннови [re: 3aek]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано09.07.12 12:11



срама, го приемам и като подлагане на козметичката на унижение от моя страна.

Крайно звучи, но така мисля, въпреки, че веднага ще ми заобясняват как това й е професията. И на чистачката й е професия да почиства хорските боклуци, но можем да се държим по-културно и поне да ги изхвърляме на нужните места.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Редактирано от paзбиpaм на 09.07.12 12:13.



Тема Re: Освеннови [re: paзбиpaм]  
Автор loverrock ()
Публикувано09.07.12 12:35



Защо е този срам?

domino dancing


Тема Re: Префърцунените фукли с псевдопрестижната работнови [re: zaphod]  
Автор Mila06 (ентусиаст)
Публикувано09.07.12 12:53



аз вестници не чета, живея си в реалната реалогия, а ти си явно в мракобесната вестникология



Тема Re: Префърцунените фукли с псевдопрестижната работнови [re: MupaM]  
Автор Mila06 (ентусиаст)
Публикувано09.07.12 12:55



аа, появи ли се една от въпросните префърцуни



осъзна ли си фукленското самомнение или още да натискам главата в пълната със сапунка, вана

Редактирано от Mila06 на 09.07.12 14:01.



Тема Ненови [re: loverrock]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано09.07.12 12:57



е точно срам, не ми се обяснява. Абе, наречи го нарушаване на съвсем личното пространство, ако искаш. Тези части неслучайно се наричат интимни.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е


Тема Re: Префърцунените фукли с псевдопрестижната работнови [re: Mila06]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.07.12 12:59



Пробвай пак да разбереш какво имаме предвид въпросните префърцуни.
То е ясно, че при теб работи основно първата сигнална система, но ако се напънеш, може и да докараш до истинско мислене и разбиране, а не само до подобие на такова, като липсата е прикрита от емоционални излияния, цитати на любими учени и псевдоирония.
Може, казвам, не "ще" - малко вероятно е, но може.

За натискането на главата ми "във пълната със сапунка вана" - да ти имам самочувствието, по този начин само ставаш за смях.
Човек се опитва отначало да бъде възпитан - именно защото изначално уважава всички, независимо от професия, в твоя случай независимо и от акъл - ама някои сами си просят неуважение.

Редактирано от MupaM на 09.07.12 13:17.



Тема Re: Ненови [re: paзбиpaм]  
Автор loverrock ()
Публикувано09.07.12 13:02



Това им е работата на козметичките.

domino dancing


Тема Налинови [re: loverrock]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано09.07.12 13:06



напред писах да не ми казвате това, защото е тъпо, така мисля. Точно толкова тъпо, колкото да се обяснява защо да предпочетем жена-гинеколог, ако ни е неудобно да идем на преглед - щото и тя била имала същото.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Редактирано от paзбиpaм на 09.07.12 13:15.



Тема Re: Налинови [re: paзбиpaм]  
Автор 3aek (aμέ&#)
Публикувано09.07.12 13:10



Хехе, и аз съм същата. Просто не мога да се разсъбличам пред който и да е и това си е. Пък ако ще и това да му е професията. По същата причина и масаж не мога да дам да ми прави всеки



Жена гинеколог - хАбсолютно!



Тема Занови [re: 3aek]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано09.07.12 13:12



масажа при мен не е по същата причина, там е защото не може да ме пипа всеки.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Налинови [re: paзбиpaм]  
Автор loverrock ()
Публикувано09.07.12 13:13



Нормално е, гинекологът да е жена. В днешно време се води лека специалност.
Не знам защо, няма жена- кардиохирург, в България.

domino dancing


Тема Майнови [re: loverrock]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано09.07.12 13:14



не четеш какво съм писала, но нищо, случва се.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Майнови [re: paзбиpaм]  
Автор loverrock ()
Публикувано09.07.12 13:24



Аз не мога сама, страх ме е.



domino dancing

Тема Тованови [re: loverrock]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано09.07.12 13:28



са нежни части, наистина, но ако си сръчна, няма чак такъв проблем.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е


Тема Re: Я малко да се поосъзнайме!нови [re: MupaM]  
Автор Mila06 (ентусиаст)
Публикувано09.07.12 14:00



Именно! Всеки инжинер, даскал или музикант, смята, че е от съответната група на инжинери, даскали, музиканти...

но няма как, ако на някой от тях му се налага да си изкарва хляба като "чистач", "слугиня", "ремонтаджия", обществото или някои самонадеяни фукли и фукльовци, които случайно или не, са се докопали до "престижа си", стискайки здраво за гушата "престижната" си работа, мачкайки по пътя си всичко живо,

да имат наглостта и арогантността да заклеймяват други, които не са били достатъчно нахални, подли, продажни или дори просто не са имали шанс и да ги наричат "некадърни", "не-оправни" или "непредприемчиви".

Ако, както ти искаш да изкараш работата, всички по-кадърни, по-оправни, по-предприемчиви справедливо са останали на престижните местоработи, ако наистина всички заслужаващи и с по-голям потенциал са били облагодетелствани от съдбата, що държавата ни е най-бедната (апропо, знае се, какво съм имала пред вид, като съм го казала), най-корумпираната, най-изоставащата, заплатите са най-ниски, емигрантския поток е от най-големите, демографската криза е най-заплашителна и т.н., м!?

Що тези най-оправни, най-кадърни, "най-потенциални" не взеха, че не оправиха държавата, ми я докараха до просешка тояга!?

Що ли? Ами щото именно става дума за оправност, потенциалност и безогледност, а не на кадърност, потенциал, и най-вече на креативност и иновативност!

Щото, ако ставаше въпрос наистина за стойностни хора, а не сбирщина от префърцунености, които мислят единствено за себе в изкривен еговариант, и на всичко отгоре издигат в култ тази си цинична способност, държавата отдавна да се беше консолидирала, да беше консолидирала изтичащия мозъчен потенциал и да беше станала конкурентноспособна, а не да тъне в "мизерна престижност и високомерие".

Мога да оценя и поздравя истинския интелект и креативност на хора, допринесли с културата си, с таланта си, дарбата си и да приема наистина мястото, което заемат за заслужено, защото знам, че тези хора осъществяват освен собствената си мисия, но и синергетична стойност за страната си. Такива хора не само нямат време да мислят за своята работа и позиция като за "престижни", нито имат въпросносто изкуственяшко високомерие, но и през ум не им минава, че превъзхождат останалите. Те са заети да създават "принадената стойност" и знаят, че за това всички около тях, си имат своята стойност.

Освен логиката на "това е положението", което не е това и такова, има и друга логика, до която явно още не си достигнала. А дори и да беше твоята логика единствената, тя не може да ти дава основание за "предвзетата и префърцунена престижност" на фона на жестоката несправедливост, която беше извършена срещу 3/4 от населението в Бг., освен ако не държиш да си "кухо напудрено чучело", което се блъска в тенекиените гърди с оглушителен шум и крещи с пяна на уста "Аз, аз и само аз съм по, по и най-кадърна от вас, щото ако не беше така, нямаше аз да съм престижната, а вий - слугините и чистачите ми."

Аз, например, по едно време сериозно се изкушавах да си мисля, че който се е съгласил да бъде наемник и не умее да си организира сам работата, а чака аз да му създам работно място, да организирам целия му работен процес, не е предприемчив и не му стиска да рискува е второ качество човек... Обаче, една такава "слугиня", която се грижи за дома на майка ми и за нея ми даде такъв урок, че се засрамих - (слава богу, че все още съм съхранила способността си да се засрамвам от себе си)...

Та точно тази жена, умна, образована, възпитана и изкючително достойния начин, по който върши тази уж непрестижна, според "престижните фльорци" работа, нагледно ми показа и доказа, че това, което т.н. общество определя като "престижно" е една изсмукана от болното въображение на самовлюбени егоманиаци, фикция, самозабравили се и забравили, че не престижа е ценност, а човешкото достойнство, което можеш да запазиш независимо от неблагоприятните обстоятелства, в които можеш да се окажеш не по твоя воля и вина.

Така че, любимата ми гледка е, когато видя, как се топи като буца мас "престижа" на някои високомерни фльорци, които са имали нещастието да кандидатстват за работа в "престижната" ми компания.





Тема Re: Ненови [re: loverrock]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано09.07.12 14:03



Това, че на тях това им е работата, съвсем не означава, че не е нормално някой пък да не се чувства комфортно най- интимното му лично пространство да бъде нарушавано от тях и то за нещо, с което можеш лесно да се научиш да се справяш и сам.




Тема Re: Налинови [re: paзбиpaм]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано09.07.12 14:05



Аз пък винаги съм предпочитала мъже- гинеколози- според мен са по- внимателни.

И гинекологът, при когото ходя, е мъж по подразбиране.




Тема Re: Префърцунените фукли с псевдопрестижната работнови [re: MupaM]  
Автор Mila06 (ентусиаст)
Публикувано09.07.12 14:10



Точно към твоята префърцунена немилост питая такова равнодушие и неуважение, че се радвам на първосигналната си система, която е нащрек и ми сигнализира, какво имам насреща си и какво точно заслужава да ми бъде отношението. А също и че, не позволява на втората да прикрие истинското ми и автентично мнение зад маската на общественото лицемерие и псевдовъзпитание.

Твърде добре те разбрах, а ако съм допуснала грешка, то е поради некадърността ти да се изразяваш така, че да бъдеш разбрана от всички, включително и от мен. А ако си толкова кадърна, за колкото се имаш, би трябвало по този показател да изпреварваш мен и всички други.

Слава богу, нямам скрупули да си изразявам самочувствието по начин, по който съм била предизвикана да го направя. А дълбочината на разбиранията ти, е твърде плитка, за да я меря с моята. Но все пак опитай да се обясниш отново. Ако не на мен, ще си от полза на останалите, които също уж, без да искаш, си подвела.

Редактирано от Mila06 на 09.07.12 14:12.



Тема Re: Ненови [re: PipilotaV.]  
Автор loverrock ()
Публикувано09.07.12 14:12



Така е, право на избор.
Моята гинеколожка казваше, че може да си правим цитонавазка сами, не е неврохирургия, но все пак е по-добре при професионалист. Аз не мога сама, като опитам нищо не става, и хващам бръснача



domino dancing

Тема Re: Налинови [re: PipilotaV.]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано09.07.12 14:22



И аз се канех да попитам защо да е нормално гинекологът да е жена.



Тема Re: Я малко да се поосъзнайме!нови [re: Mila06]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано09.07.12 14:24



Ако, както ти искаш да изкараш работата, всички по-кадърни, по-оправни, по-предприемчиви справедливо са останали на престижните местоработи, ако наистина всички заслужаващи и с по-голям потенциал са били облагодетелствани от съдбата, що държавата ни е най-бедната (апропо, знае се, какво съм имала пред вид, като съм го казала), най-корумпираната, най-изоставащата, заплатите са най-ниски, емигрантския поток е от най-големите, демографската криза е най-заплашителна и т.н., м!?
ами защото техните най-добри са по-добри от нашите най-добри. макар че в твоя весникарски свят българите са гении и втори по интелект след евреите, тъй че това не виждам как ще го преглътнеш че нашите не могат да се мерат с техните.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Инови [re: loverrock]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано09.07.12 14:25



бръсначът е вариант, по-малко време трае, но пък е лесно.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Ненови [re: loverrock]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано09.07.12 14:25



Как така ще си правиш сама цитонамазки пък и с бръснач??!!



Тема Re: Ненови [re: loverrock]  
Автор 3aek (aμέ&#)
Публикувано09.07.12 14:26



То зависи и каква коламаска се ползва. Онези пластирчета, които се продават, са си чисто дране на живо





Тема Re: Ненови [re: Asia.]  
Автор loverrock ()
Публикувано09.07.12 14:26



За епилацията говоря.

domino dancing


Тема Re: Я малко да се поосъзнайме!нови [re: Mila06]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.07.12 14:28



Каква е логиката "ми", ти просто не си способна да схванеш. Това е поредната, а не първата тема, в която забелязвам колко ти куца разбирането на чуждата мисъл, оттам (а може би не оттам) ти куца и формулирането на оригинална собствена.
В спора ви с Боза Космата в клуб "40-50" емоционално бях на твоя страна и много ме беше яд, че си толкова смешна - жалко, че Бозата не само има ерудиция, каквато ти може би - не знам - също имаш, но и несравнимо те превъзхожда по способност за логично мислене. Теб всъщност почти всеки те превъзхожда в това отношение. Жалко, много ми се искаше позициите да са разменени.


В отговор на:

...освен ако не държиш да си "кухо напудрено чучело", което се блъска в тенекиените гърди с оглушителен шум и крещи с пяна на уста "Аз, аз и само аз съм по, по и най-кадърна от вас, щото ако не беше така, нямаше аз да съм престижната, а вий - слугините и чистачите ми."



Егати изказа, егати пламъка, егати убедителността, егати чудото!
Само дето пак нищичко не си разбрала.
Обяснявам бавно и простичко, като за Мили-нула-шест:
1. Тъй като желая и аз да бъда уважавана, се отнасям с уважение към всички хора, докато с нещо коренно различно от професия - например глупашка неуместна и многословна агресивност - не променят отношението ми.
2. Ако се смятах за застрахована от липса на работа, нямаше да съм мислила по въпроса, съответно нямаше да съм стигнала до никакъв извод, различен от очевидното на пръв поглед "срамна работа няма", и така и щях да пея с общия хор. Това ми е просто неудобно да го обяснявам, понеже съм го казала вече сравнително ясно и не се иска много ум да бъда разбрана, но като за Мили-нула-шест явно се налага.
3. Ако можеш да цитираш мое изказване, което - ама за човек с нормално възприемане, не с твоите халюцинации - да навежда на мисълта, че се смятам за богоизбрана, а другите смятам за мои слугини - моля да ми го посочиш, ще бъда искрено учудена и много благодарна.

Стига толкова, че нямам време, а и няма смисъл.

Редактирано от MupaM на 09.07.12 14:33.



Тема Re: Ненови [re: Asia.]  
Автор 3aek (aμέ&#)
Публикувано09.07.12 14:31



Елей, ти изби рибата





Тема Re: Ненови [re: Asia.]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано09.07.12 14:33





Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Префърцунените фукли с псевдопрестижната работнови [re: Mila06]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано09.07.12 14:38



Мисля, че преждевременно и излишно яхаш метлата, поставяйки акцента в постовете на Мира не там, където е. Пък и даже тя да беше мислила по коренно- различен от твоя начин, много пяна на вятъра, струва ми се...
Малко повече доброжелателен прочит, моля.






Тема Re: Префърцунените фукли с псевдопрестижната работнови [re: Mila06]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.07.12 14:39



Ми много си глупава, какво друго да ти кажа...
Горното ми изречение напълно съответства по аргументираност и убедителност на всички твои, само дето е много по-вярно. И по-просто, че да ме разбереш правилно, щом досега не можеше.
Извинявам се на останалите, че развалям темата.





Тема Re: Ненови [re: 3aek]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано09.07.12 14:41



А ти как би разбрала ето това:
"Моята гинеколожка казваше, че може да си правим цитонавазка сами, не е неврохирургия, но все пак е по-добре при професионалист. Аз не мога сама, като опитам нищо не става, и хващам бръснача"





Тема Re: Ненови [re: Asia.]  
Автор loverrock ()
Публикувано09.07.12 14:46



Трябваше да спомена епилация и бръснач.



domino dancing

Тема Re: Ненови [re: loverrock]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано09.07.12 14:49



Нищо не е "трябвало". Оказа се, че само аз грешно съм разбрала. Буквалистка такава!





Тема Re: Ненови [re: Asia.]  
Автор 3aek (aμέ&#)
Публикувано09.07.12 14:53



Аз си го разбрах добре. Но ти имаш добро въображение



Обаче и аз съм си мислила колко хубаво би било сами да можем да се преглеждаме. За жалост, от гинекологичен и зъболекарски преглед засега не мога да избягам, т.е. не съм се научила още



Тема Зъболекарскиянови [re: 3aek]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано09.07.12 15:06



го мога частично, имам си инструменти даже.

Абе, няма как - сегиз-тогиз ще ходим да ни бъркат по дупките чужди хора.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Префърцунените фукли с псевдопрестижната работнови [re: PipilotaV.]  
Автор Mila06 (ентусиаст)
Публикувано09.07.12 15:10



На мен пък ми се струва, че твърде добре си ми е поставен фокусът. Или искаш да тръгна и да издирвам въпросният акцент, който се нуждае от корекция!?

Доброжелателния прочит, го оставям на тебе!



Ти имаш доброжелателство към префърцуненостите в излишък, така че, вярвам няма да се скръндзиш да го раздаваш обилно, на който заслужава и на който - не.

"Пяната" е полезна, за осъзнаването на въпросните фуклявки, включително и за теб - както виждам, за друго нямаш време, но за "корпуса за бързо реагиране", намираш

Малко повече вникване в същността и на теб няма да ти навреди, нищо че времето все те шиба отзад и ти пречи на дълбочината на осъзнаването.



Тема Re: Префърцунените фукли с псевдопрестижната работнови [re: MupaM]  
Автор Mila06 (ентусиаст)
Публикувано09.07.12 15:20



Аха, минаваме на план2 - като не можем да оправиш с признание, извинение и логика обърканите си мисли и постове, минаваш да окачаствяваш ума и глупостта на другите, но не и своите.

То глупавия, много си пада да нарича глупави другите, както и крадецът крещи "Дръжте крадеца". Но нищо де, глупостта ходи по хората и като гледам, точно теб не те е прескочила, а обилно те е поляла със соса си. Както казва Шекспир "И най-умният си малко прост", но той, разбира се, не е имал пред вид теб, а



Целия ти втори пост е пълна кашотина, а ей тоз ти абзац

"Да работиш като слугиня или каквато и да било друга не особено квалифицирана работа, при условие, че уж имаш друга професия, е един вид признание без думи, че в другата професия не си се справил, не те искат, демек - некадърник си. ",

викаш да не го вземаме под внимание и да си мислим, че не си мислила и казала, каквото си казала.



Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Mila06 (ентусиаст)
Публикувано09.07.12 16:00



Ах, исках още вчера да ти драсна... тук, в клубовете си имаме не един, а няколко, поне аз познавам няколко научни работници - физици- 2, биохимик-1 и един биомеханик... Познавам ги от години и наживо. Та единият от тях, работи в Института по биомеханика и по проекта за "Адронния колайдер" - ако някой не знае, България е една от 10-тте държави-участнички в създаването на проекта преди повече от 20г. и има изключително голямо участие във всичките му области. От сума години, работи в мазето на института, което е превърнал в лаботарория, където сам изработва някакви прототипи - ръчна работа с поялници и какви ли не мръсотии не му минават през ръцете, направо чисто физически труд... През големи периоди от време, докато течеше проекта за колайдера, не е имал никакво адекватно заплащане и заплати не е имало даже и се е налагало да работи, какво ли не - заварчик, монтьор, таксиметров шофьор, обаче страстта си е страст - от колектора не се отказва... Най-после дойде и признанието, голяма част от неговите прототипи на елементи на колектора са внедрени... Получиха се пари, спретнаха му огромен кабинет-зала на 3-тия етаж, с някакъв комп и екран - чудо невиждано по специална поръчка, със страхотно обзавеждане и какво мислиш... не излиза човека от мазето, дето почти сам си е оборудвал лабораторията, машинно масло ли е, какво е и разните му други реактиви ли е, какви боклуци, не му падат от ръцете... Ако го видиш, може да се изплашиш - слаб, изпосталял, рошав, небрежен... но само като те погледне, като ти заговори, като ти заобяснява на популярен език за това, което прави или да те попита, как вървят твоите работи, или се пошегува и имаш чувството, че си говориш с извънземен, т.е. такива хора просто не се срещат... има дума да го правят Директор на института... и дума не дава да се издума, иска си лабораторията, мръсотията, джаджите, дето не само измисля, но и измайсторява и изпитва и тва е... Учен-експериментатор от международна класа, блестящ интелект, работил и в престижни институти, обаче се връща все тук, в неговата си бърлога, така си нарича той лабораторията и дума не може да става за престиж, за неудобство, за суета...



Тема Re: Префърцунените фукли с псевдопрестижната работнови [re: Mila06]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано09.07.12 16:15



Глупостта е като някои психически заболявания - страдащият е некритичен към състоянието си, за него болни са околните и всяка тяхна постъпка е ярко доказателство, че именно те са болните. Само че за глупостта и лечение няма.

"викаш да не го вземаме под внимание и да си мислим, че не си мислила и казала, каквото си казала"
"Да не го вземаМЕ", "да не мислИМ"? Вие?! Че колко сте тези, които видяхте под вола не даже теле, а най-малкото - хипопотамче? Аз не забелязах друг освен теб.
Преди малко четох за отмора една

, преди години пишеше и тук, в Женския - който я е чел, знае. Роксана е от другия тип, които са некритични към състоянието си, не от глупавите. Тя редовно обяснява как като нея е целият форум освен неколцина, хората на тая страна и кажи-речи цялото прогресивно човечество. Предупреждавам те, че може да е заразно.

Какво съм искала да кажа, ми е неудобно да обяснявам по причини, които вече посочих, но от мен да мине:
Съгласието да работиш неквалифицирана работа е признание, че не си успял да намериш квалифицирана. Вярно, и държавата е най-бедната и сбърканата в света, и животът е несправедлив, и всичко там, което казваш, е вярно (като малки се затапвахме с "лекарите казаха да не ти противореча"), но неизбежно остава едно червейче: "Аз, разбира се, съм най-добрият, условията са такива, но все пак - ако хората си помислят, че не съм намерил работа, защото не съм достатъчно добър? Та нали при някои други е така - при мен, то се знае, не е, но хората откъде да знаят". Оттам и срамът.

Всъщност ти се нахвърли даже на Берьозката за изказване от първо лице, че и на Пипилота, задето си позволи да помисли, че може да не съм имала предвид, каквото твоите гласове ти нашепват, че съм имала - явно е, че каквото и да обясня, все толкова ще схванеш. Но нищо.

Към останалите - далеч съм от мисълта, че само чисто професионалните качества имат значение, че всеки безработен е некадърен и всеки работещ е по-добър от него, просто с Мили-нула-шест не знам по какъв друг начин да се обяснявам, с тях не е като с хората, а е човещина да не си оставиш магарето в калта - точно както е човещина да страдаш от предразсъдъци, въпреки че .

Редактирано от MupaM на 09.07.12 16:29.



Тема Сетих се за една надута патканови [re: mirror_]  
Автор Virgo (кобра)
Публикувано09.07.12 18:12



дето ми беше казала, че я е било срам като финансов директор да седне да осчетоводи касата



Аз много се учудих какво е срамно да водиш дадена сметка и незнаех, че има срамни дейности и в моята професия. Мен лично не ме е срам да осчетоводявам никоя сметка

Иначе за боравенето с чужди пари наистина не е за всеки. Някои хора въобще не стават за това и е по-добре да не правят такива работи. Както и за шофирането - не на всеки му се отдава, особено да вози хора. Ама не мисля, че е въпрос на престиж



Тема Re: Сетих се за една надута патканови [re: Virgo]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано09.07.12 20:48



И мен ме е "срам" да пускам прости операции. Това е другата дума за "досадно ми е, мързи ме...".



Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: Brezichka]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано10.07.12 04:03



Такаааа.
Ти ме познаваш горе-долу.
Би ли повярвала, че съм "държала" тоалетна и си пишех дипломната на 2 езика, миех повръщнята и опиканото и си мислех за възвишени неща, че съм била сервитьорка и съм превеждала, щото смените го позволяваха, че съм работила в детска градина и в училище? Продавах в магазин. Чакай да се сетя кво още....



П.П. Сетих се. Чистех блок, 12-етажен, срещу квартира, дето съм от София, но ме "съкратиха", щото забременях и било срамно, а аз носех кофите нагоре надолу до 8-я месец. И ходех по 6 часа ударно на ден да уча немски. Мдам

Защото е трябвало да оцелея в дадения момент и да не изпусна най-важното. Ден не съм била в майчинство. С нито един от тримата.
Ако има кой да ме Ареса, и на пилон бих се въртяла

На децата влияе единствено това, че са обичани.
По-щастлива ли ще си, ако ги отглеждат бавачки, готвачки и чистачки и ги виждаш само докато спят???
Те по-щастливи ли ще са?
Майната му на някакъв дневник!!!
На големия в училището не стъпих 4 години. На нито една родителска среща. Не от липса на заинтересованост. Просто не се наложи. И на бал не ходи, защото иска парите за учене, не за глупости. Току-що се дипломира с 5,78 и пълно 6 от професионалната подготовка.
Аз пък вчера получих пълно професионално удовлетворение и тия дни книгата ми ще се появи в университетската книжарница.


Березка, има по-важни неща, човек в тоя живот минава през много препятствия, но богатството е любовта. Само тя дава сили и кураж.
Знам, разбирам много добре обидата ти, но го приеми като етап, като изпитание за силата на духа ти, като част от живота, който е непредвидим.
По-важното е да сте здрави и единни, отколкото кво пише у дневника. Научи децата си да ходят с високо вирнат нос, щото майка им прави всичко за тях, знам го.

Мииии, в тая жега и аз мога ти пиша до сутринта, ма син ми отдалеч ме нахока, че трябва да спя понякога и по два часа

Редактирано от chavdar4e на 10.07.12 04:06.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: PipilotaV.]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано10.07.12 04:40



Мойто Лудо Ленче, демек Мама, си доде вчера от работа на Рилския манастир и ме пита: Ауууу, как живеете в тия жеги тук

Днес не е мръднала от леглото.
Кво да ти разправям, Пипииии

Аз твърдо вярвам, че всичко опира до дух.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: chavdar4e]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано10.07.12 09:07



Аз твърдо вярвам, че всичко опира до дух.



Като гледам майка си, и аз вярвам в това

, но знам и че не всички са еднакво посетени от същия този дух, а понякога най- лесното е да кажеш "имай дух"...




Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: chavdar4e]  
Автор BrezichkaМодератор ()
Публикувано10.07.12 10:32



Чаве, и аз така - правя всико по силите си, за да допринасям с каквото мога в семейството. През това с кофите и корема и аз съм минала. Освен това работех на гробище, играех балет в операта, продавала съм разни неща, учителствала съм в различни точки на Родината и общо взето трудовата ми книжка винаги предизвиква леко удивление у хората. Обичам преводите, но не ми позволяват да живея само от това, та се налага да съм гъвкава.

Просто ми се ще да условята тук да са по-благоприятни за развитието на хората.

Редактирано от Brezichka на 10.07.12 10:36.



Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: Brezichka]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано10.07.12 15:06



правя всико по силите си, за да допринасям с каквото мога в семейството

Дано не забравяте да правите нещА и за себе си.

Защото на мен ми се наложи да се уча по лошия начин на това.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Префърцунените фукли с псевдопрестижната работнови [re: Mila06]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано10.07.12 15:39



Ти имаш доброжелателство към префърцуненостите в излишък...

Окей. При излишъци от темперамент, съчетан с недобронамереност, губя интерес към дискусия, тъй като съм установила, че тя и без друго става невъзможна, а лесно преминава в размяна на "психопрофили". Но съм убедена, че няма да ти липсвам особено.



П.П. И откога изобщо общуваме и ме знаеш, че вече правиш тежки изводи дали и от коя страна все ме шиба времето...


Редактирано от PipilotaV. на 10.07.12 15:47.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано10.07.12 17:58



Срамна работа няма... когато нямаш избор.
Всички тия, които си питала, са имали. За това са и отказвали.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Doctor Who]  
Автор Caра ()
Публикувано10.07.12 21:50



и държавен служител тоже.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Stefan Pan]  
Автор BambiBambina (Dolphin)
Публикувано11.07.12 16:12



А по-точно от това просто няма как да бъде казано.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор ellynora (пристрастен)
Публикувано12.07.12 05:55



Да, има. Ако човекът го е срам да я върши, значи работата е срамна. Всеки сам си преценява за себе си. Различните хора имат различен праг на допустимост и поносимост.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Stefan Pan]  
Автор aiumi ()
Публикувано12.07.12 17:04



Така е.

На младини съм работила всякакви неща (вкл. почистване на кенефи), тогава така си плащах издръжката, за да мога да завърша ВУЗ.

Ако ми се наложи сега, бих се срамувала, защото ще се чувствам лузър, но ако чак толкоз няма накъде, ще се отсрамя като едното нищо. Животът е по-силен винаги.

Ветрилото, върху което пишех стихове,
се прокъса
в залеза на лятото.


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано12.07.12 19:04



Не се правете на американски политкоректици. :)
Думата слугиня е натоварена със отрицателен смисъл в български.
Защо и как - това е съвсем отделен въпрос и цяла нова тема за разискване.
Но слугиня, както циганин, както негър при смешните американци, както много други безобидни в изначалния си смисъл думи, във времето са наслоили доста отрицателен смисъл и би било глупаво да отричаме това, вместо да се поинтересуваме защо и с какво основание се е получило така.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: aiumi]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано12.07.12 19:21



Точно.
На Запад се опитват да възпитават една гордост с работата, дори и сред боклукчиите, и опита показва, че като цяло това е полезно за обществото, защото процента на чувстващите се лузъри намалява, а всички знаем какво е общество от (чувстващи се) лузъри.. Това в контекста на полуидитчето, дето се пита докъде ще стигнем със "срамната работа". До никъде, то е ясно. Срамна работа винаги е имало и ще има, важното е тия, които са принудени да я вършат, да са убедени, че не е, и да се чувстват горди. Като гейовете на гей парада (по zaphod) ...

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ellynora]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано12.07.12 19:23



Точно.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re:нови [re: paзбиpaм]  
Автор иливap (Counselor)
Публикувано13.07.12 23:45



Да стоят гладни като не искат работа. Не може да се оплакват, че никой не ги иска, когато са с претенции и отказват преложена работа.

Разбирам да е нещо опасно за здравето с радиоактивни елементи или друго, но едва ли случая е такъв.

Само който не е бил гладен, не оценява работата и парите, които идват от нея.

Дир ми изяде B-то на ника Виливар, та временно ще е така. :)


Тема Re: разбира се че иманови [re: zaphod]  
Автор Samtpfoten (усмихната )
Публикувано14.07.12 16:27



Благодаря за разказа. И за поуката.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Добре познат.)
Публикувано02.08.12 19:48



Не знам. Аз съм чистил, влачил съм чували с гипс, събирал съм железа като циганин и не ме е срам особено много. В момента правя изолации и окачени тавани (страшно мръсна работа) и имам достатъчно пари, както винаги. Влизам в магазина, вадя балата с парите и си купувам каквото ми душа воли. Това е по-малко срамно, отколкото да не вършиш мръсна работа, но да си гол като мишка.

------------------------------------------



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано03.08.12 07:58



Определено и аз разсъждавам по същия начин. Работата е предимно, за да ни дава прехрана, а след това за удоволствие. Ако се съчетаят и двете е прекрасно, разбира се. Но ако трябва да избирам дали по-приятна работа, но за много малко пари или неприятна, но за достатъчно пари, определено ще избера второто, пък в свободното време ще употребя паричките, за да си доставям удоволствия.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Фakличka]  
Автор Лaмa ()
Публикувано03.08.12 11:12



някоя финансистка едва ли ще излезе добра чистачка

Супер странно, че го казваш! Моята чистачка е счетоводителка и не е добра. Но в момента не ми се занимава да я сменям, това е друга тема...



Тема Re: И не, и данови [re: loverrock]  
Автор Лaмa ()
Публикувано03.08.12 11:13



МОже да си връзва сам връзките на обувките





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Doctor Who]  
Автор Лaмa ()
Публикувано03.08.12 11:14



Точно.



Тема Re:нови [re: иливap]  
Автор Лaмa ()
Публикувано03.08.12 11:15



Тъкмо мислех да напиша, че работата е мечта за ученик или студент.





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: paзбиpaм]  
Автор Лaмa ()
Публикувано03.08.12 11:17



това не е ли оксиморон, аз мислех, че фльорца е шикарна дума за шафрантия





Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: Brezichka]  
Автор Лaмa ()
Публикувано03.08.12 11:21



Много честен и хубав отговор





Тема Re: Тукнови [re: paзбиpaм]  
Автор Лaмa ()
Публикувано03.08.12 11:25



Да, прави сте като цяло, но ако някой има проблем с думата "слугиня", да не я използва, какво по-лесно от това? Понякога негативното значение на думите не идва от етимологията, а от емоционалния заряд и социалното и историческо развитие.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: PipilotaV.]  
Автор Лaмa ()
Публикувано03.08.12 11:33



Тоест, много простичко, човешко и справедливо е да се твърди, че срамна работа няма, но това че някои хора се притесняват от своята, не се дължи винаги единствено на собствените им предразсъдъци, а на тези и на обществото, което продължава да оценява "по дрехите", а ако не си богат, цинично ти заявява: "е, нали си умен- що си беден тогава".


Много ми харесва как си го написала.





Тема Re: Ненови [re: paзбиpaм]  
Автор Лaмa ()
Публикувано03.08.12 11:54



Знам много точно, че си в уязвима позиция, и си подложена на нейната милост. Чувствам се така, когато гинеколожката ме юрка от единия стол на другия боса, без обукви и чорапи





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Лaмa ()
Публикувано03.08.12 12:38



Жалко, няма да имам време да изчета всички отговори, а ми стана много интересно.

Естествено, че има срамна работа. Както казва Пипи, много благородно звучи, като казваме, че няма, но нека наричаме нещата с имената им. Това, което мога да кажа със сигурност е, че няма една Срамна Работа, от която всички да ги е срам, но за всеки човек има нещо, което би го карало да се чувства некомфортно. Като изключим работите със съмнителен морал, които повечето споменаха - за тях май сме на едно мнение - има много, с които просто не се идентифицираме и не стоим зад това, което правим. Съвсем нормално е, ако имаме избор, да не искаме да вършим точно тези неща. Не виждам нищо лошо и префърцунено в това. Кофти е само, когато някой осъжда работата на друг човек или й се подиграва, но и аз съм си позволявала понякога - по-скоро за разни модни професии, не толкова за физически труд.

Конкретно работата, която си споменала, ми се струва готина и приятна, ако е някое симпатично бабе, а не от тези заядливите. Ако се чудех какво да правя с времето си, бих я правила без пари. Да, така е, не бих желала дамата да ми е шеф, но това си е мой проблем с авторитетите

, бих желала аз да съм "ин чардж". Това обаче го казвам от актуалната си гледна точка, без финансови проблеми.

Би ме било срам от дейности, свързани с идиотска униформа, или да заговарям хората по улиците, както и да се опитвам да пробутвам продукти, за които самата смятам, че са пълни боклуци. Пробвала съм някои от тези неща и съм се отказвала много бързо, в рамките на часове или дори минути Вместо това съм работила неща, за които други хора са ми се подигравали - като работех в магазин за обувки, ми казваха Ал Бънди примерно Само че ми дремеше прекалено малко, защото аз самата смятах, че работата е ОК.

Ох, много си прекъсвах писането и си загубих нишката на мисълта, надявам се някой да е разбрал какво имам предвид



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор 3aek (aμέ&#)
Публикувано03.08.12 14:16



Еми аз ако бях мъж, щях да предпочитам физическата работа пред умствената. По-яко е и освобождаващо. Айде сиктер от интелектуалщини





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: 3aek]  
Автор Лaмa ()
Публикувано03.08.12 15:12



Всъщност човешкото тяло не е създадено за седящ труд...





Тема Сетих се...нови [re: Лaмa]  
Автор Лaмa ()
Публикувано03.08.12 15:26



че за мойта заплата бих правила някои далеч по-малко - някой въведе думата престижни, ще я ползвам и аз - неща. Например лятото като ходя на работа, гледам тези, които събират боклуците под кошовете с една дълга щипка. Това е перфектната работа: ходиш си напред-назад на хубавото време, слушаш си музика примерно, не се тормозиш с нищо. А аз трябва да седя цял ден в затворено помещение и да се дразня на разни неща. Еми завиждам им на тези. Ама зимата ми минава, де.





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Лaмa]  
Автор 3aek (aμέ&#)
Публикувано03.08.12 15:53



Именно. То затова ставаме нечовеци с времето





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: 3aek]  
Автор korani7O (член)
Публикувано03.08.12 17:07



Абсолютно те подкрепям! Абе, мъжете, които се занимават с умствен труд, взеха да стават асексуални

Не мислиш ли?



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: 3aek]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано03.08.12 17:26



Ти се смееш, но е факт. По-яко и разтоварващо е.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: korani7O]  
Автор 3aek (aμέ&#)
Публикувано03.08.12 17:32



Всъщност, най-секси човекът, когото познавам, е професор от два европейски университета. Но е здрав, спортувал всякакви спортове и става за пренасянe на въглища, примерно



Но принципно си прав/а, интелектуалците са сухари

Редактирано от 3aek на 03.08.12 17:35.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Stefan Pan]  
Автор 3aek (aμέ&#)
Публикувано03.08.12 17:33



Не се смея, много съм сериозна. Когато съм била по разкопки или тичала цял ден напред назад, се чувствам най-здрава и спокойна





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Лaмa]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано03.08.12 17:34



Ам по-добре от това казано здраве му кажи.


Абстрахирам се, че относно личните срамни работи и това за авторитетите ме нацели едно към едно мен лично.
Чек, че и аз зех да си губя мисълта.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Сетих се...нови [re: Лaмa]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано03.08.12 17:43



Е ти за това вземаш и твойта заплата де. Безплатен обяд няма. Искаш да се разхождаш и да боцкаш хартийки около кошчетата - няма проблем. Ще ти струва разликата в заплатата. Плащаш и почваш. Или по-скоро почваш и плащаш. От първата заплата на кошчетата, та всеки месец до края на абонамента.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Сетих се...нови [re: Stefan Pan]  
Автор Лaмa ()
Публикувано03.08.12 19:10



Хаха, е, не мога да си го позволя

Яка перспектива: оказва се, че има не само срамни работи, а и прекалено скъпи такива



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Stefan Pan]  
Автор Лaмa ()
Публикувано03.08.12 19:12



Мерси боку, нищо не си губиш, спок. Само не разбрах от какво се абстрахираш точно





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Лaмa]  
Автор Virgo (кобра)
Публикувано04.08.12 14:04



Това с продажбата на съмнителни продукти си е наистина противно. Особено ме дразни, когато срещна някоя стара приятелка захласната от подобни щуротии (последно беше хербалайф и рейнбоу прахосмукачките). Аз искам да се видим, да си говорим някакви неща, а тя ме занимава с почистване или килограми





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: 3aek]  
Автор LookingForMySelf (търсеща)
Публикувано04.08.12 20:32



Днешните мъже са мързеливи и слаби физически. Освен чашата и вилицата друго не искат да вдигат (даже и онази си работа ни карат нас жените да им я дигаме

).
И аз обичам физическа работа стига да не е вредна за здравето по някакъв начин (мръсотия, химикали и т.под.) Освен това ще ми спести пари и време фитнес и физически упражнения, които за седящите професии са абс наложителни ако човек иска да запази що годе някаква прилична физическа форма.



Тема Re: Сетих се...нови [re: Лaмa]  
Автор LookingForMySelf (търсеща)
Публикувано04.08.12 20:43



а кво ще кажеш за пощальоните - цял ден се разхождат, егати кефа.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Virgo]  
Автор korani7O (член)
Публикувано05.08.12 11:50



И аз отбягвам една познати заради същото. Станала е много досадна и нахална.





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор LookingForMySelf (търсеща)
Публикувано05.08.12 12:29



според мен на хората им е писнало да чистят и готват и затова не искат да го правят дори за пари. Ако е нещо по-различно и вълнуващо да видиш как ще го правят и ще си намерят оправдание да го правят.
Освен това явно и парите са малко и са преценили, че не си заслужава. Виж - ако беше в друга държава дето хем ще дават повече пари хем никой няма да ги знае кво правят и няма опасност да им се подиграе ще слугуват и ще питат за още.





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: 3aek]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Добре познат.)
Публикувано06.08.12 10:55



В отговор на:

Еми аз ако бях мъж, щях да предпочитам физическата работа пред умствената. По-яко е и освобождаващо. Айде сиктер от интелектуалщини




Е много ясно. Това да не си изразходваш енергията е ужас.

Ама тъпото на физическата работа е, че не можеш да изкараш много мангизи от нея. Можеш само да свързваш двата края, а аз искам да си купувам шампанско, черен хайвер, коли, къщи, апартаменти, влакове, винкели, вентилатори, винтоверти, винторези и други хулигани.

------------------------------------------

Редактирано от Дaвaщия и взимaщия на 06.08.12 10:57.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: LookingForMySelf]  
Автор Лaмa ()
Публикувано06.08.12 14:54



За чистене май не ставаше въпрос, чистенето е гърч, повечето хора гледат да го аутсорснат. Но готвенето е приятно, ако не трябва да следваш на някой капризите де





Тема Re: Сетих се...нови [re: LookingForMySelf]  
Автор Лaмa ()
Публикувано06.08.12 14:56



И то с колело - как да не е кеф!





Тема Има разбира се срамна работа.....нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Apxaнгeл (паднал ангел)
Публикувано16.08.12 23:52



.. Каквото и да работиш в "Топлофикация" трябва да те е срам.... Как да не те е срам след като 7 милиона споменават майка ти...



....Не чета между редовете и затова пиша директно...

Тема Re: Срамна работа може и да няма,нови [re: Brezichka]  
Автор Лaмa ()
Публикувано19.08.12 17:03



Това сега го видях. На децата не можеш да им угодиш. Баща ми пък навремето точно в унивеситета работеше и аз не исках да казвам, да не си помисли някой, че е асистент на фокусник. Повечето не знаеха какво е университет, но знаеха какво е фокусник

Казвах си "не може ли баща ми да е шофьор или елктротехник като нормалните хора, да мога да обясня на децата в училище "





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Meceчинa (нащърбена)
Публикувано20.08.12 13:51



Неприемлива е всяка работа, която не ми носи удовлетворение и я практикувам достатъчно дълго време, че да искам да я сменя.
Всяка работа, която в един или друг момент от живота, помага - било то финансово, морално, душевно, не би трябвало да е срамна, но ако не е временна, вече вреди сериозно.
За определението "срамна работа" са отговорни най - вече хората отстрани. Ще измия една камара чинии и ще се прибера с пари вкъщи - ОК. Еее...виж я тази - с три висши и мие чинии -ц-ц-ц...
Не е сигурно, че човек винаги избира по- интересното, нито по- добре заплатеното. Важни са обстоятелствата.






Тема Re: Има разбира се срамна работа.....нови [re: Apxaнгeл]  
Автор BambiBambina (Dolphin)
Публикувано20.08.12 18:23



Това изобщо не ми беше хрумвало! Браво!
Също е безкрайно срамно да работиш като политик в България или в Италия...



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Jolee (Яка мацка)
Публикувано20.08.12 19:42



Няма срамна работа.

Има хора, които имат амбиции без покритие.

Вършила съм и "неквалифицирани" неща.Но там се научих да работя с хора, да бъда горда, придобих усещане, че в тоя живот ще се справя и в най-трудните моменти.

Затова в днешно време, когато ми се налага да въвеждам хора в работата ми, за да се научат..... на моменти ми се иска да им откъсна главите .....до кръста



Защото хленчат, мрънкат и казват "Ама това не го знам...... не го мога..... няма да се справя....ще сбъркам и тн." преди дори да са опитали

Ми така е ...като не си видял гърч истински какво е ....ще си шубе ...и ще седиш и ще чакаш да те наемат за принцеса ....

Ма местата за принцеси освен, че са кът ....също не са шега работа ....и се искат умения ...пък те уменията не са само талант....искат си практика, труд ...

От това да се помага на възрастен човек може освен пари ...и много мъдрост да придобие, която да му помогне в живота ...само от общуването с бабето ....
ма кой да се сети, че "облагите" първо вътре ги трупаме и носим ....

Днес точно едно от момичетата чистачки / младо / с които обичам да общувам се заприказвахме и ме разпитваше какво точно върша ....

Как мислите ....дали пък ако ми се падне възможност не бих я наела на мястото на някоя "неосъществена принцеса"?

Защото навремето, когато в една от фирмите в които работех.... шефката ме дърпаше нагоре да раста много мои колежки се чудеха ...защо това малкото ...а не мен...ми щото това малкото знаеше, че е в пъти по-важно да си ангажиран с работа ...отколкото да се занимаваш с величието си ...

...а животът е тук и сега ... тялото иска присъствие .... мозъка споделяне....

Редактирано от Jolee на 20.08.12 19:44.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Jolee]  
Автор Лaмa ()
Публикувано20.08.12 21:12



хленчат, мрънкат и казват "Ама това не го знам...... не го мога..... няма да се справя....ще сбъркам и тн." преди дори да са опитали

Е това не мога да го повярвам! Те не са чели вестници предполагам, от тези, където публикуват процента на безработицата, не от тези, където има снимки на Деси Слава без сутиен?



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Лaмa]  
Автор Jolee (Яка мацка)
Публикувано20.08.12 21:24



Вярваш не вярваш ....това си е реалността ....Положението е плачевно....

Не знам какво четат....защото когато спра да им обяснявам ...гледам да не им обръщам внимание ....че каквато съм невъздържана ....ще трябва после аз да си търся нова работа



...а животът е тук и сега ... тялото иска присъствие .... мозъка споделяне....

Тема Re: Има разбира се срамна работа.....нови [re: Apxaнгeл]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано21.08.12 11:10



Е, хората обещателно я споменават майка ти.



Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Jolee]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано21.08.12 11:13



Как мислите ....дали пък ако ми се падне възможност не бих я наела на мястото на някоя "неосъществена принцеса"? Едната от девойките в офиса дойде така. Има съвсем друго образование, ама искаше да се учи момичето. И доста научи за една година. И работата и харесва... Ама тя не приема, че слугува на някого (в случая на мен), а че учи нещо.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Jolee]  
Автор KoтeИгpaчka (ританка)
Публикувано21.08.12 13:28



А като уча нещо ново, заплата ще получавам ли? Защото, извинявай, но работа съм почнала основно за да изкарвам пари. От един момент нататък безпаричието ще ме направи доста невъзприемчива за нови знания.

(*ред.)
Превъзходно!



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Jolee]  
Автор Лaмa ()
Публикувано21.08.12 14:02



Не се изразих коректно: не на теб не вярвам; не вярвам, че се приема за нормално да мрънкаш и да показваш несигурност пред работодателя си. Повечето хора се стараят да се покажат в най-добрата си светлина.





Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: KoтeИгpaчka]  
Автор Лaмa ()
Публикувано21.08.12 14:11



Много важен аспект, браво! Аз съм върл противник на това да се работи за чест и слава. Стаж от 6 месеца е максимума, според мен. Иначе в СиВи-то ти реално пише, че си загубеняк, който се продава за без пари.

От поста на Джолито приех, че става въпрос за платен труд де. Изобщо цялата тема е за работа, която ти носи необходимите приходи, но е под достойнството ти по някаква причина.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Лaмa]  
Автор KoтeИгpaчka (ританка)
Публикувано21.08.12 14:18



Няма как да знаем за какви приходи става дума, докато не се каже цифрата :) Но "за няколко часа 2 пъти седмично помощ на пенсионер" колко можеш да вземеш? Теоретично за същото време може да се изкарат 50-100 лв на седмица с необходимите умения. Ако ти имаш тези умения, но решиш да прекараш няколко часа с много мила пенсионерка - кога ще ти писне, ще спреш да я посещаваш и ще станеш черна овца, която гледа само парите? Много бързо ще е, особено ако имаш и чавета и мъж, и квартира, и сметки за плащане.
На студентите, учениците и емигрантите им е лесно да говорят как нямало значение - ами тук има.

(*ред.)
Превъзходно!

Редактирано от KoтeИгpaчka на 21.08.12 14:20.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: KoтeИгpaчka]  
Автор Лaмa ()
Публикувано21.08.12 14:22



Презумпцията май не е, че отхвърляш работата, защото имаш възможност да печелиш повече пари. Според темата това ти е единствената опция да печелиш пари. (Хипотетично, де.) Идеята е, че като цяло не е срамно да избереш повече пари за по-ниско квалифицирана работа, ако по-квалифицираната не ти носи необходимите приходи. (Или никакви.) Това е идеята на темата де, не моята

Отговорът на Джолката не беше съвсем по темата, също само според мен, но пък си е друг интересен казус

Баси, тва е пълен стилов дизастър, ама сега не ми се редактира.

Редактирано от Лaмa на 21.08.12 14:23.



Тема Re: Има ли срамна работа?нови [re: Лaмa]  
Автор KoтeИгpaчka (ританка)
Публикувано21.08.12 14:27



Да, това не е презумцията, но темата отдавна се извъртя, поне на мен така ми се стори - и вече не се говори за хора без избор, а за такива, които имат избор, но не се възползват от него.

(*ред.)
Превъзходно!



Тема Re: Има разбира се срамна работа.....нови [re: BambiBambina]  
Автор Apxaнгeл (паднал ангел)
Публикувано22.08.12 21:25



... така си е :) И политиците са ги е***али наред....
Виж Берлускони го .... само хубави момета :)



....Не чета между редовете и затова пиша директно...

Тема Re: Има разбира се срамна работа.....нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Apxaнгeл (паднал ангел)
Публикувано22.08.12 21:26



... да бъдеще многократно обещателно време...



....Не чета между редовете и затова пиша директно...


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.