Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:20 17.05.24 
Полове
   >> Женски клуб
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Какво да учат децата ни?нови  
Автор Milley ()
Публикувано01.02.12 15:59



Към какво да насочваме децата си? Какво да учат, за да могат да си изкарват прехраната после? Кои професии биха се търсили примерно след 10 години в България и по света? Знам, че е трудно да се каже, но може би си имате представа. Говоря за сегашните младежи и девойки - 15-16-17 годишните. Вашите деца ориентирани ли са вече?

За да те уважават, трябва да си нагаждач, ако ли не - и сам войнът е войн.


Тема Re: Какво да учат децата ни?нови [re: Milley]  
Автор impulce (пенлива)
Публикувано01.02.12 16:12



За точни специалности - не мога да прогнозирам, но..чуждите езици винаги са плюс и отварят много възможности. Колкото повече - толкова по - добре, от малки, аз смятам да наблегна първо на това за моето дете. Самата аз говоря 3и езика, така че..мисля, че ще мога да помагам адекватно.



Тема Re: Какво да учат децата ни?нови [re: Milley]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано01.02.12 17:19



прехрана само с животновъдство и земеделие е гарантирана.




Тема Re: Какво да учат децата ни?нови [re: Milley]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано01.02.12 18:21



Винаги съм вярвала, че децата трябва да се ориентират към .. това, което най им се отдава. Не към нещо, което би могло да се продаде, а това, което ще им е по душа, защото най-прекрасната професия е тази, която ти е по сърце!!!

Големият ми син, който тази година завършва, е ориентиран от къде 5 клас, средният (4-ти клас) - от малък, има само една дилема - след завършване на 12 клас дали да се насочи към Франция или Швейцария





Тема Re: Какво да учат децата ни?нови [re: Milley]  
Автор Фтицa (Всичкотрошачка)
Публикувано01.02.12 19:14



Таванът за професионално ориентиране е завършването на 8ми клас, защото след 7-8 клас са специализираните училища (поне повечето). 8-12 клас вече е чуденето какво точно ще следваш след гимназията. Ако си сбъркал гимназията, а много я бъркат - каквото и да учиш, все тая.
Какво ще се търси - не мога да ти кажа. Знам, че (ще се повторя за не знам кой път) исках да стана учителка - започнах да го уча. Сега се пенсионират учителите, до 2-3 години ще стане страшно и съвсем некадърници ще заемат учителските места. Но в университетите е някакъв ад, без значение от специалността - плащаш, лекции имаш 5 астрономически часа на седмица, подаряват ти оценките и нищо не ти се покачва, освен претенциите. Прекъснах. Замислям се, че познавам всъщност твърде малко хора-висшисти, които работят нещо дори бегло свързано със специалността им. А от среднистите много без някаква специална диплома взимат 3 пъти колкото мен.
Но стига съм мрънкала.
Както казах, професионалното ориентиране трябва да приключи най-късно в 8ми клас. Ако детето ти е в 8ми клас, по-добре го прати в някой техникум. За момче - механо, за момиче - шивачка. Ей-така, за всеки случай. Жичкаджии и шивачки се търсят винаги, та ако после с някаква гръмка диплома от университета остане без работа, да има с какво да се захване. И го натискай да учи английски + поне още един език, също и информационни технологии, да пробва различни ОС, програмни пакети и т.н.
Задължително е също да го пратиш за разговор при познати, които работят по специалността си - да му обяснят какво, защо, как...
Друг съвет не мога да ти дам.

***
Як си, пич!

Редактирано от Фтицa на 01.02.12 19:16.



Тема Re: Какво да учат децата ни?нови [re: Milley]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано01.02.12 21:13



Каквото им се учи и им върви. Когато човек прави нещо с желание и умение, неминуемо ще заработва прилично, в която и да е област. Е, математиката винаги ще върши работа, защото компютрите няма да изчезнат. Езиците също са задължителни вече. Най-малкото и миячка на чинии да искаш да станеш в една нормална държава, по-лесно ще ти е, ако знаеш езика.
Синът ми до последно се чуди какво иска да учи- дали право, дали друго. Накрая започна икономика.
Дъщеря ми няма никаква идея какво и се прави, а е 11-ти клас.
Аз също не знаех какво искам да работя в 11-ти клас. И сега не знам.

Всъщност, знам, но няма как да стане.

Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Какво да учат децата ни?нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано01.02.12 21:41



ПИ, това възнамерях и аз да пиша. Спомням си една случка пред 3 години. Питаме сина ни каква ориентация има (как прозвуча, но за професионална иде реч

). А той директно:Татко, ти знаел ли си в 10.клас какво ще правиш с живота си? Ами, не е знаел татко му. Да не говорим, че е не е успял да стане това, което е искал най-много. И ако мъжът ми е страхотно добър в професията си, то аз много се измъчвам от моята. И ми се ще да се отдам на нещо много.За сега само ми се ще

На теб ти пожелавам поне да вярваш, че може да стане! Прегръдки!



Тема Re: Какво да учат децата ни?нови [re: Milley]  
Автор Фиши (Емарципанена)
Публикувано01.02.12 21:51



Мили,
ще споделя като майка, чиито деца са в следващия етап. Едното дете учи нещо, свързано с изкуство, а другото -със спорта. Как ще се реализират, нямам идея. За щастие по време на средното понаучиха по още 2 езика на добро ниво )( и още по 1 поради разни интереси, разговорно) и искрено се надявам това да им помогне.

Искам да те успокоя, че сега има много повече възможности и да избереш ново място за живеене, да започнеш нещо ново, много информация и мноооого години до пенсия



До сега само веднъж съм попадала на ситуация, в която завоалирано беше споменато, че определен входящ изпит е насочен за нуждите от определен тип образование след 5 години. За учудване, от випуск почти 140 деца, само 20-тина избраха Щатите за висше образование. Така че понякога сметките не са точни!

Пожелавам ти да са ти здрави децата, да имат разнообразни интереси и подходяща среда с мечтаещи приятели! И всичко ще си е ок!



Тема Re: Какво да учат децата ни?нови [re: Фиши]  
Автор Фтицa (Всичкотрошачка)
Публикувано01.02.12 22:12



Извън темата, но мисля, че пак може да се впише.
Понеже спомена започване наново, на ново място, ново занимание, искам да попитам - намираш ли за смислено да учиш нещо, да го работиш 2-3 години (ако имаш късмет) и изведнъж да решиш да си сменяш местоживеене, месторабота и професията. Кажи-речи постоянно да се преквалифицираш напълно и да правиш кардинални промени на всеки 4-5 години от живота си?
Това не издава ли един вид незрялост и живеене ден за ден, ама в лошия смисъл на израза, когато си сменяш заниманието като носна кърпа - а защо? Непособност да намериш нещо, което е подходящо за теб или клишираното "търсене на нови предизвикателства". За мен издава точно това, може да го считаш като подвеждащ въпрос.

***
Як си, пич!


Тема Re: Какво да учат децата ни?нови [re: Фтицa]  
Автор loverrock ()
Публикувано01.02.12 22:31



Не е здравословно да работиш на едно и също място повече от пет години! Аз не мога да разбера хора, които стоят дълги години в един офис, уж правят кариера. Целият ти живот да мине на едно място, да се събудиш на средна възраст и да разбереш, че на никой не му дреме какво си постигнал освен на тебе, но и ти започваш да се съмняваш, че е било нещо значимо



domino dancing


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.