Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:27 06.06.24 
Полове
   >> Женски клуб
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Преквалификация (и пари пак)  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано31.10.11 19:58



Привети. Буквално го четете. Все за преквалификации чета, все в изречения "като не те кефи, преквалифицирай се".
Възможна ли е преквалификацията, така че вместо няколкостотин, да изкараш неколко иляди лева?
Според мен не е възможна. Първо няма кой да остане да работи за жълти стотинки, после - много професии и занимания от скъпоплатените не са за (акъла на) всеки.
Пък и аз се интересувам от неща, с които по принцип май не се вадят много пари.
Друг въпрос, който може да разгледате, ама отива малко на политика - защо трябва НИЕ да се преквалифицираме заради по-голяма заплата, вместо да работим желаното и ТЕ да ни дадат парите, които ще ни осигурят свестен живот (които и да са те)?

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Лaмa ()
Публикувано31.10.11 20:09



Нещо не мога да разбера, дай малко по-конкретно, плз.

Какво имаш предвид под преквалификация? Дай пример. Ако става въпрос за това, че евентуално имаш бакалавър, да речем по икономика, и лепнеш един мастър, да кажем счетоводство, финанси, такива работи, логично е, че ще имаш шансове за по-добри места и повече избор.

Какво е това, което искаш да работиш? Защо смяташ, че то носи по-малко пари и по-малко пари от какво? Кои са квалификациите, които смяташ, че ще ти донесат по-голяма печалба?

Каква ти е мотивацията да се замисляш над това? Не печелиш колкото би ти било достатъчно или не си харесваш работата?

Кои сме "ние", кои сте "вие" и кои са "те"? По принцип смятам, че който инвестира повече - било в обучение, преквалификации, време в търсене на правилната работа, усилия - трябва да има по-голяма възвращаемост на инвестицията. Така че, ако "ние" положим повече усилия, в случая се "преквалифицираме", каквото и да означава това, би било справедливо да получаваме повече пари от тези, които просто си упражняват хобито. Ама това ти го казвам чисто математически, понеже още не съм разбрала темата.



Редактирано от Лaмa на 31.10.11 20:17.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор БерезкаМодератор ()
Публикувано31.10.11 20:15



Наистина ти е много неясен постингът. Дай малко по-конкретно.
Искам да поразсъждавам по тази тема, мен също ме вълнува и затова искам повече подробности.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Koм (стар клубар)
Публикувано31.10.11 20:33



Преквалификацията е възможна, разбира се. В България става по-трудно, защото липсва достъпна система за преквалификация.
Обаче - много често се случва - най-вече на жени - да се "преквалифицират" вечно, а всъщност не трябва да се забравя преквалификацията ЗАПОЧВА със завършването на нова специалност, а не ЗАВЪРШВА с това.





Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Koм]  
Автор mama_russia-126430Модератор ()
Публикувано31.10.11 20:42



Защо да няма достъпна система? Всеки ВУЗ има магистърски програми. Условието да се запишеш там е да имаш вече едно завършено висше образование. Ако е в друг профил, просто учиш по-дълго. Номерът е да напипаш наистина нужна специалност, за да можеш после да се реализираш. Кел файда да се преквалифицираш на ядрен физик с потенциална възможност за висок доход, но тази възможност да си остане само потенциална, защото в момента просто на никого не са нужни ядрени физици. Засега в България само100 % от медиците започват работа по специалността си след завършване на ВУЗ.





Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано31.10.11 20:53



Донякъде сигурно е възможно. Само че си мисля няколко неща, може да не съм права.
1. Усвояването на всяка по-сериозна професия иска години време и не можеш произволен брой пъти да започваш съвсем на чисто, същото важи за започването на чисто на прекалено стари години (30-35 и нагоре; е, всичко е относително) - просто няма да имаш време да станеш добър. А и докато се упражняваш да ставаш добър, пак трябва да се изхранваш с нещо.
Сега, ако нещо ти е било хоби или е близо до старата ти професия, е по-друго.

2. Едва ли доходите зависят само от професията. Не че хич не зависят, далеч съм от тази мисъл, но основното би трябвало да са две неща: едно, колко си добър на фона на колегите си (излишна професия няма) и второ и май по-важно, "бизнес" уменията, тоест уменията да се "продаваш", да убеждаваш хората, било работодатели или клиенти, или клиенти на работодателя, че ще им свършиш работа.

3. Да можеш повече неща, е по-добре винаги, а ако са такива, че да са свързани някак и да си "помагат" едно на друго, е най-добре. И естествено, съгласна съм с Лама - трудът върху собствените умения би трябвало да се отплаща.

Другият въпрос - защото каквото искат ТЕ, това става.


Няма такива "те", които да можем да ги накараме просто така да дават. Вездесъщата дума "пазар" не напразно е станала вездесъща.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: mama_russia-126430]  
Автор Koм (стар клубар)
Публикувано31.10.11 20:57



Не знаех, че има такава възможност - това е хубаво - стъпка напред е от преди.
Все пак преквалификацията не е само за хората с висше образование.

А що се отнася до другото - то е ясно, че е така, де.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Лaмa]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано31.10.11 21:04



Какво имаш предвид под преквалификация? Да учиш нещо, различно от последната завършена степен, не е точно преквалификация. Това е ... учене. Както казаха по-горе, преквалификацията почва, като завършиш ученето, не като избереш какво ново да учиш. Преквалификация е да имам бакалавърска степен, а поради липса на работа да отида в бюрото по труда и да се запиша на курс за шивачка или фризьорка. Щото, очевидно, от мен ядрен физик няма да стане, иначе досега да съм станала.

Какво е това, което искаш да работиш? Имам бакалавър филология, сега уча за магистър педагогика. Кви пари се изкарват от тези неща? А аз искам да бъда учителка, наистина. Имам и средно икономическо. НО пак няма да изкарвам достатъчно пари, защото средно икономическо значи... нищо, другото е мааалко повече от нищо. Ако сега имах диплома за химик, щях да отида в някой склад за перилни препарати... а може би и в завод за такива. И... виж отговора на долното.

Каква ти е мотивацията да се замисляш над това? Не печелиш колкото би ти било достатъчно или не си харесваш работата? Въобще нямам читава работа в момента. Осъзнавам, че си мечтая да съм бачкаторка, защото излиза, че те взимат повече пари от мен.

Кои сме "ние", кои сте "вие" и кои са "те"? По принцип смятам, че който инвестира повече - било в обучение, преквалификации, време в търсене на правилната работа, усилия - трябва да има по-голяма възвращаемост на инвестицията. Така че, ако "ние" положим повече усилия, в случая се "преквалифицираме", каквото и да означава това, би било справедливо да получаваме повече пари от тези, които просто си упражняват хобито. Ама това ти го казвам чисто математически, понеже още не съм разбрала темата.
Да, така е, само математически пропускаш страхотното чувство, че вършиш точно каквото ти харесва, а на всичкото отгоре и пари ти дават.

Погледни първото удебелено. Ей-това ми е част от "болката". Ако е можело да стана нещо друго, например хидроинженер или архитект, съм щяла да стана. Ама не може всички да сме инженери и адвокати, и лекари - това е друга част. Третата част е, че се депресирам, защото това, което искам да върша, е по-зле платено и от продавачка.

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано31.10.11 21:27



"Не може всички да сме инженери и адвокати, и лекари"
Инженерите не ги познавам, обаче да ти кажа за адвокатите, понеже съм завършила същото. Аз например МОГА да стана адвокат ей сега веднага. И ще умра от глад, ако стана. У нас в последните 15 години се ПРЕПЪЛНИ с юристи, което пък ми е една от "болките" на мен (хахаха), но съвсем нямам само това предвид, като казвам, че бих умряла от глад като адвокат. Просто някои го могат "успяването", други - не. Някои и сега да започнат, ще успеят, ще се утвърдят с течение на времето, другите - няма. Не знам коя е причината.
Лекари без пари също има, може да са сравнително малко, но има (чуй ги например тези от Бърза помощ), и не се наемам да твърдя, че всички такива са некадърници. Независимо, че тяхната професия, за разлика от моята, не зависи от език и национално законодателство, тоест "износима" е навън.

Не, не е само до професия. Не е и до късмет. Допълвам: не искам да подценявам късмета, но той не може да бъде главна причина за успеха при повечето успяващи.

Да се запишеш на курс за шивачка или фризьорка, ако дейността не те влече, не е съвсем лошо, но и няма кой знае какъв смисъл. Всичко, дори занаятите, които уж са прости, се усвоява с време, с години практика, не с един курс. Дадено нещо или трябва да го работиш с години, или да ти е хоби с години, за да го усвоиш наистина, така мисля.

А докато минат тези години, може - малко вероятно, но може - професия, която се е котирала, да престане, или друга неочаквано да започне. Няма как да не вземеш предвид кое в момента изглежда търсено и перспективно, но не е добър вариант да се ръководиш само от това. Няма да издържиш да правиш нещо, което не харесваш поне малко (много да го харесваш, не е необходимо, то затова е работа, иначе щеше да е забавление

).

Не знам какъв съвет да ти дам. Ако знаех, щях и аз самата да го приложа.

Редактирано от Mиpa_M на 31.10.11 21:47.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Mиpa_M]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано31.10.11 21:33



Именно. Тия мисли точно ми минават през главата.
Ето, например, сега се чудя за чий я записах тази педагогика. Пълно е с педагози.

Пълно е и с икономисти, затова бях твърдо против да продължавам икономика и в университет, въпреки че родителите ми дори сега ми обясняват, че навсякъде се търсят икономисти.

Още нещо. Част от причините да не мога да намеря работа, а и да не кандидатствам по обяви, са изискванията за опит, какъвто аз нямам реално. Имам трудов стаж, да. Ама такъв, какъвто има една 20-годишна студентка - продавачка. Е, повечето са сервитьорки, ама няма значение. Аз всъщност не съм изобщо конкурентоспособна, защото нямам опит, който ми доказва знанията. Излиза, че няма как да го натрупам. И така, хем няма как да натрупам опит, хем си губя времето, хем и да почна самостоятелна преквалификация, пак ще ми искат опит, ако потърся работа с новите си знания.

Струва ми се, че не мога да си изразя мислите. Разбирате ли какво ви говоря, заюото след 2 години ме съмнява аз самата да си разбера, ако погледна това мнение



Малко допълнение: не съм съгласна за късмета - точно до късмет си е.

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!

Редактирано от Дeтpитyc на 31.10.11 21:34.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Лaмa ()
Публикувано31.10.11 21:46



Записала си се да учиш педагогика, защото това ти се е правело.

Какво значение има колко педагози има?

Колкото до кандидатстването за работа: аз съм се ориентирала по вида на задачите, дали разбирам какво означава и дали смятам, че са за мен. Много често изискванията за опит се пишат и за стартови позиции. И при нас ги правят такива дивотии и чак ми е неудобно какво пишат в обявите за някои позиции, на които и тренирана маймуна е достатъчна.

Тъпото е, че понякога губим сигурност в себе си и си мислим, че няма кой да ни вземе такива и това се излъчва и на интервютата. Още по-тъпото е, че не помага някой да ти каже "вярвай в себе си" и щрак - да си повярваш. Обаче искам да ти кажа, че тези, които те интервюират също са хора. Не само ти кандидатстваш при тях, а и те при теб. Гледат не само какво пише на хартия, а и дали им пасваш като човек. Ако те са ти симпатични, много е вероятно и ти да си им симпатична, така че престраши се, кандидатствай. Ако те викнат на интервю, значи си достатъчно квалифицирана.

Не знам аз сега дали си изразих мислите много добре, ще видим



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Добре познат.)
Публикувано31.10.11 21:48



Прави бизнес. Другите неща общо взето са будала работа.

------------------------------------------



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано31.10.11 21:50



Ако беше толкова лесно, бизнесът щеше да се учи с нещо като тримесечен курс за фризьорка. Всеки щеше да го може, и поради последното - нямаше да се печели кой знае какво от него.





Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Лaмa]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано31.10.11 21:54



Идеално го знам това. Наистина се чудя кой ще ме вземе. Подавала съм документи за места с баламски задължения, но с невероятни изисквания. Въпросници съм попълвала. На прима виста мога да се сетя за 3 места, където бях ако не идеалния кандидат, ако не единственият добър, то поне в топ 10 - заради въпросниците. А дори не ме извикаха на интервю.
Мисля, че след като разбрах, че на едното място няма и на такова да ме поканят, тогава някъде се пречупих и ми изчезна вярата.

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!

Редактирано от Дeтpитyc на 31.10.11 21:54.



Тема Спокойнонови [re: Дeтpитyc]  
Автор Koм (стар клубар)
Публикувано31.10.11 22:13



не забравяй, че всички новозавършващи сте на същото ниво - нямате опит, нямате връзки... така, че спокойно. Голяма част от твоите колежки няма да станат учителки - те не се и стремят към това. Някои и ще станат държавни чиновници, други ще идат в частния бизнес - да правят нещо съвсем различно. Трети - ще станат учителки. Зависи какво те влече и колко дълго можеш да издържиш докато го постигнеш. Това е във всяка професия. Аз съм инженер. От нашия випуск - я има 30%, които останахме инженери, я - не.
Няма да е лесно, но ако искаш да правиш нещо - ще го правиш.

П.С. Аз не бих казал, че е лошо да си учител - професия, която се ползва с уважение, има супер работно време и те среща с какви ли не хора. Е, не се правят много пари, ама ти си жена, все пак - не е толкова критично. Майка ми беше учителка.





Тема Re: Спокойнонови [re: Koм]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано31.10.11 22:19



Моята все още е учителка.



Не се правят пари, което нямаше да е лошо за малък град, ама аз се ориентирам към голям уж, по лични причини.

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!

Тема Re: Спокойнонови [re: Koм]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано31.10.11 22:34



"Е, не се правят много пари, ама ти си жена, все пак - не е толкова критично."
Това беше подхвърлено за предизвикване на женорята в клуба, предполагам?


Жената по-малки нужди ли има?

Любимият ми пример: нотариус до 1997 г., докато бяха "държавни", се смяташе за "подходяща работа за жена" - еднообразна и умерено слабо платена. После частните нотариуси започнаха да печелят добре, без характерът на работата да се е променил особено, и оттогава май спря да се чува тази приказка. Нищо, че май пак леко преобладават жените сред нотариусите.

Има учители, които работят на повече от едно място и печелят относително добре, знам за такива. Е, и там зависи от града и от предмета.



Тема Re: Спокойнонови [re: Дeтpитyc]  
Автор Koм (стар клубар)
Публикувано31.10.11 22:51



е, ако парите са приотитет - учителството не е добра идея. Освен ако не даваш частни уроци.





Тема Re: Спокойнонови [re: Mиpa_M]  
Автор Koм (стар клубар)
Публикувано31.10.11 22:55



да... сексисткото изказване беше за да се предизвикат женурята в клуба - правилно си забелязала. Не, че жената има по-малки нужди. Просто - учителството е професия за хора-идеалисти, които в днешно време трябва да са подкрепени от хора-материалисти.
И въпреки, че е сексистко - коя жена ще търпи мъжа и да е идеалист, ам? Затова - в случая - пола на авторката е предимство за нея.



А иначе - и аз съм бил учител (е, асистент, де) ... ама ми беше допълнителен доход, а и бях идеалист все още. Сега съм си просто наивник, макар и вече - циник.



Тема Re: Спокойнонови [re: Koм]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано31.10.11 22:55



Много зависи къде съм.
Парите са сред главните приоритети, но също и утвърждаването, самоуважението, спокойствието и други али-бали, дето ги има по книжките как да си оправим душевното равновесие. Мисълта ми е, че точно в момента единственото, което може да ми го оправи, е една постоянна работа, която съм започнала с мисълта, че мога да я върша, която ми носи достатъчно пари, за да живея сносно - не в лукс, но не и на ръба; или поне работа, която мога да комбинирам с лятната ми. Такава работа е учителската. Която пък има връзка с желанието ми поначало да стана учителка. Което пък има връзка с това, че съм много добра в преподаването на знания и във възпитаването (това се надявам да е така, но засега грешки в роднинските деца, следствие от мои думи, гачели не виждам). И така.

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!


Тема Re: Спокойнонови [re: Koм]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано31.10.11 23:07



"коя жена ще търпи мъжа и да е идеалист, ам"
Има такива, които търпят, от любов или от немай-къде. Дори ако идеалист значи чисто и просто беден, без идеализма.
Аз лично не бих търпяла - струва ми се - мързелив "идеалист". Бе, реалист си е по-добре. ;) Не че имам какъвто и да било избор, де.
Някои мъже охотно "търпят" неработещи жени, защото те поне се грижат за домакинството и децата, ами безпаричният мъж какво?



Редактирано от Mиpa_M на 31.10.11 23:16.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Mиpa_M]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Добре познат.)
Публикувано31.10.11 23:33



Е, то лесно няма, ама ти ще правиш някакъв бизнес от който разбираш. Ако си инженер по образование, ще направиш завод за производство на някакви машини, които ти е ясно как се правят. Ако си правила домашна ракия, ще направиш завод за производство на алкохол и т.н. Няма да се хвърляш в някакви джунгли.

------------------------------------------



Тема Re: Спокойнонови [re: Mиpa_M]  
Автор Koм (стар клубар)
Публикувано31.10.11 23:42



знаеш ли - имам много колеги, които зарязаха корпоративния живот и станаха учители. Сигурен съм, че са по-малко платени, ама явно има нещо друго, което ги подтиква - може би работното време, а и малко идеализъм все пак. Това - в САЩ, де.
Едно време в БАН имаше един колега, който все ходеше на специализации в чужбина. Та - той викаше - "да знаеш - богатите хора са по-добри просто като хора".





Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Galeon ()
Публикувано31.10.11 23:50



Знаеш ли колко хора между 25 и 35 в момента разсъждават именно върху това?!?) Да не кажа , стотици хиляди!

Напълно нормално е да разсъждаваш така, но защо има нотка песимизъм?!? Та ти не си правила кардинални грешки в живота си ?Нали?))

Имаш мегдан за ..ехеее...те хората почват нов живот на 40 , ти на 20 и кусур се тормозиш)

Tell me a Story....:)

Редактирано от Galeon на 31.10.11 23:50.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Galeon]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано01.11.11 00:08



Именно де, аз тоз още не съм почнала, а, извинявай, на 25 години да не съм постигнала нищо друго, освен "малко работа" и един бакалавър... Конкуренцията баш в това отношение е доста голяма, а за други неща нямам все още капацитет. И пак да си дойда на думата - прекалификацията би трябвало да означава увеличаване на капацитета и възможностите, ама така ли е?

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Galeon ()
Публикувано01.11.11 00:10



ами капацитета се увеличава с четене , мило дете))Колкото и буквално, банално, сухарско и квото щеш да звучи))

Учи езици, практикувай, чети книги и не се занимавай със сульовци)))

Tell me a Story....:)


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Galeon]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано01.11.11 00:14



Това правя, батенце :)

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Galeon ()
Публикувано01.11.11 00:15



е добре))Щом не мина на Вуйче или Чиче,---имаш добре))))))

Tell me a Story....:)


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Galeon]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано01.11.11 00:16



Е, като не съм казала 'уйчо', може и отличен да ми пишеш :)

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Galeon ()
Публикувано01.11.11 00:22



е, нарочно не написах, да не вземеш да полетиш(дет се вика))))

Мааалко по-скромничко треа в живота

)))

Tell me a Story....:)

Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Galeon]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано01.11.11 00:33



Их, как ми сви перките...



***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!

Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Galeon ()
Публикувано01.11.11 00:37



Напротив!)))

Написах го с най-добри чувства)))Просто съвет)))(от Батенцето

)))))

Tell me a Story....:)

Тема Всичко е възможно!нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано01.11.11 03:49



но си идва със съответната цена. Предполагам, че си много млада ако не се шегуваш с тези си думи: "...защо трябва НИЕ да се преквалифицираме заради по-голяма заплата, вместо да работим желаното и ТЕ да ни дадат парите, които ще ни осигурят свестен живот (които и да са те)". Възрастта ти е предимство. Само трябва да си подредиш приоритетите и да не се разфокусираш в преследване на собствените си цели. Скъпоплатената и удовотворяваща работа е абсолютно постижима, но обикновено върви с цената на много мерак, упоритост, труд и въображение. Съмнението в успеха ("Според мен не е възможна. Първо няма кой да остане да работи за жълти стотинки, после - много професии и занимания от скъпоплатените не са за (акъла на) всеки.") е недопустимо, защото автоматически се равнява на половин загуба.


С тридуми - Стискам ти палци!



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано01.11.11 06:01



От няколкостотин до няколко хиляди наистина трудно ще скочиш, но от 300 на 1000, примерно... Примерно, свестните строители не падат под 2000 лв. на месец и не се иска толкова акъл, колкото старание и елементарна сръчност.
Що се отнася до това от какво се интересуваш, то затова са хобитата. Малко са щастливците, които са успели да превърнат хобито си в професия.
защо трябва НИЕ да се преквалифицираме заради по-голяма заплата, вместо да работим желаното и ТЕ да ни дадат парите, които ще ни осигурят свестен живот (които и да са те) Социализмът и правилото "от всекиго според способностите и всекиму според потребностите" доказаха, че нямат приложение спрямо хора, които не са идеални.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано01.11.11 06:05



Имам бакалавър филология, сега уча за магистър педагогика. Кви пари се изкарват от тези неща? Много прилични, ако си добър в това, което правиш, а когато си обичаш професията, много вероятно е да си добър. Предполагам знаеш какви са цените на частните уроци.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Mиpa_M]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано01.11.11 06:13



Абе, ти друго правиш ли освен да мислиш? Да ме убиеш не мога да изразя такива точни и добре формулирани мисли.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано01.11.11 06:24



Не. Аз ако можех да правя друго, нали щях да печеля пари от него, нямаше да пиша по форуми.





Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Mиpa_M]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано01.11.11 06:25



Сладурка!



Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Mиpa_M]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано01.11.11 09:01



Абе да ти кажа за фризьори учат тези, които имат отношение към това. Малко са тези, които се записват е така, от немай къде, щото си мислят, че там ще ги научат...ще с енаучат, ако носиш заряда у себе си

...Това е занаят и не се отдава на всеки...та остави тази работа с подценяването и мисленето , че е леснотия
А и нескопосаните /тия ето по някаква случайност са попаднали в този бранш/ после лесно отпадат на пазарната сцена.

п.с. Нали съм проЗта гримьорка от 2 десетилетия...та рекох да се изкажа, че само с това си изкарвам хляба и преквалификация не съм търсила


Редактирано от LlRA.. на 01.11.11 09:08.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано01.11.11 09:02



Ти по какво си преподавател?...и за какъв кандидатстваш когато търсиш работа?



Тема Re: Нищо не си разбрал!нови [re: Galeon]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано01.11.11 09:04



Момичето очакваше поне на кафе да го поканиш


Недосетливец такъв



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Kapинka (членка)
Публикувано01.11.11 10:13



Бих пропуснала изискването за опит и бих подавала документи, независимо от всичко.
От една страна като знам как част от работодателите си избират персонала, на много места просто ей така са го записали. И от друга - ми ако те викнат на интевю? То си е чисто и просто упражнение да се явяваш на изпит. Особено, ако нямаш работа изобщо не ти пречи да го правиш. Пари няма да ти вземат.
Чета с голям интерес темата, но за съжаление не мога да дам абсолютно никакъва идея .... щото самата аз май имам нужда от подобни в момента. Само ще си открадна някоя и друга на твой гръб





Тема Re: Спокойнонови [re: Koм]  
Автор Kapинka (членка)
Публикувано01.11.11 10:17



нещо ми прозвуча неудачно сравнението между учител в България и учител в САЩ. Що ли ми се струва, че там не е чак на ръба на съществуването заплатата им.



Тема Re: Спокойнонови [re: Koм]  
Автор Лaмa ()
Публикувано01.11.11 10:34



коя жена ще търпи мъжа и да е идеалист, ам?

Жена идеалистка, коя





Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Galeon]  
Автор Лaмa ()
Публикувано01.11.11 10:38



Aми да ти кажаааа.... това за четенето не съм съвсем съгласна. Капацитета се увеличава най-вече с работене и практически познания. Четенето, ако го правиш паралелно с практическото събиране на опит, е супер, особено ориентирано в правилната посока, а не генерирайки вселенски знания. Всичко, което не се упражнява, се забравя и все едно не си го чел.



Тема Re: Семейство "идеалисти":)нови [re: Лaмa]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано01.11.11 10:41







Тема Re: Семейство "идеалисти":)нови [re: LlRA..]  
Автор Лaмa ()
Публикувано01.11.11 10:42



Е, кво, няма ли?





Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Лaмa ()
Публикувано01.11.11 10:46



Не видях да си неграмотна, ама може аз да съм



Ако не те канят на интервюта, има ли кой да ти провери папката и да ти даде съвет за мотивационните писма? Ако в обкръжението ти хората нямат такъв опит, има според мен разни агенции, които предлагат такива услуги, мисля, че не са скъпи. Понякога е нещо много елементарно. В началото нямаме опит като подготвяме документи за кандидатстване, после става автоматично, ама за да се стигне до после...



Тема Re: Семейство "идеалисти":)нови [re: Лaмa]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано01.11.11 10:47



Ами има...и понякога се замислям, че май хич не им е зле...

..нямат грижи, плащания...свободни хора



Тема Re: Семейство "идеалисти":)нови [re: LlRA..]  
Автор Лaмa ()
Публикувано01.11.11 10:51



Аха, важното е да са 100% идеалисти, а не такива проповядващи веганци и гузната съвест на обществото, щото стават изнервящи. Иначе точно тези, които си ги показала, много ме кефят - планинари, скромни, природни хора, според мен живота им е супер





Тема Re: Семейство "идеалисти":)нови [re: Лaмa]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано01.11.11 10:53



Това са клошари...и сандъчето пред тях е за "приходи"...и като "свободни хора" ще изпият и изпапкат каквото Бог дал за деня

...какво му трябва друго на човек



Тема Re: Спокойнонови [re: Kapинka]  
Автор Koм (стар клубар)
Публикувано01.11.11 11:05



не е на ръба на съществуването, но в сравнение с работата в частна фирма, особено като се има предвид възможността за кариера - разликата не е в полза на учителстването...
А и зависи какво разбираш под "съществуване"





Тема Re: Семейство "идеалисти":)нови [re: LlRA..]  
Автор Лaмa ()
Публикувано01.11.11 11:09



Ахахаха... мислех, че са алпинисти и "природата" зад тях е няква планинска пътека и това са им полярните дрехи. Викам, малко са мръснички, ама в Хималаите няма душ на всяка крачка

Гледай какво прави фантазията



Тема Re: Нищо не си разбрал!нови [re: LlRA..]  
Автор Koм (стар клубар)
Публикувано01.11.11 11:21



той - може на бележки, бре... ама сега - ти като му го написа директно - отиде му и тая възможност.





Тема Re: Нищо не си разбрал!нови [re: Koм]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано01.11.11 11:26



...абе да побутнем младите;))...че се назландисват само

Ама и ти си голям провокатаор...хахаха



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано01.11.11 11:52



Друг въпрос, който може да разгледате, ама отива малко на политика - защо трябва НИЕ да се преквалифицираме заради по-голяма заплата, вместо да работим желаното и ТЕ да ни дадат парите, които ще ни осигурят свестен живот (които и да са те)?
а защо трябва дебеланите да отслабват, вместо мъжете да почнат да харесват дебели?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Спокойнонови [re: Koм]  
Автор Kapинka (членка)
Публикувано01.11.11 15:10



за това определение ще трябва съвсем отделна тема да пуснем. Колкото хора, толкова и "съществувания".
Да речем, че няма да му се наложи на хамериканския тичър три месеца да събира пари за обувки и да преписва по няколко пъти списъците за пазар, докато останат най-наложителните неща. Щото на българските учители ми се струва, че в тая посока им е "съществуването".
А съвсем така между другото - на мой приятел съпругата е учител по история. И няма достатъчно работни места за такива учители и тя от доста време не може да започне работа по специалността си.



Тема Re: Нищо не си разбрал!нови [re: LlRA..]  
Автор Galeon ()
Публикувано01.11.11 15:34



ауууу, това ли бииилооооо))))))))))))))



Tell me a Story....:)

Тема Re: Спокойнонови [re: Kapинka]  
Автор Koм (стар клубар)
Публикувано01.11.11 16:46



То май винаги е било така с работата. Спомням си едно време майка ми пътуваше до съседното село - 6 км, а преди това пък ми е казвала, че е ходила в друго - някъде към 20 км. Сега - тия разстояния са нищо, естествено, но аз говоря за 70-те - тогава са си били сериозни, особено през зимата в планината.





Тема Re: Спокойнонови [re: Koм]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано01.11.11 16:55



Предполагам, Каринка има предвид, че е по-лесно да вземеш такова решение - да надделеят другите фактори, - когато заплатата ти покрива по-голяма част от нуждите.

Т.е. ако ти трябват минимум 500 лева на месец (условно, не се хващайте за сумата), няма да се навиеш да работиш любимата работа за 400, а с мъка на сърце ще отидеш да работиш нелюбима за 600. Ако обаче за любимата работа ти плащат 600, по-лесно ще се откажеш от 800.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор impulce (пенлива)
Публикувано01.11.11 18:19




Гледам, че вече са ти споменали за частните уроци..въобще не е лоша идея, освен това - ще правиш нещо, за което си учила и което искаш. А това е важно, човек изкарва на работното си място повече отколкото у дома, с най - близките си и обични хора..та..важно е да намираш смисъл и призвание в работата си.

Сега ми хрумва, макар, че не прочетох никъде каква точно филология си завършила, че в момента има голям недостиг на ясли и детски градини, повсеместно.
Има хора, които биха дали децата си в частно заведение, ти си с педагогика..но пак не пишеш..каква?Начална ли, що ли?
Та..ето ти идея за развитие, ако образованието ти го позволява. Една частна детска градина, ако обичаш и ти се занимава с деца, с преподаване на чужд език, примерно, ако владееш.
Скоро една приятелка проучваше условията в такива заведения - ми..така 600лв. на дете на месец, организирано в обикновен апартамент, нищо особено като обстановка, не се предлага храна мисля, но не съм сигурна, просто занималня за децата, един вид..



Тема Re: Спокойнонови [re: Mиpa_M]  
Автор Koм (стар клубар)
Публикувано01.11.11 19:35



странното нещо на парите е, че никога не ти стига една определена сума, независимо от размера на приходите.

Това ти го казва човек, който е стигал до 350 пъти разлика в доходите - та - вярвай ми.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: impulce]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано01.11.11 19:37



Мислила съм си го това, но в момента съм си "на село" и тук няма недостиг на ясли и така нататък. Такова начинание няма да има успех. Иначе съм начална педагогика. Уроците са ясни иначе, само да завърша :) Не вярвам някой родител да си даде детето на уроци, ако учителката още не е изкласила виШОто.

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Galeon ()
Публикувано01.11.11 22:22



ехеее аз да си имах село)



Tell me a Story....:)

Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Doctor Who (позитрон)
Публикувано01.11.11 22:27



Глупости

Още в гимназията като е човек, ако е езикова, може съвсем спокойно да преподава език на малко дете. А ако е студент филология.....даже в училище могат да го вземат и то добро.

Не си режи ти шансовете предварително. Просто ходи по интервюта, кандидатствай за такава позиция, каквато искаш, провярявай редовно има ли някое ново свободно място в сферата, в която търсиш и така. В началото може главно за СиВи и опит да работиш, после вече и за повечко пари и по-хубава позиция. Въпросът е, че дори да можеш като продавачка да изкарваш повече - няма развитие. А ако работиш нещо, което е стъпало към желаната работа, заплащане и т.н., тогава ти инвестираш в бъдещето. Времето бързо минава, въпросът е да се движиш в правилната посока. И всяка миля разстояние е мината с малка крачка след това още една, и още....
Трябва ти на първо място характер. И да знаеш къде отиваш.

..rude & not ginger...


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор mama_russia-126430Модератор ()
Публикувано01.11.11 22:32



Болката ти е болка на повечето българи. Съвсем не си единствената. Просто такава е конюктурата. Казваш, че искаш да си учителка. Хубаво, ама имаш ли връзки? Без връзки е абсолютно невъзможно да се уредиш. Може би само ако преподаваш английски. И аз като теб съм филолог. И много исках да работя в училище. Компромисът, който трябваше да направя - започнах работа на 75 км. от Пловдив. Пътувах 150 км. на ден за своя сметка. Е, вече не съм учителка. Нямам пари, за да финансирам ходенето си на работа на толкова километри. Пък и това е доста демотивиращо. Ако филологията ти е различна от българска, би могла да превеждаш. Аз така правя. Изкарвам по нещо, но не е кой знае какво. Зависи от това колко се търси твоя език и дали наистина го владееш.
Сега - икономическото образование. Щом имаш средно, защо не учиш за счетоводител? Това е професия, която ще те изхранва. А би могла и да преподаваш икономика в някоя специализирана гимназия.
Аз също като теб исках да имам още някаква специалност и записах "Стопанско управление". Завърших го, но сега не мисля, че това беше правилен избор за мен. Трябваше да вложа тези пари и усилия в изучаването на още един език.
И между другото, фризьорките изкарват добри пари. И това е някаква алтернатива.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Doctor Who]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано02.11.11 00:11



Знаеш ли как се работи за СиВи , когато половината ти заплата отива за наем? Съжалявам, била съм студентка, а твоето предложение в моето положение значи да гладувам буквално. Като студентка поне карах на хляб и маргарин, когато нямах пари.

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Virgo (кобра)
Публикувано02.11.11 11:13



Възможна ли е преквалификацията, така че вместо няколкостотин, да изкараш няколко хиляди лева?
Възможна е, както и обратното. Не винаги това, което умееш и искаш да правиш съответства на това, с което се занимаваш. Понякога се самозалъгваме, че с нова преквалификация ще печелим повече, но се оказва, че е тъкмо обратното. Живота е "сУрав и кУрав", както се казва. Моя колежка реши да се преквалифицира от счетоводител на управител, но се оказа, че с гледане мениджър не се става и в момента търпи доста сериозни загуби. А иначе звучи добре.

Първо няма кой да остане да работи за жълти стотинки
Някои неща не съм можела да си ги обясня, но съм се сблъсквала с тях. Тук има въпрос на гордост, навици, предразсъдъци, които понякога надделяват над материалната част. Световен пример са китайците.

много професии и занимания от скъпоплатените не са за (акъла на) всеки
Абсолютно, но не бих казала до акъла, а малко повече - не са по интересите, търпението, интелекта, квалификацията и куп други неща. Например и аз искам да съм Чирков и да си строя болница на морето, но само при мисълта за кръв ми се повръща, та не ставам и за най-обикновена санитарка.

защо трябва НИЕ да се преквалифицираме заради по-голяма заплата, вместо да работим желаното и ТЕ да ни дадат парите, които ще ни осигурят свестен живот (които и да са те)
Няма вие, няма те, нямай той - това си ти. Пак повтарям живота е "сУрав и кУрав". Ако чакаш някой да ти даде, никога няма да имаш. Приказките за преуспелите без усилия са илюзия

Досега не ми се е случвало от някоя партийна централа да ми дадат някакви пари. Дори имам случай, в който са ме завличали



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Doctor Who (позитрон)
Публикувано02.11.11 11:17



Ми изкарваш първо пари от високо платена работа, но на която не искаш да се задържаш, с които се издържаш, докато работиш след това за по-ниска заплата, но с перспективи като от предната си дофинансираш месеца, колкото ти трябва. Примерно. И през цялото това време се следиш за нови възможности и алтернативи, които те устройват.


..rude & not ginger...

Редактирано от Doctor Who на 02.11.11 11:18.



Тема Re: + старата приказка:нови [re: Virgo]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано02.11.11 11:18



Парите са навсякъде около нас. Необходимо е само да ги видим и да протегнем ръце да ги вземем.





Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Doctor Who]  
Автор Лaмa ()
Публикувано02.11.11 11:30



В случая съм съгласна с нея, но по други причини. Много млади хора са готови да "работят за сиви", защото си мислят, че това ще им донесе активи в бъдеще. Това дава възможност на работодателите да им предлагат по-лоши условия от адекватните за тяхната квалификация с аргументацията, че ще им налеят голямата житейска и професионална мъдрост. Е да, ама наема трябва да се плаща, а и защо точно най-хубавите години да се прекарват в недоимък, когато ти се иска да си поживееш и да се забавляваш.

Човек трябва да си знае цената и да не си я подбива, не само заради себе си, но и заради другите абсолвенти в бранша си.

Но аз съм много далече от професионален идеализъм и не го разбирам честно казано много.



Тема е да де, ама като оня вицнови [re: LlRA..]  
Автор Virgo (кобра)
Публикувано02.11.11 11:30



един се молел всеки ден на бог да му даде къща, кола, пари по сметки. 10 години не спирал да се моли и на края на Господ му писнало и казал:
- Абе да ти дам, ама ти поне един фиш за тото да беше пусал.



Тема Re: + старата приказка:нови [re: LlRA..]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Добре познат.)
Публикувано02.11.11 11:40



Бе те парите са навсякъде, ама никой няма да ти ги даде на тепсия, така че баш с протягане едва ли ще стане. Трябва да измислиш някаква система, за да идват при теб. И трябва много бачкане във всеки случай... естествено нямам предвид копане на бостана.



------------------------------------------



Тема Re: + старата приказка:нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор Virgo (кобра)
Публикувано02.11.11 11:42



знаеш ли какво пък може да има заровено там



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Лaмa]  
Автор Doctor Who (позитрон)
Публикувано02.11.11 11:45



Ами аз говоря за условията, които тя предлага, които са или ниска заплата на хубава за нея работа или по-висока, на такава, която не иска да работи цял живот. И според мен със сигурност има начин да стигне до нормална заплата на предпочитаната работа, ако направи някои компромиси. Такива така и така тр да се правят понякога, но въпросът е с какво. Ако работи нещо само за пари, което не й дава никакъв подходящ опит, тя няма как да се измъкне от това положение. Или какво да го работи 10 години, докато чака да се повиши стандарта за това, което иска? Както тя казва, иска се опит. Ами да си осигури опит. Не казвам при някакъв експлоататор, не казвам в сивия сектор. Тя иска да работи като учителка в голям град - учителите взимат пари в зависимост от квалификацията си и опита, т.е. колкото повече време го работи и колкото повече се специализира и квалифицира, толкова повече и пари ще има, а и СиВи, с което ще може лесно да смени училището. Ако толкова иска и в частен колеж да отиде или НБУ, където не са лоши заплатите. Но по-вероятно е да я вземат, ако инвестира в проф. опит сега, както преди е инвестирала в образование. То студентските години какво са - плащаш се, за да учиш, не можеш почти да работиш, ако искаш да правиш първото с някакво качество. Тогава защо хората се записват да учат? Ами заради перспективите в бъдеще. Същото и със стажа. Трябва стаж и дори да е ниско платен, той е отново обучение от една страна и от друга влиза в СиВито за цял живот и чрез него може да постигне това, което иска. Иначе ако й е достатъчно да работи това, от което СЕГА ще изкарва повече, но ще си остане на това ниво цял живот - окей. Но доколкото раязбрах от темата има други желания. На 25 да се откажеш от тях.... извинявай! Поне да опита. Тя продавачка и на 50 може да стане, винаги когато реши. То не че от това се изкарва достатъчно.



..rude & not ginger...


Тема Re: + старата приказка:нови [re: Дaвaщия и взимaщия]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано02.11.11 11:46



Аааа...системата всеки сам трябва да си я намери:))...според акъла, опита, възможностите му и изобретателността:))...+шанса!/и др. незначителни поробности

/
Като в приказката: Ще те науча как да ловиш риба, но риба няма да ти дам



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Лaмa]  
Автор Virgo (кобра)
Публикувано02.11.11 11:47



това не винаги е така - няма лош опит





Тема Re: + старата приказка:нови [re: Virgo]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Добре познат.)
Публикувано02.11.11 12:53



Ха-ха, да намериш гърне със злато предполагам, че е велико усещане, ама е иманярство за съжаление.



------------------------------------------



Тема Re: + старата приказка:нови [re: LlRA..]  
Автор Дaвaщия и взимaщия (Добре познат.)
Публикувано02.11.11 12:54



Тъй де.

------------------------------------------



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Лaмa]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано02.11.11 12:58



Точно тая попара съм я сърбала.
Опит съм натрупала, да. Обаче какъв? Не и учителски. Не мога да мина с 'имам брат'чедче на 7 и му помагам с уроците, ще бъда страхотна учителка' - дори наистина да имам брат'чедче на 7 и наистина да му помагам с уроците.
Има седмично 10на обяви за учител, но всичките искат 3+ години стаж. Отде да го извадя, като в училището няма да ме вземат даже да седя в стаята, докато госпожата преподава? Трябва да отида да помоля директор, да се надявам, че той ще се навие заради това, че съм учила точно в това училище преди 10 години.

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Doctor Who]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано02.11.11 12:59



Това правя в момента... с тая разлика, че докато не работя добре платената работа, не работя нищо друго

Иначе с парите, които печеля, мога да изкарам сносно останалото време.

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!

Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Doctor Who]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано02.11.11 13:01



Майка ми взима около 550 чисто, ама тя е с 25 години педагогически стаж, а и отделно колко неща й определят заплатата, дето пак трябват години на такава... позиция, за да повлияят на заплатата ти...
А, а работата, която работя, сезонната - не че не искам да я работя цял живот, напротив - искам. Страхотна е. Ама цял живот ли да карам с 5 месеца работа, а останалите 7 да кретам с това, което съм заработила през сезона?

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!

Редактирано от Дeтpитyc на 02.11.11 13:02.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано02.11.11 13:34



Ех, като почнат хората с тея категорични обобщения - абсолютно навсякъде искат стаж, никъде нямаш шанс, ако нямаш връзки...
Ми не е вярно. Ясно, че връзкарите често са едно рамо напред (и после евентуално са длъжни на онзи, който ги е уредил, или пък си заминават с уволнението му), ясно и че стажът е предимство, но е ясно и че горните изказвания няма как да са верни.
Сигурно щях да се отчаям и аз и да го обърна на песимизъм и цинизъм, ако аз бях тази, която в момента без успех търсеше работа, де. Всъщност случвало ми се е да бъда аз и наистина е отчайващо.
С моя приятелка, учителка по два предмета, наскоро си говорехме как е започнала работа навремето - след университета кандидатствала на разни места с идеята, че сигурно няма да я вземат, но нищо не губи. По някое време и се обадили от училище, в което преди време била кандидатствала с единия си предмет, за да я попитат може ли веднага да започне работа с другия предмет - явно спешно им е трябвал учител. Май по заместване - не помня, но впоследствие останала за постоянно, а училището е доста добро.
Горното - за кураж. Стават нещата понякога и без стаж, и без връзки.

Мислила ли си да придобиеш квалификация да преподаваш повече предмети? Предполагам, всяка допълнителна квалификация по нов предмет не иска нови 4-5 години учене, а по-малко?





Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Kumiko Yanaka (Her highness)
Публикувано02.11.11 15:00



ще ти дам една идея
Тук си мрат за учители и учители винаги се търсят защото на никой не му се занимава и без опит ги взимат като Трейнии Тичър. Ако имаш едно добро ниво на англииски и след като си завършила за педагог или имаш бакалавър по нещо си, за 1г изкарваш курс за да те въведът в тяхната образователна система. Докато учиш ти се плаща субсидия от държавата, която не е много но не трябва да я възстановяваш GBP 6,928 за една година.
Освен това можеш да си намериш Парт тайм работа докато учиш.
Минималната заплата на която започваш е GBP 21,588 и има различни добавки в зависимост от това с какви ученици ще работиш и какви отговорности ще поемаш. Пенсията е вързана с инфлацията като на полицията.
Общо взето доколкото знам всички се натискат за основното училище и за средното по няма желаещи.

Та успех аз учител не мога да бъще, че ще ги избия всичките

даже и за ски учител не ставам .... нямам нерви.

If you want to tell people the truth,
make them laugh, otherwise they'll kill you.

Редактирано от Kumiko Yanaka на 02.11.11 15:56.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Doctor Who]  
Автор mama_russia-126430Модератор ()
Публикувано02.11.11 15:17



Просто ходи по интервюта, кандидатствай за такава позиция, каквато искаш, провярявай редовно има ли някое ново свободно място в сферата, в която търсиш и така.

Мила докторке, в България не се започва работа като учител по този начин, повярвай ми. Трябват ДЕБЕЛИ връзки. Най-добре в партията, от която е назначен директорът, в общината или в краен случай поне да има близък директор. Изключение вероятно е София, а също и английската филология. Но ако тя беше с английска филология едва ли щеше да се оплаква.
А ако работиш нещо, което е стъпало към желаната работа, заплащане и т.н., тогава ти инвестираш в бъдещето.
това в нейния случай би трябвало да означава да отиде и да стане партиен член на управляващата партия. Не знам какво друго би могло да бъде стъпало към учителската професия. Като те чета имам чувството, че забравяш, че тук е България. Не важат правилата за цивилизованите страни. За съжаление.





Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: mama_russia-126430]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано02.11.11 15:21



Аз и за собствената ми длъжност, на която работя (не е учителска, но принципът е същият), съм чувала, че без ДЕБЕЛИ връзки никой никога не е бил назначен. Разбира се, никога няма да си призная дебелите си връзки.



Добавка. Имам няколко приятелки или познати учителки - едната е тази, за която споменах горе, друга е с начална педагогика и западен език. Не твърдя, че училищата се избиват за учители, но все пак познатите ми работят в Пловдив като учителки, доколкото ми е известно - без дебели връзки. Е, някои са работили и на не толкова прекрасни места, търсили са или търсят и по-добри работи, но...
Естествено, и те няма да си признаят за връзките.

Редактирано от Mиpa_M на 02.11.11 15:28.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Mиpa_M]  
Автор Galeon ()
Публикувано02.11.11 15:23



Как да не е вярно?!?

В България има в разни области СУПЕР професионалисти, ама супер професионалисти на балканско или европейско ниво, ама като погледнат че стажа клони към нула---дава свободно!)))

и каква е алтернативата --държавна работа за 300-400 лева, е сори))))

Tell me a Story....:)


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Galeon]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано02.11.11 15:26



Аха, точно - суперпрофесионалисти на балканско ниво без грам опит.

Редактирано от Mиpa_M на 02.11.11 15:27.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Mиpa_M]  
Автор Galeon ()
Публикувано02.11.11 15:46



не искам да те засягам--но според мен мислиш малко повърхностно



Tell me a Story....:)

Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Mиpa_M]  
Автор Kumiko Yanaka (Her highness)
Публикувано02.11.11 16:07



значи ..... едно от най-трудните неща в живота ми бе да си намеря първата работа. Отне ми една година то не бяха СиВита то не бяха интерв#та и тестове на чужд език то не бе чудо ... факта, че нямах стаж винаги бе изтъкван даже и на другите да минавах.
Накрая някой ми даде шанс .... просто защото това което търсеше в човека които желаеше да наеме бе огромна рядкост и всъщност ми съвпадаше с професионалното хоби.

If you want to tell people the truth,
make them laugh, otherwise they'll kill you.


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Kumiko Yanaka]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано02.11.11 16:11



Аз стоях без работа половин година след завършването. После започнах като младши държавен служител.
Тъкмо щях да започвам, и ми се обадиха и от един сладкарски цех, в който също бях кандидатствала (не се искаше квалификация, а по-добре някаква работа, отколкото никаква).
По-трудно е без стаж, но всеки някога е започнал. А това, да се назлъндисваш за 300-400 лева, ако си начинаещ младеж, си признавам, че не го разбирам. Може би защото работех за толкова до 2007 г., към който момент имах повече от 6 години стаж. И не живеех при мама и татко, нито при заможен любовник, а под наем.

Галеоне, защо да мисля повърхностно?

Редактирано от Mиpa_M на 02.11.11 16:17.



Тема Ти пъкнови [re: Дeтpитyc]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано02.11.11 17:14



Ти пък, мноо си се вързала.


Под преквалификация аз разбирам да промениш нещо, все едно какво. Дали ще е нещо в образованието, дали в работата, важното е да направиш така, че да постигнеш набелязания ефект.
Като не ти плащат добре работодателите, започваш собствен бизнес. Готови рецепти няма, всеки се оправя сам. Тия дето чакат някой да им даде, обикновено са в губеща позиция.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Doctor Who (позитрон)
Публикувано02.11.11 17:40





..rude & not ginger...


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: mama_russia-126430]  
Автор Doctor Who (позитрон)
Публикувано02.11.11 17:44



Та нали знам, че учителката ми по испански в гимназията още следваше исп. филология... Нали знам, че по английски С ми преподаваше бивш ученик на гимназията, даже без филология....на 24 години. И беше доста добър в това, бтв. Та...аз говоря от моя опит, да, нямам опит в цялата страна и по всички предмети, нали.... но тя с педагогика може и педагогически съветник да бъде и т.н.
А по тази програма, която пуснах като линк търсят хора с предмет, който се преподава, дори не е нужно да имат правоспособност - те ще ги обучат. Стига да са готови да работят, където ги изпратят и с желание.

..rude & not ginger...



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Doctor Who]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано02.11.11 19:05



Кандидатствах. Пратиха ми писмо, в което любезно ми обясниха, че има твърде много като мен, с моя предмет. Което също беше доста силен и изненадващ удар, защото (това вече си е мое <и на доста други хора, де> мнение) мисля, че търсят хора да преподават на ученици от малцинствата, бягащи, дето имаш късмет, ако ти влязат веднъж в месеца в часа, които не могат името си да напишат правилно, дет' се вика... И такива ми ти. И моля да сметнеш, че кандидатствах в Пловдив и региона. Мисля, че наоколо (наоколо=южната част на страната) има достатъчно... места, където не достигат учители, а учениците с горното описание са доста.
Май трябва да спомена, че в нормално училище мога да стана учител само по БЕЛ и с повечко желание от страна на директора - философия. Иначе филологията ми е славянска. И, преди някой да се обади за преводи - може и аз да съм карък в това отношение, но такива при мен няма особено... поне не от тия, дето се плащат на страница/единица време. Работата ми с чуждия език е с туристи на морето и е наистина доста, но там ми е просто съвестно да им искам пари на хората.

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Galeon ()
Публикувано02.11.11 19:34



Ти не беше ли от Сф , защо в Пл?



Tell me a Story....:)

Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Galeon]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано02.11.11 19:40



От северна България съм по принцип, сега снова между постоянния си адрес (на 300 км от София) и софийските роднини


А Пловдив - щото оттам беше бившио.

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!

Редактирано от Дeтpитyc на 02.11.11 19:41.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Mиpa_M]  
Автор Galeon ()
Публикувано02.11.11 20:00



Офф, извини ме, но това не са неща за обяснение тук точно--Просто мисля, че има неща които са така както ги представям)

Tell me a Story....:)


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Galeon ()
Публикувано02.11.11 20:08



Маке, шО сте алтави , те това Женките))))

Заради някакъв калъф, чак у Филибето си щяла да ходиш!?!?!

Това трябва Жоанина да го прочете , а не да пита дали Жените сте щели от любов да се събличате по терасите !



Tell me a Story....:)

Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Mиpa_M]  
Автор mama_russia-126430Модератор ()
Публикувано02.11.11 20:32



Мира, мога много да споря с теб. И ето няколко примера, които не очаквам да коментираш, само ще илюстрирам думите си.
Училище "Яворов". За учител по физическо възпитание е назначен синът на шефката на инспектората, току що завършил образованието си. Защо ли точно той е избран?
Детска градина в село Поповица. Изгонена е учителка, която две години работи там. Назначена е току що завършилата дъщеря на общинарка от Садово. Защо ли?
Аз самата съм с отлична диплома. С отличен успех на писмен държавен изпит. Защо ли съм работила все по села и паланки? И защо ли все не ме избират по документи като имам и стаж и отлична диплома? Ще ти дам и отговора - защото в отдалечените места просто няма хора с необходимата квалификация,но няма и връзкари от Пловдив, които да се навият да бият по 150 км на ден.
Сега, не споря, че наистина има редки кадри сред учителите, които са много ценни. Такива са например хора, които могат да преподават химия или математика на чужд език. Но такива учители наистина са рядкост. На тях връзки не им трябват. С английски също може да се намери работа без връзки. Но ако преподаваяш география, физическо, български или друг общообразователен предмет, ще ти е безкрайно трудно да започнеш работа. СЕГА! Естествено, че има хора, които са назначени на постоянни договори още по Татово време и ще си останат закотвени за местата си до пенсия.
Ти не си се въртяла в тази каша и наистина нямаш поглед отвътре.
Аз години наред като дойдеше края на август мятах пътната карта в колата и започвах да обикалям областта. За да не загубя и една минута след като обявят място в инспектората. Не можеш да си представиш колко километри съм изминала...



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Mиpa_M]  
Автор mama_russia-126430Модератор ()
Публикувано02.11.11 20:38



Това с приятелката ти се е случило НАВРЕМЕТО. В последните години, особено пък сега няма да се случи. Сигурна съм. Познавам директорка, която ми призна, че са подложени на огромен натиск за назначения. Ако наистина започнеш държавна работа случайно ще е равно на това да улучиш шестица от тотото.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Kumiko Yanaka]  
Автор mama_russia-126430Модератор ()
Публикувано02.11.11 20:42



Хора, истината е, че работните места са десетки пъти по-малко от хората, които желаят да ги заемат.
Младите си мислят, че не ги наемат, защото нямат стаж. Старите си мислят, че не ги наемат, защото са стари. Дебелите си мислят, че не ги наемат, защото са дебели. Чужденците - защото имат акцент. Истината е, че просто има голяма безработица и е трудно случайно да те наемат.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: mama_russia-126430]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано02.11.11 20:43



Напълно го вярвам, нали и аз скачах наскоро с темата за учителите...ето например тая от която се разкарахме с детето е синдикалистката в училището...

...всичките са оплетени в някакви си техни лай..ни въжета /не изписвам думата щото е нецензурна:))/ .

Редактирано от LlRA.. на 02.11.11 20:48.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: mama_russia-126430]  
Автор Galeon ()
Публикувано02.11.11 20:55



Оооооо в училищата става все по-жестоко и по-жестоко))

Например, скоро разбрах , че в моето училище, което се водеше и се води Елитно, вече в Първи клас се постъпвало след Тест, Разбира се---С Предимство са Децата на Бившите Ученици!--Това някакси ме успокоява)))

Tell me a Story....:)


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Doctor Who (позитрон)
Публикувано02.11.11 22:33



Лятната ти работа не е лоша, братовчедка на майка ми точно с чешки (славянска филология) така ходеше като гид на туристи или нещо подобно?
Търси обяви за полски, чешки... има - за преводи, за работни места.... по-рядко са, но има с такива езици, а са малко хората, които ги владеят и които гледат обявите


Иначе наистина пробвай в училището, където си учила....ако те нямат - питай ги знаят ли някое друго, където да търсят. Т.е. вкарай и контакти. Това не са връзки - това е по-бърз достъп до информация.
Иначе и с философия кандидатствай, и с филологията, и като преподавател на славянски езици, и като педагогически съветник Има и частни училища някакви, там условията са по-лоши в някои от тях, в други са окей. Има частни школи, които готвят по литература за изпити след 7ми и 12ти клас, за матури.



..rude & not ginger...

Редактирано от Doctor Who на 02.11.11 22:34.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Doctor Who]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано02.11.11 22:47



Точно последния ред искат опит. Особено ако ще готвиш за матура - искат опит. Не може да се изтъпаниш насред студентстването, нямаш идея от ДОИ и т.н. и да кажеш 'искам да готвя хора за матура'. Аз самата не съм държала матура, което е минус точно тук.
За преводите, последно кандидатствах в една пловдивска фирма миналия октомври, уж за организатор туризъм, а те ме пратиха да им вадя нотариални заверки и за преводач. 8 месеца, до май тази година, не ми се обадиха изобщо и изведнъж в началото на май някакъв непознат ми пише в скайп. Забележи, в скайп, не по мейл, не се представи, няма здрасти - "имаме едно текстче за превод." На втория път се сети да си каже името, дето изобщо не съм го и чувала. На третия - фирмата. И след тази случка не ща да чуя повече за преводачески агенции.

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Doctor Who (позитрон)
Публикувано02.11.11 22:54



Може да превеждаш цели книги към издателство, а не някаква съмнителна агенция.
Иначе някои от тези частни школи, за които пиша, си имат свой метод на преподаване. И точно там ще им свършат работа хора без опит, защото ще го възприемат по-лесно. Имат си книжки, помагала, така да се каже изградена система, по която твърдо работят.



..rude & not ginger...

Редактирано от Doctor Who на 02.11.11 22:55.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Doctor Who]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано02.11.11 22:57



Е, тогава да. Ама я ми посочи такава школа? Може и на лични, да не се приеме за реклама. Наистина ми е любопитно. По принцип не харесвам начина на преподаване 'наливане с канчето, пък кой квот запомни', ама като че не съм срещала много хора, дето имат друг начин.

***
Па я сам неграмотна. Пиши ти!


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор Doctor Who (позитрон)
Публикувано02.11.11 23:01



Ами аз не съм се възползвала от услугите на такава школа, точно, защото съм предпочитала да не ми наливат нищо. Но потърси в нета с ключови думи, ако беше ученичка и си търсеше кой да те готви

и ще ти излязат повечето.

..rude & not ginger...


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Galeon]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано03.11.11 07:09



Да не си учил и ти в 133-то? Аз пък не ги одобрявам тези предимства. Откъде накъде в едно държавно училище ще има такъв критерий?

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Galeon]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано03.11.11 07:19



нищо и няма, добре си мисли. аз като един дебелокож примитив, направо ще си кажа това което политкоректните съксесори дипломатично заобикалят - висчко това с връзките, стажа и другите подобни глупости, са оправдания на некадърниците. никой няма да каже "не мога да си намеря работа, щото съм некадърник", разбира се че ще измислят всякакви благовидни предлози.






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: zaphod]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано03.11.11 07:42



Не си съвсем прав. В държавните служби наистина си е връзкарска история. Обаче за частния бизнес съм съгласна, че връзките не са толкова определящи. Може да вземеш някого, защото ти е познат, но ако не работи добре, ще го махнеш.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Спокойнонови [re: Koм]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано03.11.11 08:09



с повечето хора е така, но не с всички. подозирам че мира е от втория по-рядко срещан тип, иначе и през ум не би и минало това което е написала.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано03.11.11 08:20



връзки има навсякъде, и в частния бизнес има парашутисти (макар и по-малко), но за да опреш до тях трябва да си без особени умения. а стажа не е голям проблем по-големия е липсата на опит в преговорите и самочувствие. при мене малко странно се развиха нещата, започнах първата си работа без някакви особенни усилия, и си мислех че вече съм в джаза. после обаче "излязох от час", и неочаквано се върнах на ниво новобранец, със всичките новобрански неволи - интервю след интервю, откази, срив във самочувствието. много странно ми беше това усещане, да се питам как така като студент успявах с лекота да изкарвам пари, а сега (тогава) да не мога въпреки по-добрата икономическа обстановка в страната. хем вече имах стаж, бях работил, но нямах опита в преговорите и убедителното представяне. все пак усетих грешките си, оправих ги и стъпих на твърда почва.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Спокойнонови [re: zaphod]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.11.11 09:00



Не - мисля, че съм от някой подтип на стандартния тип и аз. Забелязала съм, естествено, че парите никога не са достатъчни (и все за насъщно необходими неща отиват

), но не вярвам все пак и вие да не се съгласите, че тежестта на фактора "работата ми харесва" се увеличава толкова повече, за колкото повече неща ти стига заплатата. При ниво 400 лева от по-високата заплата ще се откаже примерно един на сто човека, или на хиляда, при ниво 600 - 5 на сто или хиляда, и така нататък. Затова в Сащско са повече напусналите "корпоративна" работа, за да станат учители. Така мисля. Освен че вероятно и добре печелещите от "корпоративна" работа ще са повече като дял от населението.

Редактирано от Mиpa_M на 03.11.11 09:10.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Virgo]  
Автор Лaмa ()
Публикувано03.11.11 09:11



Kaкво не винаги е така? Това с лошия опит не го разбрах





Тема Re: Спокойнонови [re: Mиpa_M]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано03.11.11 11:22



хм, то ясно че няма твърдо делене на двата типа, но ти примерно имаш ли кредити?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: zaphod]  
Автор mama_russia-126430Модератор ()
Публикувано03.11.11 11:53



Моля те обясни ми теорията си за некадърността като вземеш предвид мен за пример. Казах какви са моите начални дадености при търсене на работа в системата на образованието: имам стаж и отлична диплома. Никой директор не ме е повикал на интервю. Няма такава практика. Носиш документите си при секретарката и чакаш от умрял писмо. Директорът никога не е виждал очите на кандидатстващите, освен ако не става дума за собствените му деца или пък някакви близки. Всички назначения стават под натиск. Често дори и директорът няма избор. Нарежда му се кого да назначи. Това е. И стажът и дипломата нямат абсолютно никакво значение.
И след като твърдиш това, кажи ми, моля те колко стаж имаш ти като учител, кои години си работил като такъв, какво преподаваш и как точно са те назначили?
Ако не си работил в системата, не ми разправяй за кадърност.





Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дeтpитyc]  
Автор mama_russia-126430Модератор ()
Публикувано03.11.11 12:00



Какво толкова се ядосваш на хората от преводаческата агенция? Те имат в скайповете си хиляди преводачи и не помнят, че вероятно точно с теб не са работили. Ако наистина искаш да работиш като преводач, това е начинът. Свързваш се с агенции и чакаш. Не те съветвам само да правиш предварително документи със заверки, защото това е скъпо удоволствие, а може и да не те потърсят никога. На мен когато нови агенции ми искат документи, обещавам, че ще направя, щом видя, че наистина ще работят с мен. Казвам, че ще направя исканите документи след два-три превода, които ми възложат. Мисля, че това е правилният начин да не пилееш пари, а да отсяваш наистина потенциалните възложители.
Така както си сложила под един знаменател всички преводачески агенции... ми се струва, че никога няма да работиш тази работа. А тя никак не е лоша. Пък и твоята група езици е по-добре платена.



Тема Re: Спокойнонови [re: zaphod]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.11.11 12:05



Кредити да искаш.

Имам два, жилищен и потребителски. Аз не съм казала, че парите ми стигат - напротив даже. Стигаха ми обаче по едно време, когато получавах сегашните пари и нямах кредити (щото нямам и въображение, явно).
Имах един познат преди 8-10 години, не съм го виждала скоро, който бачкаше "корпоративно" (не за много пари наистина, взимаше приблизително средната заплата за тогава), мразеше си работата и разправяше, че е готов да се пенсионира по болест заради силното си късогледство и да кара само на пенсия, но не и да бачка там - скромен бил и нямало проблем да му стига пенсията. Беше ерген без кредити. Накрая почна докторантура във ВУЗ със стипендия, по-малка от заплатата му във фирмата. После стана асистент, доколкото помня. Е, той си мразеше работата, не просто обичаше ВУЗ-а.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: mama_russia-126430]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.11.11 12:10



Не се впрягай, Зейфода пада леко гавраджия, не че няма истина в думите му; а освен това към некадърността спада явно и липсата на умения за водене на преговори, представяне и каквото там още е изброил.





Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Mиpa_M]  
Автор mama_russia-126430Модератор ()
Публикувано03.11.11 12:26



Да де, но Детриус искаше да работи като учител. А за да те назначат точно в тази сфера, кадърността е последното важно нещо.
Надявам се поне лекарите в болниците, адвокатите, пилотите и другите служители, от които пряко зависи животът ни да се назначават по други критерии.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: zaphod]  
Автор Дтит (Всичкотрошачка)
Публикувано03.11.11 13:48



Знаеш ли кво, ТОЧНО в това положение съм. Първата си работа я почнах семейно, в семейния бизнес. Не ща да засягам никого, обаче нямам нищо против връзките, защото аз, лично аз се имам за достатъчно кадърна, за да се справя, ако ме спуснат. Естествено, внимавам къде ме спускат, а не да се пробвам за автомонтьор, защото съм имала шофьорска книжка от 2 месеца например.
После другата ми работа я почнах наистина на шега, да си запълня лятото между две години. Взех, че събрах пари. И вече 4та година работя това. Само че вече не съм студентка и зимата ми идва адски нанагорно да нямам какво да правя по цял ден. А лятото най-се кефя като стана сутрин в 7 и легна на другия ден в 2 на обяд. Ама наистина се кефя, не е сарказъм/ирония. Но тази работа ми натежава, когато вече я няма и трябва да чакам другата година.

***
По некой път се отчайвам от днешната младеж. Нема уважение. Нема стил. Нема финес.


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: mama_russia-126430]  
Автор Дтит (Всичкотрошачка)
Публикувано03.11.11 13:51



Не е проблемът, че не са работили с мен. Та те почти не разговаряха с мен, докато им бях пред очите. И изведнъж ми се пръкват в скайпа? Е, оценявам, че компютърните им умения и логическото мислене са им подшушнали, че в скайп може да се търси и по имейл (от сиви-то ми), ама от кумова срама можеха и да се представят първия път. Аз да не съм ясновидка да знам кой точно ми пише "имаме тука едно текстче за превод"?

***
По некой път се отчайвам от днешната младеж. Нема уважение. Нема стил. Нема финес.


Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: Дтит]  
Автор mama_russia-126430Модератор ()
Публикувано03.11.11 15:27



Опа, и твоят никнейм се скапа. Уф!



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: mama_russia-126430]  
Автор Aз бяx (Всичкотрошачка)
Публикувано03.11.11 16:46



Да, че и втори път вече се случва, затова го смених.

***
По некой път се отчайвам от днешната младеж. Нема уважение. Нема стил. Нема финес.


Тема Re: Спокойнонови [re: Mиpa_M]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано03.11.11 22:13



а, да, вярно че жените сте луди на тема жилище, инстинкт кво да го правиш






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Спокойнонови [re: zaphod]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.11.11 22:30



А, да, а онея, които в програмисткия клуб се надцакват с жилища и ипотеки, освен с доходи и ягуари, да не са жени до един, или заради жените си го правят?


Вярно, мойте доходи са скромни, но и кредитчетата ми са по женски скромни.

Редактирано от Mиpa_M на 03.11.11 22:33.



Тема Re: Преквалификация (и пари пак)нови [re: mama_russia-126430]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано03.11.11 22:53



бачкал съм даскал една година, но това не го броя за бачкане, правех го докато се преквалифицирам и си намеря истинска работа. някои от колегите ми в момента преподават в университета като хоби, то си е приятно ако не трябва да се върши за препитание. вярно е че кадърността там няма голямо значение, но не сме крепостни, никой никого не кара да става даскал.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Спокойнонови [re: Mиpa_M]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано03.11.11 22:58



женени са да :)
пък и преувеличаваш, никой не се надцаква там с жилища и ипотеки, предпочитат метода "какви велики неща правя".




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Спокойнонови [re: zaphod]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.11.11 23:03



Аз те питам заради жените си ли го правят (след като те самите не са жени) и ти отговаряш "да, женени са", което предполагам, значи - който е женен, по подразбиране прави каквото иска жена му?


Може би това обяснява защо има толкова много кредитополучатели мъже.

Де да ги знам с какво се цакат най-много, ама тонът е като за голямо мерене.

Редактирано от Mиpa_M на 03.11.11 23:09.



Тема Re: Спокойнонови [re: Mиpa_M]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано04.11.11 07:28



да, заради жените повечето. от приятелите ми един си взе жилище без да е женен, и още един който е разведен. другите неженени пасуват.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.