Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:05 06.06.24 
Полове
   >> Женски клуб
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Час Политика в училище  
Автор Deern (ღ)
Публикувано14.07.11 09:45



Мислите ли че е необходим и от кога?

Как ограмотявате политически децата си, след като на тази тема не й е отделен час в училище?

Като гледам по-старото поколение, което е имало само час по комунизъм (което не е лошо) колко зле се справя със съвременността, ми се струва че са пропуснали да пожелаят нещо за децата си в училище.



Тема Re: Час Политика в училищенови [re: Deern]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано14.07.11 15:49



Този час да не се превърне в "Час по политическа пропаганда"?
После в такива часове децата ще си показват политическите пристрастия или по-точно тези на родителите си. Не, против съм, цялото училище да знае какви са ми политическите пристрастия.





Тема Re:Re: Час Политика в училищенови [re: ЛAMБИ]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано14.07.11 16:10



Нее, въобще не подозирах че някой ще го разбере така



Добре ще обясня:

Имам предвид децата да се запознаят с това що е държавно управление, в какво се състои, конкретно виждам че демокрацията ви интересува- кои са видовете демокрация- едва ли всички ще са очаровани .. Защо е важно Конституцията на една република като България да е ориентирана към ?епублика, а не конкретно към демокрация.
За легислативна, екзекутивна и юдикативна власт и такива неща.

Според мен 9-10 годни са добра възраст да се започне, но до 7 клас това трябва задължително да е на дневен план.

Изключвам приказките за принца и принцесата в много ранна възраст.

п.п. Моята дъщеря ще стане скоро на 8 и се интересувва кой кой е, особено ако има снимки Но все още трудно схваща че жената на президента не е президентка, и защо по дяволите е канцлера



Тема Re:Re: Час Политика в училищенови [re: Deern]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано14.07.11 16:56



Това се изучава, но по- късно- в часовете по история и в часовете по етика и право.




Тема Re:Re: Час Политика в училищенови [re: PipilotaV.]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано14.07.11 17:12



Взе ми го от клавиатурата.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Час Политика в училищенови [re: Deern]  
Автор The giver and the taker (добър човечец)
Публикувано14.07.11 18:18



Ми според мен училището трябва да се направи като в Япония - 11 месеца в годината и да се направи много по-комплексно. В момента образованието е крайно схоластично, а според мен училището трябва да бъде много интелигентна институция, която да умее да открива талантите на всяко дете, и да ги развива.

Освен това мисля, че е крайно наложително училището да набляга повече на изграждането на мироглед. Да знаеш кой е Цар Симеон е важно, да можеш да сметнеш 2 718 + 1 239 бързо, също е важно, но най-важното нещо е у децата да се заложат ценности. Трябва държавата да влага огромна част от енергията си за налагане на морал в детското съзнание още от най-ранна възраст.

Също така, както споменах е важно всяко дете да учи за това, в което е най-добро, а не всички деца да се учат по някакъв остарял и неефективен шаблон. Ако образованието е перфектно, няма да има бедни, престъпници, хулигани, наркомани, насилници и т.н. Дори и да има, те ще са нищожно малко, и никой няма да ги толерира.

Това да оставиш ценностите у децата да се изграждат от някакви там комерсиални рапъри и не знам си какви, и после да се бориш с последствията от това е causa perduta. Трябва децата да се възпитават като цивилизовани хора от малки, и така почти всички проблеми на обществото ще се премахнат в зародиш.

Япония е доказателство за думите ми. Това е единствената държава, в която мафията прави дарения за пострадалите от бедствията.

Там няма просяци, няма крадци, няма нищо братче. Един от малкото им проблеми е, че са изпуснали баланса в сферата на работата, и много от тях са побъркани работохолици, поради което годишно умират хиляди хора от преработване.

------------------------------------------



Тема Re:Re:Re: Час Политика в училищенови [re: PipilotaV.]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано14.07.11 19:14



Колко по-късно? Когато децата трябва да се занимават с бъдещата си професия ли?

Това са основни знания, които всеки трябва да има, да се отдели специално внимание за тях, а не да се учат между другото и между историята. Има огромна разлика на поднасянето на този материал в час по история и в час по политика.



Тема Re:Re: Час Политика в училищенови [re: The giver and the ta]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано14.07.11 19:26



Тези неща които си написал са много хубави и много правилни, но мисля че си се пообъркал с японците.Да не говорим че тези неща не са за училище, а за детската градина, защото все още става дума за основна социализация на деца.
Дъщеря ми има японска приятелка, която идва унас. Наистина са много ученолюбиви, но имат много екзотична неевропейска култура. Често нахлуват в приватсферата на другите, без никакви задръжки. Склонни са на командо- много ефективно приемат и предават командо помеждуси. Издават несъвпадащи човешки сигнали - или грубо казано от европейска гледна точка са лицемерни.

Ако гореописаното се прави от неазиатец т.е. ако нямам предубеждението си, ще го приема по много различен начин.


Относно българите- бих казала че са много гъвкави и при тях може да се проектира голям спектър от съвкупни ценности.(за разлика от другите европейци)


Но моето лично мнение е че най-правилно е българите да имат европейските ценности. Това дори би станало и по-лесно, ако вземем географското положение. Недостатъка е че българите не разбират много от тези ценности. малко трудно ще обясниш на българин във Франция или Белгия например защо хората демонстрират и стачкуват, като управляващите правят това, което решат.
Но мисля че неволята ще ги научи.



Тема Re: Час Политика в училищенови [re: Deern]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано14.07.11 23:01



аз искам детето ми да учи вероучение - това ще му даде основи за морал и етика.

а политиката е мръсна работа. Децата за какво им е да се запознават с тази мръсотия и доста подмолна материя? Като станат големи, ако им е съдено - ще разберат!


Major e longinquo reverentia

Тема Re:Час Политика в училищенови [re: Deern]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано15.07.11 00:55



Това е окей, но мястото му не е в училище.
Мисля че църквата трябва да се заеме със заемането на място в обществото. Това не идва даром, а става с организация и допълнителна специализация и доучване как се правят нещата.


А относно политиката- да не би да си спряла приказките за царе, царици, принцове, принцеси?

За останалото не смея да питам. Между другото мислиш ли че децата в детската градина/последни години и в началното училище трябва да знаят дали градът има кмет, държавата президент и т.н.? И как мислиш интепретират тези думи, случайно чути в разговор или по новините?



Тема Re:Re:Re: Час Политика в училищенови [re: Deern]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано15.07.11 08:25



В десети клас.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re:Час Политика в училищенови [re: Deern]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано15.07.11 08:26



Опа-а-а, неква грешка ли стана тук?



Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Горния посст беше за Моргананови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано15.07.11 09:26



Видях много късно че съм го постнала встрани




п.п. 10ти клас ми се струва доста късно. Аз съм учила в икономическа гимназия (не профилиран клас, а цялата гимназия имаше ориентир) и правото мисля започна в 8 или в 9 клас. Но то беше специално за областта на икономиката.

Аз имам предвид общи познания, за обща култура.
Като например в детската градина учат че децата живеят в София например, а София е в България, а България в Европа. (за тази възраст това в началото е доста абстрактно)



Тема Re: Час Политика в училищенови [re: The giver and the ta]  
Автор Kapинka (членка)
Публикувано15.07.11 09:46



Малко се изметна центъра на темата, та да добавя и аз:
Снощи гледах документален филм за Финландия. Държавата с може би един от най-високите стандарти за живот. Основното образование е абсолютно задължително и абсолютно безплатно. Няма частни училища за него. Всички са еднакви с презумцията всички да имат шанс за еднакъв старт в живота. И облекчението, родителя да запише детето си в най-близкото и удобно за посещение училище. Максимум 20 деца в клас + учител + помощник-учител. Абсолютно всички деца, включително и тези със специални потребности, учат заедно.
Много се впечатлих ......



Тема Re: Горния посст беше за Моргананови [re: Deern]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано15.07.11 10:47



Реших, че спориш сама със себе си.

Щеше да бъде интересно.

Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Час Политика в училищенови [re: Deern]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано16.07.11 00:05



Както казаха, в часовете по история се учат основните понятия.
Лично аз не виждам в час по политика какво има да се учи. Вестници ли да се четат или.... Това всеки сам може да си го прави ако му е интересно. Не го виждам като жизнено важно да разбирам от политика. А още по голяма глупост ми изглежда да следваш Политика в университет.




Тема Re:Re: Час Политика в училищенови [re: jensen-110062]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано16.07.11 00:33



Ха, ето някой, който ще сподели как седят нещата в Дания



Знаят ли датските деца в 7ми клас какво е Uno, освен игра че е име на игра на карти?
И къде научават какво е? В час по история? Или в час по право? Ти имала ли чи час по право?



Тема Оха, объркала съм клавишитенови [re: jensen-110062]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано16.07.11 01:21



Но ще постна пак, с допълнение.

Има ли час по политика в Дания?
Датските седмокласници знаят ли какво е Uno, освен че е игра на карти?


Ти учила ли си право в чуилище?


Да разбирам ли от написаното от теб, че смяташ часовете по история за обобщаващи правото и политиката?

Да, каква прилика наистина, ще спестя снимките на Бундестага

Toова е килия в местното полицейско управление:


А това е хм хм партийно бюро:




Тема Re:Re: Час Политика в училищенови [re: Deern]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано16.07.11 16:32



а какво е Uno?




Тема Re: Оха, объркала съм клавишитенови [re: Deern]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано16.07.11 16:33



не съм учила право, ама история съм и др предмети




Тема Аз зе майтапя, а излезе че е истинанови [re: jensen-110062]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано16.07.11 19:52



Наистина ли не знаеш?
United Nations Organization - лесно се прави аналог с играта на карти UNO.


В тази тема лъснаха някои неща и се питам защо това поколение не пожелае по-добро бъдеще и възможност за децата си. Чух че Бойко Борисов също не бил особено очарован от политическата информираност/образованост и мисля че това би било само в полза, за да се направи нещо по въпроса.

Четох и няколко теми( май 2 бяха) в клуб 40-50, положението беше трагично, толкова тъжно, че дори не е за подигравка. А това е поколението, което носи "опитът" на този народ.



Тема Re: Аз зе майтапя, а излезе че е истинанови [re: Deern]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано16.07.11 19:59



но политиката е преходна, и какъв пример ще дадат на децата 'звезди' на българския политически небосклон? Или условностите на скандала с шефа на МВФ? А?

Децата могат ли да разберат поведението на Яне Янев, архонт Бинев или Първанов? Познаваш ли добре тези лица от Бг политиката? Бих ти дала и световни примери, ако трябва ...


Major e longinquo reverentia

Тема Аз зе майтапя, а излезе че е истинанови [re: LadyMorgana]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано16.07.11 20:46



Този час както писах горе не е за жълтата преса, или други ограниченомислени теории.
Става дума за изясняване на понятия, за основни знания. ?азличните видове управления на държава, световни организации и т.н.

Ти какво мислиш че е редно да фигурира в една конституция на европейска държава? Може да вземем България, защото сме в български форум. Нали твърдиш че знанията ти от часа по българска история са достатъчни?



Тема Re: Аз зе майтапя, а излезе че е истинанови [re: Deern]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано16.07.11 22:12



принципа за определяне на съдържанието на една конституция, е същият като принципа по който се е действало при създаването на римското право - определяне на социалната парадигма в писмен вид, спрямо съществуващата неписана парадигма на моралните норми. Нима една конституция, като основен държаво-номиниращ закон не е описание на социална парадигма? Която пък е проекция на определени неписани международни управленско-организационни норми. Но въпреки и неписани, принципите на конституциите са общи за всички модерни държави с такъв вид управление. Българската конституция (първата) е по модел на белгийската конституция например. Но знанията ми по история не мисля, че са важни тук - ти по-скоро май се интересуваше от принципа за определяне обхвата на една конституция.

Това обаче защо трябва да се преподава изолирано и фрагментирано на децата? Ако силата на държавата има нужда от допълнително стабилизиране, чрез въвеждане на учебна дисциплина, какво и е станало на държавата?

В съвременното общество има разпад и динамична промяна на моралните норми, а не на социално-политическата парадигма. Кое тогава е по-нестабилно и се нуждае от укрепване?

Разбра ли ме - нищо че е форум, когато говорим за базови понятия не е зле да погледнем проблема и в дълбочина.


Major e longinquo reverentia

Тема Мъка - яйцето или кокошката?нови [re: LadyMorgana]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано16.07.11 22:40



Значи българите са пропуснали европейското развитие, пактове, харти или просто не са ги считали за важни и са решили да напишат конституцията си, както им дойде?Или мислиш че Конституцията на България няма противоречия с тях? Вписва ли се тази конституция в идеята, или е важно освобождението от турско робство и онези други етични неща, които произлизат от това? Наистина поуката от това робство е голяма - главно религиозно ориентирана и нищо друго.

Какво ще кажеш за партиите? Що е то партия?
Е ли партията констируциoнноправен нужен елемент на свободния демократичен ред- накратко- Конституция. Партиите са конкуренти помеждуси и влияят на образуването на политическата воля на народа във всички области на обществен живот. Когато конкуренцията между партиите е слаба, то няма потребност да се правят стъпки за политическото образование на хората.



Тема Re: Мъка - яйцето или кокошката?нови [re: Deern]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано16.07.11 23:42



не ме разбра. Ето защо:

1 - Значи българите са пропуснали европейското развитие, пактове, харти или просто не са ги считали за важни и са решили да напишат конституцията си, както им дойде Писах ти, че Търновската конституция е писана по образец на белгийската. Това наричаш 'пропускане на европейско развитие'? Че Белгия сега е център на Европейския съюз. Не те разбирам.

2 - Вписва ли се тази конституция в идеята, или е важно освобождението от турско робство и онези други етични неща, които произлизат от това? Наистина поуката от това робство е голяма - главно религиозно ориентирана и нищо друго Ти тука го направи нещо от рода на ''Нерде Ямбол, нерде Стамбул, нерде Ески Джумая"

Горе като ти обясних за принципите на конституционното право, като използвах примери от римското право, ти взема от тук от там от обяснението думички и май не разбра цялостната идея?

Модерността в държавното управление започва от 18 век в Европа. Няма как турското робство да ни е оказало само религиозен отпечатък - това, дето му викаш поука като за клуба. Та така наречената ''поука'' от робстовото е с влияние и върху възприятието на модерните принципи на държавност - ерго - и на избора на конституционно право, което ще се прилага в новодефинираната политически България в края на 19 век.

3 - Е ли партията констируциoнноправен нужен елемент на свободния демократичен ред- накратко- Конституция. Партиите са конкуренти помеждуси и влияят на образуването на политическата воля на народа във всички области на обществен живот Да - партиите правят ясно дефинируема идеята за плурализма и демократичния принцип. Дори и в тоталитарното общество обаче имаш партия - т.е. ти как го разбираш това?

Или пишем сега хорариума за учебната дисциплина 'политика'' с теб?


Major e longinquo reverentia

Тема Reнови [re: LadyMorgana]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано16.07.11 23:56



Повечето конституции са писани по образец. Въпросът е защо принципа на създаване на конституция не е валиден за българския народ (или искаш да се откажеш от половината си писания?)


В Европейските конституции е ясно подчертана ориентацията към пактове, харти и т.н., в българската конституция не само че има пропуски, но има и несъответствие. И те питам относно писаното от теб, по кой начин развитието в Европа е отбелязано от българите в конституцията?:

? ??????? ??:

определяне на социалната парадигма в писмен вид, спрямо съществуващата неписана парадигма на моралните норми.




Лесен пример:
Ето аз като жена хипотетично съм доказуемо дискриминирана като такава ( жена- човек от женски пол). Как Конституцията на ?епублика България ще смели случая?

п.п. В ?епубликите дикратурата е вариант. Това е тема за час по политика например.



Тема Re: Аз зе майтапя, а излезе че е истинанови [re: Deern]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано17.07.11 13:17



знам ама не знаех англииското съкращение




Тема Re: Мъка - яйцето или кокошката?нови [re: Deern]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано17.07.11 13:25



Знаеш ли, аз докато ходех на училище си учех уроците и си ги знаех и си изкарвах оценките. Всичкия материал си знаех. Но после мозъкът ми го е изхвърлил като ненужна информация и вече не помня нищо. Та... кел файда


Знам само това, което ми е нужно на настоящия етап. Всичко останало се архивира или може би направо изтрива. Дори математиката съм забравила, а ми беше любим предмет




Тема Не е нужно да помниш всичко в 100%нови [re: jensen-110062]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано17.07.11 14:07



Важното е да имаш основа и да можеш да се ориентираш. Аз дори не знам на 100% дори нещата, които ползвам и винаги поглеждам ако ми е нужна конкретика. (същото е и с Конституцията и законите по принцип)

Но едно е някога да си учил политическите основни идеологии, друго е въобще да не знаеш че съществуват- грубо казано.

В конкретния случай за Конституцията на България не е нужно нито да си начетен, нито да имаш нещо изключително, за да разбере човек, че този основен закон е нефункциониращ, да не говорим че клони по-скоро към въвличането на България във война, отколкото за запазване на мир т.е. чрез него ясно е дадена позиция и то в ущърб на държавата, да не говорим за гражданите. ( освен ако няма мегаяка българска армия и българите не се съюзат със французите срещу Либия например

)
А относно гражданите - Конституцията повече съди, отколкото защитава - що за нота изобщо?!



Тема Re: Reнови [re: Deern]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано17.07.11 23:21



този пост като да го е писал Джеймито, с неговият подход на ловка атака




Major e longinquo reverentia

Тема Джейми има свой никнови [re: LadyMorgana]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано18.07.11 00:31



за да пише


Но по темата наистина има доста тревожни заключения за това колко са научили хората.
Още повече реакцията, включително и твоята, че политиката = преса. И още по лошо, равна на жълтата преса.


Аз доста се чудех защо е така а и ми се вижда, че ориентацията на българския народ е в една точка на политическия спектър. Дясно към дяснорадикално. И каточели няма други, които да са прогресивни.

Докато няма потребност, нищо няма да се случи. Но как ще има потребност, когато хората не знаят какво да искат?



Тема Това просто не може да е истина!!!!нови [re: Deern]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано18.07.11 10:14



Нещата явно трябва да започнат от много далеч, часът по политика е просто базисна информация.
Проблемът явно е че хората не могат да мислят!!!





Не само че не могат да си го представят, а са толкова закостеняли в немисленето че не виждат изход. А аз се чудя защо няма потребност. Отчайващо!

Относно хората, които не знаят как се ОСМИСЛЯ таблицата за умножение, както и пресмятането на повърхност.

Това тук е едно помагало, което го взех назаем още в 1ви клас. В началото го ползвах за приучаване на дъщеря ми да смята, сега го ползвам за таблицата и повърхност. Прилича на игра и развива пространственото мислене.

Играе се по много начини, ние го играем като хвърляме 2 зарчета и сумата от резултата се взима във формата на пръчици, които са с различна дължина и са съставено от брой единица стойност.

След това ги смятаме заедно. Когато се учи умножение, се смята в райета, т.е пръчици с еднаква дължина, например 10 и се броят като таблицата за умножение. Ако детето не може да се справи някъде, заяочва да брои единиците - т.е. повече работа в броенето, докато схване принципа.
Пресмятането е сходно, става с образуване на повърхност с пръчиците.





Тема Re: Това просто не може да е истина!!!!нови [re: Deern]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано18.07.11 10:21



И кое точно в тази тема, с която илюстрираш мнението си и в онзи клуб те навежда на погрешното мнение, че хората не могат да мислят?



Едно е ясно: далеч повече мислят (включително самостоятелно, каквото и да значи това) онези, които се съмняват, отколкото онези, които имат илюзията, че всичко им е ясно.




Тема Re:Re: Това просто не може да е истина!!!!нови [re: PipilotaV.]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано18.07.11 11:03



Самостоятелното мислене изискква СОБСТВЕНА позиция - което както си написала в другата тема, не важи за теб.
Собствената позиция автоматично е предпоставка за наличието на други "собствени позиции".

Аз просто се възмущавам, наистина не очаквах такъв дефицит да е толкова масов и толкова задълбочен.



Тема Re:Re: Това просто не може да е истина!!!!нови [re: Deern]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано18.07.11 11:08



Ами, значи нищо не си разбрала от това, което и аз, и другите са написали.

А че се възмущаваш, не е ново- имам усещането, че то ти е някакво присъщо и перманентно състояние.






Тема Re:Re:Re: Това просто не може да е истина!!!!нови [re: PipilotaV.]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано18.07.11 11:18



Това е като културен шок, нещо като яденето на таратор с къжица или пиенето му от чаша.

Аз не повярвах на очите си, написано е буквално:


таблицата за умножение. А тя се запомня с повтаряне и учене наизуст.



Първо да се откъснеш от мама и тати по-рано, на 18-20 г.
Второ - начин на обучение във висшето училище



Самостоятилността (и в мисленето) е по рождение.



не мога да си отговоря достатъчно удовлетворително на въпроса, а що е то самостоятелно мислене


Не го считай за лична нападка, това не е идеята, но е очевидно че в горните цитати няма контури, които да говорят изобщо за нещо своевременно самостоятелно.



Тема Re: Това просто не може да е истина!!!!нови [re: Deern]  
Автор Poзмapия (жилава)
Публикувано18.07.11 12:23



Дали се учи таблицата за умножение наизуст, или се ползва игра, трябва да се повтаря

.

Така, както се учиш да шофираш.

Нали не ти беше обяснено как става , и ти от първото сядане можа да тръгнеш на първа, да ускориш, да превключиш на втора, после пак да ускориш и да си караш на трета?

И вече можеш са караш и по коларски път, и по аутобан с една и съща кола - просто ползваш различни нейни характеристики по различен начин.

Пък татко за политиката ме е научил много, ама наистина много, питай Пипи, ако не вярваш.

Благодарим за високата ти оценка, ние като сме с дефицит на капацитет, ти си с излишък или какбеше там на английски, surplus, excess?
Така че интелектът в клуба и способността да самостоятелно мислене са положителна величина, твоите са напълно достатъчно високо. Не го приемай лично.

"Умиране няма и задачата има решение" - Ст. Джонсън

Редактирано от Poзмapия на 18.07.11 12:31.



Тема Re: Не е нужно да помниш всичко в 100%нови [re: Deern]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано18.07.11 12:23



не знам - не се интересувам нито от история нито от политика. Не ми е и нужно и не ми е това призванието. Всяка жаба да си знае гьола.




Тема Re:Re: Час Политика в училищенови [re: Deern]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано18.07.11 12:47



Защо е важно Конституцията на една република като България да е ориентирана към ?епублика, а не конкретно към демокрация.
За легислативна, екзекутивна и юдикативна власт и такива неща.
Ти май не живееш в България? (законодателна, изпълнителна и съдебна власт)


Навремето учехме доста политически науки, започваше се от 7-ми клас с Конституция. Не се чувствам по-подготвен от днешните младежи по политически науки. Ако разбираш какво искам да кажа?



Тема Re:Re:Re: Час Политика в училищенови [re: ЛAMБИ]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано18.07.11 13:01



От това разбирам че си учил нещо точно навреме (7клас). Не знам какво точно е било. Аз съм виждала диплома за завършено висше образование на някой, който е роден 1961 година и там имаше някакви предмети като "Основи на комунизма" или нещо подобно.

Това е окей, още повече че е било по-актуално отколкото днес.
Но се питам едно -защо тази практика, да се учи политика в училище я няма?!

В една тема видях как мнозинството от писалите не бяха доволни от стария режим - добре. Но защо не искат изграждане на нещо ново?!



Тема Re: Мъка - яйцето или кокошката?нови [re: Deern]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано18.07.11 13:01



Наистина поуката от това робство е голяма - главно религиозно ориентирана и нищо друго.


И кво научихме? Да се закачим за Русия да ни пази ли ?




Тема Re:Re: Не е нужно да помниш всичко в 100%нови [re: jensen-110062]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано18.07.11 14:15



Мислиш че "гьола" на хората не е в държавата? Или какво искаш да ми кажеш?



Тема Re:Re:Re: Час Политика в училищенови [re: Deern]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано18.07.11 16:18



Учехме (но нищо не научавахме) Конституция, предмета включваше държавното устройство най-базовите понятия на правото и органите на властта. По мое мнение ефекта клонеше към нула.


В училище се учеха и много политически науки, всъщност не, философските и обществените бяха политизирани и оставяхме с впечатление, че всичко е политика. Ефекта пак беше около нулата...



Тема Re: Джейми има свой никнови [re: Deern]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано18.07.11 16:46



Отношението към политиката в една страна е проекция на народо-психологията и. В България поради ред причини (пък било то и една от тях културни модели създадени през въпросното турско робство) народа има подчертан уклон към тоталитарни политически модели. Това се вижда от тедно просто сравнение със съседна Гърция, където анархизма е доста популярно политическо течение. И в Гърция има стачки, сваляне на правителства, кризи и все пак защита на национални и финансожи интереси дори и в рамките на ЕС.

А в България - колкото и да им вдигаш на българите цените на основните енергийни източници и да ги притискаш на тясно .... ами те пак не стачкуват. Щото ги е страх я от кмета, я от жена им, я 'какво ще кажат хората'-страх. Това насадено обществено мнение тип 'по-нисък от тревата' пък рефлектира в редица малки шашкънии като крадене на ток, вода, лънготене пред данъчните, корупционни практики и какво ли не. Но не и каквато и да е стачна вълна, например. И никаква единност при пазенето на националните интереси пред ЕС. Това си е чист продукт на народопсихологията, Диърн, и като си помисля има нужда от бая учебни дисциплини, за да се промени.

Но да се върнем на основното - като има писан закон, който разбира се, може да се изучи в училище, какво ще помогне това на децата?

В България мисля, че няма да е много. Една от поредицата дисциплини, които учениците ще използват, за да бшгат от час и да пушат, или да се натискат по пейките.

Но виж и каква е зрелостта на политическата ни класа тук.

Ще ти дам пример с видовете скандали в политиката тук и там - в Германия, където май ти битуваш в момента!

Скандал по български - Волен нарече Яне 'педераст', а Яне обеща да оправи жената на Волен под личното му наблюдение. мнооооого важен скандал. Влиза одма в жълтите вестници. И народа се кефи максимално. Точно така КЕФИ МАКСИМАЛНО! По думите на народа.

Германия - министри са хванати в плагиатстване при правене на докторските им тези - пръв бе май военният министър, последва го онзи на образованието. Хората подадоха оставки, публично са порицани и т.е. Това за жълтите вестници ли е? Ами май не!

Да не мислиш, че архонт Бинев или Йордан Цонев няма да препишат като малоумни в докторските си тези по богосложие, които добросъвестно разработват из Бг вузове? Но то и никой няма да им забележи - тия па са едни божествени корифеи, ВИНКЕЛ И БЕТОН на Бг политиката



Та - Бг политиката е още на ниво жълти вестници. А в Германия - далеч на друго място и за друга преса.

В Англия за подслушване на телефони подават оставки. В Бг мятат направо записите от подслушването в пресата и народа се кефи като дете на изпражненията си!

Тук точно май час по политика няма да помогне. По-скоро в родното театро трябва да направят час по политическа драматургия - това за Бг е по-рележантно


Major e longinquo reverentia

Тема Мх!нови [re: LadyMorgana]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано18.07.11 17:44



Направо ме втресе. Няма да се хващам за конкретен момент от поста ти, но не мислиш ли че все отнякъде трябва да се започне с политическото ограмотяване?

Това не става от веднага, не става с магическа пръчица. Нужно е усилие, време,опит в сферата, 1-2 поколения, през това време научените хора правят натиск нагоре- на хората, за които са гласували. Това няма как да се случи отгоре надолу, противоестествено е и дори на теория неоптимално.

За преписвачите в Германия, ще кажа, че се образуваха групи къделине и тази тема беше много обсъждана. Яредставяш ли си цял народ да те обсъжда как си минал между капките чрез преписване или как си се издънил. Голям срам! Да не говорим че това е верижна реакция, унивеситетите веднага реагираха.

Мисля че ако в България започне да се ценят (да се кефят като малки деца на... ) имидж и постижения, нещата ще изглеждат много по-различно. Трябва да има много повече респект от 2те страни.

Но трябва да се започне отнякъде, това не идва от самосебеси, иска се усилие.



Тема Това звучи страннонови [re: ЛAMБИ]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано18.07.11 17:57



Мисля че е някакъв порочен кръг, тъй като не се правят ясни граници. Затова и тук писалите хора не различават особено преса-политика-история-право.

Другия пункт е че училището в България е прекалено авторитарно. Учениците не са мотивирани, учителите не правят нищо по въпроса. Един клубар, явно учител от 40-50 веднъж се изказа" Ха, с мотивация всеки може, да седнат и да научат!" <- това написано от учител!!!



Тема Re:Re: Не е нужно да помниш всичко в 100%нови [re: Deern]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано18.07.11 19:56



цял живот си живея без да се интересувам от политика. До сега не съм срещнала проблем


Отделно се отвратих допълнително от политиката като опознах няколко политика.
Освен това всички тия гласувания на целокупния български народ са велика глупост, защото се гласува без да познаваш човека - или на база външна симпатия или на думи, които в повечето случаи са лъжи, но най често под чуждо влияние, щото някой авторитет в твоите очи така ще гласува. Накратко, гласуването не е лично мнение и още по малко лични впечатления. Тъпо е да гласуваш за човек, когото не познаваш най малкото защото после като се усере ще съжаляваш за постъпката си, ще се чувстваш виновен и наистина че си. Доказателство за тъпотията на това начинание са простаците, които си избирахме и полсе ревехме от тях.
За мен единствената причина да се интересувам от политика е ако в пристъп на умпомрачение съм решила да ставам политик.




Тема Re: Това просто не може да е истина!!!!нови [re: Deern]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано18.07.11 19:59



не съм чела темата, ама за таблицата за умножение е едно от нещата в математиката, които просто трябва да се наизустят и после да идват автоматично.




Тема Re: Това просто не може да е истина!!!!нови [re: PipilotaV.]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано18.07.11 20:06



личният ми опит показва, че масата хора наистина не могат или по скоро не желаят да мислят. По лесно им е да се доверяват на клишета. И после като ги питаш да обяснят издъвканото клише те запецват, защото никога не са се опитали да го осмислят, а просто са го приели. Или направо казват Не знам, ама щом всички казват че така е правилно, значи има наистина е така. И се не усещат, че всички се водят по масата и никой от тази маса не знае смисъла на лозунгите, които развява

. Най смешното е, че като им дадеш явен пример, че клишето е глупост и вместо да си преосмислят теорията просто казват: Това е изключение или пък човекът е ненормален, с диагноза или.....




Тема Именно затова трябва час по политиканови [re: jensen-110062]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано18.07.11 20:34



Защото много хора мислят като теб!

На избори НЕ се гласува за лични симпатии а за ИДЕОЛОГИЯ, политическа ориентация. ( или искаш да ти разкажа какво мрънкане от страна на (народа и не само) беше относно госпожа Меркел преди да я изберат, но се гласува за ПАPТИЯТА й )

Pазбира се че има хора които се интересуват от политика и такива, които не се интересуват. Но нека това бъде избор след информираност,а не принуда в следствие на дезинформация.


в Дания има ли час по политика в училищата? Сега се опитвам да се сетя в коя ЕС държава го няма. Може би в Pумъния.


п.п. Относно таблицата за умножение, изчакай поне едно от децата ти да стигне до 2ри клас. Освен ако не си планирала да обучаваш местните учители в методиката на наизустяване без мисъл





Тема Re: Мх!нови [re: Deern]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано18.07.11 23:29



Мисля че ако в България започне да се ценят (да се кефят като малки деца на... ) имидж и постижения, нещата ще изглеждат много по-различно. Иречек го каза навремето 'Ако в България се роди гений, това ще е геният на завистта'. Не виждам да има много промяна от времето на Иречек.

Друго е решението за 'демократизирането' на българите - малко повече дух, национална гордост и образование. Както е било през Възраждането, както е било през 30-те години на 20ти век. Нито формалната конституция (която е изучава тук в 11 клас!!!), нито някакви полит-предмети ще дадат това на българина.

Братовчеда на руският поет Пастернак - БЪЛГАРСКИЯТ композитор Владигеров написа "Рапсодия Вардар". Роденият в Истанбул Константин Коцев, който не знаел български до 1 клас изигра най-българските роли в киното. А какво да кажем за половин австрийката Невена Коканова?

Руската еврейка Дора Габе вдъхнови поколения българи със стиховете си на български и днес ни гледа изографисана като Богородица в олтара на църквата Свети Седмочисленици.

Това са хора, които е трябвало да избират между две национални самосъзнания, и са избрали БЪЛГАРСКОТО. Ето, знание по това ни трябва на нас - а не знания по политиката ни. Първо трябва да се научим да сме българи, а после ще ни се нагласи и политиката.

Може да ти изглежда като малко назадничава философия, но напоследък общувам с много хора от целите Балкани и виждам какво сме загуболи с времето, особено времето на прехода ....


Major e longinquo reverentia

Тема Re: Именно затова трябва час по политиканови [re: Deern]  
Автор jensen-110062 (рекордьор)
Публикувано18.07.11 23:38



учи се некакво обществознание, специално политика няма.
Не разбрах защо да чакам до втори клас за математиката. Учила съм таблицата за умножение и знам как се учи и прилага. Ясно е че трябва да разбереш какво значи умножение и как се е получила таблицата. Но за да я ползваш трябва да я знаеш на изуст, а не за всяко отделно умножение да си го смяташ по някаква си там логика.




Тема Чудеснонови [re: jensen-110062]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано18.07.11 23:57



Защо не го каза по-рано



Това е по-благозвучната дума за часа по политика и мисля че и на Моргана ще й хареса


п.п. Ако подразбирам от думата - наука за развитието на обществото - дори е още по-точно от "политика". (в Германия сме малко по-безцеремонни точно по този въпрос)

Е? Какво ще кажете за това?



Тема Re: Чудеснонови [re: Deern]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано19.07.11 10:47



за 'Развитие на обществото' съм съгласна и аз. Но пък сега да те попитам за развитие на патриотичната идея, което също споменах в постинга си - нея как ще я вместим в това 'развитие на обществото'. И твоето дете и тези на ники растат в не-българска среда. Нужно ли им е про-българско възпитание? И как да се даде то?


Major e longinquo reverentia

Тема Re: Това звучи страннонови [re: Deern]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано19.07.11 11:34



Определено на масата нещата са й много размити. Наистина няма ясни граници. Тръгнах да давам примери и омешах философия, етика и право с политика.

Определено мотивацията в българските училища е много ниска.

Предполагам, че трябва да се смят много неща в преподаването, изпитването, оценяването и в цялата структура на учебния процес, за да започнат учениците да осъзнават, че полагат труд за себе си и от този труд им зависи бъдещето.
Мотивация липсва и у преподавателите. Това опеделено задълбочава проблема.
Общо взето тезата ми беше, че ако се изучава нещо, без да дава ефект, по-добре да не се преподава въобще. Първо трябва да се реформира образователната система.



Тема Mоргана, Моргана!!!нови [re: LadyMorgana]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано19.07.11 12:13



Точно това имах предвид, хората нямат основни познания за понятията!



ПОЛИТИКА

Термин [редактиране]

Политиката предполага разнообразие от възгледи, ако не относно крайните цели, то поне относно най-подходящите средства за постигането им. Терминът се употребява в единствено число и обозначава процес, при който група хора, чиито интереси са първоначално различни, достигат до колективни решения, които най-общо се смятат за обвързващи за групата и наложени като обща политика.


П.П.Какво значи българско възпитание и къде и как да го насадя? С правенето на таратор ще се справя, но после кое следва? Ако имаш предвид езика, интереса на детето ми е в много малък, начален стадиой, който дори не е достатъчен да се разбира без разминавания с хората.(и това по никакъв начин не я трогва, т.е. не й е от голямо значение, говори кактро знае и не я интересува много дали всички разбират 100%, важно е да разбират основните 15% т.е. посоката)



Тема Хм, пак стигнахме до кокошката и яйцетонови [re: ЛAMБИ]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано19.07.11 12:24



Образователна система -> Общество
Образователна система <- Общество



Окей, стана ясно, че са предприети мерки учениците да се научат да мислят. Но готово ли е обществото за това?
Мисля че не само училището , но и родителите са доста авторитарни, да не говорим че са със закостеняли разбирания. Преди време бях писала по този въпрос.

Нещата биха се получили някога, но това е абсолютна социална еволюция и започва с малко индивиди, които го правят съвсем съзнателно. Докато начинът не се наложи в поколенията като стандартен.
Но да видим дали този процес би се ускорил ако има действия от дригата страна т.е. от образователната система. Звучи като добра идея, но трябва съдействието на 2те страни т.е. и на родителите. За това бяха наизмислили някакви правила за "отглеждането" на децата. Това според мен става с доста голям натиск точно за тази идея, но пък хората не дават признак да се събудят някога.



Тема Ах и забравих нещонови [re: ЛAMБИ]  
Автор Deern (ღ)
Публикувано19.07.11 12:50



Щях да пиша за примерите - в политиката те са по-лесни защото са по-повърхностни. Обхващат пак тези сфери, с които ги бъркаш, но остават на ниво общество и базисните понятия.

Например преди няколко дни ми попадна един материалпо политика от 2 листа А4. Състои се само от снимки - на аптека, на жена с куче, на жилищен квартал, магазин за табак, училище и пътища със знаци.

Задачата беше да се разпределят отделните правилници и закони към картинките. Например към снимката с пътищата- закон за движение по пътищата и т.н.

Това не е изучаване на право, още повече в такъв голям спектър (поне 15-20 картинки бяха) а именно на организацията на обществото т.е. политика.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.