Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:33 27.04.24 
Полове
   >> Женски клуб
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема За правната и морална страна  
Автор Milley ()
Публикувано17.09.10 13:08



През 2000 г. родителите ми купуват със свои пари дворно място със стара къща. Записват имота на името на сестра ми по логиката, че аз съм омъжена и можело да се разведа. Това ми казаха тогава, а аз бях по-млада и в този момент не се замислях, имах други проблеми – безработица, семейни. След няколко години родителите ми и сестра ми решиха да правят ремонт на къщата, т.е. да я съборят и наново да я построят. Да де, но за целта трябваха пари. Сестра ми тогава имаше богат приятел, който много й помагаше. Лошо няма, но явно е нямал пари накуп да й даде и вероятно той я е посъветвал родителите ми да ипотекират апартамента ни, като обещанието му е бързо да даде пари после и да изплати заема. Сестра ми и родителите ми без мое знание ипотекират апартамента през 2006 г. и сестра ми взема парите да построи къщата. Богатият приятел се запиля някъде, но до ден днешен й дава парите за вноската в банката. Вероятно изпитва някакво чувство на вина... Кредитът е в размер на 25000 лв. Родителите ми отидоха да живеят на тая къща на село, а сестра ми се събра с друг мъж, при когото живее. Аз живея с мъжа ми и детето в апартамента. Случайно намерих нотариалния акт за ипотеката и разбрах истината. Стана ми криво, обидно и ме хвана яд. Родителите ми вдигат рамене и викат “Да, виновни сме.” А сестра ми казала, че ако искам апартамента за мен, да й платя половината и тя с парите да покрие ипотеката. Кажете ми може ли да иска това от мен, след като тя два пъти се е възползвала – първо с покупката на къщата и второ с ипотеката? Морално ли е от нейна страна? Трябва ли да й изплатя половината? А всъщност аз няма откъде да взема пари. А ако тя спре плащането на вноските ... ще дойде банката и ще вземе жилището, а аз не искам.
Като странични наблюдатели какво мислите и какво ще ме посъветвате?
Питах в един форум за правната страна на въпроса, наред с това ме интересува и моралния въпрос.

За да те уважават, трябва да си нагаждач, ако ли не - и сам войнът е войн.


Тема Re: За правната и морална странанови [re: Milley]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано17.09.10 14:25



Доста заплетен казус.Май ти рябва стабилен адвокат.
Но сестра ти правилно ти е казала,че ако искаш апартамента за теб трябва да и платиш половината.
Доколкото разбирам родителите ти са живи и няма елемент на онаследяване.
Може да стане приживе с дарение по половината апартамент на двете,понеже сте законни наследнички.Но ако ти искаш апартамента за себе си наистина трябва да и платиш половината.Колкото до ипотеката нещата са уредени на "кантар".
Освен това според мен при дарение и продажба на имот с ипотека, тя се прехвърля върху новия собственик на имота,макар,че за сключване на такава сделка се взема справка от съда (или нотариата) ,че имота няма т.н. тежнения.
А ако има се записва за чия сметка остават.
Аз като купувах жилището си ,такъв документ от нотариата осигури фирмата посредник.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: За правната и морална странанови [re: Milley]  
Автор ЛУKABИЯT (Сатана)
Публикувано17.09.10 15:53



Хех моята жена има подобен проблем. Родителите й прехвърлиха апартамента на нея. После я помолиха да го прехвърли на сестра си с уговорката, че това е формално и апартамента си е пак на тях и двете имат еднакви права над него. Направи го, че и аз се разписах. Мина време и сестра й започна да се разпорежда като с лично неин. Жена ми веднъж подпита: "Ама нали е общ?" Отговорът беше: "Е, не, на сестрати е! Ама ти какво? Някакви претенции ли имаш? Не е хубаво да си толкова алчна!" Защото жена ми имала имоти... Има, защото аз като съм купувал, съм ги записвал като семейна собственост, въпреки, че нито тя, нито родителите й са давали пари. Сега нещата са така и няма развитие, чакат явно жена ми да се размекне и да се откаже, за да не си обтегне отношенията с тях и сестра си... нямам думи...
Шибан казус! Ако роднините ти не са склонни да ти отстъпят, си аут!

Суетата - любимият ми грях!


Тема Re: За правната и морална странанови [re: Milley]  
Автор KpucaHa (питбул териер)
Публикувано17.09.10 16:06



Родителите ти са си ипотекирали техния си апартамент, защо според теб е трябвало това да стане с твое знание? Те могат да правят с него каквото си искат и не смятам изобщо, че са длъжни да ти дават обяснения.
Не разбирам и как точно сестра ти се е възползвала два пъти- имотът на нейно име, ама при положение, че тя осигурява парите, които покриват ипотеката, с които пък е направена къщата...то къщата си е нейна.
И да, трябва да и изплатиш половината. Това е моралното в случая. Поне според мен

Antes muerta que sencilla


Тема Re: За правната и морална странанови [re: KpucaHa]  
Автор ЛУKABИЯT (Сатана)
Публикувано17.09.10 16:13



Да, но с парите са купили имот, който е записан на името на сестра й.



Суетата - любимият ми грях!

Тема Re: За правната и морална странанови [re: ЛУKABИЯT]  
Автор KpucaHa (питбул териер)
Публикувано17.09.10 16:15



С кои пари, с тези, които сестра и изплаща, нали?

Antes muerta que sencilla


Тема Re: За правната и морална странанови [re: KpucaHa]  
Автор Milley ()
Публикувано17.09.10 21:00



Благодаря за мненията!
Крисана, да, така е - от правна гледна точка е така. Аз трябва да й платя половината. Но знаеш, че медала винаги има две страни. Ето защо точно попитах за моралната страна на казуса. Иначе относно правната страна на въпроса има много начини за уреждане на проблема. И, да, естествено, че ще се ползва адвокат - вече не вярвам на "казал-рекъл".

За да те уважават, трябва да си нагаждач, ако ли не - и сам войнът е войн.


Тема Re: За правната и морална странанови [re: Milley]  
Автор Фиш (Емарципанена)
Публикувано17.09.10 23:20



Мили,
сигурно ти е мъчно. Все пак това са проблеми, свързани със семейството ти. Макар че , когато се оженим съпризите и децата са нашето семейство. Представи си, че аз съм сестра ти. И си мисля: тя без никакви усилия живее в бащиния ми дом, не плаща наем на родителите ми, не полага никакви усилия да погася кредита и седнала да ми иска целия имот за себе си безвъзмездно. С какво право?!
Помисли и за тази страна на морала.



Тема Re: За правната и морална странанови [re: Milley]  
Автор KpucaHa (питбул териер)
Публикувано17.09.10 23:35



Ами за мен и от морална гледна точка е така... Апартаментът е колкото твой, толкова и неин. А с построяването на селската къща точно сестра ти е направила възможно твоето пребиваване в апартамента. Представи си, че този ход не беше направен, родителите ти си живеят в апартамента...ти нямаше ли да плащаш някъде наем? Щеше. Реално сестра ти ти е направила услуга с едно достатъчно полезно за всички ви решение.

Antes muerta que sencilla

Редактирано от KpucaHa на 17.09.10 23:38.



Тема Re: За правната и морална странанови [re: Milley]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано18.09.10 10:03



Доколкото разбирам, родителите ти живеят в къща, която са си купили със свои пари, а в същото време са те оставили да живееш в апартамента, купен пак с техни пари. Сестра ти пък е вложила в тази къща 25000, които засега си изплаща. Не знам дали е морално, но ми се струва горе-долу справедливо. За колко пари е купена тази къща и колко струва апартаментът, в който ти живееш?

Най обичам да чета, ама не мога.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.