Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:01 10.05.24 
Полове
   >> Женски клуб
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Микрокредитиране  
Автор freya1 (непознат)
Публикувано01.04.10 19:38



Някой възползвал ли се е от услугите на небанкови институции за малък бизнес?
Какви са предимствата и недостатъците пред един заем от банка?



Тема Re: Микрокредитираненови [re: freya1]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано01.04.10 20:40



По голяма лихва и шанса да те пребият.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Микрокредитираненови [re: Xoлдън]  
Автор freya1 (непознат)
Публикувано01.04.10 20:52



шанса да те пребият.



Признавам си без бой, че съм доста неинформирана в тази област. Ако ми дадеш малко повече инфо, какво поражда този шанс и дали това е практика, ще съм ти благодарна.



Тема Re: Микрокредитираненови [re: freya1]  
Автор Лили Bиxpoнpaв (гавърверсия)
Публикувано01.04.10 21:44



Прегледай малко от тук написаното и ще ти се изясни ситуацията.





Тема Re: Микрокредитираненови [re: Лили Bиxpoнpaв]  
Автор freya1 (новак)
Публикувано01.04.10 22:16



Звучи малко зловещо.
Един наш приятел също търси подобен кредит и някой го е насочил към кооперация Начала. Евентуално някой има ли отзиви за тях?



Тема Re: Микрокредитираненови [re: freya1]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано02.04.10 00:56



имат странна система на кредитиране - ако се занимаваш с бизнес, и има кой да гарантира за теб, ще те свържа със сигурен човек там, който няма да те издъни. Но става дума само за малки бизнес начинания и за нещо по системата на 'взаимоспомагателна каса'. Поне на мен няколко пъти са ми го обяснявали, но си е точно тип "взаимоспомагателна каса' , но с американски привкус.

Отпускат малки суми - това също трябва да знаеш.


Major e longinquo reverentia

Тема Re: Микрокредитираненови [re: freya1]  
Автор indra (macondo)
Публикувано02.04.10 14:21



небанковите институции са два типа най-общо: търговски дружества (т.е. ориентирани към печалбата си) и програми към някои неправителствени организации.
към първите спадат такива като easy credit, credibul, proficredit, париба лични финанси като се прекръстиха джет след продажбата си и още доста подобни. характерно за тях е, че се целят в нисък сегмент от пазара (под този на банките), поемат по-висок риск по отношение на редовността на погасяване на заемите и отразяват този риск в цената на продуктите си. с две думи получаването на заем от тях е доста по-лесно и бързо в сравнение с банка, но цената е значително по-висока.
много малка част от тези заеми са адаптирани за бизнес, обаче.

програмите към NGO-та са доста по-подходящи за малки и микро бизнес начинания най-малкото защото цената на заема е значителсно по-ниска (често пъти те падат и под банковите лихви), а продуктите са направени като за бизнес. особеното при тях е, че обикновено заемите са целеви (това се проследява и има санкции при отклонения и импровизации), анализът на кредитоспособността е по собствени методики и цялата комуникация с тях е много прозрачна, но и ясно регламентирана и при опити за заобикаляне на регламента обикновено се стига до предсрочна изискуемост на заема (това, разбира се, е заложено в договорите за заем).
двете такива институции, работещи повече от десет години в българия са начала (whttp://www.nachala.bg) и устои (http://www.ustoi.org).

с цялото ми уважение към LadyMorgana смятам, че не ти е необходим вътрешен човек, за да получиш финансиране от там, ако отговаряш на условията им. ако не отговоряш, тогава и двамата изпълнителни директори няма да могат да ти помогнат.



Тема Re: Микрокредитираненови [re: indra]  
Автор freya1 (новак)
Публикувано02.04.10 15:47



с цялото ми уважение към LadyMorgana смятам, че не ти е необходим вътрешен човек, за да получиш финансиране от там, ако отговаряш на условията им. ако не отговоряш, тогава и двамата изпълнителни директори няма да могат да ти помогнат.
Далеч съм от мисълта да заобикалям каквито и да били правила.


За сега само събирам информация, за да сравня вариантите.
Честно казано, иска ми се да успеем да се справим без кредит.



Тема Re: Микрокредитираненови [re: freya1]  
Автор indra (macondo)
Публикувано02.04.10 17:46



кредитите не са нещо чак толкова ужасно при разумна употреба. особено ако става въпрос за бизнес заемите позволяват да се направи някаква инвестиция, която да се изплаща от приходите, които носи (ако е без заем, то тогава се налага известно време да се спестява, а това най-често означава изваждане на оборотни пари от бизнеса).

когато сравняваш, имай предвид освен размера на лихвата също така и всички допълнителни такси, таксички и комисиони, гратисните периоди, възможностите за предсрочно погасяване и санкциите в такъв случай, санкциите и неустойките при забава и просрочие (всичко се случва в крайна сметка), възможностите да промениш погасителния си план при необходимост и това платено или безплатно е за теб, необходимия набор от документи, времето за отпускане на заема, правата и задълженията на двете страни (това обикновено го пише с мноооого малки букви, но има доста неприемливи клаузи понякога)...



Тема поне според мен...нови [re: freya1]  
Автор Apxaнreл (паднал ангел)
Публикувано02.04.10 22:38



.. поради големите лихви този вид кредит е удобен ако съвсем набързо може да превъртиш парите с доволна печалба. Тоест съвета ми е да не се захващаш с нещо, с което не може да се оправиш до 6 месеца... (така и лихвата става и по-поносима...)


За бизнес кредит аз бих предпочел банката....

....оххх как ухаят само някои женичкиииии


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.