Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:40 26.06.24 
Полове
   >> Женски клуб
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Видин  
Автор Hungry eyes ()
Публикувано02.01.10 14:21



До последното лято не бях ходила никога във Видин. Един уикенд се грабнах и отидох заради идеята да разгледам забележителностите му.

В крепостта Баба Вида се мотах повече от два часа, катерих се в кулите, слизах, разглеждах обстойно макетите на войни, затворници, коне, и пр. Разбира се, отнесох и печат в книжката "100 национални туристически обекта". Не знаех, че катедралата "Св. Димитър" е втора по големина в България след "Ал. Невски" в София. Не знаех и че сградата на видинския театър "Владимир Трендафилов", построена през 1891г., е първата такава в България, предназначена специално за театрални представления. Никъде другаде няма да видите джамия, чийто връх не завършва с полумесец, а с... пика, както тази на Осман Пазвантоглу. Сградата на библиотеката му също завършва с пика. Има различни версии, като една от тях е, че така той подчертавал независимостта си от султана в Цариград, друга - че е бил влюбен в българка-християнка, и пр. Друга интересна сграда, която за съжаление се руши и няма покрив, е тази на синагогата. Не бях виждала синагога с такива внушителни размери до момента в България. След 1944г. се използва за склад и е занемарена. Интересни за посещение са още: Турският конак "Колука", Кръстатата казарма, църквате "Св Пантелеймон", крепостните стени и капиите. Мавзолеят на Антим I и малката църквичка "Св. Петка" бяха заключени.

През тези два юлски дни видях ужасно малко хора, градът беше замрял. Хора и глъч имаше предимно на своеобразния плаж точно до крепостта, а по самата главна улица - никой, мъртвило... Магазините (не повярвах на очите си, когато видях магазин "Валентина" - ако се сещате за розовото лого) бяха абсолютно затворени, и сякаш времето беше спряло някъде в средата на деветдесетте. На две-три места продаваха сладолед. Донякъде ми се изясни защо един автор наричаше онази част от България "Моят беден северозапад..."

Иначе ми хареса. Както всеки български град, и този има своя си чар...





Тема Re: А в Склада и Телеграфа беше ли?нови [re: Hungry eyes]  
Автор LlRA.. (мission)
Публикувано02.01.10 16:05



Бяха видни Видински дискотеки/заведения))...и знаеш ли защо едната от тях се казваше Склада...тя е под земята?))

И знаеш ли че английската гимназия там беше с много високо ниво...не знам сега как е.

А за Рози чувала ли си?



8 месеца от живота ми навремето,1987-1988, още когато имаше самолет/билета струваше 11 лева))/...минаха там))...чудно време беше и Валентината работеше с пълна сила

------------------------------------------------------------
Моето КА

Редактирано от LlRA.. на 02.01.10 16:09.



Тема Re: :-)нови [re: LlRA..]  
Автор Hungry eyes ()
Публикувано02.01.10 16:24



Ами, сама не бих посмяла да отида във "видни дискотеки" където и да било. Дори и да ми се танцува, смятам, че бих се въздържала, защото отиването ми на такова място само по себе си най-вероятно би се изтълкувало погрешно.

И без това имах включване от един мъж посред бял ден, в уж безлюдния Видин, и ми стана малко напрегнато...

Досами катедралата е Мол Видин - може би молът в България с най-малки размери, който съм виждала до момента.

А относно модни къщи от близкото минало - малко след ходенето ми във Видин, попаднах на автентичен магазин с черна тежка желязна дограма и лого "Модна къща "Лада" - заключен, с бели перденца - този път в Ловеч, близо до пл. "Тодор Кирков".



Тема Re: Видин [re: Hungry eyes]  
Автор NikiFin (стар клубар)
Публикувано02.01.10 18:16



Не знам по кое време на годината си била там, ама обикновено има доста хора по улиците. Нормално е в неделя магазините да не работят, навсякъде е така. Даже в Копенхаген е мъртвилник уикенда. Видин е хубав град ама... само това



Тема Re: А в Склада и Телеграфа беше ли? [re: LlRA..]  
Автор NikiFin (стар клубар)
Публикувано02.01.10 18:18



Хаха. Рози още тогава ли е бил известен. Аз лично не знам сега Телеграфа и Склада до къде са го докарали, не съм ходила от 6 или 7 години

Редактирано от NikiFin на 02.01.10 18:19.



Тема Re: Видин [re: Hungry eyes]  
Автор cina2 ()
Публикувано02.01.10 18:20



Никога не съм била там. Разгледах малко снимки във "Фликър", жалко че старите сгради са в толкова занемарен вид, пред саморазрушаване.


Редактирано от cina2 на 02.01.10 18:22.



Тема Re: :-) [re: Hungry eyes]  
Автор NikiFin (стар клубар)
Публикувано02.01.10 18:21



Хората нямат пари за МОЛ и как си го построиха така и ще си го закрият. Не знам как е в др градове в БГ, но в сравнение с тук по видинските магазини има само боклуци



Тема Re: Видин [re: NikiFin]  
Автор Hungry eyes ()
Публикувано02.01.10 18:24



Написала съм - беше през месец юли (2009). Говоря за събота ранен следобед и неделя. Мъртвило и затворени магазини по главната улица, с изключение на един офис на Глобул в близост до Колука.

А това за което Лира говори - Телеграфа, може би има общо със старата турска поща, която се намира до джамията на Осман Пазвантоглу. Джамията я видях, Видинската митрополия също, обаче тази стара турска поща така и не разбрах коя сграда е точно.



Тема Re: :-) [re: NikiFin]  
Автор Hungry eyes ()
Публикувано02.01.10 18:28



Ами, молчето няма много общо с тези в София или Варна, но... На първия етаж има магазин DM - мисля, че в Германия това е една от най-евтините вериги за продажба на разни санитарни материали, козметика, и пр. На втория помня, че имаше Leonardo - магазин с много евтини обувки, има такива по 10-15-20лв., такъв има и в Мол Пловдив. На третия етаж имаше много симпатична книжарница, може би беше Сиела, не обърнах внимание.



Тема Re: Видин [re: Hungry eyes]  
Автор NikiFin (стар клубар)
Публикувано02.01.10 18:29



там се намира и Телеграфа. Ама и той е подземно заведение






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.