Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:45 11.06.24 
Полове
   >> Женски клуб
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Фамилия с тиренценови  
Автор Cлapтибapтфacт (магратеанец)
Публикувано26.11.09 17:00



Напоследък забелязвам все повече жени, които след като се омъжат не си сменят фамилията с тази на съпруга, а я добавят с тире. Не зная дали е просто случайност или някаква устойчива тенденция. Струва ми се леко излишно това претоварване с имена - както имаше един виц - последният да затвори вратата. Подобно нещо има смисъл, ако жената си е изградила име в дадена област и пълната промяна на името би създала някакви проблеми. Иначе (както в случаите, за които имам наблюдения) ако си никоя и никой не те знае - какъв е смисълът? Гордост? Еманципация? По-приемливо ми се струва да не се сменя фамилията изобщо, отколкото тирето.

To ensure ongoing quality of service, your death may be monitored for training purposes.


Тема Re: Фамилия с тиренценови [re: Cлapтибapтфacт]  
Автор _belladonna_ ()
Публикувано26.11.09 17:16



На мен ми звучи добре фамилията с две имена.

Аз също бих го направила ако ми беше дошло на ум на времето. Според мен така се запазва собствената идентичност, но се показва принадлежносттта ти към фамилията на съпруга. От къде на къде да нося само неговата фамилия. Той защо не носи моята.



Тема Re: Фамилия с тиренце [re: _belladonna_]  
Автор Cлapтибapтфacт (магратеанец)
Публикувано26.11.09 17:21



Ами мисля, че в някои държави не е странно, ако съпругът приеме фамилията на жената. Имам такъв колега от Дания. Не казва, че задължително трябва да носиш неговата фамилия - запази си своята като искаш. Но как ти звучи примерно Поликсения Филаретова Константинова-Груева? :)

А колкото да идентичността - фамилното име не е нищо подобно, то е просто сбор от звуци.

To ensure ongoing quality of service, your death may be monitored for training purposes.


Тема Re: Фамилия с тиренценови [re: Cлapтибapтфacт]  
Автор LadyMorgana (archer)
Публикувано26.11.09 17:34



в испано-езичните държави детето носи двойна фамилия - тази на баща си и тази на майка си.

Тук културата е някак много патриархална и има голяма тенденция жената да се обезличава с тази промяна на името. Както и да има потенциални грандиозни скандали при развод 'върни ми името'! Простотии на екс.

С тиренце поне можеш изобщо да не огласяваш фамилията на съпруга си. Иначе, ако си по-популярна от мъжа си при брака, защо трябва да си лепваш някакво непознато и непотребно име след твоето собствено? Знам, че 'ортодоксалните съпруги' тук ще ме заплюят. Но - това мисля, това пиша!


Major e longinquo reverentia

Тема Re: Фамилия с тиренценови [re: Cлapтибapтфacт]  
Автор Лили Bиxpoнpaв (гавърверсия)
Публикувано26.11.09 18:08



Станислава Славомирова Вампорова - Голомехова
- истински случай.
Беше моя колежка от студентнсикте години.



Тема Re: Фамилия с тиренценови [re: Cлapтибapтфacт]  
Автор Лили Bиxpoнpaв (гавърверсия)
Публикувано26.11.09 18:11



Подобно нещо има смисъл, ако жената си е изградила име в дадена област и пълната промяна на името би създала някакви проблеми

Това е първопричината. Съпътстващата е, че съпругът много настоява и се обижда, ако не приемат неговата.



Понякога се получават добри съчетания. Например - Мая Евгениева Попова - Гамейска



Тема Re: Фамилия с тиренценови [re: Cлapтибapтфacт]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано26.11.09 20:44



Дори да не е известна с фамилията си, не може ли просто да държи на рода си и затова да иска да си носи името? Е, за да не се сърди мъжа и, приема и неговото- мир да има.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Фамилия с тиренценови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор *Плaмeн* (тарикат)
Публикувано26.11.09 20:50



хихихихи,за по-смешна причина дори иаз не бих се сетил


Жена и род нерде ямбол нерде стамбол

не ми казвай
какво да правя
за да не ти казвам
къде да отидеш


Тема Re: Фамилия с тиренценови [re: *Плaмeн*]  
Автор ПOЛУидиoтчeтo (тиква, бе)
Публикувано26.11.09 21:17



Ми, ти може да се смееш, но аз се гордея с рода си. И има защо.

Друг е въпросът, че взех фамилията на мъжа си, но тогава бях на 19. Сега вероятно не бих го направила.

Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Фамилия с тиренценови [re: ПOЛУидиoтчeтo]  
Автор *Плaмeн* (тарикат)
Публикувано26.11.09 21:52



Анджък де,додахме си на думата


Гордееш се с името на рода си,нещо с което ти нямаш абсолютно нищо общо!
Иначе ако се казваше Иванка Стоянова Петрова,едва ли щеше да се натискаш да слагаш зад чертичка Георгиева примерно

Ехооо,и ние вече не сме на 19

не ми казвай
какво да правя
за да не ти казвам
къде да отидеш



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.