Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:19 01.06.24 
Полове
   >> Женски клуб
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Едно време си нямахме дядо Коледа :))  
Автор Soul Mate (Cherry Pie)
Публикувано18.12.06 18:47



Гледам рекламата на Кока кола-лигава както винаги и си мисля. На тия хора как не им идва до гуша това ежегодно лиготене, пеене на отвратително досадни и глупашки коледни песни, разказване на едни и същи "коледни истории" и т.н. и т.н в западния коледен дух.
А ние, понеже сме добри гъби, попиваме усърдно и почти сме повярвали, че техните традиции са наши традиции. /Да не споменавам глупавата сватбена традиция да не се гледа булката преди сватбата, да има нещо синьо, нещо старо, нещо назаем и нещо в главата./

Тия дни търсех някакви свежи празнични пожелания и попаднах на следните (песнички ли са, стихчета ли са, какво са):
"На здраве, ти домакине! От Бога ти много здраве! Колко здравец по планина, толкова здраве в тая къща, в тая къща, в таз дружина! По дечица, сточица, здраве, късмет и берекет, жито, просо, мед и масло!"

"Сурва, весела година,
златен клас на нива,
червена ябълка в градина,
пълна къща със коприна!
Живи здрави догодина,
догодина, до амина!"


Като бях малка задължително ми връчваха минимум една сурвачка и ме караха да сурвакам и да рецитирам с пълно гърло. Естествено като поотраснах взех да се съпротивлявам, задето ме експлоатират така. Но като нахлуха "Сайлънт наааайт, хоооли наааайт" и "Джингъл белс, джингъл.." (момент да си взема хапче за повръщане), оцених много високо и сурвакарските и коледарските песнички, ли стихчета ли, нали се разбрахме, че не ги знам какви се водят.

Краткият ми извод е: нашите традиции имат езически корени и сурвакането и коледаруването (?! коледуване, коледарстване..ооооф) са един вид заклинания, източник на силни енергии, които да закрилят стопаните и имотите им. Като молитвите.
А къде е "заклинателното" в "Хоооули нааайт, бля-бля-бля-бляяяк"??

Дано не откривам топлата вода, хихи. Ама наистина ненавиждам джингъл белса, освен в циганското изпълнение от рекламата на м-тел.



Перата в задника продължават да не те правят пиле

Тема Re: Едно време си нямахме дядо Коледа :)) [re: Soul Mate]  
Автор HAДEЖДA™ (Jedem das Seine)
Публикувано18.12.06 20:29



E при всеки различно. В къщи и по комунистическо време винаги се е празнувало Бъдни вечер и Коледа именно със "Stile Nacht, heilige Nacht", "O Tannenbaum" и подобни предимно немски коледни песни. Тогава си получавах и подаръците.Новогодишните ми спомени датират от времето 10-11 клас, когато почнах да празнувам с приятели. Говоря за самата новогодишна нощ, иначе сурвакането на 1-ви си беше задължително.

Този Свят и Прекрасен, и Грозен е МОЙ !
Той е Капка от МОЕТО СЪРЦЕ !!



Тема Re: Едно време си нямахме дядо Коледа :))нови [re: Soul Mate]  
Автор Jolee ()
Публикувано18.12.06 21:51



Е добре де. Ми вземи научи тогава езическите обичаи като хората. Хем не помниш старите, хем отхвърляш новите. И накрая какво ? Разваляш си удоволствието. На мен и двете ми харесват. Имала съм късмета да раста и под двата обичая. Сега съм си оставила най-хубавото и от двете. Къщата ми е обсипана с украса и светлинки. Размахват се подаръци и усмивки. Готвят се манджи и се мечтае. Кой каквото иска си пее и кой в каквото иска се надява. Тези празници, обичаи песни и пожелания имат един и същи корен. Той се състои в това през зимните тъмни и студени дни - хората да намират поводи за радост и веселие. Да седнат да си направят кой каквато равносметка иска за изминалата година, живот и прочее. Да си обърнат внимание на близки, приятели семейство.
Харесват ми украсите по улиците. Харесват ми племенницата как ми се зъби насреща и мяука "Дяда Коеда Носи Далъци". Харесват ми снежните човеци. Харесва ми спомена за дядо ми, който навремето свиваше очи докато го млатех с суровачката и фъфлех "Сурва, сурва Нова Година".

Специален поздрав и помисли дали само и единствено нашите си песни обичаш и всичко друго отричаш



Много Щастие и Радост на Всички!
Весели Коледни и Новогодишни Празници





Тема Re: Едно време си нямахме дядо Коледа :)) [re: Jolee]  
Автор AюмиAши (ронин)
Публикувано18.12.06 22:10



Тези празници, обичаи песни и пожелания имат един и същи корен. Той се състои в това през зимните тъмни и студени дни - хората да намират поводи за радост и веселие.

Да, точно това е. Иначе мен ме отегчават и "техните" кичарии, и нашите заклинания и суеверия. Но това не ми пречи да си украсявам къщата и да се веселим.



Ветрилото, върху което пишех стихове,
се прокъса
в залеза на лятото.


Тема Re: Едно време си нямахме дядо Коледа :)) [re: Soul Mate]  
Авторфpaнkи (Нерегистриран)
Публикувано19.12.06 01:59



.....ама нали се сещаш ,че хората трябва пият Кола и да се радват на стария белобрад старец ......реклама ....реклама се нарича........и е работа на Кока-Кола.......да -Дядо Коледа ,такъв какъвто го знаем е творение на Кока-Кола .....с бялата брада, червените дрешки и т.н.......

....та мисълта ми беше ,че разликата е огромна - едното е с комерсиална цел , другото чисто морално - суровакане за здраве ,късмет ,берекет и к`во ли още не......пожелания един вид......най искрени....

та така...мисля аз





Тема Re: Едно време си нямахме дядо Коледа :)) [re: Soul Mate]  
Автор ancientgod (непознат )
Публикувано19.12.06 06:33



Не знам дали ти изглежда лигава рекламата,но знаеш колко продава тя?25 % от продажбите си за годината Кока Кола прави за 1 месец около Коледа и тая реклама помага за това.Децата се радват и това е по-важното.
Пък и не е лошо да има Коледа,макар че православната е на 07.01 а нали ние сме Православни християни.Бе въобще противоречия в България колкото искаш.



Тема Съгласен [re: Soul Mate]  
АвторXoлдън (Нерегистриран)
Публикувано19.12.06 09:16



Малко





Тема Re: Едно време си нямахме дядо Коледа :)) [re: Jolee]  
Автор Soul Mate (Cherry Pie)
Публикувано19.12.06 09:25



Благодарско за пожеланията.
Не отричам западните лиготни. Пък и то каво значи да отричаш нещо, да не е златният телец, че да го отречеш?!

Просто не ги харесвам. Не им усещам корените, чуждеят ми. Реално погледнато всеки празник е наричане, заклинаване, "наблъскване" с положителна енергия.
Най-хубавият празник е този, на който се чувстваш пълен. Баба ми веднъж каза "Хич не ме интересува за какъв празник сме се събрали и колко време сме готвили, щом всички сте дошли"...(място за пускане на един брой сълзичка).

Колко празнични украси сме направили двамата с брат ми, алеле, то не са гирлянди, то не са висящи човечета, то не са купища снежинки (как съм си играла да изрязвам, чудя се на нервите си); имам една тлъста звезда, която натъпках с твърде много памук и заприлича на звезда с наднормени килограми. При това е зелена. Не я кичим на елхата, щото е дебела и й трябва нещо стабилно, върху което да увисне.
Веднъж ревах неистово, задето бях жестоко излъгана, че дядо Мраз е оставил подаръка ми на вратата (след като звънна гадината) и не е имал 2 секунди да ме изчака да го видя. Щях да го поздравявам, да му пея...Ееех, нещастно детство, за кой ми беше да уча "Дядо Мраз, дядо Мраз, влез и поседни при нас..."
И си спомням една историйка от списание Славейче за новата година, която била млада и красива и старата година, която била стара и грохнала, ама били сестри и се поразговорили като се сменяли..нещо от сорта "На добър час сестрице, и ти ще грохнеш като мен, кво си мислиш, че ще си все така млада и красива??"
Винаги съм била убедена, че завижда.

Перата в задника продължават да не те правят пиле

Тема Re: Едно време си нямахме дядо Коледа :)) [re: ancientgod]  
Автор Soul Mate (Cherry Pie)
Публикувано19.12.06 09:30



За грегориански и юлиански календари да си чувал?

Перата в задника продължават да не те правят пиле


Тема Re: Съгласеннови [re: Xoлдън]  
Автор Soul Mate (Cherry Pie)
Публикувано19.12.06 09:32



Ахахаха, това го четох миналата седмица. И викам "не усещам корени", е какви корени, като такива няма. Сладки измишльотини детски. Захарирани, пудросани...

Перата в задника продължават да не те правят пиле



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.