Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:45 19.05.24 
Компютри и Интернет
   >> Windows
*Кратък преглед

Тема Windows 7 64 bit особеностинови  
Автор Tom_cat ()
Публикувано09.08.16 14:24



Още един въпрос. Не съм е занимавал с IT от известен брой години (освен като обикновен юзер) и съм поизпуснал нещата.

Взех си един настолен компютър втора употреба, достатъчно приличен за това, което ми трябва - с предварително инсталиран, но неактивиран windows 7 64 битов. Локализиран на български, при това версия, на която не мога да променям системния език. Дотук нищо особено.
Направи ми впечатление обаче, че 64 битовата версия се различава в някои детайли от интерфейса в сравнение с 32 битовата.
Например, при завлачване на изпълним файл от една папка в друга, с натиснат десен бутон на мишката, 32 битовата версия ми предлага опции като Create shortcut here, докато 64 битовата ми предлага единствено Copy here. Разбира се, решение има, и не е трудно, но е досадно.
Кликване с десен бутон върху изпълнимия файл, без влачене, предлага създаване на шорткът, в същата папка, който след това може да бъде преместен другаде и подходящо преименуван.

Дали има начин тази проста функционалност да се добави при 64 битовата версия? Търсих в гугъл, но не намерих отговор, който да ме удовлетвори. Или може би ограничението е по друга причина?



Тема Re: Windows 7 64 bit особеностинови [re: Tom_cat]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано10.08.16 19:58



Ъъъ, нема общо с битовостта това.
Елементарна функция на Windows е, затова не си я намерил.


А именно - почваш да влачиш програмата с ЛЕВИЯ бутон на мишката, после натискаш и задържаш Ctrl+Shift, и ще стане Create shortcut - влачиш и пускаш където си искаш - кажи дали става.

Езикът винаги може да се смени, дори когато не може.
Виж:



Редактирано от Naki на 10.08.16 19:59.



Тема Re: Windows 7 64 bit особености [re: Naki]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано10.08.16 21:56



Най-напред да кажа, че преди известен брой години си вадех хляба като сисадмин, и дори бях един от основателите на тукашния клуб системни администратори (тогава бях с друг ник), но сега се занимавам с друго и съм пропуснал доста неща, и имам да наваксвам.

Да, става както го казваш, но при 32 битовия без натискане на нищо друго си ставаше доколкото си спомням, и то с десния бутон на мишката и влачене. Не мога в момента да проверя, но ще го направя и пак ще пиша.

Затова ми се струва, че има разлика във версиите.

Ясно ми е, че няма директна връзка с това колко битова е операционната система, просто допускам, че микромеките са направили известни различия по неизвестни за мен причини.

Впрочем сблъсках се и с друг проблем, за който не намерих пряко решение. - Исках да си направя бутваща флашка за Windows 7(64 битова версия, но това в случая няма значение), но от 64 битов windows 10, който е инсталиран на лаптоп с UEFI, а не с BIOS. И се оказа, че не може да се копира MBR на флашката при командата bootsect /nt60 x: понеже системата била с UEFI.

При търсене в нета навсякъде пише как да се създаде флашка ЗА система с UEFI, но не и обратното.
В крайна сметка намерих начин да си направя флашката, но не и точно по този начин. Някакви идеи как и защо?



Тема Re: Windows 7 64 bit особеностинови [re: Tom_cat]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано11.08.16 13:14



Извинявам се, корекция - става и с десния бутон. Но пак трябват и Ctrl+Shift, де.

Флашка не се прави с копиране.
Предполагам ти трябва флашка, от която да инсталираш Windows 7, да?
Ако да, това се прави или с туулчето на Microsoft, или с Rufus или друга подобна програма.
Rufus е френска програмка, бърза и мощна! -->



Всичко сама ще си направи/копира.

Беше добре като си намрил начин, да кажеш какъв точно! Може да помогне и на други.


Редактирано от Naki на 11.08.16 13:15.



Тема Re: Windows 7 64 bit особеностинови [re: Naki]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано11.08.16 22:10



Да, видях я тази програма руфус и знаех за нея, но не исках по този начин, не искам друг да ми върши работата, предпочитам сам да си я свърша.
Затова търсех начин да стане работата само със системни средства на уиндоуса по начин подобен, на описания тук




Да, трябваше ми флашка, от която да инсталирам Windows 7 на една машинка която си взех наскоро.
И да - флашка може да се прави и с копиране, ако работата опира до UEFI. Но ако разчиташ руфус, може би не знаеш това.
Справка -

Забележи следните две особености - флашкате се форматира с fat32, а не с NTFS, и файловете се копират на флашката след това.
The user should copy the entire contents of the desired operating system onto the newly created UEFI boot media device.

Беше добре като си намрил начин, да кажеш какъв точно! Може да помогне и на други.
Ако наистина бях намерил начин, и имаше нещо за казване, със сигурност щях да го споделя. В случая по-скоро намерих решение за себе си, т.е. създадох си флашката на друга машина, която си е с BIOS, и там нещата станаха просто и лесно, по описания в най-първия линк начин.

Редактирано от Tom_cat на 11.08.16 22:12.



Тема Re: Windows 7 64 bit особеностинови [re: Tom_cat]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано13.08.16 12:34



Прости забележката, ама това е излишна и ненужна галимация.
Много неща може от команден ред да се правят - diskpart, format, това-онова, ама като има добри алтернативи наготово, с ГУЙ, е глупаво да се мъчиш ръчно.

С напредването на технологиите, ще става все по-трудно, затова са тез туулчета - френски, български и т.н.



Впрочем, една от най-добрите такива програмки е българска!
А именно тази:





Тема Re: Windows 7 64 bit особеностинови [re: Naki]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано13.08.16 15:35



Няма нищо за забележката


Колкото до тулчетата, особено ако са френски, никакво доверие им нямам.
Виж, ако е българско, повече може да ми хване доверието.
Но всеки си има лични предпочитания и съображения. За някои неща наистина е неизбежно ползването на нещо готово.
Но когато мога аз предпочитам ако ще е нещо дето да ми върши работа, да е или конзолно, или скрипт някакъв, който да вика конзолни приложения. Нека съм олдскул.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.