Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:50 13.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Windows
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Продължение на историятанови [re: Mopфиyc]  
Автор Octagon ()
Публикувано12.04.12 20:40



Имаш предвид, че са ме измамили?
Сервизът има по принцип добро реноме, но и нямах много време да проучвам и подбирам.

Разпояването може да не е точната дума, но така казаха - за са правили нови запоявания на видеокартата. Давали 3 месеца гаранция. Ще видим дали отново ще направи "черга" при натоварване.



Тема Re: Продължение на историятанови [re: Octagon]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано13.04.12 17:16



Е виж, но аз до колкото съм отварял такива машини, спойките са многослойни и без счупване на платката няма как да се разпоят.
Освен ако някой производител не се е изхитрил да запои капака на чипа за охлаждането, но не съм чувал за подобни текезесарски изпълнения.

Welcome to the real world!




Тема Re: Продължение на историятанови [re: Mopфиyc]  
Автор Black Adder (heavy drinker)
Публикувано14.04.12 15:55



Mopфиyc, обдухали са видеочипа на лаптопа с поялник за горещ въздух.
При много лаптопи се получава този дефект, защото чиповете са с BGA монтаж. (под чипа има едни т.нар. топчета). Когато лаптопа не е почистван повече от година видеочипа прегрява и някой топчета не дават контакт, което довежда до шарени черги (същото става и с прегрели видеокарти на настолни компютри)
При намазване с флюс и обдухване с поялник за топъл въздух, уж топчетата се възстановявали, ама .... не винаги. (затова дават и 3 месеца гаранция само, щото си е чисто закърпване)
Виж, при използване на станция за запояване и истинско реболване (Reballing), демек - чипа се сваля, правят се наново през специално 'сито' заготовките за топчетата и се запоява, може да се счита, че лаптопа е като нов.(ама процедурата чини къде 150 лв.)



Тема Re: Продължение на историятанови [re: Black Adder]  
Автор Falco ()
Публикувано14.04.12 19:49



Mopфиyc, ако наистина си техник щеше да знеш че чиповете на видеото и не само на видеото се разпояват. Но не защото са удряни а защото от завода самата спойка не се е хванала на платката както трябва. Там ги запояват с лазер а ние ги запояваме с инфрачервена светлина (Не с горещ въздух). Много често поради лоши спойки във северният мост на лаптопа се получават тези "черги" а не във видеото. Въпреки че първото което би се сетил един техник е това. Но както описа проблема човека според мен НЕ видеото му е проблема а по скоро северният мост. Защото видеото няма нищо общо с трансфера на данни. А северният мост кореспондира с видеото рам паметта и южния мост. Така че тва е най натоварената точка след процесора. Най добре е да се смени с чисто нов а не да се запоява на ново. Той така или иначе е прегрят вече и след около 2-3 месеца пак ше има поразии по лаптопа. И да не дава господ само да са му го стоплили без да го разпояват. Е тогаз наистина са му забили нож в гърба.



Тема Re: Продължение на историятанови [re: Falco]  
Автор Octagon ()
Публикувано14.04.12 23:41



Извинявай, но може ли малко обяснение за ножа в гърба?
Колко струва примерно замяната на северния мост?



Тема Re: Продължение на историятанови [re: Octagon]  
АвторCтaмaт (Нерегистриран)
Публикувано17.04.12 13:20



В голямото село (София) цените са към 130-150лв. А у наше село цената е към 80лв. Тва е без цената на самия чип.



Тема Re: Продължение на историятанови [re: Octagon]  
Автор Falco ()
Публикувано17.04.12 13:28



Малко са сервизите в които се обяснява на клиента точно за какво става дума. При нас му даваме опция. Или нов чип на малко по висока цена (180лв. примерно). Или само презапояване на самия чип и после да го маха по най бързия начин. И ако не му се каже за последиците и рисковете си е чисто прецакване на клента. Да не говорим, че доста "сервизи" ползват услуги на други техни колеги и реално си слагат по един 20-30лв. и все едно те са я свършили тая работа. Абе на кратко казано 70% от техниците са аматьори и идея си нямат какво правят понякога.

Редактирано от Falco на 17.04.12 13:38.



Тема Re: Продължение на историятанови [re: Falco]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано17.04.12 15:47



Занимавам се със софтуер и мрежи, не с ремонт на хардуер, ама все съм виждал многослойна спойка и как се лови на качествен контрол.
На времето преди да се хвана с ИТ съм се борил със слаботокова електроника и многослойки...
Чергата на екрана в масовия случай на който съм налитал е била от видеокартата, не от дъното.
Е всичкото това като не си смятаме навика да се внасят ниско качество партиди да се сложи по-висока надценка, току виж наистина внасят партиди със студени спойки.
А в официален сервиз на известна марка преди няколко години откраднаха паметта на гаранционен лаптоп даден за сервиз.
И това е най-малката от сервизните глупости дето съм виждал.

Welcome to the real world!




Тема Re: Продължение на историятанови [re: Mopфиyc]  
Автор Octagon ()
Публикувано19.04.12 17:35



Факт е, че нямаше въобще картина и след някакво пипане по картата проработи. Не съм питал, не са ми и споменавали за северния мост.
Както и да е, ще ви държа в течение какво става с машината. Може би едно охлаждане няма да е излишно, като се затопли времето.



Тема Re: Проблем, какъвто не съм виждалнови [re: Octagon]  
Автор croesus (хлевоуст)
Публикувано28.04.12 03:46



При лаптопите 70% от сериозните повреди са прегорели видеокарти (статистика от сервиза на един приятел).
Ако е Nvidia има много голям шанс да се е проявил един фабричен дефект, за който си признаха - слепващите елементи между чипа и охлаждането са от полимер, който при висока температура необратимо се превръща в друг полимер с много лоши топлопроводими качества. Ако в сервиза са чували за това, ще ти сложат медни пластинки вместо полимера.

Alibabach е описал какви са ти опциите - реболване, нов чип, който обаче трябва да се свали и постави със специална машина, или просто загряване и охлаждане, каквото са ти направили.

Само да вметна, че колко ще издържи това загряване и охлаждане е божА работа. На един познат му "оправиха" така видеокартата и вече 8ми месец върви като луда.

А иначе общи препоръки за работа със стар лаптоп: не го слагай на текстилни подложки, не го помръдвай, докато работи (заради хард-диска), през 6 месеца го носи да го чистят от прах и да му смазват лагерите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.