Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:16 01.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Windows
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Отговорност на администратора за софтуеранови  
Автор DUNE5 ()
Публикувано14.10.07 08:03



Имам въпрос за отговорноста на администратора за инсталирания във фирмата софтуер:

Фирмата е 100% частна. Имаме 20-ина компютри. Започнахме да купуваме легални копия на WinXP Home. Но какти и в други фирми - няма да има за всички компове /ще има тук таме и с пиратски копия/. Освен това Офис няма да купуваме - много е скъп. А ще има на 5-6 места. Освен това на моя / администраторския / комп както и на още едно място ще трябва да сложим защото ни трябва - CorelDrow , Photoshop , Illustrator. И още не сме решили въпросът с операционната система на сървъра...

Та въпросът ми е: каква е отговорноста на администратора във тази фирма , след като президента не е закупил необходимия лицензиран софтуер. Освен това по компютрите има CD-та , флопита , USB-та и на практика всеки потребител може да си качи както WinAmp , така и MP3-ки. Пък и друго...

Каква е законовата база и каква е практиката във тези случаи. Какво може да стане , ако във фирмата ни дойдат на проверка?

ПС. В трудовата ми книжка съм назначен като "оператор на комютър".

Р.



Тема Re: Отговорност на администратора за софтуеранови [re: DUNE5]  
АвторChris (Нерегистриран)
Публикувано14.10.07 15:16



Ми най-много може да стане така че да ви глобят поради пиратски софтуер ( ако го забележат или се заядат с вас ). Според мен ако намерите достатъчно добри пиратски копия които да регистрирате на ваше име няма да има проблем ( но само според мен ).



Тема Re: Отговорност на администратора за софтуера [re: Chris]  
Автор DUNE5 ()
Публикувано14.10.07 15:23



LOL - Какво означава "достатъчно добри пиратски копия" ?

Д5



Тема Re: Отговорност на администратора за софтуеранови [re: DUNE5]  
АвторMS (Нерегистриран)
Публикувано14.10.07 16:54



ако купуваш софтуера на парче ще ти излезе много скъпо. Обади се на МС България, кажи им че правиш проучване за оборудване на нов офис, че ти трябват 20 лиценза за вин и 1-2 за сървър. Ще получиш цена значително по-добра от това което ще платиш на парче. До колкото си спомням Вин 2003 small business edition с 5 лиценза е около 600 долара.



Тема Re: Отговорност на администратора за софтуеранови [re: DUNE5]  
Авторtany@ (Нерегистриран)
Публикувано14.10.07 19:57



1. Прочети внимателно закона за авторското право
2. ти си този, който отговаря какво да се инсталира на РС тата
3.потърси фрий алтернативи на платените програми и инсталирай тях
4.Ако оставиш по РС тата администраторски акаунти, бая ядове ще береш
5.ако много те притеснява кой и дали ще качва каквото и да е, предаваи инсталациите с приемопредавателен протокол, като опишеш какво си инсталирал
6.няма нещо, което не може да се забрани от БИОС-а
7. за Windows нищо не мога да ти кажа като алтернатива...
8.може никой да не ви провери, но ако ви провери, си го отнасяш
9.ако това ще те успокои, аз също не се водя системен администратор - съмнявам се че има изобщо такава длъжност- системен администратор- имам предвид- законово уредена



Тема Re: Отговорност на администратора за софтуеранови [re: tany@]  
Автор Colombino (работен)
Публикувано14.10.07 20:11



>> съмнявам се че има изобщо такава длъжност- системен администратор- имам предвид- законово уредена

Има, има ....


Единична група 2131 - Проектанти и анализатори на компютърни системи и мрежи

Код на длъжността: 2131-6008

Код НКП 96: 2131

Наименование на длъжността: Системен администратор




System Doctor Error:
Your girlfriend is pregnant.
(A)bort, (M)arry, (I)gnore?_


Тема Re: Отговорност на администратора за софтуеранови [re: DUNE5]  
АвторUDMA (Нерегистриран)
Публикувано15.10.07 08:53



Собствеността върху "Windows" се доказва И с фактура, а ти не си човекът, който закупува ОС и на когото да му се налага да доказва собственост и лицензи. Според мен не би трябвало да попадаш под ударите на НК, но за всеки случай прочети внимателно чл.172а. И хвърли едно око

.



Тема Re: Отговорност на администратора за софтуеранови [re: tany@]  
Автор DUNE5 ()
Публикувано15.10.07 10:24



Писах вече , но постинга не се е записал...така , че отново го пускам:

1.Закона за авторските права - ясно е всичко с него ...
2.Аз съм този , който инсталира всичко по компютрите ... но съм оператор , както и още 3 човека във фирмата
3.Фрий алтернативи на Офиса и Сървър2003. За второто - има /линукс/ но не рабори коректно със WinXPHomeEdition и нашата досовска програма.
4.За администраторските акаунти съм съгласен - може ли да ме посъветвате какви рестрикции ще е добре да наложа на юзърите - те работят на файлов сървър в една директория и печатат по мрежата. С WinXP Home са.
5.В качеството си на какъв да изисквам приемопредавателен протокол...и от кого?
6.Вече съм откачил CD-та и флопитата. Ще видя в Биоса дали може да се забранят и USB-та. И дали може да се сложи парола на Биоса.
7.Windows-а поне за нас няма алтернатива - персонала изобщо не би могъл да се обучи на Линукс.
8.В качеството си нан какъв мога да го "отнеса". Още 3-ма човека са оператори.
9.Има длъжност "системен администратор".



Тема Re: Отговорност на администратора за софтуеранови [re: Colombino]  
Авторtany@ (Нерегистриран)
Публикувано15.10.07 12:11



Вах...


застреля ме...
е сега и аз ще ги застрелям моите шефове...



Тема Re: Отговорност на администратора за софтуеранови [re: DUNE5]  
Авторtany@ (Нерегистриран)
Публикувано15.10.07 12:18



по 5 - в качеството си на този, който инсталира всичко по РС-тата и ги е предал за ползване - от потребителя на РС то
(всъщност това си е ваша вътрешна организация)
по 6.- може, и двете
по 7 Ubuntu ?
по 8. - съгласно написаното от тебе в т.2




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.