Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:54 02.07.24 
Компютри и Интернет
   >> Windows
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Нови стандарти за клавиатури и допълнени шрифтнови [re: tany@]  
Автор KимoнГeoprиeв (превратаджия)
Публикувано17.01.07 00:25



ми какво да правите? нищо...

- тия дето се бият в гърдите колко много били направили за компутрите и интернеда в България са проспали момента с липсата на стандарт за фонетична подредба. не трябва да се пропуска че този проблем е известен поне от 1995 когато излезе вин95 с перфектна подредба по БДС.
- така или иначе мнозинството от усерите ползват БДС подредба (всеки който насърчава употребата на фонетична подредба трябва да буде публично набит на кол, разкъсан със коне, разстрелян и обесен)
- с навлизането на виста хората все повече и повече ще ползват "новия" фонетичен стандарт и фонетизирането тип Инжинера за добро или лошо ще отмре
- освен да свикваме с "новия" стандарт, кво? да се обесим? да седна и да правя нов msi за виста? само за да внеса непредсказуеми бъгове тип "инжинера в домейн"? не, благодаря...


проспано е толкова много време, че не е за разправяне... ако все пак толкова ти се занимава и кипиш от енергия виж разни организации с не дотам идеална цел като интернет обществото и подобни помияри...





/

USER ERROR: replace user and press any key to continue.


Тема Re: Нови стандарти за клавиатури и допълнени шрифтнови [re: KимoнГeoprиeв]  
Автор OлerИвaнoв® (Приятел)
Публикувано17.01.07 08:28



Колобино май го е казал най-чисто, макар и вулгарно :-)

Цялата инициатива е точно в стил „Другари, дайте да дадем”, особено популярна през миналия режим.
Поразгледах



Все пак е имало някакво проучване, вземани са мнения, вкл. и от браншови организации от сорта на БАИТ. Не, че това е помогнало да се направи в крайна сметка нещо полезно. Именно в становището на БАИТ са обърнали внимание на , което обаче на умните глави от БАН не е направило впечатление.

БДС подредбата си я има, и който е свикнал на нея няма да разбере за цялата дандания. Обаче с фонетичната определено проблемите тепърва почват. Огромната част от ИТ хората са ползватели на QWERTY фонетичната подредба, единици са тези, които ползват БДС.
Лесния и елегантен подход, който би бил и естествено приет- да се стандартизира неформално наложилият се стандарт, като се добавят удареното „и” и символите за евро (и пр.). Мъдреците от БАН обаче, по ясни сами на тях причини отебават 20 години традиции, и измислят нов, непознат и неизползван стандарт за разположение на буквите по клавиатурата.

Проблема отново не е решен, и статуквото си остава както до сега- искаш ли традиционната фонетика- направи си я сам.

С навлизането на Vista тепърва админите и поддръжката ще усетят капана. „А, супер, вече има фонетика в списъка, няма нужда от допълнителни упражнения за да я добавям!”. Да, ама не баш… Като гледам почти секретния начин по който е приет този стандарт, не съм оптимист за спазването му, поне не и в близките 20-30 години, докато тия, дето сме свикнали на традиционната QWERTY подредба не ни натръшка паркинсона, че и да искаме да не можем да ползваме (а и да не ни пука вече) каквато и да е подредба :-)


Аре със здраве!

Редактирано от OлerИвaнoв® на 17.01.07 08:40.



Тема Re: Брррррнови [re: Colombino]  
Автор DrFrancky (Keen on Yelling)
Публикувано17.01.07 11:22



/*
докато не пропишеш на български
*/
/*
Чел съм 1-2 твои мнения по 1 ред
*/

a te na kakuv ezik sa bili ?

ili imas predvid che ne sa bili napisani s kirilishki simvoli ?
cheti togava:

лкасйд поиуасдйлк, асдхапоисуд лкаснабш оисдпофи ! асдуиоуяв насдоиас поинасй поиасдопасн аскх. аоисдна аосинна поиасм посаидм .

mai simvolite sami po sebesi niamat znachenie ? vazen e smisala koito nosiat dumite. tova pravi ezika. pisha na Bulgraski stom me razbirat.
pisnalo mi e ot takiva psevdo nacionalisti kato tebe.

Дишайте лепило - хиляди GNU/Linux юзери не могат да грешат !

DrFrancky


Тема Малка корекцийканови [re: OлerИвaнoв®]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано17.01.07 15:09



По гот е да те тръшне Алцхаймер. Тогава наистина не само не ти пука, ами си и забравил че трябва да ти пука, а и незнаеш че не ти пука :)

Иначе Инженера да е жив и здрав ще пусне (ако не е пуснал вече) QWERTY за Vista и така - който иска ще намери начин да си я инсталира.

Най вероятно някой доцент е трябвало да става професор, а за целта трябва да имаш принос. И човека е допринесъл.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Брррррнови [re: DrFrancky]  
Автор bira_more (бира)
Публикувано17.01.07 15:15



Само не можах да разбера защо толкова подскачаше като ти отговарях без интервали?
Нали съдържанието било важно?
За какво са ти интервали?

А и не можах да разбера за какво се намесваш в тази дискусия. Този проблем теб не те засяга изобщо. Ти така или иначе не ползваш кирилица - освен да "доказваш" че кирилицата сама по себе си не е нищо. Всеки знае че една азбука е част от писмеността, а писмеността е част от езика, освен теб. Според теб езика, писмеността и азбуката нямат връзка.
Имат. вЕрвай ми.

Bеer? Mоre?




Тема Re: Малка корекцийканови [re: bira_more]  
Автор OлerИвaнoв® (Приятел)
Публикувано17.01.07 15:30




Ти си медика тук (не казвам доктора, че да не стане мешания с DrFranky), както кажеш... Като писах предния постинг ми се въртеше нещо из главата за Алцхаймер, Бехтерев...

Аре със здраве!

Тема Re: Нови стандарти за клавиатури и допълнени шрифтнови [re: OлerИвaнoв®]  
Автор KимoнГeoprиeв (превратаджия)
Публикувано17.01.07 16:32



така е, всичко е вярно, ама е пост фактум... а отговорът беше на въпроса "кво да праим?" ти също не отговаряш на въпроса.

който иска да прави нещо да направи инициативен комитет за промяна на стандарта


(мое лично мнение - никой в България не би трябвало да ползва фонетична подредба, има си бдс и надписването на клавиатурата не е проблем. това е проблем за тия дето не могат да си намерят надписана клавиатура...)






/

USER ERROR: replace user and press any key to continue.


Тема Re: Нови стандарти за клавиатури и допълнени шрифтнови [re: KимoнГeoprиeв]  
Авторtany@ (Нерегистриран)
Публикувано17.01.07 18:04



не съм съгласна с тебе
преди години аз също ползвах БДС стандарт - с по 3 пръста за всяка ръка пишех доста бързо за човек, които няма специална подготовка - визирам машинопис
след това, когато започнах да работя повече в конзола , сама, неусетно преминах на фонетика- просто ми беше много по лесно да търся и намирам българските букви, които с малки изключения са на мястото на латинските - латинските намоирах много лесно, даже на моменти изобщо не се гледам какво натискам
това е
приеми, че работата ми е оказала решаващо влияние да премина на фонетика
и мисля че не само аз съм така
друго би било ако имаш специална подготовка - кеф ти самоучител за машинопис, кеф ти изкаран такъв курс
но си имам една колежка, която е така- уверявам, те че се заглежда много преди да намери къде се намира латинската буква, когато и се налага да работи с тях...

колкото до инициативен комитет- идея си нямам как би могло да стане и като крайна инстанция- до кого трябва да отнесе становището си този коминтет
освен може би да се подкрепи по някакъв начин становището на БАИТ (имам предвид линка, дето беше даден в едно от мненията малко по нагоре)



Тема Re: Нови стандарти за клавиатури и допълнени шрифтнови [re: OлerИвaнoв®]  
Автор Щиpлиц (разузнавач)
Публикувано17.01.07 20:30



Всъщност да си кажа - в началото много се издразних на тая половинчата работа. Типично по български - свършено така, че никой не е разбрал.

Досега как сме работили точно на ЯВЕРТЪ? Ми, много лесно. ИнжИнера направи нещо, даде ни го, и си го ползваме със здраве. Имало било бъгове. Че то в целия Windows има бъгове, ама дайте сега да се обиждаме на фонетика. Излязла новата система Vista, нищо не се е променило за нас, ще си работим на старата фонетика така, както сме си работили досега, и толкоз.

А и какво лошо да пишем на ЯВЕРТЪ? Ми, много просто. Нищо лошо. Аз пиша на тази подредба най-малкото защото навремето първото, което ми се е налагало да пиша на компютър - е било на латиница. И ако умните глави си мислят, че да се уча отново къде се намира буква "А" например ще ми е лесно - да вземат сами са седнат на кола, и ще им стане ясно.

Няма да отричам, че БДС е съобразен горе-долу (криво-ляво) с българския език, и че всяка машинописка може да ме утрепе на писане, то все пак на фонетика си държа скорост като за нормална диктовка, и е по-важно какво се използва досега, и от колко хора, за да се променя така дразнещо и половинчато стандарта. Тъпо, нали.

Щирлиц



Тема Любопитно ми енови [re: DrFrancky]  
Автор ClD (The Blues...)
Публикувано17.01.07 22:54



наистина ли си дебил в социалните си отношения или се стараеш много силно. Дори и да приемем, че знаеш за какво приказваш, отношението и тона, с които го правиш, както и отвратителната (за мнозинството тук) шльокавица, на която го правиш, прави приемането ти на равна нога на практика невъзможно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.