Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:52 07.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Windows
*Кратък преглед

Тема Дайте идея за ХР и 98?нови  
Автор Petak-13 (Fatalen...)
Публикувано14.03.02 00:11



Случая е следния.
На първия дял на диска ми има 98-ца, на втория ХР. Дяловете са под FAT32. Инсталирах ХР-то след 98-цата и никакви грижи - избирам си кое да стартирам и си бачкаше.... Смених си обаче диска с по-голям, копирах дяловете от стария диск на новия (в 98-цата влязох и засилих всичко от първия дял на стария съответно на първия на новия и за вторите дялове аналогично). Съответно новия ми диск съм го SYS-нал с дискета от 98-цата и направо в него си влизам без да пита за ХР-то. Ботнах от ХР инсталационното CD - влязох в административната конзола и там с едни команди Bootcfg и Fixboot си оправих боотсектора с ХР-то ама то пък зачисти на 98-цата боот частта и сега само ХР-то тръгва. Като ми се наложи за 98-цата трябва да SYS-вам виска от 98-ца системна дискета, после за ХР-то пак оправям с конзолата боотсектора и така - БАСИ ДОСАДАТА!!! Редактирах Boot.ini файла ми та белким ХР-то зацепи, че има и друга ОС ама като избера 98-цата и ми казва, че диска ми не ботващ, да сложа ботващ и така.... А тия от Майкрософт викат "Слагаш първо 98-цата, после ХР-то и готово" е да ама сега трябва да преинсталирам ХР-то само за да си оправи сектора ли!? И после като ми се наложи след време 98 да преинсталирам и пак същата простотия.... !!! Дайте акъл как да го излъжа тва ХР та да може да ботвам и 98-цата.



Тема Re: Дайте идея за ХР и 98? [re: Petak-13]  
Автор Глapyc (Пернат и лаком)
Публикувано14.03.02 02:22



Ми, кво да ти кажа..значи 98 не съм го виждал много време, ама до колкото помня имашеш едно config.sys. Та можеш от там да му кажеш да изкарва boot менюто, дето те пита ква OS да зареди. Сега, не ме питай как ставаше, щото не помня, ама не беше трудно.
Ебе, кво ли се обаждам и аз - големия разбирач..от 6 месеца се мъча да си подкарам COM портовете под ХР, седнал съм акъл да давам.

Господ е един за всички, поради което не насмогва.


Тема Re: Дайте идея за ХР и 98?нови [re: Petak-13]  
Автор Плaмeн (мързелив едиот)
Публикувано14.03.02 05:21



triabva diala s 98-cata da go napravish aktiven (s fdisk)
i da slozish bootloadera v nego

Пламен


Тема Re: Дайте идея за ХР и 98?нови [re: Глapyc]  
Автор Petak-13 (Fatalen...)
Публикувано14.03.02 09:16



Е пробвах... като боотна с 98-цата не я пускам ама влизам в Command prompt направо и като отидеш на дяла с ХР-то пробваш да го пуснеш ти казва "Не мога да се стартирам в ДОС режим" щото вижда, че системинте фалове не са неговите..... и никакво EXE от ХР-то не тръгва ... всички реват че не са за ДОС



Тема Re: Дайте идея за ХР и 98?нови [re: Плaмeн]  
Автор Petak-13 (Fatalen...)
Публикувано14.03.02 09:39



ами той е активен..... и като направя SYS от системна на 98-цата и започва да си тръгва само тя. После боотвам от СД-то на ХР има един режим RECOVER и зарежда Console която си има набор стандартни команди включително BOOTCFG - с нея си указваш списка на операционните системи които да са в стартовия списък на боотлодера (то може и на ръка да си редактираш Boot.ini) . Само дето тая команда сканира за Windows инсталации и вижда само ХР-то, а не и 98-цата. С друга команда Fixboot пък изхвърля 98-цата от боотсектора и се намества ХР-то там - ако не я пунеш пак ти тръгва само 98-цата и не стига до боотлодера на ХР изобщо. А гледам на С диска ми има един файл boosect.dos - там дефакто е боотсектора на 98-цата и би трябвало ХР-лодера като избереш, че ще си пускаш старата система да го зареди. Обаче не става! Тоя файл ми е от стария диск от С-то, аз нали го копирах целия като съдържание, но може би в него се съдържа и някаква информация за партитишъна, който сега е различен (стария беше 3 GB този е 15). И така сега пробвах от системна на 98-цата ботнах и тръгнах да пускам от С:\windows 98-цата - то па ме наплю с някъв син екран "Не можела да зареди VFAT........." баси простотиите Windowski



Тема Re: Дайте идея за ХР и 98?нови [re: Petak-13]  
Автор amateur (любител)
Публикувано14.03.02 10:35



Не знам дали много ще те успокоя, но ако беше ползвал при смяната на диска програмката ghost нямаше да имаш никакви проблеми. Тя просто прави "клонинг" на стария ти диск върху новия. При това не е задължително новия и стария да са с еднакви размери. Само не знам в какво съотношение ще ти направи партишъните на новия диск, но може да се пробва, така или иначе не си губиш оригинала.
Не мога обаче да ти по могна в положението в което си сега, освен ако не опиташ отначало това което ти казвам с ghost-а.
Ако го нямаш дай мейл да ти го пратя.



Тема Re: Дайте идея за ХР и 98?нови [re: amateur]  
Автор Petak-13 (Fatalen...)
Публикувано14.03.02 13:02



За Нортън Госта ли говориш!? май го имам някъде.... а и то вече не става, щото стария диск не в мен... ще пробвам да припокрия инсталацията на ХР, като преди това си сложа 98-цата в боотсектора да видя какво ще стане....



Тема Реших си проблема!!!нови [re: Petak-13]  
Автор Petak-13 (Fatalen...)
Публикувано14.03.02 20:03



супер културно и елементарно.....
SYS-нах от дискета първия дял с 98-ца. Запомних си на друго място C:\BOOT.INI файла на ХР-то. Влязох в чист ДОС и от СД-то на ХР-то пуснах в директория \i386 файла winnt.exe (от него се пуска инсталацията). Той направи някаква временна директория на харда и качи там някакви файлове от СД-то, после рестартира РС-то и ми се появи познатия bootloader на ХР-то с опции "Пусни стария Уин" и "Пусни инсталацията на ХР" Пуснах стария и си върнах BOOT.
INI дато бях запазил и работата стана супер!!! Изтрих временната инсталационна директория на ХР-то и сега си бачка супер всичко.... тва беше зора да си схване тъпото ХР, че има и други ситеми инсталирани ди ги включи в BOOTLOADERA!



Тема Re: Реших си проблема!!!нови [re: Petak-13]  
Автор amateur (любител)
Публикувано14.03.02 21:29



странното е, че по-рано не е могло да види 98-цата, а е трябвало с тези еквилибристики...



Тема Re: Реших си проблема!!!нови [re: amateur]  
Автор Petak-13 (Fatalen...)
Публикувано14.03.02 22:12



ами онези "пичове" от Майкрософт явно са проспали тоя мамент, че може да ти се наложи да си преинсталираш някоя от другите системи които имаш и те ще променят боотсектора. По техните "Технически съвети" навсякъде пише да правиш, да стуваш и ХР-то последно да го слагаш, та да му върви боотлодера... такава им е оправията.. добре че сетъпа е по-умен малко та оправи работата, че се бях засилил да припокривам ХР инсталациията та да се оправи.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.